Jump to content


Photo
- - - - -

1918. - 2018. sto godina Jugoslavije


  • Please log in to reply
715 replies to this topic

#421 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 19 May 2018 - 03:59

To jeste bila sasvm neopravdana fama i budalastina. Pri cemu je realno bilo znatno losije od sovjetskog. Sa druge strane, kad ga uporedis sa onim sto danas postoji u tom domenu, i to ne samo u Srbiji, nego i u "europskoj" Hrvatskoj i ostatku balkanskih satrapija, bilo je bolje svakako. 

 

Ne poredim shkolstvo danas sa onim iz SFRJ. To je nemoguce jer je nerazdvojivo, to je celina. Shkolstvo danas na Balkanu su napravili upravo oni koji su se shkolovali za vreme SFRJ, zar ne? Mislim, generacijski, to je njihova beba, njihovo chedo. Nisu doshli profesori iz Bugarske valjda.


Edited by Denis Jasharevic, 19 May 2018 - 06:01.

  • 3

#422 Senn

Senn
  • Members
  • 213 posts

Posted 19 May 2018 - 13:56

Ne poredim shkolstvo danas sa onim iz SFRJ. To je nemoguce jer je nerazdvojivo, to je celina. Shkolstvo danas na Balkanu su napravili upravo oni koji su se shkolovali za vreme SFRJ, zar ne? Mislim, generacijski, to je njihova beba, njihovo chedo. Nisu doshli profesori iz Bugarske valjda.

Tačno tako, to je jedna celina. Redovno se mogu čuti priče kako je "nekada školstvo bilo mnogo bolje i ozbiljnije, a sada je loše: loši su nastavnici, loši su đaci, ništa ne valja...". Kao da sav taj kadar u prosveti nije proizveden od strane  tog "kvalitetnog i ozbiljnog" obrazovnog sistema što je nekada postojao, već je došao odnekud.


  • 0

#423 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 19 May 2018 - 17:19

Ne poredim shkolstvo danas sa onim iz SFRJ. To je nemoguce jer je nerazdvojivo, to je celina. Shkolstvo danas na Balkanu su napravili upravo oni koji su se shkolovali za vreme SFRJ, zar ne? Mislim, generacijski, to je njihova beba, njihovo chedo. Nisu doshli profesori iz Bugarske valjda.

Mogu biti isti ljudi, ali se stvari pre i posle gradjanskog rata, diktature, nevidjenog odliva mozgova ne mogu porediti.

 

"Nisu dosli iz Bugarske", da, ali su mnogi otisli, pa cak i u tu Bugarsku. 


Tačno tako, to je jedna celina. Redovno se mogu čuti priče kako je "nekada školstvo bilo mnogo bolje i ozbiljnije, a sada je loše: loši su nastavnici, loši su đaci, ništa ne valja...". Kao da sav taj kadar u prosveti nije proizveden od strane  tog "kvalitetnog i ozbiljnog" obrazovnog sistema što je nekada postojao, već je došao odnekud.

Nije pitanje odakle je dosao, nego kuda je otisao. I ko je ostao.


  • 1

#424 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 19 May 2018 - 17:33

Mogu biti isti ljudi, ali se stvari pre i posle gradjanskog rata, diktature, nevidjenog odliva mozgova ne mogu porediti.

"Nisu dosli iz Bugarske", da, ali su mnogi otisli, pa cak i u tu Bugarsku.

Nije pitanje odakle je dosao, nego kuda je otisao. I ko je ostao.


Shta cesh. Posledice komunizma su uvek odvratne. Zato se i chudim otkud ova kuknjava, lelek i nariKanje.

Btw. Sretao sam i te odlivene mozgove, chast izuzecima .....
  • 1

#425 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 19 May 2018 - 18:54

Ne poredim shkolstvo danas sa onim iz SFRJ. To je nemoguce jer je nerazdvojivo, to je celina. Shkolstvo danas na Balkanu su napravili upravo oni koji su se shkolovali za vreme SFRJ, zar ne? Mislim, generacijski, to je njihova beba, njihovo chedo. Nisu doshli profesori iz Bugarske valjda.

 

   Danas su na vlasti losi djaci iz doba SFRJ.. dobri djaci su odavno otperjali svuda po svetu... Danas na balkanu vladaju losi djaci, u svim segmentima drustva... a ovo sto nam se svima na balkanu desava je njihova osveta... osveta losih djaka


  • 1

#426 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 19 May 2018 - 19:22

...

 

To, jednostavno, nije tacno.

 

Citaj kod D. stojanovic o tome kako je srpska vlada slala djake u dobre skole - u bec, minhen, pariz i london, a oni se vracali, reklo bi se sa znanjem, pa se ponasali u skupstini isto kao i oni koji nisu bili 'dobri djaci', niti imali skole.

Bice, da su se i oni 'svetili'.

:lol+:

 

...


  • 0

#427 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 19 May 2018 - 20:20

Danas su na vlasti losi djaci iz doba SFRJ.. dobri djaci su odavno otperjali svuda po svetu... Danas na balkanu vladaju losi djaci, u svim segmentima drustva... a ovo sto nam se svima na balkanu desava je njihova osveta... osveta losih djaka


To su sve srBske bajke. UDBA vladala za vreme Tita, UDBA vlada danas. Dobri i loshi djaci se smenjuju bez uticaja. Ko se malo istiche i malo "bolji djak" poshalju ga u aleju zasluznih gradjana. UDBA ponekad izbaci nekog Prangiju ili sheshelja da glume uloge/ludilo.

Hocesh reci da Poljsku i Rumuniju nisu napustili dobri djaci? Bullshit. Otishlo 10 miliona. Eno ih u Londonu i danas .... Xaxaxa ...... PA?

Hocesh da ti objasnim razliku, vrlo je jednostavna. Oni nikada nisu bili SrBoVi.
  • 1

#428 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 16 June 2018 - 03:18

.....

Yu je imala mnoge dobre strane.

.....

.....

Koje dobre strane osim onih koje sam navela, da su retki ziveli u iluziji jugoslovenstva, a ja jedna od njih, i da generalno nije bilo velikog rata pre '90te (od 45te)?

Zoki ti kontas da si po tvom forumskom opusu - otisao iz SFRJ before sh...t hit the fan? 

.....

 

Koje dobre strane?

 

Pre svega, mir. Mozda je to bilo opresivno ili podmeteno pod tepih ili sistemski i nasilno ili sta-ja-znam, ali nije bilo nacionalistickog nasilja.  Niko na Jadranu nije bacao aute sa srpskim tablicama u more ili ih grebao, a ni hrvatski navijaci nisu dobijali batine u Srbiji.

 

Putovalo se od Drave do Vardara bez granica i pasosa, onoliko brzo koliko je put dozvoljavao. Kakva carina?

A po svetu (ili barem Evropi) se putovalo bez viza. Kao omladinac, obisao sam pola Evrope bez problema.

 

Imali smo zajednicko trziste. Mozda, na neki nacin, preteca EU. Bez carina, nisu Srbi bojkotovali slovenacku robu niti Hrvati izbegavali bosansku.

 

Imali smo druzenje, posete 10. zagrebacka i 10. beogradska gimnazija. Dobra zajebancija, mesanje kultura i gradnja razumevanja. Kasnije, na fakultetu, imali smo Elektrijade - druzenja studenata elektrotehnickih fakulteta Jugoslavije. I tu sam stekao neke prijatelje, sa par njih sam i danas u kontaktu.

 

 

Sta sam dobio raspadom Yu?

Nista - tj. samo stetu.

Nekoliko mrtvih u familiji, nekoliko prognanih, unistenu imovinu. Nasledio sam neko sranje, to je u Yu mozda i nesto vredelo a danas ne vredi nista (radi se o selima predaka).

 

A danas me negde *ebe srpska banda, negde rvaCka, nadje se i bosanska no u principu sam na Balkanu sjeban. Hvala qrtzu, zivim u USA pa i nije tako strasno - sem, emocionalno.

 

 

Pazi.

Nije Juga savrsenstvo niti raison d'etre. Sve je to politicka ili teatralna pizdarija.

Ali ove nacionalne/nacionalisticke/nacifasisticke tvorevine ili tzv. drzave su "vece zlo".

Utoliko, bilo bi mi draze sa je ostala Juga. Politicki sistem se mogao promeniti - uostalom, promenio se u mnogo drzava Evrope.

 

Iselio sam davno, nisam sudelovao u raspadu. Samo bih rekao - mog strica, matorog i nepismenog seljaka koji nije ucestvovao ni u cemu niti bio clan bilo cega, nije trebalo ubiti.

Nema te novonastale i osamostaljene drzave koja vredi njegovog zivota.

 

Vi koji likujte nad smrcu Yu i volite samostalne drzave, samo napred. Pobedili ste, sta da se kaze.

 

Ja cu samo lajati i misliti, promeniti necu nista.

Eh, jebiga, onda cu se smejati kad ste tako dobro promenili drzavu da svi bezite iz nje (tj. iz svih nekadasnjih delova) u Kanadu, Australiju ili ko zna vec kamo.  :lol+:


Edited by zoran59, 16 June 2018 - 14:37.

  • 4

#429 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 16 June 2018 - 05:26

Koje dobre strane?

 

Pre svega, mir. Mozda je to bilo opresivno ili podmeteno pod tepih ili sistemski i nasilno ili sta-ja-znam, ali nije bilo nacionalistickog nasilja.  Niko na Jadranu nije bacao aute sa srpskim rablicama u more ili ih grebao, a ni hrvatski navijaci nisu dobijali batine u Srbiji.

 

Putovalo se od Drave do Vardara bez granica i pasosa, onoliko brzo koliko je put dozvoljavao. Kakva carina?

A po svetu (ili barem Evropi) se putovalo bez viza. Kao omladinac, obisao sam pola Evrope bez problema.

 

Imali smo zajednicko trziste. Mozda, na neki nacin, preteca EU. Bez carina, nisu Srbi bojkotovali slovenacku robu niti Hrvati izbegavali bosansku.

 

Imali smo druzenje, posete 10. zagrebacka i 10. beogradska gimnazija. Dobra zajebancija, mesanje kultura i gradnja razumevanja. Kasnije, na fakultetu, imali smo Elektrijade - druzenja studenata elektrotehnickih fakulteta Jugoslavije. I tu sam stekao neke prijatelje, sa par njih sam i danas u kontaktu.

 

 

Sta sam dobio raspadom Yu?

Nista - tj. samo stetu.

Nekoliko mrtvih u familiji, nekoliko prognanih, unistenu imovinu. Nasledio sam neko sranje, to je u Yu mozda i nesto vredelo a danas ne vredi nista (radi se o selima predaka).

 

A danas me negde *ebe srpska banda, negde rvaCka, nadje se i bosanska no u principu sam na Balkanu sjeban. Hvala qrtzu, zivim u USA pa i nije tako strasno - sem, emocionalno.

 

 

Pazi.

Nije Juga savrsenstvo niti raison d'etre. Sve je to politicka ili teatralna pizdarija.

Ali ove nacionalne/nacionalisticke/nacifasisticke tvorevine ili tzv. drzave su "vece zlo".

Utoliko, bilo bi mi draze sa je ostala Juga. Politicki sistem se mogao promeniti - uostalom, promenio se u mnogo drzava Evrope.

 

Iselio sam davno, nisam sudelovao u raspadu. Samo bih rekao - mog strica, matorog i nepismenog seljaka koji nije ucestvovao ni u cemu niti bio clan bilo cega, nije trebalo ubiti.

Nema te novonastale i osamostaljene drzave koja vredi njegovog zivota.

 

Vi koji likujte nad smrcu Yu i volite samostalne drzave, samo napred. Pobedili ste, sta da se kaze.

 

Ja cu samo lajati i misliti, promeniti necu nista.

Eh, jebiga, onda cu se smejati kad ste tako dobro promenili drzavu da svi bezite iz nje (tj. iz svih nekadasnjih delova) u Kanadu, Australiju ili ko zna vec kamo.  :lol+:

 

SFRJ je imala i jako dobar obrazovni sistem, koji se ovde sada negira, a taj sistem je iznedrio veliki broj jako dobrih inzenjera, lekara, sudija i advokata. Cak i sama radnicka klasa bila jako dobro obrazovana i sticala je jedno vrlo dobro i kvalitetno opste obrazovanje: tako da je jedan prosecan radnik ucio i recimo koja su prirodna bogatstva Kine, ili kada su ziveli i vladali Nemanjici itd. dakle jedno opste obrazovanje i kultura su bili na jako visokom nivou - i zahvaljujuci jednom takvom obrazovnom sistemu , mnogi su se iz bivse  SFRJ jako brzo i dobro uklopili u nove sredine nakon sto su napustili zemlju.

Ucilo se jako dobro i kvalitetno - i ljudi su "naucili kako da uce" , te imamo danas recimo - hiljade koji barataju stranim jezicima - ostavimo po strani engleski, ali nauciti npr. jedan finski na funkcionalnom - zasluzuje kapu dole! Imali smo klince koji  su pobedjivali na matematickim olimpijadama itd. 


  • 1

#430 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 16 June 2018 - 05:34

SFRJ je imala i jako dobar obrazovni sistem, koji se ovde sada negira, a taj sistem je iznedrio veliki broj jako dobrih inzenjera, lekara, sudija i advokata. Cak i sama radnicka klasa bila jako dobro obrazovana i sticala je jedno vrlo dobro i kvalitetno opste obrazovanje: tako da je jedan prosecan radnik ucio i recimo koja su prirodna bogatstva Kine, ili kada su ziveli i vladali Nemanjici itd. dakle jedno opste obrazovanje i kultura su bili na jako visokom nivou - i zahvaljujuci jednom takvom obrazovnom sistemu , mnogi su se iz bivse  SFRJ jako brzo i dobro uklopili u nove sredine nakon sto su napustili zemlju.

Ucilo se jako dobro i kvalitetno - i ljudi su "naucili kako da uce" , te imamo danas recimo - hiljade koji barataju stranim jezicima - ostavimo po strani engleski, ali nauciti npr. jedan finski na funkcionalnom - zasluzuje kapu dole! Imali smo klince koji  su pobedjivali na matematickim olimpijadama itd. 

Nemoj molim te da pises gluposti!!!!!

Nista komunisticka skola nije obrazovala, do divljaka, koji su imali sumanutu zelju da pobiju sve one koji nisu njihovi. 

Obrazovanje koje su ti o kojima ti pricas je dobijeno ne u skolama nego po privatnim institucijama.

Daklem fransuska skola tog doba je bila mnogo bolja nego ona koju je primitivna komunisticka klika davala. Tu bre nisi mogao da budes profesor ako nisi clan fekalijskog udruzenja za eliminaciju ljudi koji koriste razum.

Molim te ne ..... s'oprostenjem!


  • 0

#431 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 16 June 2018 - 05:47

Nemoj molim te da pises gluposti!!!!!

Nista komunisticka skola nije obrazovala, do divljaka, koji su imali sumanutu zelju da pobiju sve one koji nisu njihovi

Obrazovanje koje su ti o kojima ti pricas je dobijeno ne u skolama nego po privatnim institucijama.

Daklem fransuska skola tog doba je bila mnogo bolja nego ona koju je primitivna komunisticka klika davala. Tu bre nisi mogao da budes profesor ako nisi clan fekalijskog udruzenja za eliminaciju ljudi koji koriste razum.

Molim te ne ..... s'oprostenjem!

 

Ovo je generalizacija. Nisu svi rodjeni i odrasli u bivskoj SFRJ ubijali druge. 

 

A skolstvo jeste bilo kvalitetno i efikasno, ljudi su zavrsavali skole sa ogromnim predznanjem. 

Danas te skoluju, ne samo u Srbiji nego u celom svetu, samo do onog nivoa da mozes 

nesto korisno da uradis u okviru tvog usko-strucnog opredeljenja. Fokusirani su na tzv. "skills"-

sposobnost da nesto konkretno uradis. Za bilo sta vise od toga - moraces samog sebe da obrazujes 

ako si zainteresovan, a vecina nije , vise ih intersuju: barbecue, footy, dobra lova, dobar provod , dobre zenske 

i pijancenje "... until obliterate themselves"!!! E, to ti je danasnjica. 


Edited by darth bane, 16 June 2018 - 05:47.

  • 3

#432 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 16 June 2018 - 05:59


Nemoj molim te da pises gluposti!!!!!
Nista komunisticka skola nije obrazovala, do divljaka, koji su imali sumanutu zelju da pobiju sve one koji nisu njihovi. 
Obrazovanje koje su ti o kojima ti pricas je dobijeno ne u skolama nego po privatnim institucijama.
Daklem fransuska skola tog doba je bila mnogo bolja nego ona koju je primitivna komunisticka klika davala. Tu bre nisi mogao da budes profesor ako nisi clan fekalijskog udruzenja za eliminaciju ljudi koji koriste razum.
Molim te ne ..... s'oprostenjem!


 
Ovo je generalizacija. Nisu svi rodjeni i odrasli u bivskoj SFRJ ubijali druge. 
 
A skolstvo jeste bilo kvalitetno i efikasno, ljudi su zavrsavali skole sa ogromnim predznanjem. 
Danas te skoluju, ne samo u Srbiji nego u celom svetu, samo do onog nivoa da mozes 
nesto korisno da uradis u okviru tvog usko-strucnog opredeljenja. Fokusirani su na tzv. "skills"-
sposobnost da nesto konkretno uradis. Za bilo sta vise od toga - moraces samog sebe da obrazujes 
ako si zainteresovan, a vecina nije , vise ih intersuju: barbecue, footy, dobra lova, dobar provod , dobre zenske 
i pijancenje "... until obliterate themselves"!!! E, to ti je danasnjica. 

Ti generališeš. ExYu školstvo je bilo gore od većine Evropskih obrđzovnih programa. Uvek su strućnjaci iz tih zemalja imali bolje obrazovanje!
U pravu si pograšno sam napisao, nisu svi već većina, o tome postoje izborni podaci, da sada opet ne tupiš o raferenci, i preporuci.
Gde ste vi ljud= živeli, stvarno mi nije jasno?

Sent from my SM-G950U using Tapatalk


  • 0

#433 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 16 June 2018 - 06:45

Ti generališeš. ExYu školstvo je bilo gore od većine Evropskih obrđzovnih programa. Uvek su strućnjaci iz tih zemalja imali bolje obrazovanje! U pravu si pograšno sam napisao, nisu svi već većina, o tome postoje izborni podaci, da sada opet ne tupiš o raferenci, i preporuci. Gde ste vi ljud= živeli, stvarno mi nije jasno? Sent from my SM-G950U using Tapatalk

 

Ex-yu skolstvo je naucilo ljude kompleksnom nacinu razmisljanja. 


Edited by darth bane, 16 June 2018 - 07:06.

  • 0

#434 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 16 June 2018 - 09:39



Nemoj molim te da pises gluposti!!!!!

Nista komunisticka skola nije obrazovala, do divljaka, koji su imali sumanutu zelju da pobiju sve one koji nisu njihovi. 

Obrazovanje koje su ti o kojima ti pricas je dobijeno ne u skolama nego po privatnim institucijama.

.......

 

He, he.

 

Opet i ti, kao i vecina, u politiku - umesto u geografiju i deo istorije.

 

Moje skole. od osnovne (promenio sam 3) do gimnazije (promenio 2) nisu bile nesto primetno "komunisticke". Maturirao sam 1977.

 

Jeste, silovali su me i nekim nepotrebnim glupostima. Imao sam neki predmet koji se zvao "marksizam" ili tako nesto u prve dve godine gimnazije. Ali sam imao i latinski jezik, za koji mislim da je bitan za opstu kulturu. A profesorka je bila bivsa redovnica (kako se to zove?) koja je pobegla iz crkve, manastira, sta li vec, kad se zaljubila u "civila". Nisam religiozan, ali sam jako puno naucio od te zene. Do te mere da je nas nekoliko pokusavalo govoriti latinski a ne samo citirati dicta et sententinae.

Loquor latinam linguam - a ti? A danasnja deca?

Sve to u "komunistickoj" skoli.

 

Stvarno me iritirate vi koji poistovecujete Jugu i komunizam, politiku.

 

Sad sam se setio jednog forumasa, ne znam je li banovan ili je samo nestao sam od sebe. Predbacio sam mu ociglednu nepismenost,a taj mi odgovori da ga je tako naucila komunisticka tetka, pa se ne oseca krivim.

:rotflmao:

 

Dokle cete optuzivati komunizam i koristiti ga kao izgovor za sopstvenu glupost?

 

Jos gore, na ovoj temi, pisati da je komunizam kriv za sve. Ma, po nekim procenama, broj ubijenih tokom raspada Yu je oko 250 000. Ubili ih komunisti? Nece biti, mislim da su ipak nacionalisti.

 

A obrazovanje - da se vratim na citirani post - nema veze sa politickim sistemom. Ne samo da znam latinski, nego i logaritamski sistem, pa i Fourierove jednacine sam naucio od profesionalnih profesora za koje pojma nemam kakvog su bili politickog opredeljenja. Ako su ga uopste imali.

 

 

Ne znam, zasto si te neke ideje pomenuo na ovoj temi?

Politicki sistem se promenio u svim istocnoevropskim drzavama, a nisu se sve raspale.

Neke jesu (npr. Cehoslovacka), ali ni te nisu krvavo kao Yu.

 

Jeb'la vas politika. Ispada da je komunizam los pa zato treba ubiti Srbe/Hrvate/Bosnjake/Albance - i razbiti relativno funkcionalnu drzavu.

 

 

Nije mi jasno. Volim matematiku, pa ne razumem zasto treba da mrzim odlicnog profesora ako je neke nacionalnosti ili politickog opredeljenja.

Jos gore, zasto tako treba razbiti drzavu, ubiti milion ljudi i uciniti stotine milijardi $ stete.

 

Vidis,

x+y1=1yx=0,y=1

If an equation has two unknowns, such as 2y + x = 20, it cannot have unique solutions. Two unknowns require two equations which are solved at the sametime (simultaneously) − but even then two equations involving two unknowns do not always give unique solutions.

 

moze vredeti cak i ako ti je profesor komunista ili jezuit, svejedno.

 

Dakle, na ovoj temi, zanemarite komunizam ili ne znam kakve gluposti.

 

 

BTW, znam priblizno koliko si star. Hoces li se ubiti, osecas li se krivim sto si rodjen u socijalizmu?

Eh, tako ima smisla povezivati Jugu i komunizam...


  • 2

#435 mladenvzz

mladenvzz
  • Members
  • 1,397 posts

Posted 16 June 2018 - 11:05

...zorane,neko vrijeme nisi se javljao na ovom forumu,nisam se niti ja kao

proskibirani ustaša.Moj jedini komentar je,s obzirom da si učio latinski,je,

"si tacuisses,philosuphus mansiesses"


  • 1