Jump to content


Photo
- - - - -

Ayrton Senna


  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1 4_Webber

4_Webber
  • Members
  • 17,335 posts

Posted 20 April 2018 - 21:37

Otvoriti topik posvecen liku i delu Airtona Sene u 2018. mozda izgleda malo cudno. Medjutim, svaki put kada me uhvati period da gledam stare trke F1 (zapravo, vrlo retko gledam same stare trke kao takve, jer su odavno odgledane :D , ali pojavljuju se na internetu sve cesce trke iz 80ih i 90ih koje je radio BBC i koje sadrze uvod u trku i analizu posle trke, sto je prava dragocenost jer obuhvata i intervjue sa vozacima) i svaki, ali svaki put o ovom coveku saznam nesto novo i isto tako menjam misljenje o njemu da li je bio ljudina ili najbeskompromisniji vozac ikada.

Kada je poginuo, od Mareja Vokera su trazili intervju nakon sto je saopsteno da je Sena preminuo u bolnici. Marej ga je opisao kao jedinstvenu, misticnu i neponovljivu licnost kakva se vise nikada nece sresti u ovom sportu, i po mom misljenju ga je savrseno opisao. Poginuo je dan nakon sto sam ja napunio 4 godine, tako da na zalost nisam imao priliku da cujem nista o njemu dok je bio ziv, i mogu da sudim samo na osnovu starih trka i intervjua.

Nije bio lojalan nijednom timu, jedino sebi. 1992. je vec posle Menselove pete pobede zaredom stvarao sliku da je Meklaren njega izdao, uz recenicu da njega pobedjuje masina, a ne drugi vozaci. Nije mu bio problem da kaze "pokusavam vec neko vreme da obezbedim sediste u tom Vilijamsu". U Belgiji je te godine hteo da se povuce, jer je "za nekog drugog da se vozi ukrug bez prave mogucnosti da pobedi, ali ne i za njega". 1990. je uspeo da predstavi svetu da je zaista nepravda veka sto on startuje sa prljave strane iako ima pol poziciju, i da je to Balestr uradio zbog Prosta, iako je cinjenica da je i 1988. i 1989. pol pozicija bila sa te atrane, i da su i u te dve godine on i Prost startovali kao 1-2, ali mu to tada nije smetalo :D druge vozace je bio spreman da udari na stazi i van staze, ali i da rizikuje svoj zivot za njih pretrcavajuci stazu da im pomogne posle udesa i prakticno im spasi zivot. Nerealan lik, neponovljiv. Smeo je da kaze apsolutno sve sto misli, da udje u sukob sa svakim, njegovi intervjui su neponovljivi. Imao je tu neku svoju pravdu, koju je bio spreman da istera do kraja ako je smatrao da je u pravu, a uvek je smatrao da je u pravu :D U danasnje vreme gde se svako vredja za svaku sitnicu a kontroverze se prave od najobicnijih sitnica, ne znam kako bi se proveo. To je covek kome nije bio problem da kaze da Menselovo obrazlozenje o povlacenju nije tacno i da ne odlazi svojom voljom, vec Prostovom.

Svaki post na temu ovog neponovljivog vozaca i licnosti je dobrodosao, ali on sto mene prvenstveno zanima je kakva je bila percepcija ljudi o Seni dok je bio ziv? Da li je i tada vecina ljudi smatrala da je najbolji ikada? Da je kao osoba bio dobar ili los? Gde je bolje potraziti odgovore nego na ovom nasem forumu, koji i dalje ima toliko vrhunskih poznavalaca i fanatika za ovim sportom. Mnogo bih voleo da na ovu temu cujem Dasubovo misljenje, koji vise ne zeli da pise na forumu, ali se jasno secam da je pricao o tome kako je promenio misljenje o Seni nakon njegove smrti.


Edited by alpiner, 21 April 2018 - 09:32.

  • 6

#2 Rad-oh-yeah?

Rad-oh-yeah?
  • Members
  • 21,862 posts

Posted 21 April 2018 - 06:26

Sena i Prost predstavljaju bez sumnje najvece rivalstvo u dosadasnjoj istoriji F1. Po meni, istorija F1 se deli na period pre njih dvojice i posle njih dvojice. Oni su jedan drugoga gonili na ludacke stvari daleko preko svih granica do tada dosegnutih, i po fanatizmu, posvecenosti i zedji za pobedama, i po savrsenstvu vozacke tehnike (svaki na svoj nacin - kao odraz u ogledalu), i na kraju krajeva i po prljavstini i kontroverzama. Koliko je Prost u svom pristupu bio ispolitizovan i proracunat do ivice sociopatije (cilj opravdava sredstvo - potrgnuce svaku mogucu vezu i u FISA i u timu da za sebe ostvari prednost, a nece prezati ni od izazivanja udesa) toliko je Sena bio emotivac i podlozan nekontrolisanim izlivima besa gonjen nezajazljivom zeljom da dominira i ponizi protivnike (pa je tako i on posezao za namernim izazivanjem udesa kad mu je to islo na ruku). Njih dvojica su jedan na drugog delovali tako da su izvlacili u isto vreme i ono najbolje i ono najgore u sebi. Ne verujem da cemo ikada vise videti nesto slicno - Alonso / Hamliton 2007. je doslo blizu, ali zamisli da je to tako trajalo nekoliko godina i iz godine u godinu postajalo sve gore i gore...


  • 3

#3 romantik

romantik
  • Members
  • 7,759 posts

Posted 21 April 2018 - 07:05

Jedna od 10 bozijih zapovesti je ne pravi sebi idole. Ja sam je prekrsio zbog Sene i zbog toga se verovatno i udaljio od religije. Imao sam 13 godina kad je poginuo i osetio sam bol kao da sam izgubio clana familije. Godinu dana sam u regalu u dnevnoj sobi drzao njegov poster (iz  Tempa, njegov portret u civilu) sa crnim florom pa su svi koji su dolazili kod nas pitali ko nam je to umro...

 

E sad da se vratim na sami pocetak, godina  je 1988, ja na tv-u po prvi put vidim F1 i naravno trke me u samom startu fasciniraju a kao klinac od 7 godina biram za koga cu navijati po boji bolida, a Meklaren je imoa ubedljivo najlepse boje, crveno-beli :) Tu sad dolazi do izrazaja ta Senina specificnost, kako je nakon samo par odgledanih trka on meni usao pod kozu pa  iako je isti lepi bolid vozio i Prost za mene je postojao samo Ajrton. Upravo ono sto je Radoje napisao, Sena je bio veliki emotivac i neretko reagovao impulsivno, plus je uvek pokusavao da istera svoju pravdu, bas kao i ja (u drugom ili trecem osnovne sam organizovao strajk u skoli trazeci ista prava za decake na velikom odmoru kao sto su imale devojcice :lol:). Uz takav stav, ludacku brzinu u kvalifikacijama, ne prezanje od duela, vec tad mi je postao idol. E sad to je vreme bez interneta pa sve dodatno sto sam mogao da saznam o njemu bilo je iz ponekog casopisa koji su mi ujaci donosili. Sve sam upijao. Svaki intervju citao po nekoliko puta. I onda je dosla ona trka u Suzuki 1989, udes, moje suze, ali vraca se u trku, pobedjuje, neizmerna radost i onda diskvalifikcija!!! Auuuu, mislim da sam to teze preziveo od samog Sene. To je bio prvi put kad sam resio da nikad vise necu gledati taj pokvareni i neposteni sport (i naravno vec sledece sezone se zalepio za ekran ponovo). Osveta u Japanu je bila tako slatka, jos  se secam tog zadovoljstva i osmeha na licu koji nije silazio nedeljama, kao ja licno da sam uzeo titulu. Svaka trka je bila dozivljaj, a sve iskljucivo zbog Sene. Nedostatak informacija  plus mlade godine su mi omogucavale da i u onim godinama nemoci Meklarena pred  svaku trku se nadam da ce on svojim supermocima uspeti da pobedi sve. Logicno zbog toga sam zamrzeo Vilijams iako u to  vreme apsolutno nista nisam znao o tom timu, i taj animozitet je ostao do danas. Prosto oni su bili ti koji su sprecavali najboljeg vozaca na svetu da pretekne Fandja u knjigama istorije i postene vecni broj 1.

 

I tako dolazimo do 1994, konacno je on u tom svemocnom bolidu, titula unapred upisana, ali nakon pocetna dva kiksa nervoza se uvlaci i u mene. Imola. Tu jutro gledam sportski pregled ili kako se to vec zvalo u okviru nedeljnog jutarnjeg programa na RTS-u i vidim dosta losih rezultata, valjda je Zvezda u vise sportova pretrpela poraze prethodnog dana i onako razocaran kazem:"Kako je ovaj  dan poceo jos samo fali da Sena pogine". Au kako sam godinama kasnije zalio za tim recima. Nakon udesa komentator prica kako je ovo ozbiljna situacija i da se ne zna stepen povreda pa je pitanje da ali ce se vratiti za narednu trku ili ce propustiti neke sto bi znacilo i kraj sampionata, ja sav u strahu hocu da razbijem tv i vicem:"Idiote pusti sampionat da li ce on preziveti". I onda onda najtragicniji momenat mog dotadasnjeg zivota, 19h, pregled italijanske lige i Djukanovic koji emisiju pocinje tuznom vescu da je Sena preminuo...kakav bol, to moze razumeti samo neko ko je izgubio nekog zaista bliskog, a ja to osecam za nekog stranca iz Brazila kog u zivotu nisam licno video, progovorio s njim, nikakav rod mi nije i nista slicno. Tad bih verovatno i prestao da gledam F1 zaista da nije bilo jednog detalja, Mihael Sumaher, koga sam inace do tog momenta simpatisao, nije mu otisao na sahranu! Istog momenta sam ga zamrzio gore nego sto su ljudi mrzeli Hitlera. U mom svetu on je postao najgori negativac u istoriji covecanstva i ja sam gledao ponovo trke samo kako bih navijao protiv njega. nisu to bile bas vesele godine...

 

U kasnijim godinama sam citao par knjiga o Seni, sve sto se moglo naci o njemu i tak tad me jos vise odusevljavao svojim postupcima za koje ranije nisam znao, svojim razmisljanjima (sa izuzetkom onog o Bogu, posto je on bio duboko religiozan i to je bio jedan od razloga sto je bio toliko agresivan u duelima, verovao je da ga sam Bog cuva i da mu se nece desiti nista lose). Imao sam veliku zelju da mu za desetogodisnjicu smrti odem na grob, onda sam to pomerio za dvadesetogodisnjicu, ali nije se desilo. Tokom svog zivota pratio sam skoro sve sportove koji postoje, navijao za raznorazne timove i sportiste ali niko nikad nije bio ni blizu tog coveka. Nesto je sigurno do toga sto sam tad bio dete pa je lakse bilo da me fasciniraju stvari i ljudi, ali deo je sigurno i do njegove harizme i neponovljive pojave.

 

Siempre Senna!


Edited by alpiner, 21 April 2018 - 10:14.

  • 5

#4 DASUBO

DASUBO
  • Members
  • 3,855 posts

Posted 21 April 2018 - 10:14

Jeste, ne pišem, ali svaki dan čitam forum. Neki put uživam u postovima, neki put ne verujem šta čitam. Nema veze, sve je to OK.

Sena. Gledao sam ga uživo u Monci '88. i navijao za Prosta. I zbog toga se nerviram sada već 30 godina.
Sviđao mi se Prostov stil vožnje, nekako taj štedljiv odnos prema autu, gumama je bio blizak klincu koji je u SIMOD patikama i bez trkačkog kombinezona pokušavao da uđe u svet trkanja. Naravno, bio sam pod ogromnim uticajem ujaka, čoveka koji me je doživotno navukao na benzin, a koji nije podnosio toliku količinu bezobrazluka Sene za volanom.
Jeste, Sena je uber bio bezobrazan za volanom. Ta njegova osobina da ljudima uopšte ne ostavlja prostor da se bezbedno izvuku i da ide i u najmanji prostor nije bila do tada viđena.
Neke je to fasciniralo, neki to nisu shvatali, a neki su bili prosto ljubomorni jer ni za tri života ne bi skupili tu količinu muda i umeća.
I onda je poginuo. I onda sam ja shvatio koliko nisam bio u pravu. I mnogo je bolelo.
A boli i danas.
Kada sam gledao film Sena, plakao sam kao malo dete iako sam matori jarac od 40+. I svaki put kada ga gledam suze su mi u očima. Kao i sada što su.
Ne znam zašto je to tako. Kao da se kroz sudbinu i život tog čoveka reflektuju neke naše borbe, pobede i porazi. A onda on nije neki tamo Brazilac, već deo nas samih. I zato boli dan danas.


Trudim se da ne mrzim. Ali sa timom Vilijams mi to zaista teško ide.
  • 5

#5 4_Webber

4_Webber
  • Members
  • 17,335 posts

Posted 21 April 2018 - 13:10

Prostovo ponasanje je meni fascinantno. Nije da imam nesto ovako protiv njega, ali ocigledno misli da ljudi nisu mnogo pametni. "Ja sam taj koji je trazio da Sena dodje u Meklaren. I danas bih identnicno postupio jer je to bilo najbolje za moj tim. U drugom delu sezone 1989. sam imao cetiri mehanicara, a Airton 30. Nikad nisam imao nikakvu zastitu od FIA-e. 1989. posle San Marina i krsenja dogovora Airton mi je privatno priznao krivicu i poceo da place. 1993. u Japanu sam mu rekao ja odlazim, kako bi bilo da sve ovo ostavimo iza nas i pomirimo se na podijumu, mozda razmenimo kacige? Nije me ni pogledao, ali nije rekao ni ne, pa sam se ja nadao sve do poslednjeg trenutka na podijumu da ce mozda pristati, ali nista. Medjutim, nakon zavrsetka sledece trke, moje poslednje, on je samo odjednom poceo da prica i ponovio sve sto sam ja rekao u Japanu, i ja sam odmah pristao. Sada je to bilo u njegovoj glavi okej, jer je njegova ideja."

 

Mislim ono, svakako obojica imaju svog udela, nerealno je ocekivati da ce sad sam sebe da nesto mnogo kritikuje, ali ove price gde je on svetac a Sena djubre su mi bas, bas, degutantne, jer debelo potcenjuje inteligenciju gledalaca.


  • 0

#6 djura.net

djura.net
  • Members
  • 1,975 posts

Posted 21 April 2018 - 16:33

najezih se...

neverovatno koliko sam tog coveka osecao kao deo sebe.

godinama sam cekao nekoga ko ce se pojaviti i zameniti ga, ali to se nije desilo i nece se nikada desiti, on je bio jedan i neponovljiv. 

dan danas mi je pretesko da pricam o njemu i svemu sto se desavalo, ne zamerite sto ovde stajem.


Edited by djura.net, 21 April 2018 - 16:34.

  • 0

#7 staneC

staneC
  • Members
  • 864 posts

Posted 25 April 2018 - 13:15

Ja u principu ne navijam za šampione tipa Senna, Schumaher, Rossi,... . Dok su šampioni. Marquez je prvi takav šampion za koga navijam. Ali mali je simpa izvan staze.

Tako nikad nisam navijao za Sennu, sve dok nije vozio Mclarena sa Fordovim motorom. I to mu je bila muka.  Jednom nije ni izašao na podelu, a bio je treči (ili je ranije napustio postolje?) E ja sam tada počeo da navijam za Sennu i navijao sam za njega, dok je vozio Williamsa, a za vratom mu je bio novi serijski šampion Schumacher. Nikad nisam navijao za Schumachera, sve dok se nije vratio u Mercedes. Nisam nikad navijao za Lancea Armstronga, sve dok se nije vratio. 

 

Meni je Senna bio prgav vozač.  Maestralno prgav (mada je Dasubo to bolje objasnio). Maestralno dobar. Možda najbolji ikad. Dobročinitelj u Brazilu.

Plakao sam, kad je umro. Godinu dana posle njegove smrti, bio sam na F1 utrci u Imoli i prošetao pored spomen ploče.

Plakao sam kad sam gledao film Senna. "Racing is in my blood" to je Senna. Ta rečenica objašnjava njega na stazi.

Mada ona utrka u Monacu, kada je vozio kao u transu, nije mi ni danas jasna.


  • 0

#8 djura.net

djura.net
  • Members
  • 1,975 posts

Posted 25 April 2018 - 14:30

Jednom nije ni izašao na podelu, a bio je treči (ili je ranije napustio postolje?)

ako se dobro secam, a proslo je bas mnogo godina, rec je o VN madjarske koja je vozena na +40, pozlilo mu je posle trke, nije mogo da izadje iz bolida. ali je dosao na press.


  • 0

#9 romantik

romantik
  • Members
  • 7,759 posts

Posted 25 April 2018 - 16:09

A tu je i ona cuvena trka u Brazilu kad je pobedio iako mu je crkao menjac nakon 2 trecine trke, tj gubio je jednu po jednu brzinu a poslednjih par krugova valjda izvezao samo u sestoj. Tad se skoro onesvestio po prolasku ciljem od napora, morali su ga izneti iz bolida. I to je bas Sena i zasto smo ga voleli, bukvalno je isao do poslenje kapi znoja, bez odustajanja.


  • 0

#10 Shunsuke Nakamura

Shunsuke Nakamura
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 01 May 2018 - 01:43

6826f38c1674e0db049096acac8a99a7.jpg

Igraci Korintiansa su odlucili na ovaj nacin da odaju pocast Ayrtonu Seni, koji je bio veliki navijac ovog kluba.

Edited by Shunsuke Nakamura, 01 May 2018 - 01:44.

  • 4

#11 alpiner

alpiner
  • Members
  • 11,330 posts

Posted 01 May 2018 - 10:45

RIP


  • 0

#12 /13/Ален Шмит/

/13/Ален Шмит/
  • Members
  • 4,593 posts

Posted 01 May 2018 - 10:50

Na danasnji dan prisecamo se tragedije koja se desila 1994. godine, "najcrnjeg vikenda" ikad koji je odneo zivote Rolanda Racenbergera dan ranije tokom kvalifikacija a na sam dan trke trostrukog svetskog prvaka Ajrtona Senu

 

DcFfN4OX4AAWKfj.jpg

 

A moglo je biti jos gore, Baricelo je na slobodnom treningu dobio drugi rodjendan. U prvom krugu trke nakon udesa na samom startu par krhotina je odletelo u gledaliste povredivsi par navijaca a kasnije tokom redovog pitstopa nesigurno pricvrscen pneumatik ozledio je mehanicara.

 

VN San Marina 1994. godine je kljucna za bezbednost bolida koji su godinama kasnije radikalno promenjeni. I dan danas mozemo videti posledice tog crnog vikenda...

 

Edit:

 

DcDuSzlX4AEBHEH.jpg

 

Sada se zajedno trkaju u nebeskom trkalistu...


Edited by /13/Ален Шмит/, 01 May 2018 - 10:52.

  • 0

#13 4_Webber

4_Webber
  • Members
  • 17,335 posts

Posted 01 May 2018 - 19:59

Prost je dao intervju za motorsport.com:


Prost remembers Senna: The bitter feud that healed
GET ALERTS
By: Charles Bradley, Global Editor-in-Chief
8 hours ago
Four-time world champion Alain Prost tells of the day that everything changed in his relationship with his arch-rival Ayrton Senna, six months ahead of the legendary Brazilian's death at Imola.
“I’m not going to celebrate like some people,” says Alain Prost of the anniversary of Ayrton Senna's death at Imola on May 1 1994. “I can answer these questions about him, no problem – he was an exceptional guy – but I just don't see it the same way as the other guys do.”

To understand why, you have to appreciate the background of their shared history: Prost and Senna fought out what was arguably Formula 1's greatest rivalry. After they became team-mates at McLaren in 1988, the first spark flew when Senna aggressively shoved Prost towards the pitwall at Estoril, later prompting the Frenchman to state: “Sometimes I admit I was frightened by him; he was prepared to do anything.”

Apart from several media spats that occurred before Senna was crowned world champion in 1988, the true ignition point for their bitter conflict was Imola '89. Senna passed Prost on the approach to Tosa at the restart after Gerhard Berger's fiery crash, breaking what Prost saw as an agreement not to pass each other there. But Senna was adamant he had the move completed before the corner, so in his mind that didn't count.

Whether it was gamesmanship on Senna's part or twisting logic in his own favour, Prost was furious and their enmity would run and run.

Their successive title-deciding collisions at Suzuka in 1989 and '90 tarnished F1's reputation and moved the goalposts in terms of the lengths drivers would go to win.

Both felt hard done by: Senna believed that the FIA had manipulated the '89 result in Prost's favour – “a result of the politics we had,” he'd claim – while Prost questioned Senna's ethics, and even his sanity.

But the antipathy that rumbled for half a dozen years was ended by Prost's retirement following his 1993 title success with Williams.

From that point on, these sworn enemies became friends. Which is almost unbelievable, given what had gone before when Senna had often refused to refer to Prost by name, never mind shake his hand or speak to him directly.

“I don't keep the bad moments or any bad souvenirs in my mind about him,” Prost says. “I keep the last six months [of his life] in mind. That's when I knew Ayrton much more than ever before.

“He was a completely different person, I understood who he was and why he was acting sometimes.”

When you considered the ferocity of their duel, encapsulated by Senna launching his McLaren flat-out into Prost's Ferrari at the first corner at Suzuka in 1990, this is quite a reversal in their relationship to comprehend

“I look back on how he was [when they were rivals] as a compliment,” he adds. “I came to understand that Ayrton's main motivation, almost his sole motivation, was to focus on me and on beating me.

“That is why when we were on the podium together in Australia in '93, when I stopped, just a few seconds later he was already a different person [recall that following what would be his last-ever victory, Senna insisted that Prost stand with him on the top step of the podium after Alain received his runner-up trophy, physically pulling him up to stand arm-in-arm together].

“That is the souvenir of our relationship that I carry with me today.”

Prost recalls his post-retirement dealings with Senna fondly, and acknowledges the irony that their conversations of the time were often about the need to increase car and circuit safety with what transpired.

“Near the end, when we were close, it was very strange because we would talk about the bad safety and this kind of thing,” says Prost. “He would ask me many times to take the lead of the GPDA, and I said no. We had some very private discussions together around this time. It was very strange.

“I keep this souvenir [of him] from then right until his last day, because I met him two or three times, and just before [the race at Imola] – and of course he was already this different person to me. That is why I prefer to think about that alone.”


Edited by 4_Webber, 01 May 2018 - 20:03.

  • 0

#14 4_Webber

4_Webber
  • Members
  • 17,335 posts

Posted 08 May 2018 - 22:39

VN Evrope 1993, cela trka, 480p, BBC, Marej Voker i Dzejms Hant:

 

https://mega.nz/#!Zy...Cwi46Ur5rf3QSsY


Edited by 4_Webber, 08 May 2018 - 22:40.

  • 1

#15 DASUBO

DASUBO
  • Members
  • 3,855 posts

Posted 18 May 2018 - 19:47

Ovo je na toliko nivoa fenomenalno...


  • 2