Jump to content


Photo
- - - - -

Gde biste voleli da zivite?


  • This topic is locked This topic is locked
104 replies to this topic

#46 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 10 February 2018 - 22:13

to o cemu Mrd govori, s ljekarima i medicinskim uslugama / klinickim bolnicama, to je bitna stavka kada se govori o penziji. mislis nece ti trebati, ali to su samo fantazije, ne i realnost. staracki zivot na otocima bez adekvatne zdravstvene njege zna biti jako surov. prije desetak godina sam bas o tome sa ocem razgovarao, kaze da su oni tako mislili u penziju na neki od jadranskih otoka. medjutim, obzirom na losu zdravstvenu infrastrukturu, odustali su. i eto, majka je oboljela od Alzheimerove bolesti, i to bi bio pravi pakao za njih da su se s tom odvratnom bolestinom nosili sami samcati na nekom otoku.  

 

Vili, lipo je to, ali kako ces uz te stepenice u osamdeset i petoj?


  • 1

#47 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 10 February 2018 - 22:38

to o cemu Mrd govori, s ljekarima i medicinskim uslugama / klinickim bolnicama, to je bitna stavka kada se govori o penziji. mislis nece ti trebati, ali to su samo fantazije, ne i realnost. staracki zivot na otocima bez adekvatne zdravstvene njege zna biti jako surov. prije desetak godina sam bas o tome sa ocem razgovarao, kaze da su oni tako mislili u penziju na neki od jadranskih otoka. medjutim, obzirom na losu zdravstvenu infrastrukturu, odustali su. i eto, majka je oboljela od Alzheimerove bolesti, i to bi bio pravi pakao za njih da su se s tom odvratnom bolestinom nosili sami samcati na nekom otoku.  

 

Vili, lipo je to, ali kako ces uz te stepenice u osamdeset i petoj?

To oko lekara, su vazne stavke. Kao prvo zbog naseg zdravlja, a drugo je to sto ce i ta nasa deca zeleti da pomognu. Neodgovorno je ne razmisljati o svim aspektima.

Dok su klinci bili mali, nisam zeleo da putujem nigde gde nisam imao bar jednu bolnicu na rastojanju od 100km. 

Sto se tice stepenica, ima lift, ali ako nema ko da te pogleda kad se slomis, ode mast u propast.


  • 0

#48 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 10 February 2018 - 23:24

ma kakav crni lift, pa neces liftom u wc. ova kuca di su moji starci radjena je tridesetih godina proslog stoljeca, sve sa odvojenim prostorijama za poslugu i ostalim kerefekama. pa kad je moja sestra jos prije dvadesetak godina njima govorila da prodaju to dvokatno esekersko cudo i uzmu si prizemnicu, samo su odmahivali rukama. i onda, naravno, frka. jer kupatilo je na katu i u podrumu, medjutim ne i u prizemlju. prvo frka sa starom i stepenicama, gdje smo ju na koncu morali nositi, pa frka se uskim vratima i povisenim podom izmedju spavace sobe i kupatila (ne mogu proci invalidska kolica), a sad frka i sa starim i stepenicama. nema veze sto je on u odlicnoj formi, koordinacija i motorika neminovno odlaze s godinama, dovoljno je malkic pokliznut se, i eto loma kuka, to puca ko staklo. ne mora kuka, ili ruke, zviznuo se u koljeno negdje prije, i to mu zacijeljuje evo vec skoro dva mjeseca, pa sepa.

 

starost nije bajna, i treba se pripremiti. ljudi zive sve duze i duze, pa te stizu bolestine koje ranije nisu uopce bile problem covjecanstvu. to je, nazalost, fakat. 


  • 5

#49 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 11 February 2018 - 02:32

Ovo se donekle pretvorilo u gerijatrijsku temu. Mozda bi trebalo splitovati.

Jedno je gdje za nas starije, drugo za one koji jos aktivno rade.

 

Zajednicko je svima da nam treba nekakva infrastruktura i organizacija. Tek nakon tih stvarnih i realnih (pa i objektivno mjerljivih) uslova, dolaze zelje pojedinih individua.

Netko trazi mjesto gdje ce lakse/bolje/profitabilnije raditi, a ima nas dosta koji trazimo mjesto gdje ce nam biti ugodnije.

 

Zbog cega ugodnije? Eh, jbg, tu ima sto varijacija koje ne znace isto svima.

I nije sve to bas racionalno. Ja sam se zbog *ebene pupkovine koja me jos uvijek donekle veze sa domajom lomio izmedju Srbije i Hrvatske (Srbija jeftinija, a Hrvatska blize mladosti) i stvarno mi je trebalo dosta toga s strane da mi udje iz dupeta u glavu da ni jedno nema smisla. "Pomoglo" (jebes takvu pomoc) je sto su neki ljudi umrli, pa sad gledam samo na svoje dupe, sve je manje ljudi za koje brinem ili osjecam nekakvu odgovornost prema njima.

 

A onda treba realno sagledati i samog sebe i svoje potrebe. Ma, jest, volim muzeje i koncerte itd. - a realno ih posjecujem par puta godisnje. To mogu i iz malo vece udaljenosti. A penzionerski, osjetno mi je jeftinije zivjeti na dva-tri sata voznje od muzeja i koncerta nego na pola sata. I tako ustedjeni novac mi daje mogucnost da se zezam nekim drugim stvarima koje me isto tako zanimaju.

 

Naravno, postoji 1000 drugih faktora. Neki brinu za roditelje, drugi za djecu itd. To sve treba uvaziti.

Nije bas jednostavno i lako, ali snaci cemo se... ;)


  • 0

#50 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 11 February 2018 - 04:46

Geriatrija, ili ne meni se sve vise mota ta ideja o Bahamima i brodu (jedrilici) nista velikio oko 37-50 feet i putujem. Kad doctor zatreba, samo se javim telefonom i trazim da me spale i pepeo prospu u veliku vodu. ;) Nikakav znak da je mrd postojao samo svuda po okeanu. :)


  • 1

#51 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 11 February 2018 - 06:31

...

 

Samo 37-50 feet?

;)

Jako puno je tu posla (a i novca), i to svaki dan.

Na kraju - smori.

 

...


  • 2

#52 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 11 February 2018 - 07:50

 

Vili, lipo je to, ali kako ces uz te stepenice u osamdeset i petoj?

 

U pravu si, lose izabrana slika. Ali mislilo se i na to :P. Kuca bi trebalo da ima prizemlje u kojem se moze ziveti i jedan ili dva sprata sa par soba za izdavanje. To bi bilo za one godine dok se jos moze i u slucaju da zdravlje koliko-toliko sluzi. Ali nikako na otocima, i pored toga sto su silno privlacni, vec negde u okolini veceg grada. Skoro izvesno Kastela, izmedju ostalog i zbog primerenijih cena. Naravno da se racuna i na EU, porezi, zdravstveno osiguranje i tako to. Kad vise ne bude islo, povratak u bazu na severu mi ne gine. Otprilike onako kako mnogi Svedjani rade - nakon penzionisanja, a do pocetka ozbiljnijih bolesti u Spaniji, a posle opet nazad.

 

U mom slucaju je izbor Hrvatska. Sasvim logicno, a vidim da se i tamo vrlo ozbiljno razmislja o stvaranju uslova za tu vrstu gerijatrijskog turizma od kojeg Spanija vec duze vreme ima velike koristi. I njegovi glavni akteri nisu ljudi s velikim penzijama, naprotiv. Zato tu negde vidim i sebe, ali sve je to jos na dugackom stapu :).


  • 2

#53 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 11 February 2018 - 08:49

...

 

Zimmerfrei!?

:ajme:

Dva sprata - gomila posteljine, WC, kuhinja za goste, penjanje gore-dole, devojke koje rade?

Pranje / peglanje, svuda po TV / kompjuter, vriska / dreka gostinske dece, 'nedaleko od mora / magistrale'?

 

QQLL!

:frust: 

 

...


  • 4

#54 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 11 February 2018 - 11:41

Kad mi djeca stanu na svoje noge onda cemo da odlucimo sta i kako. Uglavnom ne planiram da budem u rudniku do 67e godine. Kombinacija sa Seychelles je tu. Pola godine tamo, pola u NL. Verstuurd vanaf mijn SM-G930F met Tapatalk
  • 0

#55 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 11 February 2018 - 12:00

Boze zdravlja, leti Bodensko jezero & NL, zimi Florida, pa par meseci Srbija... al' treba to docekati, valja raditi jos 20-tak godina
  • 0

#56 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 11 February 2018 - 17:17

Geriatrija, ili ne meni se sve vise mota ta ideja o Bahamima i brodu (jedrilici) nista velikio oko 37-50 feet i putujem. 

 

za one koji istinski uzivaju u aktivnom odmoru, dakle za ljude koji vole stalno nesto raditi / uciti / otkrivati / zivjeti svoj zivot punim plucima, svakako. carpe diem.

 

padaju mi na pamet dva (igrana) filma i jedna pjesma.

 

MV5BOWZkYTk4YjAtZmViZS00ZTY5LWE2YmItOGQ3

 

http://www.imdb.com/title/tt0103924/

 

...

 

MV5BMjI0MzIyMjU1N15BMl5BanBnXkFtZTgwOTk1

 

http://www.imdb.com/title/tt2017038/

 

...

 

Mrtva luka

(Dobriša Cesarić)

 

Znam: ima jedna mrtva luka,
I ko se u njoj nađe
Čut će ujutro pjevanje ćuka,
I vidjet će umorne lađe.

 

Brodovi u njoj vječno snivaju
Kako se brodi,
Al' njihova sidra mirno počivaju
U plitkoj vodi.

 

I tako u snovima gledaju sreću,
A plovit se boje.
Na jarbole šarene zastave meću
I – stoje.

 

...

 

 

Kad doctor zatreba, samo se javim telefonom i trazim da me spale i pepeo prospu u veliku vodu.  Nikakav znak da je mrd postojao samo svuda po okeanu.

 

tu se recimo lijepo vidi jedna od onih (u ovih 16 godina foruma na Politici nikada sistematski nabrojanih) razlika izmedju USofA i HR. u HR je drzava vlasnik covjeka. i dok je ziv, i kad umre. mozes ti sebe kremirati, ali zaboravi na pjesnicko rasipanje pepela s nekog mosta, ko sto je moj stari fantazirao prije nego je mama umrla, pa smo malo proucili kako to u hrvatskoj realnosti fercera. zelis li, primjera radi, prebaciti urnu s jedne lokacije na drugu, npr. iz Zagreba u Osijek, moras ishoditi dozvolu sanitarne inspekcije (dakle treba ti sanitarna dozvola za transport sake pepela!) i potvrdu destinacije / lokacije na groblju gdje urna ide. dakle nista most, ocean, nebo, covjecanstvo, svemir, jok,  hrvatska cestica ta i ta, hrvatsko grobno mjesto to i to. 

 

btw. postoji i rubrika nacionalnost za mrtve. pazi, ne govorimo o drzavljanstvu (citizenship), za cega naravno postoji posebna rubrika, vec govorimo o nacionalnosti. ja ju nisam zelio ispuniti, jer moja majka se nacionalno nije izjasnjavala, odnosno jeste kao anacionalna, i to sam lijepo naglasio kad su me pitali, ali nema veze, na koncu su tu rubriku ispunili oni u maticnom uredu, bez naseg znanja / suglasnosti. stoka neolitska. 


Edited by Vjekoslav, 11 February 2018 - 17:42.

  • 3

#57 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 11 February 2018 - 19:51

A da Zorana preselimo na neki brod? Ne mislim na turističke crusere, već na nešto nalik ovoj ljepotici. Dodijalo mi je stalno citirati Slamnigovu Barbaru, ali nije na odmet predložiti 30-metarsku jedrilicu, kojom može ploviti oko svijeta.

 

Attached File  jahta.jpg   278.64KB   7 downloads


  • 0

#58 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 11 February 2018 - 19:58

5824397_0_190820171817_36.jpg?t=1265130


  • 0

#59 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 11 February 2018 - 21:55

A da Zorana preselimo na neki brod? Ne mislim na turističke crusere, već na nešto nalik ovoj ljepotici. Dodijalo mi je stalno citirati Slamnigovu Barbaru, ali nije na odmet predložiti 30-metarsku jedrilicu, kojom može ploviti oko svijeta.

 

attachicon.gifjahta.jpg

 

meni nije dojadilo citati ju, a bogami ni slusati u izvedbi Zvonka Spisica. samo ti raspali.

btw. nema ovaj tvoja ljepotica 30 metara, 15ak u vrh glave. sta ce ti 30 metara, previse je to. 


Edited by Vjekoslav, 11 February 2018 - 21:55.

  • 0

#60 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 11 February 2018 - 21:56

A da Zorana preselimo na neki brod? Ne mislim na turističke crusere, već na nešto nalik ovoj ljepotici. Dodijalo mi je stalno citirati Slamnigovu Barbaru, ali nije na odmet predložiti 30-metarsku jedrilicu, kojom može ploviti oko svijeta.

.....

Troll on...

 

Brod je dobra fora, ali ja sam lijen za jedrilicu. Previse posla. Motornjak mi se vec svidja.

 

Elem, imam starijeg prijatelja, radiologa s kojim sam radio, koji je lud za tim stvarima. Ima cetvorosobni (3 spavace + dnevna) camac, nekih 12 ili 15 metara (ne razumijem se), tesko ga je uloviti - negdje je na Karibima ili u Meksickom zaljevu ili tko zna gdje. Rezon mu je da hoce najveci moguci brod kojim moze sam upravljati a da mu ne treba posada - i da tako sacuva privatnost.

Kad je odlazio u penziju, za*ebavali smo se. Predlozio sam da kupimo portabl aparat za mamografiju, kao strucnjaci, i stavimo na splav koju bi on vukao za svojim camcem, pa da obilazimo plaze oko Bahama ili vec negdje i radimo mamografiju - aparat nije veliki, a zene su vec i tako gole. Pa da spojimo ugodno s korisnim i nesto i zaradimo.

Na zalost, nista nije ispalo od toga. :D

 

troll off.


  • 0