Jump to content


Photo
- - - - -

Neboderi


  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#91 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 05 January 2018 - 11:23

Pa tako su je zvali u vrijeme kad sam ja zivio u Beogradu (kraj devedesetih).

Mozda su je tako zvali u nekom tvom drustvu. Naziv "dva idiota" sam prvi i jedini put video na ovoj temi.


  • 1

#92 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 05 January 2018 - 12:03

Mozda su je tako zvali u nekom tvom drustvu. Naziv "dva idiota" sam prvi i jedini put video na ovoj temi.

 

Taj "nadimak" se je, prema ukusu, prišivan soliterima, a za sve je "kriv" Duško Radović:

 

 

 

„Čuli smo da Novobeograđani iz milošte zovu svoja četiri solitera – četiri idiota. Gledamo odavde i ne možemo da pogodimo koji su. Svi su nam sumnjivi.“

  • 0

#93 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 05 January 2018 - 12:27

Mozda su je tako zvali u nekom tvom drustvu. Naziv "dva idiota" sam prvi i jedini put video na ovoj temi.

 

Jeste, sad ce jos ispasti da niko nikad nije cuo ni da dio trga gdje se nalazi spomenik Knezu Mihailu zovu kod "konja". :ajme:

 

Nemojte me zajebavati.

 

Prisvajanje Novog Beograda počelo je odmah, kao što treba, krštavanjem. U njemu postoje "Tri sestre", "Dva idiota" (ili "Tri idiota", zavisno od toga da li se uz kule broji projektant), "Šest kaplara", "Kineski zid", "Kifla", "Fontana", "Paviljoni" (alternativno: "Stari Novi Beograd"), "Piramida", "Merkator", "Televizorke", ali i "Koreja", "Bangladeš", "Staro sajmište", "Mercedesi", "Stari aerodrom"... http://www.vreme.co....w.php?id=613828


  • 0

#94 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 05 January 2018 - 17:56

Jeste, sad ce jos ispasti da niko nikad nije cuo ni da dio trga gdje se nalazi spomenik Knezu Mihailu zovu kod "konja". :ajme:

 

Nemojte me zajebavati.

 

Prisvajanje Novog Beograda počelo je odmah, kao što treba, krštavanjem. U njemu postoje "Tri sestre", "Dva idiota" (ili "Tri idiota", zavisno od toga da li se uz kule broji projektant), "Šest kaplara", "Kineski zid", "Kifla", "Fontana", "Paviljoni" (alternativno: "Stari Novi Beograd"), "Piramida", "Merkator", "Televizorke", ali i "Koreja", "Bangladeš", "Staro sajmište", "Mercedesi", "Stari aerodrom"... http://www.vreme.co....w.php?id=613828

Svasta pise u stampi. Mozda neko i jeste koristio taj naziv za kule, ali ja za 31 godinu koliko zivim na Novom Beogradu nisam upoznao nikoga ko ih tako naziva niti sam igde ikada cu taj naziv, za razliku od svih drugih pomenutih.


  • 1

#95 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 05 January 2018 - 18:13


Mozda su je tako zvali u nekom tvom drustvu. Naziv "dva idiota" sam prvi i jedini put video na ovoj temi.


 
Jeste, sad ce jos ispasti da niko nikad nije cuo ni da dio trga gdje se nalazi spomenik Knezu Mihailu zovu kod "konja". :ajme:
 
Nemojte me zajebavati.
 
Prisvajanje Novog Beograda počelo je odmah, kao što treba, krštavanjem. U njemu postoje "Tri sestre", "Dva idiota" (ili "Tri idiota", zavisno od toga da li se uz kule broji projektant), "Šest kaplara", "Kineski zid", "Kifla", "Fontana", "Paviljoni" (alternativno: "Stari Novi Beograd"), "Piramida", "Merkator", "Televizorke", ali i "Koreja", "Bangladeš", "Staro sajmište", "Mercedesi", "Stari aerodrom"... http://www.vreme.co....w.php?id=613828

Dio tvog opusJa je cJestJo nesto sto sJi tJi usniJo.

Sent from my SM-G950U using Tapatalk


  • 0

#96 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 05 January 2018 - 18:24

...

 

... svasta pise u stampi. Mozda neko i jeste koristio taj naziv za kule, ali ja za 31 godinu koliko zivim na Novom Beogradu nisam upoznao nikoga ko ih tako naziva niti sam igde ikada cu taj naziv, za razliku od svih drugih pomenutih.

:ajme:

 

Svasta pise na 4umima!

 

Malo si 'zaboravio' / ispustio iz vida da oni koji su se u 6-10 godina '62. doselili na Nbg danas imaju ... koliko i ja, a nazivi / imena su se vremenom menjali. Ovi, 'novopridosli' se secaju svojih uspomena a ne onoga iz ranijeg doba.

 

U moje vreme, mi smo kao klinci iz 'Tri sestre' isli da se kupamo u barama / lovimo belouske / skupljamo i prodajemo bambuse u onaj deo Nbg koji se zvao SIV 2/3, danas se siri od 'Carine' pa do Toplane / Save. To je bio teren nasut peskom i vodurinom, da se tlo slegne.  Tu je bio i 'stari aerodrom'.

 

Attached File  izgradnja NBG.jpg   235.75KB   3 downloads

 

http://dusanpopovic....novog-beograda/

 

...


  • 2

#97 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 05 January 2018 - 18:36

...

 

:ajme:

 

Svasta pise na 4umima!

 

Malo si 'zaboravio' / ispustio iz vida da oni koji su se u 6-10 godina '62. doselili na Nbg danas imaju ... koliko i ja, a nazivi / imena su se vremenom menjali. Ovi, 'novopridosli' se secaju svojih uspomena a ne onoga iz ranijeg doba.

 

U moje vreme, mi smo kao klinci iz 'Tri sestre' isli da se kupamo u barama / lovimo belouske / skupljamo i prodajemo bambuse u onaj deo Nbg koji se zvao SIV 2/3, danas se siri od 'Carine' pa do Toplane / Save. To je bio teren nasut peskom i vodurinom, da se tlo slegne.  Tu je bio i 'stari aerodrom'.

 

attachicon.gifizgradnja NBG.jpg

 

http://dusanpopovic....novog-beograda/

 

...

Sto sve nikakve veze nema sa "dva idiota". Kao sto napisah svi ostali nazivi su mi poznati i jos uvek se koriste, osim "dva idiota".


  • 0

#98 ras kass

ras kass
  • Members
  • 7,285 posts

Posted 05 January 2018 - 19:24

Cuveni Marine Bay Sands u Singapuru

 

marina-bay-sands-2_4003.jpg


  • 1

#99 Hamilton

Hamilton
  • Members
  • 7,473 posts

Posted 05 January 2018 - 19:31

Gledao sam dva-tri dokumentarca o postupku izgradnje.
Impresivan poduhvat.
  • 0

#100 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 05 January 2018 - 19:50

...

 

... sto sve nikakve veze nema sa "dva idiota". Kao sto napisah svi ostali nazivi su mi poznati i jos uvek se koriste, osim "dva idiota".

 

 

Sta je tebi 'poznato' i sta se 'koristi' - apsolutno mi je nebitno, kad pogledam godine na koje se pozivas. Tacno se znalo kojih godina i kakvi likovi / 'drustvenog porekla' su se 'naseljavali na Nbg'.

Pogotovo kad su navrli 'cizmasi & njihova deca'.

:ajme:

 

U ta tri solitera 'Tri sestre', u jednom od njih je postojao neki 'disko' gde su vrlo cesto dolazili likovi iz 'Ateljea' posle 'Kose'. Tesko da je tu bilo 'oficirske dece' koju su strogi roditelji prasili opasacima i terali da citaju 'Narodnu armiju', pripremaju se za 'letnje akcijasenje'!

:lol+:

 

Sta su i kako oni posle nadevali imena tom Nbg, gde su se dobrano isprepadali od liftova (znam neke likove - mesecima su se peli peske na sprat!) i lokalnih mangupcica - mnimalo mi nije zanimljivo.

Zasto bih ja ziveo tudje traumaticne uspomene!?

:D

 

PS.

Jedne godine sedimo drugar i ja u ulazu, taman kupili 'Dzuboks' i sakrili poster iza ledja. Kad naidje Savo, lokalni 'Hasan_sjeckati', i kaze - sta to citate? Otme nam i kaze - 'da citate Front / Narodnu armiju'!). Ma on nije znao da se nameracio na inteligentnu gradsku decu. Gde mi odemo, kupimo u trafici 'tri sarajevske morave' i odnesemo mu do vrata, cale mu je bio neka preispoljna stroga pandurcina) i kazemo - cika Gojko, ovaj, Sava zaboravio, pa mi doneli! A Sava na nekom sastanku 'omlatinaca' u drugom soliteru. Cale ga razvalio ko' vola u kupusu, iako je bio u prvom gimnazije.

Taj moj drug, secam se kad je sa balkona spustio kanapcetom poruku - ej, idemo da bijemo akcijase u 'Dom kulture Nbg!'

:+1:

 

Tamo gde sam slusao legende Tomija Sovilja & Mileta Lojpura?

 

Attached File  tomi sovilj.jpg   63.75KB   4 downloads Attached File  mile lojpur.jpg   59.56KB   4 downloads

 

 

...


  • 0

#101 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 05 January 2018 - 23:04

...

 

 

 

Sta je tebi 'poznato' i sta se 'koristi' - apsolutno mi je nebitno, kad pogledam godine na koje se pozivas. Tacno se znalo kojih godina i kakvi likovi / 'drustvenog porekla' su se 'naseljavali na Nbg'.

Pogotovo kad su navrli 'cizmasi & njihova deca'.

:ajme:

 

U ta tri solitera 'Tri sestre', u jednom od njih je postojao neki 'disko' gde su vrlo cesto dolazili likovi iz 'Ateljea' posle 'Kose'. Tesko da je tu bilo 'oficirske dece' koju su strogi roditelji prasili opasacima i terali da citaju 'Narodnu armiju', pripremaju se za 'letnje akcijasenje'!

:lol+:

 

Sta su i kako oni posle nadevali imena tom Nbg, gde su se dobrano isprepadali od liftova (znam neke likove - mesecima su se peli peske na sprat!) i lokalnih mangupcica - mnimalo mi nije zanimljivo.

Zasto bih ja ziveo tudje traumaticne uspomene!?

:D

 

PS.

Jedne godine sedimo drugar i ja u ulazu, taman kupili 'Dzuboks' i sakrili poster iza ledja. Kad naidje Savo, lokalni 'Hasan_sjeckati', i kaze - sta to citate? Otme nam i kaze - 'da citate Front / Narodnu armiju'!). Ma on nije znao da se nameracio na inteligentnu gradsku decu. Gde mi odemo, kupimo u trafici 'tri sarajevske morave' i odnesemo mu do vrata, cale mu je bio neka preispoljna stroga pandurcina) i kazemo - cika Gojko, ovaj, Sava zaboravio, pa mi doneli! A Sava na nekom sastanku 'omlatinaca' u drugom soliteru. Cale ga razvalio ko' vola u kupusu, iako je bio u prvom gimnazije.

Taj moj drug, secam se kad je sa balkona spustio kanapcetom poruku - ej, idemo da bijemo akcijase u 'Dom kulture Nbg!'

:+1:

 

Tamo gde sam slusao legende Tomija Sovilja & Mileta Lojpura?

 

attachicon.giftomi sovilj.jpg attachicon.gifmile lojpur.jpg

 

 

...

 

 

 

:lol+:

 

 

26165750_10210895037868296_9075560156742


  • 4

#102 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 07 January 2018 - 14:17

'Dva idiota' - kako inventivno građani izmišljaju imena kućama, koje u stvari ne vole. Beograd je po donekle tome poseban, a ni Zagreb mnogo ne zaostaje.

Moj pokojni profesor, Vjenceslav Richter, jedan od osnivača grupe EXAT 51, uz Bernarda Bernardija, Bregovca, mog mentora Rašicu, te slikare Picelja, Kristla i Srneca, izgradio je 'Tri rakete', na Ljubljanskoj aveniji.

 

Attached File  Richter_rakete.jpg   160.14KB   3 downloads

 

Richter je bio jedan od pionira zagrebačkog brutalizma, Prigorec iz Zeline, kipar, slikar i autor jednog od najvažnijih djela svjetske arhitekture, jugoslavenskog paviljona na svjetskoj izložbi EXPO-1958 u Briselu. Dobitnik je Herderove nagrade za najviši doprinos europskoj kulturi. Znao je sve o gradnji, od zidanja ciglom (flamanski, holandski, križni vez, do omjera agregata, vode i cementa, u 1%).

 

Attached File  Vjenceslav-Richter-y-Emil-Weber.jpg   67.44KB   3 downloads

 

Richter je bio pomalo čudak, malo nalik na Mirka Stovodića, alias Friedensreicha Hundertwassera, što u našoj* profesiji, nažalost nije rijetkost. Viktor Kovačić, otac moderne zagrebačke arhitekture, bio je (hajde, rođen u KuK, inače Zagorec), inženjer koji je raskrstio s historicističkim stilom i u hrvatsku arhitekturu uveo modernu, bio je poznat po tome (diplomirao je u Beču, siromašan, ali sjajan arhitekt koji se obogatio) da bi pri cementiranju, u novim bečkim cipelama, ako mu se ne bi svidjela masa, ugazio u glet. Trošak bi naplatio od majstora. Ni Laibacher Jože Plečnik nije tu izuzetak, a ni moj profesor arhitektonskog crtanja, Karlovčan Josip Vaništa, osnivač umjetničke grupe Gorgona.

 

Attached File  josip-vanista-kuca-pokraj-mora-olovka-papiru-slika-81210669.jpg   39.08KB   3 downloads

 

*graditeljskoj, naravno.


Edited by ironside, 07 January 2018 - 15:19.

  • 3

#103 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 20 January 2018 - 14:28

Pontiac Building (1891) 542 South Dearborn Street, Chicago IL.

Arhitekti: Holabird and Roche

 

Prva zgrada ovog čuvenog dvojca i jedan od najranijih nebodera. Najstariji živi primjer čikaške škole arhitekture, 14-katnica, čelična konstrukcija sa fasadom od crnog klinkera. Holabird & Roche su bili poznati po 'jakim' fasadama, a ovdje su još uveli erkere i modernu fasadnu stolariju.

Pontiac se smatra uzlaznom stepenicom u modernom američkom arhitektonskom izrazu.

Kuća je proglašena zaštićenim kulturnim spomenikom.

 

Attached File  Pontiac_01.jpg   227.5KB   4 downloads

 

Cadillac Tower (1927) 65 Cadillac Square, Detroit, MI

Arhitekti: Bonnah & Chaffee AS

 

Da dodam još jedan toranj s automobilskim imenom - Cadillac, na eponimnom trgu u Detroitu. 40 (133,4 m) katova, prvi neboder koji je premašio NYC po broju katova. Betonsko - ciglena konstrukcija.

Kuća udomljuje Državni (MI) institut za urbanizam i planiranje, te kojekakve poslovne (Cadillac i brojne druge), sportske (Detroit RW NHL, Lions), sveučilišne i ostale prostore.

Zgrada je, kao i gorespomenuti Pontiac, stavljena na listu nacionalnih spomenika kulturne baštine.

 

Attached File  CadillacTower.jpg   279.71KB   4 downloads


  • 1

#104 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 25 January 2018 - 11:56

Sir David Adjaye OBE RA (pisao sam o njemu kao ko-projektantu londonskog Holocaust Memorial-a, s Ron Aradom), nova zvijezda na arhitektonskom nebu, dobio je natječaj za njujorški 130 William Residential Tower. Izašle su vizualizacije ovog 66 - katnog stambeno - poslovnog tornja, s krasnim pogledom na Brooklyn Bridge.

 

Attached File  adjaye_NY_neboder.jpg   79.21KB   3 downloads

 

Attached File  adjaye_NY_neboder_int1.jpg   8.6KB   3 downloads

 

Attached File  adjaye_NY_neboder_int2.jpg   85.72KB   3 downloads

 

Well, not quite my cup of tea, ali interesantan i osebujan projekt na lokaciji iz snova i još dodijeljen Britancu. Sir David* se opet poigrava s afričkim naslijeđem, modernim školovanjem i utjecajima pokojne Dame Zahe Hadid DBE RA.

 

*Eto, on je Sir, ima OBE, a gdje smo mi? Moj pokojni profesor povijesti arhitekture, Vladimir Bedenko, koji nas je na apsolventskom putovanju vukao po Egiptu (on je čitao hijeroglife, a ja sam mu docirao linear B), stalno je spominjao Imhotepa, ministra faraona Zosera (Djosera) i arhitekta čuvene stepenaste piramide u Saqqari.

"Kolege, ovo je djelo arhitekta Imhotepa, koji je doživio ono što mi nikad nećemo, a to je da ga za života proglase bogom".

Sic transit gloria mundi.


  • 2

#105 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 25 January 2018 - 18:25

IMG_20180125_1448261-_EFFECTS.jpg

 

 

 

Praški TV toranj. Danas sam ga slikao iz auta.

 

Kontraverzna gradjevina, autor Václav Aulický. Imao sam priliku da saradjujem sa njim na realizaciji City Tower, sasvim OK lik. Desilo se na jednom meetingu da mu je šef developmenta rekao, Václave, nacrtaj nam nešto, neki office building, ali da ne bude kao ovo plavo sranje dole (pogled sa 25. sprata naših kancelarija na zgradu Erste - Česká Spořitelna) a Václav kaže stidljivo, "ali to je moj projekt"...

 

Samo na češkom: https://cs.wikipedia.../Václav_Aulický

 

TV toranj: https://en.wikipedia...elevision_Tower

 

City Tower: https://en.wikipedia..._Tower_(Prague)

 

Moja bivša firma, češki Enron: https://en.wikipedia...ate_Investments


  • 1