Jump to content


Photo
- - - - -

Benzinac/dizelaš ili električni?


  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#31 alpiner

alpiner
  • Members
  • 11,330 posts

Posted 09 November 2017 - 23:03

Ma kakvi green hipsteri, koga briga za to. Radi se o sljedecem, podignes fino ljestvicu standarda i na taj nacin stitis domacu industriju (evropsku), pa neki kineski proizvodjac ne moze da isporucuje svoje motore na evropsko trziste, isto vazi za preradu naftnih derivata,.. itd. Svega i svacega, pa i za mljeko, ukoliko podignes standard da mora biti manje aflatoksina, automatski si izbacio kompanije iz ostatka svijeta da ucestvuje na tom trzistu, a dok oni tehnoloski usvoje taj standard, ti opet podignes ljestvicu.  :)

 

 

 

Daću ti dva primera iz autoindustrije pa ćeš videti koliko je to nemoguće u praksi. Spustiću na kafanski žargon tako mi interesantnije...

 

Prvo si odnosi na kinesku kopiju BMW-a X5 . Nemci poludeli otišli u Kinu i prete tužbom.

 

Kinezi odgovaraju "Nama uopšte ne liči"

 

"Ma liči potpuna kopija!!" 

 

" Ne. Nama ne liči. Možete podneti tužbu, ali onda ćemo biti prisiljeni da prespitamo vaša ulaganja u Kini i vidimo da li je dozvola za prodaju vaših vozila još uvek važeća."

 

"Pa da! U pravu ste..ne liči. Mora da je od ovog svetla..."

 

 

Drugi. Dođe Dalaj Lama u Pariz i poseti Sarkozija. U Laminom društvu klempavi počeo da se proserava o demokratiji i da kenja po Kini. Dve nedelje kasnije Renault kreće sa prodajom Megana u Kini koja je najvljivana mesecima. Odjednom sve staje! Zašto? Renault Megan prvi automobil u svojoj klasi sa 5 zvezdica na kreš testu ne ispunjava sigurnosne standarde koje propisuje kineska država. CEO Renaulta Ghosn pobenavio i mlatio političare po ušima sa gomilom drugih privrednika da paze šta pričaju. Pogotovo kada je Kina u pitanju. 

 

Kina je glavno tržište automobila sa prodajom od 25 miliona godišnje. Nemačke auto kompanije upravo zbog Kine posluju u plusu.

 

Sa njima više nema zezanja. Ova tvoja priča je mogla da prođe pre 20 godina, ali ne više. 

 

 

 

Aflatoksine neću da komentarišem tek tu si omašio. Ovo ti govorim zato što sam baš u tom poslu pa sam upoznat sa problematikom.


Edited by alpiner, 09 November 2017 - 23:15.

  • 2

#32 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 09 November 2017 - 23:18

Sa njima više nema zezanja. Ova tvoja priča je mogla da prođe pre 20 godina, ali ne više.

 

Bas sad gledam da su kompatibilni Euro i China standardi, pa trenutno aktuelni China 5 je ekvivalentan Euro 5 standardu.

 

Znao sam da ce komunisti iz Pekinga da se na kraju nadju na istom sa "komesarima" iz Brisela,.. pih. <_<

 

:lol+:


  • 0

#33 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 09 November 2017 - 23:23

...

 

... sa njima više nema zezanja. Ova tvoja priča je mogla da prođe pre 20 godina, ali ne više ... 

 

 

Ne treba sprecavati prodaju 'kineskih automobila po evropi / svetu'.

Treba opteretiti sa 1000% carine kineske dzidza-bidze.

 

Zato je u pravu Trump - trosite svoje djubre kod sebe.

;)

 

...


  • 0

#34 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 11 November 2017 - 07:24

Odbacujem​ Nissan Leaf, novi Renault Zoe je bolji i ima tzv. Chameleon charger. Sad još samo da dobijem na lotu :D

 


  • 0

#35 lokarda

lokarda
  • Members
  • 2,255 posts

Posted 12 November 2017 - 16:44

Izvini Zizo al gdje ćeš s tim kad dođeš na more, čekati u redu za punjenje? Pa onda kad nađeš šoping centar, šta onda...kupovati 12 sati?!


  • 1

#36 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 12 November 2017 - 17:02

Odbacujem​ Nissan Leaf, novi Renault Zoe je bolji i ima tzv. Chameleon charger. Sad još samo da dobijem na lotu :D

 

Nije jos vreme za to. Neki moji prijatelji imaju Teslu. Putovali jednom za LA, ja navikao mojim kolima vozim, stanem sipam benzin, popijem kafu i nastavim. Uvek stizem za manje od 4 i po' sata. Sa njima, morao da stanem, cekam da im se utikac oslobodi, punili ga duze od pola sata, pa krenuli. Poludeo sam od cekanja.

Nije jos vreme za to, a u Cali ima tih punjaca gde ti volja. Ja ih pitao kako bi vozili do Hustona, a oni mi pokazali mapu kroz centralnu US, posto na jugu jos uvek nema punjaca. Dzaba ti fancy kad nema struje.

:wub:


  • 0

#37 lokarda

lokarda
  • Members
  • 2,255 posts

Posted 12 November 2017 - 17:12

And for the electricity you have to burn more coal, according to Trump.

Plin bi bio idealan da ne živimo u ovo doba ludnice.


Edited by lokarda, 12 November 2017 - 17:12.

  • 0

#38 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 12 November 2017 - 18:59

Rekao bih da el. automobile rade na "solarnu"struju


  • 0

#39 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 12 November 2017 - 19:53

Rekao bih da el. automobile rade na "solarnu"struju

Solanu energiju još uvek nismo u stanju da spakujemo za kasnije. Slab nam je učinak. Da ne pominjem kako to može da radi samo u Cali, New Mexico, Tx i još nekim sunčanim krajevima.

Sent from my SM-G950U using Tapatalk


  • 0

#40 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 13 November 2017 - 10:06

Rekao bih da el. automobile rade na "solarnu"struju

:+1:

Pogledaj onu moju sliku na prethodnoj strani. Stanica je autonomna. Radi na solarnu energiju. 

 

Al dobro, to je evropa a ne neki mrdov divlji zapad.  :P


Edited by Doorn, 13 November 2017 - 10:06.

  • 1

#41 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 13 November 2017 - 11:10

:+1:

Pogledaj onu moju sliku na prethodnoj strani. Stanica je autonomna. Radi na solarnu energiju. 

 

Al dobro, to je evropa a ne neki mrdov divlji zapad.  :P

Ja vrlo dobro znam kako one rade, ono je bila moja opaska na Lokardin post. A sto se tice MRDa, on se zeza. Znao on vrlo dobro kako to funkcionise. Pa, ne zivi on na divljem zapadu!?


Edited by Ibiza, 13 November 2017 - 11:11.

  • 0

#42 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 13 November 2017 - 11:12

:+1:

Pogledaj onu moju sliku na prethodnoj strani. Stanica je autonomna. Radi na solarnu energiju. 

 

Al dobro, to je evropa a ne neki mrdov divlji zapad:P

pobrkao si ga sa :lol+:  :rotflmao:  Zoranom


  • 0

#43 lokarda

lokarda
  • Members
  • 2,255 posts

Posted 13 November 2017 - 12:34

Ibiza, da čuo sam da se i autoceste (Nizozemska) mogu elektrificirati...ali to je budućnost.


  • 0

#44 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 13 November 2017 - 12:50

Mogu ali bi ti Niskozemljaci trebali prvo da povedu racuna da I'm voda ne udje u (usi) kablove pre nego sto pocnu da fantaziraju :rotflmao: o elektrifikaciji!


  • 0

#45 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 13 November 2017 - 12:51

...a buducnost nisu el. automobile, oni su vec realnost. Buducnost su one male (personalne) letilice koje se za sada mogu videti samo u crtanim filmovima!


  • 0