Jump to content

Photo
- - - - -

Torcida Beograd

• Please log in to reply
44 replies to this topic

#16 lokarda

lokarda
  • Members
  • 2,120 posts

Posted 23 December 2017 - 00:05

Ma igrat će dogodine, primjer Vlašić...odigrao dobro protiv Evertona, odmah je u Evertonu...dokle tako  :yucky: 

• 0

#17 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 20,723 posts

Posted 23 December 2017 - 00:34

U tom slučaju se izvinjavam forumašu, bio sam pogrešno informisan da su je četnici obradili i prilagodili svom ukusu.

Da ne ulazimo mnogo u trol. Pesma je nastala, koliko ja znam, u četničkoj emigraciji u Americi ili Kanadi, pre više od 60 godina, e sada da li je ukradena, ne znam, ali ne bi me začudilo da ima i drugih verzija. Bilo je naravno pesama koje su se pevale i na jednoj i na drugoj strani - "Recimo istruli mi dunja u fijoci, moj je dragi kod Draže u vojsi", a partizanska verzija je bila "Istruli mi dunja u fijoci, moj je dragi u narodnoj vojsci", e sad šta je starije, pojma nemam.

Meni je interesantna bila i pesma koja se u Srbiji zna kao "Marširala Kralja Petra garda", koju pevaju i Hrvati i to u dve verzije - "Korak za korakom", pa nešto kasnije i "Ustaški se barjak vije", a u biti ista pesma i sličan tekst. Meni je ovo fascinantno, kako uslovno rečeno dobra pesma se podjedanko prima i kod ideološko razdvojenih strana, Ovo su naravno ekstremi, ali toga ima jako puno, ali da ne trolujemo.

• 0

#18 Battleflag

Battleflag
  • Members
  • 7,890 posts

Posted 23 December 2017 - 16:49

Idemo dalje, splitovano sa PDF Fudbal. Nastavite ovde ako vas volja. :D

Edited by barracuda, 23 December 2017 - 16:53.

• 1

#19 Bugl Khan

Bugl Khan
  • Members
  • 2,935 posts

Posted 24 December 2017 - 10:02

Konkretan povod je bio dolazak Armade brodom u Split. Otud i transparent. Torcida je još za vreme SFRJ provocirala suparnike skandiranjem ''Rijeka je srpska''. Nastavak starog rivalstva.  :D

Tako je. A na hrvatskoj navijačkoj sceni se Armadu naziva Srbima. Navijačke provokacije naravno, nitko stvarno ne misli da su Srbi. Još je Rijeka kao grad dosta tolerantnija od Zagreba, a pogotovo Splita. Al uglavnom, povod za transparent je bilo ovo boldano. I Torcida je pogodila u sridu :D

Edited by Bugl Khan, 24 December 2017 - 10:02.

• 0

#20 Bugl Khan

Bugl Khan
  • Members
  • 2,935 posts

Posted 24 December 2017 - 10:04

Da ne ulazimo mnogo u trol. Pesma je nastala, koliko ja znam, u četničkoj emigraciji u Americi ili Kanadi, pre više od 60 godina, e sada da li je ukradena, ne znam, ali ne bi me začudilo da ima i drugih verzija. Bilo je naravno pesama koje su se pevale i na jednoj i na drugoj strani - "Recimo istruli mi dunja u fijoci, moj je dragi kod Draže u vojsi", a partizanska verzija je bila "Istruli mi dunja u fijoci, moj je dragi u narodnoj vojsci", e sad šta je starije, pojma nemam.

Meni je interesantna bila i pesma koja se u Srbiji zna kao "Marširala Kralja Petra garda", koju pevaju i Hrvati i to u dve verzije - "Korak za korakom", pa nešto kasnije i "Ustaški se barjak vije", a u biti ista pesma i sličan tekst. Meni je ovo fascinantno, kako uslovno rečeno dobra pesma se podjedanko prima i kod ideološko razdvojenih strana, Ovo su naravno ekstremi, ali toga ima jako puno, ali da ne trolujemo.

To je jedna te ista pjesma, ovo drugo dolazi kasnije u tekstu. Ne postoje 2 hrvatske verzije.

Edited by Bugl Khan, 24 December 2017 - 10:04.

• 0

#21 pavijan

pavijan
  • Members
  • 4,194 posts

Posted 24 December 2017 - 10:47

Tako je. A na hrvatskoj navijačkoj sceni se Armadu naziva Srbima. Navijačke provokacije naravno, nitko stvarno ne misli da su Srbi. Još je Rijeka kao grad dosta tolerantnija od Zagreba, a pogotovo Splita. Al uglavnom, povod za transparent je bilo ovo boldano. I Torcida je pogodila u sridu :D

Armada je srpska zato sto je osnovana
u Beogradu 1987. na finalu kupa protiv Hajduka. Tada su Rjecani navijali sa severe tribine zajedno sa Zvezdinim navijackim grupama Ultras I Red Devils. Ultrasi su se kasnije snabdevali bakljama iz Rijeke od bratske Armade.
  • 0

#22 Bugl Khan

Bugl Khan
  • Members
  • 2,935 posts

Posted 24 December 2017 - 10:57

Armada je srpska zato sto je osnovana
u Beogradu 1987. na finalu kupa protiv Hajduka. Tada su Rjecani navijali sa severe tribine zajedno sa Zvezdinim navijackim grupama Ultras I Red Devils. Ultrasi su se kasnije snabdevali bakljama iz Rijeke od bratske Armade.

Taj događaj se navodi kao razlog zašto ih nazivaju Srbima. I Rijeka je igrala finale kupa. Naravno da će bodrit svoju momčad. valjda su Cigani navijali s njima. Sigurno nisu boravili na Torcidinoj tribini :D

Nije Armada osnovana u Beogradu na finalu kupa jbt :D

Edited by Bugl Khan, 24 December 2017 - 10:58.

• 0

#23 lokarda

lokarda
  • Members
  • 2,120 posts

Posted 24 December 2017 - 11:28

Samo 4 firme vrijede, Torcida, BBB, Delije i Grobari...ovo ostalo stane u autobus.

Inače ja imam svašta od rekvizita, u pravilu ih ne kupujem sam nego to netko učini za mene.

Jedne noći sam se zarakijao u Beogradu, saznao neke ružne detalje o pijanom Splićaninu i nekoj gay grobarskoj zvezdi, pa bi za 10 iljada ojra rađe bio na sjeveru Marakane...makar napustio tribinu kao nudista.

Inače sam se trijeznio negdje na Kalemegdanu pa sam u alkoholnom bunilu napisao Torcida Split negdje kraj košarkaških terena...bilo mi je prikladno mjesto za pišanje :D Za 2 minute bio sam kod Kinika :D gledao životinje kao i svi turisti.

Šteta bio samo plavi sprej, a ja mu lipo rekao pa za biciklu...a valjda kiša isprala do sada.

Attached Files

• 2

#24 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 20,723 posts

Posted 24 December 2017 - 11:47

To je jedna te ista pjesma, ovo drugo dolazi kasnije u tekstu. Ne postoje 2 hrvatske verzije.

Hmmm....mislio sam da je prva posvećena Banu Jelačiću i dosta je starija, Proveriću.

edit. u stvari original se zove "Marširala, marširala Jelačića vojska", u tome je zabuna,to je pesma koja je u Srbiji poznata kao "Marširala, marširala kralja Petra garda"

Edited by DonJuan, 24 December 2017 - 11:55.

• 0

#25 lokarda

lokarda
  • Members
  • 2,120 posts

Posted 24 December 2017 - 12:08

mislim Zagreb je predivan zimi...kao i slatki plavi dečkići  B-) 

• 0

#26 pavijan

pavijan
  • Members
  • 4,194 posts

Posted 24 December 2017 - 15:32

[quote name="Bugl Khan" post="5894349" timestamp="1514109447"]

Taj događaj se navodi kao razlog zašto ih nazivaju Srbima. I Rijeka je igrala finale kupa. Naravno da će bodrit svoju momčad. valjda su Cigani navijali s njima. Sigurno nisu boravili na Torcidinoj tribini :D
Nije Armada osnovana u Beogradu na finalu kupa jbt :D[/quote
Nije ni partizan osnovan u Zagrebu, Ali ajde ti to objasni ovde u Srbiji.
Kad svi veruju da jeste.

Edited by pavijan, 24 December 2017 - 15:35.

• 0

#27 Plikuscht

Plikuscht
  • Members
  • 14,891 posts

Posted 24 December 2017 - 15:47

Nije ni partizan osnovan u Zagrebu, Ali ajde ti to objasni ovde u Srbiji.
Kad svi veruju da jeste.

nije!?  :o

• 1

#28 pavijan

pavijan
  • Members
  • 4,194 posts

Posted 24 December 2017 - 15:48

nije!? :o

Formalno nije.

Edited by pavijan, 24 December 2017 - 15:48.

• 0

#29 lokarda

lokarda
  • Members
  • 2,120 posts

Posted 24 December 2017 - 16:05

Ali Franc je bio predsjednik, kao šta je hajduk bio jugoslavenski, danas je najradikalniji...a dinamo povlašten uz satelite.

• 0

#30 niko69

niko69
  • Members
  • 4,361 posts

Posted 24 December 2017 - 16:10

nije!?  :o

Evo i ja pod stare dane sada saznajem da nije. Treba proveriti, jbg.

• 2