Jump to content


Photo
- - - - -

Kradja, uzivanje plodova tudjeg rada, kapitalizam


  • Please log in to reply
967 replies to this topic

#856 Bertrand

Bertrand
  • Members
  • 50 posts

Posted 18 April 2018 - 08:17

...

https://www.independ...m-a8304706.html

>> ... Mark Carney warns robots taking jobs could lead to rise of Marxism
Mass unemployment, wage stagnation and growth of communism could come from technological advances ... <<

...


Ovo je potencijalno negativna strana price oko AI i automation i treba je ozbiljno uzeti u obzir kako se ne bi ostvarila.
  • 0

#857 Mujo Mujic

Mujo Mujic
  • Members
  • 1,107 posts

Posted 06 May 2018 - 07:22

Ali ne samo da si naprednija verzija simpanze, nego si naprednija verzija stafilokoke ili bilo koje druge bakterije.

 

A onda razmisli sam zasto postavljas u najmanju ruku prazne (= tautoloske) paralele. Naravno da je "kapitalizam naprednija verzija feudalizma". Kako bi moglo biti drugacije? Zasto uopste pokusavas da bilo sta kazes tim tautologijama koje su ocigledne? Opet, isto kao sto si ti naprednija verzija bakterije. 

 

Ali opet, ne toliko modernija i bolje upakovana da bi naucio nesto od Adama Smita (ili ne skretao sa teme kad ti odgovara).

 

Nisu sve bakterije stetne, neke su iznimno i korisne - mozes zamisliti da tvoj zivot zavisi od par kg bacteria koje rovare po tebi? Ili zivot bilo koga od nas homo sapiensa.

 

Za razliku od referenciranja na prirodnjaka Darvina, nece ti pomoci referenciranje na drustvenjaka Adama Smitha da bi ostavio utisak. To je ekvivalentno kada se neko papagajski poziva na npr. Mojsija/Isusa/Muhameda, Marxa/Lenjina, Webera, itd. da bi dao na znacenju svojim rijecima, potvrdio svoje stavove - samo i samo je tvoj problem sto si se ortodoxno-vjerski zaljubio u jednog od njih.

 

Ljudi sa iskustvom se ne zaljubljuju u ideoloske matrice, a posebice izbjegavaju hvalisati neku partikularnu ideolosku matricu kao rajsku. Dont bai vat ju sel.


Edited by Mujo Mujic, 06 May 2018 - 07:29.

  • 0

#858 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 06 May 2018 - 10:57

Nisu sve bakterije stetne, neke su iznimno i korisne - mozes zamisliti da tvoj zivot zavisi od par kg bacteria koje rovare po tebi? Ili zivot bilo koga od nas homo sapiensa.

 

Za razliku od referenciranja na prirodnjaka Darvina, nece ti pomoci referenciranje na drustvenjaka Adama Smitha da bi ostavio utisak. To je ekvivalentno kada se neko papagajski poziva na npr. Mojsija/Isusa/Muhameda, Marxa/Lenjina, Webera, itd. da bi dao na znacenju svojim rijecima, potvrdio svoje stavove - samo i samo je tvoj problem sto si se ortodoxno-vjerski zaljubio u jednog od njih.

 

Ljudi sa iskustvom se ne zaljubljuju u ideoloske matrice, a posebice izbjegavaju hvalisati neku partikularnu ideolosku matricu kao rajsku. Dont bai vat ju sel.

Dakle, ni traga argumentima, samo neki ad hominem komentari i moralisticko popovanje. Narocito nema odbrane tvoje demagoske tvrdnje (tautologije) o odnosu kapitalizma i feudalizma. I ne vidim na koju foru je bitno sta je bio Darwin, a sta Smith. Da neces mozda ti da mi objasnis sta sam i koliko citao od njih? 

 

U  svakom slucaju, kao i tvoj prozelitizam na druge teme, tvoj komentar = veliko nista. 


  • 2

#859 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 06 May 2018 - 12:02

Ljudi sa iskustvom se ne zaljubljuju u ideoloske matrice, a posebice izbjegavaju hvalisati neku partikularnu ideolosku matricu kao rajsku. Dont bai vat ju sel.

 

 

:lol+: Rece covek koji vidi mudrost u svetim knjigama... opet pucanj u svoju nogu...


  • 1

#860 Mujo Mujic

Mujo Mujic
  • Members
  • 1,107 posts

Posted 07 May 2018 - 07:14

:lol+: Rece covek koji vidi mudrost u svetim knjigama... opet pucanj u svoju nogu...

 

Samo polupismena, poluobrazovana, i sl. polu- osoba moze ignorirati zakonike koji su uredjivali ljudsko drustvo cca 10.000 godina, uredjuju danas, i uredjivat ce dok bude ljudskog drustva, bilo u svojim proslim, sadasnjim, ili buducim kopijama.

 

A ista takva polu- osoba, barem iz mog iskustva, sklona je i zaljubljivanju u neku od tih partikularnih ideologija, kopija, i posljedicnom radikalizmu koji proistice iz toga. Evo npr. nas schroedi, njemu nikako nije jasno da je njegova zaljubljenost u drustvenjaka Smitha, potpuno ekvivalentna necijoj zalubljenosti u npr. drustvenjaka Muhameda. Potpuno istovjetan obrazac funkcioniranja, pri cemu se vlastita ideoloska matrica pokusava sa argumentiranim(?) zarom braniti(!), kontrastirajuci je sa nekom drugom, ekvivalentnom.

 

Mislim da civilizirana osoba, sticajem teorijskih i empirijskih znanja, vremenom jednostavno prevazidje neku ideolosku matricu/e, a neki ostanu zakucani u branjenju(!) nekakvih svojih, kocki... 


  • 1

#861 Mujo Mujic

Mujo Mujic
  • Members
  • 1,107 posts

Posted 07 May 2018 - 07:24

Dakle, ni traga argumentima, samo neki ad hominem komentari i moralisticko popovanje. Narocito nema odbrane tvoje demagoske tvrdnje (tautologije) o odnosu kapitalizma i feudalizma. I ne vidim na koju foru je bitno sta je bio Darwin, a sta Smith. Da neces mozda ti da mi objasnis sta sam i koliko citao od njih? 

 

U  svakom slucaju, kao i tvoj prozelitizam na druge teme, tvoj komentar = veliko nista. 

 

Ne vidis foru bitnosti, u razlicnosti prirodnog i drustvenog?

 

Preporucujem:

slikaPoznavanje-prirode-i-drustva-za-II-

S vremena na vrijeme, korisno je krenuti otpocetka.


  • 1

#862 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 07 May 2018 - 07:31

Samo polupismena, poluobrazovana, i sl. polu- osoba moze ignorirati zakonike koji su uredjivali ljudsko drustvo cca 10.000 godina, uredjuju danas, i uredjivat ce dok bude ljudskog drustva, bilo u svojim proslim, sadasnjim, ili buducim kopijama.

 

 

A jesi se lepo opisao... sve dok bude takvih zaljubljenika u "zakonike" koji bi da nesto objasne pa se spotaknu, bice humora i zajebancije... a imas i problem sa razumevanjem logike, jerbo se ne bi pozivao na empirijska znanja dok savetujes da se ne ignorisu "zakonici"  :lol+: ... 'de poradi malo na tome, nije naodmet ispoljavati logiku...


  • 0

#863 Mujo Mujic

Mujo Mujic
  • Members
  • 1,107 posts

Posted 07 May 2018 - 09:50

A jesi se lepo opisao... sve dok bude takvih zaljubljenika u "zakonike" koji bi da nesto objasne pa se spotaknu, bice humora i zajebancije... a imas i problem sa razumevanjem logike, jerbo se ne bi pozivao na empirijska znanja dok savetujes da se ne ignorisu "zakonici"  :lol+: ... 'de poradi malo na tome, nije naodmet ispoljavati logiku...

 

Nisam nikakav zaljubljenik u zakonike, niti nesto savjetujem - cak naprotiv, to se drugi smorise radeci vodjeka hvaleci svoje, a kudeci druge kocke. Siguran sam da pametna i obrazovana osoba ne moze biti kockasta niti u bilo kojoj kocki.

 

Meni je tu samo bilo interesantno, ti koji su se kao odvojili od 10 zapovijedi, da li njima odgovara drustvo u kojem je prihvatljivo: ubij, kradi, lazi, bludnici, itd., na sto naravno niko od tih "odvojenih" nije odgovorio. A ne moze ni odgovoriti, pa se vjerovatno u ovom potonjem kriju te niti obrazovanosti, spoticanja, humora, zajebancije, itd... Odnosno, smijeh je u tome sto kao kritikuje se 10 zapovijedi, a onda promovira svojih 10 zapovijedi, koje su identicne prethodnim = teska sizofrenija polu-osoba koje su si umislile nekakav elitizam.

 

Isprva je smijesno, a kasnije postane zalosno, ali dobro za proucavanje.


  • 1

#864 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 07 May 2018 - 10:41

Nisam nikakav zaljubljenik u zakonike, niti nesto savjetujem - cak naprotiv, to se drugi smorise radeci vodjeka hvaleci svoje, a kudeci druge kocke. Siguran sam da pametna i obrazovana osoba ne moze biti kockasta niti u bilo kojoj kocki.

 

Meni je tu samo bilo interesantno, ti koji su se kao odvojili od 10 zapovijedi, da li njima odgovara drustvo u kojem je prihvatljivo: ubij, kradi, lazi, bludnici, itd., na sto naravno niko od tih "odvojenih" nije odgovorio. A ne moze ni odgovoriti, pa se vjerovatno u ovom potonjem kriju te niti obrazovanosti, spoticanja, humora, zajebancije, itd... Odnosno, smijeh je u tome sto kao kritikuje se 10 zapovijedi, a onda promovira svojih 10 zapovijedi, koje su identicne prethodnim = teska sizofrenija polu-osoba koje su si umislile nekakav elitizam.

 

Isprva je smijesno, a kasnije postane zalosno, ali dobro za proucavanje.

 

 

:yawn: Dobro je, bolan, sto si se primio, nisi ti jedini ovde koji kuburi sa logikom... sta ces, nekima predstavlja nepremostivu prepreku...


  • 0

#865 Mujo Mujic

Mujo Mujic
  • Members
  • 1,107 posts

Posted 07 May 2018 - 11:28

:yawn: Dobro je, bolan, sto si se primio, nisi ti jedini ovde koji kuburi sa logikom... sta ces, nekima predstavlja nepremostivu prepreku...

 

:ajme:

 

Nisam se, bolan ne bio, primio - kamo srece da se za sta imam primiti... Niti se sjecam tvoje logike...


  • 0

#866 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 08 May 2018 - 17:39

Ne vidis foru bitnosti, u razlicnosti prirodnog i drustvenog?

 

Preporucujem:

slikaPoznavanje-prirode-i-drustva-za-II-

S vremena na vrijeme, korisno je krenuti otpocetka.

Axaxaxaxaxa, dakle zbilja si komedijas - kao tvrdis da je to nesto bogzna kako suprotno, a onda mi navodis da se cak i u skoli (gde se inace slabo sta uci), to uci zajedno  :rotflmao:  :rotflmao:  :rotflmao: 

 

Samo tako nastavi, evo nema sapunara neko vreme, treba neko da ga zameni. 


  • 0

#867 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 08 May 2018 - 17:43

Samo polupismena, poluobrazovana, i sl. polu- osoba moze ignorirati zakonike koji su uredjivali ljudsko drustvo cca 10.000 godina, uredjuju danas, i uredjivat ce dok bude ljudskog drustva, bilo u svojim proslim, sadasnjim, ili buducim kopijama.

Dakle, neolitsko sujeverje ce da potraje beskonacno? Sve ono o pravljenju glinenih idola i "sloboda je ropstvo" kultu i ubijanju homoseksualaca i heretika, to je za tebe "uredjivanje ljudskog drustva". 

 

Normalno, kod vas u Ministarstvu istine je sve suprotno od logicnog. Ljudi koji su svojim nasiljem uneli najvise haosa u sva ljudska drustva ikad za tebe su "urednici".  :ajme:


  • 1

#868 Mujo Mujic

Mujo Mujic
  • Members
  • 1,107 posts

Posted 10 May 2018 - 19:27

Dakle, neolitsko sujeverje ce da potraje beskonacno? Sve ono o pravljenju glinenih idola i "sloboda je ropstvo" kultu i ubijanju homoseksualaca i heretika, to je za tebe "uredjivanje ljudskog drustva". 

 

Normalno, kod vas u Ministarstvu istine je sve suprotno od logicnog. Ljudi koji su svojim nasiljem uneli najvise haosa u sva ljudska drustva ikad za tebe su "urednici".  :ajme:

 

Meni je fascinantno kako neko desetljecima moze ponavljati iste demagoske papagajske polu-pismene frazetine, kao sto su ove gore. Mozda to moze proci u komunikaciji sa ne-pismenim individuama, koji ionako ne znaju nista, ali kod iole pismenijih individua ova gore skripto-kopirka moze izazvati samo podsmijeh.

 

Naravski da "neolitsko sujevjerje" nece potrajati beskonacno, vec tacno onoliko koliko bude mogla potrajati ljudska vrsta tj. preciznije ljudsko drustvo. Kako u proslosti ljudske civilizacije nije mogla prezivjeti niti jedna ljudska grupa koja nije bila utemeljena na "neolitskom sujevjerju", bilo da se krene od nekih izoliranih malih grupacija eskima ili papuanaca gdje je sujevjerski autoritet sadrzan bio/jeste u nekakvom vracu i sl., pa do organiziranim sujevjerni sistema kakvi su ovi "nasi", tako to ni u buducnosti nece moci biti nista drugacije, kada je u pitanju ljudska vrsta.

 

Podsmjeh izazivaju oni, koji u svoj svojoj polu-pismenosti, kao nesto malo vise izobrazovani, umisle si da pametniji od cjeloupne prosle i sadasnje ljudske civilizacije, i da ce oni prvi biti ti koji ce donijeti nesto novo, koji su se naaaaj-prvi toga sjetili, nekakav novi koncept organizacije drustva, bez "neolitskog sujevjerja". 

 

Oke, mozda su u pitanju neki genijalci, pa su smislili fakat nesto sto dosad bilo nije, i tu se pojavi interes da pitas kako to oni misle iskljuciti "neolitsko sujevjerje": ubiti je lose, ukrasti je loste, lagati je lose, bludniciti je lose, itd. O'danas, pujpike ne vazi - prirodna sloboda dozvoljava ubiti, ukrasti, lagati, bludniciti, itd. Volio bih saznati o funkcionalnom opstajucom ljudskom drustvu koje moze bez tih "neolitskih sujevjerja"? Kako su to ti neki to zamislili. Tada nastane tajac. I onda nakon izvjesnog vremena, ponovo pocinje demagoska isprazna besmislena laprdancija, kao gore citirana.

 

O kakvim li se tu kvarovima radi, hmmmm.... da vi ustvari niste u sukobu sa, hodzama i popovima - najvecim lopovima, pa njima ne smijete nista reci, pa onda spin po "neolitskom sujevjerju"? 


  • 1

#869 Mujo Mujic

Mujo Mujic
  • Members
  • 1,107 posts

Posted 10 May 2018 - 19:33

Axaxaxaxaxa, dakle zbilja si komedijas - kao tvrdis da je to nesto bogzna kako suprotno, a onda mi navodis da se cak i u skoli (gde se inace slabo sta uci), to uci zajedno  :rotflmao:  :rotflmao:  :rotflmao: 

 

Samo tako nastavi, evo nema sapunara neko vreme, treba neko da ga zameni.

 

Takodje, primjetio sam u drugim postovima da si sklon slobodi - a neces toga naci u poznavanju drustva drug.

 

Predlazem da trazis u poznavanju prirode.


Edited by Mujo Mujic, 10 May 2018 - 19:35.

  • 0

#870 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 10 May 2018 - 21:11

Takodje, primjetio sam u drugim postovima da si sklon slobodi

...

Primetio sam, takodje, da ti nisi.

 

Zbog cega, kao ni zbog drugih ljudskih slabosti, nisam srecan. Naprotiv.


  • 0