Jump to content


Photo
- - - - -

Gde biste voleli da zivite?


  • This topic is locked This topic is locked
104 replies to this topic

#1 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 07 February 2018 - 11:13

Eno, na temi o kulinarstvu naš drug Zoran najavio selidbu, iz Teksasa u Alabamu. Svi smo se, naravno, zabrinuli, zašto baš u Alabamu. Zoran zna zašto, ali  nije dovoljno da Zoran zna, treba mi da znamo, da mu damo savete koje nije tražio, da čuje naše mišljenje koje mu nije potrebno.

Mogli bismo da, nevezano sa bilo čijom odlukom o mestu življenja da popričamo, gde bismo mi voleli da živimo, zašto smo tu gde jesmo, zašto bismo tamo gde bismo, šta nas opredeljuje, želje ili mogućnosti ili neke životne potrebe, posao, škola, saobraćaj, životne šanse, ljudi sa kojima bismo da budemo susedi ili ljudi zbog kojih menjam susedstvo.

Gde bismo ako ne bi bilo finansijskih ograničenja, recimo dovoljna ušteđevina, posao koji se mođe raditi sa bilo kog mesta, ili već ostvarena solidna penzija, u grad, veliki grad, selo, planinu, more, zavičaj, ili sedam mora, na kraj sveta.

 

Ja ću, nadam se, već naredne godine malo u poljoprivredu, amatersku, imam solidan komad zemlje, dobro mesto, dobro i za rad i za život. Nisam odlučio, a ne želim da donosim definitivne odluke, da li bi to bilo komplet preseljenje ili, bar dok zdravlje dozvoljava, putovanje tamo-ovanmo, nije daleko, moglo bi i tako. 

A, vi?

 

PS

Imali smo, čini mi se neku ovakvu temu, nisam je našao.


  • 2

#2 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 07 February 2018 - 14:27

Odlicna tema, posto sam se odnedavno preselio privremeno u UK, a ozbiljno razmisljam da prihvatim otvorenu ponudu da provedem godinu dana u jednoj dalekoistocnoj zemlji. Sto vise vreme prolazi, to manje zelim da budem bilo gde specificno - malo ovde, malo onde je daleko najbolje. Sama planeta je ionako previse mala da bismo se dodatno ogranicavali  ;)


  • 8

#3 villiem

villiem
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 07 February 2018 - 21:08

Sta nije u redu sa Alabamom..

 

Neki dan sam cuo, nisam video, kako se neki klinja prekrstio na poster, mislio da je ikona.Pa smo se svi smejali.Eto.Ako odem u Alabamu, hocu li i tamo nalateti na malog Amerikanca sto nosi beli secerni krstic, to je dilema.Usamljen sam ovde i ne volim ljude, nisam prijatan i ne zelim da se druzim sa ljudima sto bi deci da ostave u amanet sveti kosovski zavet, evo aktuelno je, procitajte, vidite kako je slab kralj.Jedva cekam da se oglasi univerzitetska elita

 

Opet i kada odem, neki blesavi osecaj pripadanja i bliskosti sa istim tim ljudima.Ne volim granice, ne postujem ih ali one su tu kao i ljudi.I kao sto su razliciti tako su i isti pa bih ovakav osamljen bio i negde preko.Zivot je kratak, kada istinski skapiras tu cinjenicu, nije onda ni vazno gde bitises, moze i tamo ovde, najbolje, kako kaze Schrodinger

 

Znam ljude koji ne znaju da se jave, verovatno znaju da ih ne gotivim, vidoviti.Ja mislim drugacije, ne volim ih zato sto ne znaju da se jave, sto skrecu pogled, foliraju, parkiraju po pesackim prelazima, pa se cude ako ih mrko pogledam, sta je bilo, u cemu je problem..a pogledam ih a i kazem im, pa se ne volimo.Jbg, ne znam sta je starije, kokoska ili jaje

 

Ne tvrdim da sam ja ispravan, cak stavise, kada bih zeleo da se bavim naukom, sve vodi kontra mene, previse mojih komsija ne valja da bih ja bio ispravan.Tako da ja bezim, upisao sam fakultet, again, i to mi je spas.Ne verujem da bi me geografija spasla.

 

Uvek cu, ipak, verovati u postojanje dobrih i ispravnih, po mojim merilima.Malo su nas, generalno, ogranicili duzinom trajanja

 

Treba biti zahvalan, lako je reci, al na tome cu raditi, da ako bude sanse biram kako cu da se oprostim a ne gde

 

Novac me sve manje zanima

 

Mozda ipak, neka planina il jezero..jel ima to u Alabami

 

Neki gledaju da imaju 1/1 pa *2 a neki uzmu koferce pa odu na Aljasku da lece one kerove sto vuku saonice, isto je na neki nacin a i ne znam kako se ponasa covek koji ima u glavi a nema obaveza i odgovornosti, koje ogranicavaju te istrazivacke ispade.Opet ima ih sa vizijom zivota na reci, ovde je klima idealna, ne znam koliko ljudi uglave to u racunanje, ali zaista moze lepo da se prozivi pored vode, pa kombinacija sa upoznavanjem svih tih prelepih planina/kanjona/reka.Istorija ove zemlje i ne zasluzuje nas kakvi smo.Neko bi lepu tradiciju napravio od svih tih kraljeva, evo znam bez citanja kako se zvala keva od Ricarda i brata mu Johna a ne zanima me Lazar a i sumjam da je postojao.Ako je i postojao, kao i oni neki drugi, imam prilicno dobru predstavu sta su to onomad radili i kako, i da nema veze sa nekakvim vizijama/hriscanstvima/nebeskim kraljevstvima.Vise bih cenio da cujem jednu iskrenu stvar.Mozda su naslli nacin da se lepo oproste, pa ja sada moram da prozivim melanholicno jer mi kolektivna svest opterecena

 

Danas sam razmisljao da drugaru predlozim da otvorimo kafic/kafanu i da pustamo Doorse, ne znam zasto bih se cimao sa tim platama i penzijama do kraja zivota, cemu to.Ionako je nasa predstava lake love da odemo u Norvesku pa cistimo ribu il provlacimo kablove, nije bitno al donesemo dvaes hiljada eura, pa ulozimo u lesnik.Hocemo u svet a ne mozemo da dodjemo na vreme na posao, nikad

 

Drugi plan mi je, ako se ipak otisnem u beli svet i ako ovladam novim vestinama na koje sam se nameracio, da ukinem fejsbuk a bogami i internet

 

Ista verovatnoca

 

Najizvesnije je da cu da se  secam svega ovoga kao necega dobrog i kvalitetnog

 

Tako da, Zorane - Alabama song

 

Znam da sam promasio temu .....kolega Div me pitao sto sam ovde i sta mislim o komsijama


  • 2

#4 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 07 February 2018 - 22:29

Dive, zanimljiva tema, mada bih vise voleo da nisi uzeo mene za primer nego postavio temu vise opstenito ili nekako.

Najnezgodnije je u ovakvim pricama kad sebe uzmemo za primer i apsolutni reper. A to je ipak individualno i menja se sa vremenom.

 

Ne samo sa vremenom u smislu kako starimo i menjamo se, nego i sa tehnologijom. Pre nekoliko decenija, ako si bio u selu bez telefona (a mozda i bez struje), bio si odsecen od sveta. Danas, uz net i Skype, mozes da popijes kafu sa drugarom koji zivi na drugom kontinentu, vidite se jednako kvalitetno k'o da ste za istim stolom. Ajde-de, jos uvek svako treba da spremi svoju kafu, al' nije nemoguce da ce se i to sa par desetaka godina promeniti.

 

Za tebe, nemam savet - niti si ga trazio. Mozda bih imao komentar da znam vise detalja.

Sve te odluke su uvek individualne i treba da ih postujemo, cak i ako bi za sebe odlucili drugacije.

Licno, ja sam zajebat, moglo bi se reci da sam "Jekkyl i Hyde" ili tako nesto - imam mnoge interese. Za neke stvari treba mi privatnost i mir i udaljenost od drugih, ali istovremeno volim i pozoriste i koncerte i knjiznicu. Zato ne bih hteo da zivim na pustom otoku, ali ni u stanu na 48. spratu solitera od kojeg je najbliza trava udaljena 30 km. Meni je najprihvatljiviji kompromis suburbia. Nista nad glavom, a sve blizu.

 

Do nedavno (circa godinu-dve) sam najozbiljnije razmisljao da se penzionisem u Srbiji. Sve (relativno) jeftino, a "zapadna" penzija. Ipak, odustao sam, delom i zahvaljuci raspravama na ovom forumu. Za razloge, imamo teme i o Srbiji i o USA, pa necu da trolujem.

 

Imao sam neke opcije. Moj drugar iz mladosti je odselio u Australiju, njegov sin ozenio Indonezanku - i on se sad seli za Indoneziju. Kaze, super jeftino, pa je zvao i mene. Gomila ovdasnjih Amera seli za Ekvador - isto jeftino, a super usluga i posluga.

 

Ja sam slobodan - vise ne trazim posao, cerka je na fakultetu i ko zna gde ce i s kim zavrsiti, nemam nameru da je gonim i pratim. Verujem da bi na mnogim mestima bilo "bolje" nego gde sam odlucio, no ja sam lenj i necu da se prilagodjavam od nule. I necu da ucim jezike, ovako star. Koristim se sa pet, neki novi mi ne treba.

 

Svako prema svojoj pameti (ili nedostatku iste). Razlozi za neciju odluku su zanimljivi, lepo ih je procitati, ali treba biti oprezan i ne komentarisati ili presudjivati iz sopstvenog ugla ne znajuci cime se neko vodi - ovako povrsno i forumski.


  • 3

#5 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 07 February 2018 - 23:02

^

Lepa tema. Ja sam k'o sto sam vec pisao mislio da se penzionisem na Hawaii-ma, ali mi se sad otvorili kapaciteti, pa bih eto malo i Bahamas, ni Lake Shasta/ Mt. Shasta me ne odbijaju.

Jednostavno hocu da budem svuda i nigde. Na kraju ce, najverovatnije da se zalomi Lake Shasta April-Septembar/Oktobar i Bahamas, gde cu da provodim zimu od Oktobra-Marta.

Sve u svemu nije bitno gde si, nego kako ti je zdravlje. Sve ostalo je ono uz vetar!


  • 0

#6 akiro

akiro
  • Members
  • 1,111 posts

Posted 08 February 2018 - 00:48

Super tema. Otkada radim preko interneta, kao da sam u penziji. Radim iz kafića, sa splavova, sa grčkih plaža...  Međutim, otkako sam omatoreo pa mi se život sastoji od malo sadržajnijih stvari nego noćnog života i društva, počinje od sivog Beograda da me svake godine hvata sve veća depresija. A suprugu već odavno. Posebno zimi je Beograd nepodnošljiva i ružna siva kasaba.

 

Leto je rešeno sa tri meseca Grčke sasvim fino (ako zanemarimo njihov i suviše slični mentalitet, koji je ponekad zamoran, a i ne predstavllja baš pravu promenu). Proleće i rana jesen u Beogradu mogu da budu podnošljivi, ali kako hendlovati period novembar do mart (što je 5 meseci u komadu, znači bilo šta u EU otpada taman i da ima sunca).

 

Čuli smo za opciju Tajlanda, gde navodno (izvor iz druge ruke i ne deluje mi baš verodostojno, jer preko neta tako nešto nisam uspeo da nađem) može za oko 500 Eur mesečno da se iznajmi neka gajba blizu plaže a troškovi života su negde na nivou ovdašnjih. To bi mogli da isfinansiramo. To bi u kombinaciji sa Grčkom značilo 8 meseci godišnje plaže, a april, maj, tri nedelje juna i oktobar su i u Beogradu podnošljivi. Ove godine je taj eksperiment otpao iz zdravstvenih razloga, ali se već oštrimo na zimu 2018/2019.

 

Ovaj topic mi je interesantan da skupim još poneku ideju, gde bi zimu po prihvatljivim troškovima proveli u kupaćim gaćama. Indonezija mi ne zvuči bezbedno zbog dominantnog islamskog elementa (ne bih baš da se nađemo u jeku nekog novog "proleća"), ali Ekvador bi mogao biti interesantan. Mestimično ima preko 30 stepeni, iako trenutno sve pod kišom. Očigledno je da ono što mi tražimo bez dobrih 12 sati leta nije izvodljivo. Bahame, Florida i sl. na žalost iz finansijskih razloga otpadaju.

 

Ako je neko razmišljao na sličnu temu i zna gde novembar do mart sija sunce, nema kiša i nevremena i može da se pliva, a sve to još uz neki prihvatljiv budžet (naravno bez avionskih karata, to znam da će izaći kao Svetog Petra kajgana) plus da nije pod nekim "prolećima" raznih vrsta, "svetlećim stazama" i sličnim "radosnim" elementima, rado bih čuo razmišljanja.


  • 2

#7 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 08 February 2018 - 07:15

Super tema. Otkada radim preko interneta, kao da sam u penziji. Radim iz kafića, sa splavova, sa grčkih plaža...  Međutim, otkako sam omatoreo pa mi se život sastoji od malo sadržajnijih stvari nego noćnog života i društva, počinje od sivog Beograda da me svake godine hvata sve veća depresija. A suprugu već odavno. Posebno zimi ...

.....

Super stvar je ako mozes da radis preko neta. Dakle, jedini minimalni zahtev ti je da ima struje i neta, inace mozes gde hoces.

 

Sudeci prema ostatku posta, ti bi hteo da cele godine zivis - tokom leta.

Rekao bih da imas dve opcije. Jedna je da budes blizu ekvatora, stalno, a druga je da menjas hemisfere kad se vreme manja.

Zavidim ti utoliko sto te opcije nemam - imam hobije koji zahtevaju boravak na istom mestu, previse je toga da vucem unaokolo. Svojevremeno, imao sam ponudu za posao sa pristojnom platom, u sferi koja me silno zanima, ali bi zahtevao stalno putovanje i zivot "iz kufera" - radi se o sportu koji najvecim delom godine putuje. Nisam takmicar, bio bih u pratecem timu. Al' jbg, imam ogromnu kucnu biblioteku, kolekciju gramofonskih ploca, bastu, garazu i motocikle, a i dete je trebalo u skolu... Zato sam se zahvalio i odbio.

 

Prema tvom pisanju, mislim da je najbolji izbor Centralna ili Juzna Amerika. Ili neki otoci. Mozda ima nesto i u severnoj Africi, ali nista ne znam o tome.

U Ekvadoru vec postoje enklave, pa i citavi gradici, americkih penzionera. Citao sam nesto o tome, a imam i dvojicu poznanika, bivsih komsija. Njima je tamo odlicno.

Ipak, ja sam pomalo paranoidan. U mnogim podrucjima tog dela sveta, nikada ne znas kada ce izbiti sledeca revolucija ili koliko ima kriminala. Cisto zbog sopstvenog mira, zrtvovacu nesto (ekonomski) i preskociti tu egzotiku.

 

Ima jos nesto mozda bitno u raspravi. To je nostalgija ili "pupkovina" koja te veze za mladost. Ili veze s familijom i slicno. Mogao sam da obidjem citav svet, ali sam se zbog te pupkovine vracao i provodio godisnje odmore na Balkanu. Ko zna sta sam sve propustio. Ima ljudi koji mogu da preseku tu vezu, ali meni nije uspelo.

Balkan me je na 1000 nacina razocarao, no ipak se zbog tih nekih dragih ljudi cesto vracam.

 

Kad odlucis, napisi nesto. Bilo bi zanimljivo, kako i zasto.


  • 1

#8 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 08 February 2018 - 07:24

.....

Tako da, Zorane - Alabama song

.....

Uf, gde me nadje... Doors su moj #1 band, imam sve njihove ploce (na vinilu, nista CD) a i dosta knjiga o njima - ili Morrisonove poezije.

Medjutim, meni je ovako matorom jasno zasto volim Doors. Zasto se vi mladji kacite na njih, to vec teze razumem.

troll off...


Edited by zoran59, 08 February 2018 - 07:24.

  • 0

#9 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 08 February 2018 - 11:07

Evo da i ovo istrolujemo: ja bih da Zorana preselimo u Minneapolis MN, ako zbog ničeg drugog, onda zbog ove ljepotice Philipa Johnsona. Ja bih sutra da me tamo preselite, a i klima bi mi bila super.

 

Attached File  IDS_Minneapolis.jpg   977.2KB   7 downloads

 

U neboderu se ogleda stari neboder Wells Fargo centra, remek-djelo Césara Pellija, što me asocijacijom ideja nužno navelo na Fargo ND, u susjednoj državi, sa sličnom klimom, što bi Zokiju vjerojatno predstavljalo idealno okružje. Država je prava višeetnička, vrvi Norvežanima, Dancima i Šveđanima i koja je to razlika od vlažne Louisiane ili prašnjave Alabame, da o Texasu ne govorimo.

 

 

Ali, kako rekoh, to je više za topic o neboderima, nego o Zokijevoj relokaciji.

 

Troll off.


  • 1

#10 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 08 February 2018 - 11:13

 

 

 

Bali? Indonezija jeste ali hindu... uvek toplo, imas plaze, popularna destinacija medju profesionalcima-nomadima tvog profila, skoro naleteh na neki clanak negde... a hrana dobra, to ti garantujem...


  • 1

#11 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 08 February 2018 - 11:49

Meni je super ovdje gdje sam. Mislio sam da kazem da bih bio sretniji da mi je basta okrenuta na jug, umjesto SZ (ili je SI?), pa da imam vise uspjeha sa bastenskim biljem ali bi to bilo cisto pro**ravanje.


Edited by Honey Badger, 08 February 2018 - 11:50.

  • 2

#12 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 08 February 2018 - 13:14

Chiang Mai ti je prestonica sveta za digitalne nomade. Mene ne privlaci preterano, ali tamo ili zivi ili povremeno boravi najvise mojih saradnika iz celog sveta. Otici cu jednom sigurno.

 

Prednosti su sto je sve dostupno i jeftino, mada mislim da je vise za ljude od 20-30 godina, ne za starije. Mozes da se prikacis na net gde god, brz je, ima prostora za okupljanje nomada koliko hoces, coworkinga, ako ti se svidja kultura i podneblje mozes da probas.

 

Ili Bali sto kaze blond, sto je malo skuplja verzija. I tamo sam imao neke poznanike (mislim da vise niko nije tamo), i za jedno i za drugo su iskustva pozitivna.

Imas dosta clanaka na tu temu sirom neta.


  • 1

#13 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 08 February 2018 - 13:28

Dive, zanimljiva tema, mada bih vise voleo da nisi uzeo mene za primer nego postavio temu vise opstenito ili nekako.

Najnezgodnije je u ovakvim pricama kad sebe uzmemo za primer i apsolutni reper. A to je ipak individualno i menja se sa vremenom.

 

....

 

 

Temu sam i zamislio opštenito, da svako kaže svoje želje i odluke, naravno, i da ih komentarišemo, ali, uvek je zanimljivije voditi tuđu brigu, pa eto, da rešimo prvo tvoj problem, da te smestimo na neko lepo mesto, tvoje je samo da uživaš.  :)


  • 0

#14 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 08 February 2018 - 15:36

Vec neko vreme ozbiljno razmisljam o Modi'in Ilitu. U uzem izboru su jos i Beitar Ilit i  Ma'ale Adumim, ali je Modi'in prva i najverovatnija opcija. 


  • 1

#15 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 08 February 2018 - 21:14

@ akiro

Zašto ne Kipar?
  • 0