Jump to content


Photo
- - - - -

Neboderi


  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#61 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 22 December 2017 - 16:01

Calypso Rotterdam

 

calypso-appartementencomplex-in-rotterda


  • 5

#62 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 22 December 2017 - 16:04

Markthal Rotterdam

 

 

01_rotterdam_markthal1.jpg

 

3229-20396.jpg


Edited by Doorn, 22 December 2017 - 16:05.

  • 3

#63 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 22 December 2017 - 16:33

Erasmushuis. Jedna od zgrada koja je prezivjela bombardovanje 1940.

 

22e3e38c63.jpg

 

8307517947_a64ea116c1_z.jpg


  • 3

#64 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 23 December 2017 - 12:21

 

 

Empire_State_Building-daniel-schwen-537x

 

P.S. Ionako ću krepati prije ljeta, pa je dobro da pročitam nešto finih knjiga i da vam se obratim.

 

Proslog decembra, bas u ovo praznicno doba, citam ja kako ce se moja voljena biblioteka ovog decembra useliti u novo zdanje koje se tada gradilo. Citam ja to, bas tih dana kada su me noge jedva izvele iz onk. ordinacije. Bila sam ubedjena da ja u tu novu biblioteku necu uci i ta pomisao se nekako - Avec le  temps  - integrisala u svakodnevicu. Prolete vreme, docekao me ovaj decembar. Pre neki dan sam bila u novootvorenoj biblioteci. 

 

Ovog decembra su izdate sve dozvole za gradnju Karlatornet u Geteborgu koji ce sa svojih 140 metara biti najvisi neboder u Skandinaviji. Planira se da sve bude gotovo 2021. To moze biti (ne)dostizna buducnost no to je, shvatila sam, skroz nebitno ... onom ko zna da prepozna i cuje najlepsu muziku. Impregniras se Lepotom; kud ces vise i od zivota i od smrti? Sve postoji samo sada, zivot je sada. Maintenant! ;)  

 

Attached File  karlatornet_1.jpg   314.56KB   5 downloads

 

pourquoi tu vis, et où tu vas?


  • 5

#65 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 23 December 2017 - 17:49

... to više nema veze s neboderima...

 

Sta drugo ocekivati od obicnih ponesenih ljubitelja kada i Veliki arhitekta ume da zastrani, premda i da, doduse u nevelikom ali ipak podsticajnom procentu, napusti vec potpisane pogresne planove.

 

Nisam siguran zasto, valjda im je takva nosnja bila, ali arhitekte uvek zamisljam u belim mantilima; samo im stetoskop oko vrata nedostaje pa da se po izgledu izjednace s lekarima. No ovi drugi se vise bave 'tehnickim odrzavanjem' nego kreiranjem i dosta polazu na statistiku. Imao sam slucaj, prilicno bezazlen, ali ipak nisam ni pomislio da priznam poraz i prepustim se standardnoj proceduri, da sam poznatog specijalistu, inace vrlo samouverenog i arogantnog, ubedio da pokusa nesto sto je vec tri puta bio odbacio, kao sto su i par njih pre njega kod kojih sam takodje bio. Uspelo je i posle mi je, kada je i novi snimak video, rekao da je pogresio. Naravno, nije on pogresio, nego sam ja bezglavo rizikovao i provukao se kroz neku sasvim individualnu anatomsko-patofiziolosko-imunolosku rupu koja je van domasaja uobicajene dijagnostike... 

 

Kako sam otisao jos dalje u  promasivanju teme, pokusacu da se iskupim jednom slikom.

 

Attached File  International Bank Building, LA, 1922.jpg   314.21KB   2 downloads


  • 1

#66 Hamilton

Hamilton
  • Members
  • 7,473 posts

Posted 23 December 2017 - 23:12



Empire_State_Building-daniel-schwen-537x

P.S. Ionako ću krepati prije ljeta, pa je dobro da pročitam nešto finih knjiga i da vam se obratim.


Iskreno se nadam da je ovo neka sala.
  • 1

#67 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 26 December 2017 - 17:42

 

P.S

 

Sta god i kako god, bila mi je cast i zadovoljstvo. 


Edited by Honey Badger, 26 December 2017 - 17:42.

  • 0

#68 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 28 December 2017 - 18:48

Sta god i kako god, bila mi je cast i zadovoljstvo. 

 

Whose woods these are I think I know.   
His house is in the village though;   
He will not see me stopping here   
To watch his woods fill up with snow.   
 
My little horse must think it queer   
To stop without a farmhouse near   
Between the woods and frozen lake   
The darkest evening of the year.   
 
He gives his harness bells a shake   
To ask if there is some mistake.   
The only other sound’s the sweep   
Of easy wind and downy flake.   
 
The woods are lovely, dark and deep,   
But I have promises to keep,   
And miles to go before I sleep,   

And miles to go before I sleep.*

.......................................................................................................

 

Attached File  Richard_J_Daley_Center_Plaza.jpg   697.87KB   4 downloads

 

Attached File  Richard_J_Daley_Center.jpg   431.21KB   4 downloads

 

Attached File  Richard_J_Daley_Center-lobby.jpg   132.76KB   4 downloads**

 

Richard J. Daley Center (1965). (izvorno Civic Center)

Arhitekti: C.F. Murphy Associates; Loebl, Schlossman and Bennett; Skidmore, Owings and Merrill.

 

Konstruktivni okvir ove 31-katnice su izvanredno veliki: 26 sa 15 m. Obodni stupovi, cvikle i međuprozorski stupovi su izrađeni od Cor-Ten čelika, koji je, tokom godina poprimio crvenkasto-smeđu boju; prozori su u žutosmeđem staklu. Primijetite da krstasti stupovi postaju to uži, što zgrada ide više u visinu, odražavajući tako veliku masu okvira pri dnu, a minimalnu masu pri vrhu. Arhitekti su se koristili Miesovim*** idiomom sa zanosom i profinjenošću.

U zgradi su smještene sudnice i uredi, a nalazi se na sjevernom dijelu bloka, kako bi se omogućilo događanje velikog trga namijenjenog gradskim poslovima i javnoj namijeni. Skulptura, također izvedena u Cor-Ten čeliku, koja dominira trgom, poklon je gradu od Pabla Picassa. Zgrada i trg su preimenovani nakon smrti pok. gradonačelnika Richarda J. Daleya.

 

* Robert Frost: Stopping by Woods on a Snowy Evening

** Lokacija legendarne jurnjave između Braće Blues i kompletnih oružanih snaga države Illinois

*** Ludwig Mies van der Rohe je u kasnijoj fazi puno surađivao sa studiom Charlesa Murphyja


  • 3

#69 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 28 December 2017 - 20:16

Zamolio bih štovanog kolegu (ovde sam sebi dosta dozvolio oslovljavanjem kolega), da nas poštedi trućanja o krepavanju i odlasku.

Toliko, da bude medju nama jasno!
  • 1

#70 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 28 December 2017 - 23:30

Prošle nedelje sam bio kratko u Beču (jedan od mojih najomiljenijih gradova), UNO City, arhitekt César Pelli

 

Sigurno ima i poznatijih (pre svega Petronas Towers) i uspešnijih radova, ali ovaj komplex mi je ultimativan.

 

 

1280px-Uno_City_Kaiserwasser.jpg

 

 

https://de.wikipedia...national_Centre


  • 3

#71 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 29 December 2017 - 13:51

Zamolio bih štovanog kolegu (ovde sam sebi dosta dozvolio oslovljavanjem kolega), da nas poštedi trućanja o krepavanju i odlasku.

Toliko, da bude medju nama jasno!

 

Što ćeš, upao u paroxizme... i zaglavio.

 

Nego: u počast Art Deco-u i krupnom kapitalizmu.

 

Attached File  carboncarbide-2.jpg   965.45KB   4 downloads

 

Attached File  carboncarbide1929.jpg   547.12KB   4 downloads

 

Carbide and Carbon Building (1929)

230 North Michigan Avenue

Arhitekti: Burnham Brothers

 

Kontrasti boja na zgradi Carbide & Carbon čine ovu kuću jedinstvenom među čikaškim Art Deco neboderima. Iako mnoge njujorške Art Deco zgrade koriste polikromne materijale, one u Chicagu su većinom sivi granit u kombinaciji sa stupovima i oblogom od tamnog metala. Baza Carbide & Carbon Building obložena je poliranim crnim granitom sa crnim mramorom i brončanim umecima na ulazu, toranj je obložen tamno zelenom terakotom (sada pocrnjelom od zagađenja), dok je vrh obučen u zlatne listiće. Ornamentacija na vrhu kuće je također karakteristična za njujorške Art Deco nebodere.

 

Attached File  Carbide-and-Carbon-Building-02.jpg   523.85KB   4 downloads

 

Znam, znam, Loos je rekao "Ornament je zločin"; tko se toga drži kao pijan plota trebao bi pogledati njegovu kuću na Michaelerplatzu u Beču. Ja ju često odem pogledati, da bih se osjetio poput rimskih careva na trijumfu, dok im za leđima ide edil i ponavlja: "Spomeni se da si samo smrtnik!"

 

P.S. Carbide & Carbon, zgrada od 160 m i 37 katova izgrađena je za godinu dana.


Edited by ironside, 29 December 2017 - 13:54.

  • 2

#72 ras kass

ras kass
  • Members
  • 7,285 posts

Posted 30 December 2017 - 12:31

Petronas Towers deluju dosta upecatljivo uzivo, upecatljivije od Burj Khalife na primer.

 

KL-Petronas.jpg


Edited by ras kass, 30 December 2017 - 12:32.

  • 1

#73 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 30 December 2017 - 13:04

Petronas Towers deluju dosta upecatljivo uzivo, upecatljivije od Burj Khalife na primer.

 

KL-Petronas.jpg

 

Istina. Dok sam radio u Maleziji (kratko, u nekoliko navrata), kad bih bio u Kuala l'Impure često sam išao do Petronas Towers, koji, moram priznati, jesu fascinantni. Nije to baš my cup of tea, ali je ipak djelo Césara Pellija iz 1997, kasni radovi, za razliku od bečkog VIC-a, koji je Pelli dobio na natječaju, ali je zbog političkih razloga kasnije dodijeljen četvrtoplasiranom esterajheru Johannu Staberu. Burj Khalifa je uznemirujuć projekt, nepotreban i, unatoč veličini, inferioran Petronas Towers.

 

Čak i stari Pelli je dobar, a stajati u podnožju Petronasa je, well, uzbudljivo.


  • 0

#74 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 30 December 2017 - 13:49

'Ta ce Petronas towers...

 

Attached File  neboder.jpg   107.59KB   3 downloads

 

U ovu monstruoznost/ljepotu sam gledao prije 20ak godina skoro svaki dan, tu mi jekadasnja skola u blizini.


  • 2

#75 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 30 December 2017 - 14:10

'Ta ce Petronas towers...

 

attachicon.gifneboder.jpg

 

U ovu monstruoznost/ljepotu sam gledao prije 20ak godina skoro svaki dan, tu mi jekadasnja skola u blizini.

 

Attached File  Kilburn_loshe.jpg   513.54KB   3 downloads

 

No, dobro; ova nakaza (iako bi ju neki, da ih ne imenujem, proglasili divotom brutalizma) je ipak na dodgy side of Kilburn.

Ima Kilburn i ljepših strana, što ti znaš puno, puno bolje od mene.

 

I od goreg ima lošije:

 

Attached File  Peckham_worst_of.jpg   130.39KB   3 downloads

 

Always look on the bright side of life...


  • 0