Jump to content


Photo
- - - - -

2017 - najvažniji rezultati


  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1 Cilemile

Cilemile
  • Members
  • 11,677 posts

Posted 30 December 2017 - 23:49

Protekla godina, kao i svaka neparna, nije obilovala velikim natjecanjima poput olimpijskih igara ili svjetskog prvenstva u nogometu ili košarci, ali nije bila bez važnih događanja.

 

Sportaši iz regije osvojili su preko 140 medalja na svjetskim i evropskim seniorskim prvenstvima u raznim sportovima, a bilo je nekih uspjeha i u međunarodnim klupskim natjecanjima.

 

U nastavku je pregled medalja i važnijih rezultata u olimpijskim i nekim drugim neolimpijskim sportovima, iako su medalje osvajane i u još nekim manje popularnim sportovima (sambo, wushu, sportski ribolov, ronjenje, aeromodelarstvo, bodybuilding, fitness itd.)

 

 

Na svjetskim prvenstvima osvojene su 53 medalje, od čega 21 zlatna, 14 srebrnih i 18 brončanih. Od toga u olimpijskim sportovima 10 zlatnih, 4 srebrne i 10 brončanih.

 

Olimpijski sportovi:

Srbija 5 – 0 – 3

Hrvatska 3 – 1 – 2

Slovenija 2 – 2 – 5

Bosna i Hercegovina 0 – 1 – 0

 

Ukupno:

Hrvatska 8 – 7 – 4

Srbija 7 – 1 – 3

Slovenija 6 – 5 – 9

Bosna i Hercegovina 0 – 1 – 0

Crna Gora 0 – 0 – 1

 

 

Na evropskim prvenstvima osvojeno je ukupno 85 medalja, od čega 25 zlatnih, 29 srebrnih i 31 brončana, a od toga u olimpijskim sportovima 13 zlatnih, 16 srebrnih i 17 brončanih.

 

Olimpijski sportovi:

Srbija 8 – 7 – 5

Slovenija 3 – 5 – 4

Hrvatska 1 – 4 – 6

Kosovo 1 – 0 – 1

Bosna i Hercegovina 0 – 0 – 1

 

Ukupno:

Srbija 11 – 8 – 11

Slovenija 9 – 13 – 7

Hrvatska 4 – 7 – 9

Kosovo 1 – 0 – 1

Makedonija 0 – 1 – 1

Bosna i Hercegovina 0 – 0 – 1

Crna Gora 0 – 0 – 1


  • 1

#2 Cilemile

Cilemile
  • Members
  • 11,677 posts

Posted 30 December 2017 - 23:53

Timski sportovi

 

Košarka

EP (m)

Zlato: Slovenija

Bronca: Srbija

 

Odbojka

EP (ž)

Z: Srbija

 

EP (m)

B: Srbija

 

Rukomet

EP (m)

B: Slovenija

 

Klupska natjecanja

Vardar Skopje (MAK) je osvojio Ligu prvaka (m).

U Ligi prvaka (ž) Vardar Skopje (MAK) je ušao u finale, a Budućnost Podgorica (CG) ispala u polufinalu.

Lokomotiva Zagreb (HRV) osvojila je Challenge kup (ž).

 

Vaterpolo

SP (m)

Z: Hrvatska

B: Srbija

 

Svjetska liga

Z: Srbija

B: Hrvatska

 

Klupska natjecanja

Liga prvaka: Jug Dubrovnik (HRV) – finale

Eurokup: Jadran Herceg Novi (CG) – 3. mjesto

 

Košarka 3 x 3

SP (m)

Z: Srbija

 

EP (m)

S: Slovenija

 

Rukomet na pijesku

EP (m)

B: Hrvatska

 
 

Još treba spomenuti plasman Srbije i Hrvatske na SP u nogometu, i prolazak Crvene zvezde i Partizana u 1/16 finala Europa lige. To je prvi put od sezone 1985/86 da su dva kluba iz ove regije dočekala proljeće u Evropi – tada su to bili C. zvezda u Kupu pobjednika kupova i Hajduk u Kupu UEFA.


  • 1

#3 Cilemile

Cilemile
  • Members
  • 11,677 posts

Posted 30 December 2017 - 23:54

Atletika

SP

Z: Sandra Perković (HRV) – disk

B: Stipe Žunić (HRV) – kugla

 

Dvoransko EP

Z: Ivana Španović (SRB) – dalj

 

Dijamantna liga

Sandra Perković (HRV) – 1. u ukupnom poretku diska i pobjede na 4 mitinga

Sara Kolak (HRV) – 2. u ukupnom poretku koplja i pobjeda na 1 mitingu

Ivana Španović (SRB) – 4. u ukupnom poretku dalja i pobjede na 2 mitinga

 

Gimnastika

SP

Z: Tin Srbić (HRV) – preča

 

Plivanje

EP 25-metarski bazen

B: Sebastian Sabo (SRB) – 50 m leptir

 

Biciklizam

SP

S: Primož Roglič (SLO) – cestovna utrka na kronometar

 

Na Tour de Franceu Primož Roglič osvojio je jednu etapu.

 

UCI World Tour

Pobjede: Simon Špilak (SLO) – 1

Postolja: Primož Roglič (SLO) – 1

 

UCI Europe Tour

Pobjede: Primož Roglič (SLO) – 1, Rok Korošec (SLO) – 2, Matej Mugerli (SLO) – 3, Jan Tratnik (SLO) – 1, Luka Mezgec (SLO) – 1, Matija Kvasina (HRV) – 1, Dušan Rajović (SRB) – 1

 

UCI Asia Tour

Pobjede: Matej Mohorič (SLO) – 1


  • 1

#4 Cilemile

Cilemile
  • Members
  • 11,677 posts

Posted 30 December 2017 - 23:56

Borilački sportovi

 

Boks

EP (m)

B: Damir Plantić (HRV) – poluteška kategorija

 

Džudo

SP otvorena kategorija

S: Larisa Cerić (BIH)

 

SP

Z: Nemanja Majdov (SRB) – do 90 kg

S: Mihael Žgank (SLO) – do 90 kg; Tina Trstenjak (SLO) – do 63 kg

 

EP

Z: Majlinda Kelmendi (KOS) – do 52 kg, Tina Trstenjak (SLO) – do 63 kg; Aleksandar Kukolj (SRB) – do 90 kg;

S: Adrian Gomboc (SLO) – do 66 kg

B: Nora Gjakova (KOS) – do 57 kg; Barbara Matić (HRV) – do 70 kg; Larisa Cerić (BIH) – preko 78 kg, žene ekipno (HRV); Dominik Družeta (HRV) – do 81 kg

 

Hrvanje

SP (m)

Z: Viktor Nemeš (SRB) – do 75 kg (grčko-rimski)

 

EP (m)

Z: Kristijan Fris (SRB) – do 59 kg (g-r)

S: Davor Štefanek (SRB) – do 66 kg (g-r)

B: Ivan Lizatović (HRV) – do 59 kg (g-r); Aleksandar Maksimović (SRB) – do 71 kg (g-r); David Habat (SLO) – do 65 kg (slobodni)

 

Karate

EP

Z: Jovana Preković (SRB) – do 61 kg

S: Marko Antić (SRB) – do 60 kg; Berat Jakupi (MAK) – do 84 kg

B: Jovana Georgieva (MAK) – do 55 kg; Sanja Cvrkota (SRB) – do 68 kg; Mario Hodžić (CG) – do 67 kg; Slobodan Bitević (SRB) – preko 84 kg; momčadski (HRV)

 

Taekwondo

SP

Z: Vanja Stanković (SRB) – do 49 kg; Milica Mandić (SRB) – do 73 kg

B: Kristina Tomić (HRV) – do 49 kg; Ivan Trajkovič (SLO) – do 87 kg


Edited by Cilemile, 30 December 2017 - 23:56.

  • 1

#5 niko69

niko69
  • Members
  • 4,382 posts

Posted 30 December 2017 - 23:56

Koja regija je u pitanju? Ovo je forum srpskog portala, vidim pominje se država Slovenija sa kojom se Srbija ne graniči, dok se ne pominju Rumunija, Mađarska...


  • 0

#6 Cilemile

Cilemile
  • Members
  • 11,677 posts

Posted 30 December 2017 - 23:57

Sportovi na vodi

 

Kajak-kanu na mirnim vodama

SP

Z: Marko Tomićević i Milenko Zorić (SRB) – K-2 1000 m;

B: Špela Ponomarenko (SLO) – K-1 200 m; Milica Starović (SRB) – K-1 200 m; Marko Novaković i Nebojša Grujić (SRB) – K-2 200 m; Špela Ponomarenko i Anja Osterman (SLO) – K-2 500 m

 

EP

S: Špela Ponomarenko i Anja Osterman (SLO) – K-2 500 m; Dejan Pajić i Ervin Holpert (SRB) – K-2 500 m; Marko Tomićević i Milenko Zorić (SRB) –K-2 1000 m

B: Špela Ponomarenko (SLO) – K-1 200 m; Marko Dragosavljević (SRB) – K-1 200 m

 

Kajak-kanu na divljim vodama

SP

Z: Anže Urankar (SLO) – K-1 spust

S: Nejc Žnidarčič (SLO) – K-1 spust; Nejc Žnidarčič, Simon Oven i Anže Debeljak (SLO) – K-1 spust momčadski

B: Blaž Cof (SLO) – C-1 spust; Simon Hočevar, Blaž Cof i Luka Žganjar (SLO) – C-1 spust momčadski

 

EP

Z: Urša Kragelj, Ajda Novak i Eva Terčelj (SLO) – K-1 slalom ekipno; Vid Debeljak (SLO) – K-1 spust sprint; Nejc Žnidarčič, Vid Debeljak i Anže Urankar (SLO) – K-1 spust sprint momčadski; Nejc Žnidarčič, Simon Oven i Anže Debeljak (SLO) – K-1 spust momčadski

S: Luka Božič, Anže Berčič i Benjamin Savšek (SLO) – slalom momčadski; Nejc Žnidarčič (SLO) – K-1 spust sprint; Simon Oven (SLO) – K-1 spust

B: Anže Urankar (SLO)- K-1 spust sprint; Luka Obadić (HRV) – C-1 spust sprint

 

Veslanje

SP

S: Valent Sinković i Martin Sinković (HRV) – dvojac bez kormilara

 

EP

S: Damir Martin (HRV) – samac

B: Nenad Beđik i Miloš Vasić (SRB) – dvojac bez kormilara

Svjetski kup

Postolja: Damir Martin (HRV) – 1; Marko Marjanović (SRB) – 1; Nenad Beđik i Miloš Vasić (SRB) – 2, Martin Sinković i Valent Sinković (HRV) – 1

 

Jedrenje

SP

Z: Zvonko Jelačić (HRV) – One Metre

S: Martin Dolenc (HRV) – Kiteboard

B: Tina Mrak i Veronika Macarol (SLO) – 470

 

EP

Z: Martin Dolenc (HRV) – Kiteboard 


  • 1

#7 Cilemile

Cilemile
  • Members
  • 11,677 posts

Posted 30 December 2017 - 23:59

Koja regija je u pitanju? Ovo je forum srpskog portala, vidim pominje se država Slovenija sa kojom se Srbija ne graniči, dok se ne pominju Rumunija, Mađarska...

 

Regija iz koje dolazi većina članova foruma, dakle bivša Jugoslavija.


  • 1

#8 Cilemile

Cilemile
  • Members
  • 11,677 posts

Posted 31 December 2017 - 00:00

Sportovi s reketom

 

Tenis

Davis Cup

Polufinale: Srbija

 

Grand Slam turniri

Finala: Marin Čilić (HRV) – Wimbledon; Mate Pavić (HRV) – Wimbledon parovi; Ivan Dodig (HRV) – Australian Open mješoviti parovi

Polufinala: Mirjana Lučić-Baroni (HRV) – Australian Open; Nenad Zimonjić (SRB) – Roland Garros parovi; Nikola Mektić i Franko Škugor (HRV) – Wimbledon parovi

 

ATP Tour

Osvojeni turniri

Individualno: Damir Džumhur (BIH) – 2, Novak Đoković (SRB) – 2, Marin Čilić (HRV), Borna Ćorić (HRV) – 1

Parovi: Viktor Troicki i Nenad Zimonjić (SRB) – 1, Ivan Dodig (HRV) – 2, Nikola Mektić (HRV) – 2, Mate Pavić (HRV) – 2, Ivan Dodig i Mate Pavić (HRV) – 1,

Finala

Individualno: Novak Đoković (SRB) – 1, Ivo Karlović (HRV) – 1, Marin Čilić (HRV) – 2, Damir Džumhur (BIH) – 1, Filip Krajinović (SRB) – 1

Parovi: Ivan Dodig (HRV) – 3, Mate Pavić (HRV) – 3, Marin Draganja i Tomislav Draganja (HRV) – 1, Damir Džumhur (BIH) i Antonio Šančić (HRV) – 1, Franko Škugor (HRV) – 1, Nikola Mektić (HRV) – 1

 

WTA Tour

Osvojeni turniri

Individualno: Donna Vekić (HRV) – 1

Parovi: Katarina Srebotnik (SLO) – 1, Darija Jurak (HRV) – 1, Dalila Jakupović (SLO) – 1, Andreja Klepač (SLO) – 1

Finala

Individualno: Ana Konjuh (HRV) – 1, Aleksandra Krunić (SRB) – 1

Parovi: Darija Jurak (HRV) – 1, Katarina Srebotnik (SLO) – 1, Dalila Jakupović (SLO) – 1, Nina Stojanović (SRB) – 2, Jelena Janković (SRB) – 1 , Dalila Jakupović (SLO) i Nina Stojanović (SRB) – 1 

 

Stolni tenis

EP momčadski

B: Slovenija


  • 1

#9 Cilemile

Cilemile
  • Members
  • 11,677 posts

Posted 31 December 2017 - 00:03

Sportovi preciznosti

 

Streljaštvo

EP

Z: Dimitrije Grgić, Damir Mikec i Duško Petrov (SRB) – 50 m pištolj momčadski

S: Damir Mikec (SRB) – 50 m pištolj; Rajmond Debevec, Robert Markoja i Dušan Žiško (SLO) – 300 m puška ležeći momčadski; Josip Glasnović (HRV) – trap; Josip Glasnović, Giovanni Cernogoraz i Marko Germin (HRV) – trap momčadski

B: Rajmond Debevec (SLO) – 300 m puška ležeći; Giovanni Cernogoraz (HRV) – trap; Tomaž Blažinšek i Jasmina Maček (SLO) – trap mješoviti par

 

EP 10m

Z: Zorana Arunović (SRB) – zračni pištolj; Snježana Pejčić (HRV) – zračna puška; Zorana Arunović, Bobana Veličković i Jasmina Milovanović (SRB) – zračni pištolj ekipno; Zorana Arunović i Damir Mikec (SRB) – zračni pištolj mješoviti par; Andrea Arsović i Milutin Stefanović (SRB) – zračna puška mješoviti par

S: Damir Mikec (SRB) – zračni pištolj; Milutin Stefanović, Milenko Sebić i Stevan Pletikosić (SRB) – zračna puška ekipno; Snježana Pejčić, Valentina Gustin i Marta Zeljković (HRV) – zračna puška ekipno

B: Damir Mikec, Duško Petrov i Dimitrije Grgić (SRB) – zračni pištolj ekipno

 

Svjetski kup

Pobjede: Milutin Stefanović (SRB) – 1, Damir Mikec (SRB) – 1, Snježana Pejčić (HRV) – 1, Andrea Arsović (SRB) – 1

Postolja: Giovanni Cernogoraz (HRV) – 2, Snježana Pejčić (HRV) – 1, Dimitrije Grgić (SRB) – 1, Damir Mikec (SRB) – 1, Zorana Arunović (SRB) – 1, Andrea Arsović i Milutin Stefanović (SRB) – 1

 

Streličarstvo

EP

Z: Domagoj Buden (HRV) – field compound; Ana Umer (SLO) – field recurve

S: Ivana Buden (HRV) – field compound; Toja Ellison, Tina Gutman i Ana Umer (SLO) – ekipno

 

Samostrel

SP

Z: Domagoj Pereglin (HRV) – pojedinačno; Valentina Pereglin (HRV) – pojedinačno; Valentina Pereglin, Nikolina Krivanek i Sanja Komar (HRV) – ekipno

S: Domagoj Pereglin, Andrej Krstinić i Marijan Kajfeš (HRV) – momčadski

B: Sanja Komar (HRV) – pojedinačno

 

Kuglanje

Ekipno EP

Z: Srbija (m)

S: Hrvatska (ž)

B: Slovenija (ž)

 

Boćanje

SP (m)

Z: Davor Janžič (SLO) - precizno izbijanje; Anže Petrič (SLO) - brzinsko izbijanje; Davor Janžič i Jure Kozjek (SLO) – par; Leo Brnić i Marino Milićević (HRV) – štafetno izbijanje

S: Pero Ćubela (HRV) – pojedinačno; Marko Beaković (HRV) – precizno izbijanje; Dejan Tonejc (SLO) – bližanje i izbijanje u krug; Srđan Butorac i Miloš Milaković (SRB) – par

B: Jure Kozjek (SLO) – pojedinačno;  Tomislav Kolobarić (HRV) – bližanje u krug; Miroslav Petković (CG) – precizno izbijanje; Anže Petrič i Valter Oprešnik (SLO) – štafetno izbijanje

 

EP (ž)

Z: Polona Zule (SLO) – pojedinačno; Tanja Grubiša, Nives Jelovica (HRV) – par

S: Nina Volčina (SLO) – brzinsko izbijanje; Sara Jenčič (SLO) – bližanje i izbijanje u krug; Iva Matijević (HRV) – precizno izbijanje

B: Carrolina Bajrić (HRV), Nataša Antonjak (SRB) – bližanje i izbijanje u krug; Nataša Antonjak i Nevena Radović (SRB) – par; Nina Volčina i Ana Vorih (SLO) – štafetno izbijanje


  • 1

#10 Cilemile

Cilemile
  • Members
  • 11,677 posts

Posted 31 December 2017 - 00:04

Zimski sportovi

 

Alpsko skijanje

SP

Z: Ilka Štuhec (SLO) – spust

 

Svjetski kup

Ilka Štuhec (SLO) – 2. u ukupnom poretku; 1. u ukupnom poretku spusta i alpske kombinacije, 2. u super-veleslalomu

Pobjede na pojedinačnim utrkama: Ilka Štuhec (SLO) – 3, Boštjan Kline (SLO) – 1

Postolja (2. i 3. mjesta): Ilka Štuhec (SLO) – 5

 

Skijaški skokovi

Svjetski kup

Pobjede: Peter Prevc (SLO) – 1, Jernej Damjan (SLO) – 1

Postolja: Domen Prevc (SLO) – 2, Jurij Tepeš (SLO) – 1, Peter Prevc (SLO) – 1, Ema Klinec (SLO) – 2, momčadski (SLO) – 1

 

Bijatlon

Svjetski kup

Postolja: Jakov Fak (SLO) – 3

 

Snowboard

Svjetski kup

Postolja: Žan Košir (SLO) – 1

 

Freestyle skijanje

Svjetski kup

Postolja: Filip Flisar (SLO) – 2


  • 1

#11 niko69

niko69
  • Members
  • 4,382 posts

Posted 31 December 2017 - 00:25

Regija iz koje dolazi većina članova foruma, dakle bivša Jugoslavija.

Zezam se, zaboravio smajlija. Svaka čast na trudu.


  • 0

#12 romantik

romantik
  • Members
  • 7,367 posts

Posted 31 December 2017 - 10:17


Gimnastika

SP

Z: Tin Srbić (HRV) – preča

 

 

Sva cast na trudu, ali ovo mi je stavilo najveci osmeh na lice :)


  • 0

#13 Cilemile

Cilemile
  • Members
  • 11,677 posts

Posted 02 January 2018 - 13:36

Ovi rezultati pokazuju i da su Srbija, Hrvatska i Slovenija uglavnom podjednake po sportskoj snazi, pri čemu je možda Slovenija, s obzirom na broj stanovnika, i najuspješnija. Sve ostale zemlje daleko zaostaju.

 

Ako bi se u obzir uzeli samo medalje sa SP, EP i OI u olimpijski sportovima u proteklih deset godina (2008-2017), zaključak bi bio manje više isti:

 

Hrvatska 61 + 62 + 77 = 200

Srbija 60 + 61 + 83 = 204

Slovenija 44 + 56 + 99 = 199

Kosovo 6 + 0 + 4 = 10

Crna Gora 2 + 5 + 0 = 7

Bosna i Hercegovina 1 + 2 + 3 = 6

Makedonija 0 + 0 + 2 = 2

 

Veliku težinu kod Slovenaca imaju zimski sportovi, ali manju nego što se možda misli. Od ovih 199 medalja 41 je osvojena u zimskim sportovima.


  • 2

#14 niko69

niko69
  • Members
  • 4,382 posts

Posted 02 January 2018 - 13:56

Ovi rezultati pokazuju i da su Srbija, Hrvatska i Slovenija uglavnom podjednake po sportskoj snazi, pri čemu je možda Slovenija, s obzirom na broj stanovnika, i najuspješnija. Sve ostale zemlje daleko zaostaju.

 

Ako bi se u obzir uzeli samo medalje sa SP, EP i OI u olimpijski sportovima u proteklih deset godina (2008-2017), zaključak bi bio manje više isti:

 

Hrvatska 61 + 62 + 77 = 200

Srbija 60 + 61 + 83 = 204

Slovenija 44 + 56 + 99 = 199

Kosovo 6 + 0 + 4 = 10

Crna Gora 2 + 5 + 0 = 7

Bosna i Hercegovina 1 + 2 + 3 = 6

Makedonija 0 + 0 + 2 = 2

 

Veliku težinu kod Slovenaca imaju zimski sportovi, ali manju nego što se možda misli. Od ovih 199 medalja 41 je osvojena u zimskim sportovima.

Svaka čast na uloženom trudu, još jednom!


  • 0

#15 J.Cole

J.Cole
  • Members
  • 10,043 posts

Posted 03 January 2018 - 19:03

Košarka

EP (m)

Zlato: Slovenija

Bronca: Srbija
Srebro smo uzeli :D 


  • 1