Jump to content

Photo
- - - - -

Kradja, uzivanje plodova tudjeg rada, kapitalizam

• Please log in to reply
935 replies to this topic

#631 Harun el Rašid

Harun el Rašid
  • Members
  • 152 posts

Posted 09 December 2017 - 22:48

Ako nisi znao to već postoji, a zove se UN, MMF, WB, EU, NAFTA, BRICS, WTO,...

Ovo drugo, pa to je moguće samo kao svetska superdžava ili čak nestanak države, što je u ovom momentu utopija.

Uglavnom, problem je šizofrenije u liberalnim glavama. Oni bi da se heftaju, a da im ne uđe. U svom ludilu idu dotle da za svoju izmaštanu superiornost/sposobnost/nenadhebivost traže više od nas glupih, ali bi da zahvate iz istog kazana. Pa, neće da može, ili sve ili ništa, a ne kada se skida kajmak, onda sam ja pametan, sposoban, uspešan jednom rečju genije, a kada kola zaglave u blatu, onda "državo pomagaj". Odhebite u troskocima.

• 0

#632 Atreid

Atreid
  • Members
  • 7,897 posts

Posted 10 December 2017 - 18:13

Ako nisi znao to već postoji, a zove se UN, MMF, WB, EU, NAFTA, BRICS, WTO,...

Ovo drugo, pa to je moguće samo kao svetska superdžava ili čak nestanak države, što je u ovom momentu utopija.

UN su izvan ove price trenutno. Ove ostale jesu to sto treba, samo su slabe, trebalo bi ih znatno ojacati, ili zamjeniti sa necim sto bi imalo jaci autoritet ili sve spojiti u jednu, pa ojacati.

Vjerovatno to jeste utopija, ali povratak na nacionalne autoritete i jacanje njih u ovakvoj hiperglobalnoj situaciji kao sto ovi alt-rajtovci hoce, to je tek u startu promasena prica, i moze samo dovesti do zatvaranja granica, i sukoba raznih nivoa, od carinskih do oruzanih. Zaista, ukoliko neka korporacija koristi sve prednosti hiperglobalizacije, a ne postoji hiperglobalisticka institucija sa ozbiljnim autoritetom da prati njeno ponasanje, onda se vidi gdje je problem.

Ovo bi bio dobar primjer kako bi jedna takva globalna institucija trebala da reaguje: http://rs.n1info.com...vra-poreza.html  Bez obzira sta je dogovoreno na nacionalnom nivou.

Uglavnom, problem je šizofrenije u liberalnim glavama. Oni bi da se heftaju, a da im ne uđe. U svom ludilu idu dotle da za svoju izmaštanu superiornost/sposobnost/nenadhebivost traže više od nas glupih, ali bi da zahvate iz istog kazana. Pa, neće da može, ili sve ili ništa, a ne kada se skida kajmak, onda sam ja pametan, sposoban, uspešan jednom rečju genije, a kada kola zaglave u blatu, onda "državo pomagaj". Odhebite u troskocima.

Pa kapitalizam je po svojoj prirodi shizofren, a ako mu nalegnes na rudu i podrzavas uvijek i samo interes kapitala, neizbjezno je da postanes i ti shizofren. Liberali, konzervativci, sta li su vise, to ni oni ne znaju, ali bi morali prvo sami sebi da objasne protivrecnosti koje su kreirali i koje podrzavaju, kao sto je npr, ta socijalizacija privatnih dugova, a onda kad dodju do nekog zakljucka da objasne i nama ostalima. Ukoliko zele da ih se uopste ozbiljno shvati. U bilo kakvoj prici.

Edited by Atreid, 10 December 2017 - 18:34.

• 0

#633 Jonnhy Clash

Jonnhy Clash
  • Banned
  • 311 posts

Posted 04 January 2018 - 11:05

Prvo, hocu da se izvinim za moj zadnji post koji je dobio kvalifikaciju rasističkog. Moja namera je bila da ismejem političko-ekonomske sisteme u pomenutim državama (čini mi se da su bile u pitanju Irska, Singapur, Maldivi...) a ne da vređam na bazi rasne, nacionalne ili verske pripadnosti. Potpuno je jasno da su građani u tim državama taoci loših društveno-ekonomskih sistema zbog kojih žive na granici egzistencije. 

• 0

#634 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 04 January 2018 - 23:55

Prvo, hocu da se izvinim za moj zadnji post koji je dobio kvalifikaciju rasističkog. Moja namera je bila da ismejem političko-ekonomske sisteme u pomenutim državama (čini mi se da su bile u pitanju Irska, Singapur, Maldivi...) a ne da vređam na bazi rasne, nacionalne ili verske pripadnosti. Potpuno je jasno da su građani u tim državama taoci loših društveno-ekonomskih sistema zbog kojih žive na granici egzistencije. 

Si ti citav -- gradjani u tim zemljama su vrlo daleko od granica egzistencije, naprotiv, zive daleko bolje od onih u bilo kom planiranom, socijalistickom "raju". 

Dakle, tvoj post je ne samo imao elemente rasizma, vec i bio empirijski pogresan. 

• 1

#635 darth bane

darth bane
  • Members
  • 6,931 posts

Posted 05 January 2018 - 00:24

Pogotovo Singapur, jedna od najrazvijenijih zemalja na svetu!
Za Irce vec nije bio previse daleko od istine ...
  • 0

#636 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 05 January 2018 - 00:59

Pogotovo Singapur, jedna od najrazvijenijih zemalja na svetu!
Za Irce vec nije bio previse daleko od istine ...

:ajme: Aman, Irska je zahvaljujuci liberalizaciji ekonomije imala 12 uzastopnih godina najveceg ekonomskog rasta u Evropi, prema OECD podacima je 7. najbolja zemlja po GDP per capita, i konzistentno u prvih 5 po kvalitetu zivota na planeti.

• 0

#637 darth bane

darth bane
  • Members
  • 6,931 posts

Posted 05 January 2018 - 02:02

:ajme: Aman, Irska je zahvaljujuci liberalizaciji ekonomije imala 12 uzastopnih godina najveceg ekonomskog rasta u Evropi, prema OECD podacima je 7. najbolja zemlja po GDP per capita, i konzistentno u prvih 5 po kvalitetu zivota na planeti.

Aman-zaman, zaman-aman .... nisi me razumeo sta sam hteo da kazem.
  • 0

#638 Harun el Rašid

Harun el Rašid
  • Members
  • 152 posts

Posted 08 January 2018 - 12:58

Potpuno je jasno da su građani u tim državama taoci loših društveno-ekonomskih sistema zbog kojih žive na granici egzistencije. 

Društvo može biti primitivno, zaostalo ili nefunkcionalno, može biti i talac političkih elita, ali je to samo simptom odsustva društvene svesti i pokazatelj zaostalosti u vremenu. Ukratko, ono što se u narodu kaže: svaki narod ima vlast kakvu zaslužuje. Građani uvek, na ovaj ili onaj način daju pristanak da se njima vlada na određen način, nema nevinih, nema amnestije. Tipičan primer je Srbija, svi nešto gunđaju, skoro nikom ništa ne valja, ali redovno biraju isto: korumpirane, kleptokratske elite koje pljačkaju građane, narodu pričaju jednu priču busajući se u grudi junačke, a na međunarodnoj javnoj sceni nešto sasvim drugo. Dok narodu pevaju pesmice, zavlače mu ruku u džep i obamnjuju ga na razne načine. Pogrešno bi bilo iz ovoga zaključiti da je narod nevin, jer taj isti narod traži način da i sam pređe na onu drugu stranu. Većina tog plebsa je dala pristanak, a ako i gunđa, onda mu ne smeta samo to što je potlačen, više je kivan što nije onaj koji tlači. Ono što želiš to i dobiješ.

Hm, da. Nije egzistencija jedino merilo, u Saudijskoj Arabiji se verovatno živi sasvim pristojno, ali teško da je to društvo za primer.

• 0

#639 darth bane

darth bane
  • Members
  • 6,931 posts

Posted 17 March 2018 - 03:09

Mozda bi trebalo ponovo aktivirati ovu temu, da se iznose argumenti, ali sa cinjenicama a ne rekla-kazala, za i protiv misljenja da je raspodela u kapitalizmu nepravedna, tj. da vlasnik uzima skoro sve , a da radnicima ostaju samo mrvice!
Dakle pocnimo od jednog hipotetickog ali banalnog slucaja, recimo da neka osoba odluci da otvori kiosk za prodaju pljeskavica u Jagodini! Sta on tu ulaze, sta dobija a sta gubi, koliko placa radnika a koliko mu ovaj (radnik) doprinosi!?
  • 0

#640 ironside

ironside
  • Members
  • 3,534 posts

Posted 17 March 2018 - 10:48

Mozda bi trebalo ponovo aktivirati ovu temu, da se iznose argumenti, ali sa cinjenicama a ne rekla-kazala, za i protiv misljenja da je raspodela u kapitalizmu nepravedna, tj. da vlasnik uzima skoro sve , a da radnicima ostaju samo mrvice!
Dakle pocnimo od jednog hipotetickog ali banalnog slucaja, recimo da neka osoba odluci da otvori kiosk za prodaju pljeskavica u Jagodini! Sta on tu ulaze, sta dobija a sta gubi, koliko placa radnika a koliko mu ovaj (radnik) doprinosi!?

Zakon! U rangu Billa Gatesa. Kapitalizam u terminalnoj fazi.

• 0

#641 darth bane

darth bane
  • Members
  • 6,931 posts

Posted 17 March 2018 - 11:13

Ne! Hajde da krenemo od rane faze razvoja kapitalizma!
  • 0

#642 Jonnhy Clash

Jonnhy Clash
  • Banned
  • 311 posts

Posted 23 March 2018 - 22:31

Potpuno je jasno da je kapitalizam ekonomski nepravedan sistem. Ako neko otvori kiosk sa pljeskavicama, on ce pokupiti sav rad i znoj nesrecnih i namucenih radnika. Ovako, kada bi se ukinulo ugoatiteljstvo i privatni sektor u celini, hrana bi se proizvodila u javnim kuhinjama i kantinama. Svi bi jeli jednak kvalitet hrane. Ne bi neko mogao da jede kavijar a neko pasulj vec bi svi u proseku jeli paprikas. Tako da je ukidanje kapitalizma i uspostavljanje neke vrste modernog i humanog socijalizma na naucnoj bazi osnova za izvlacenje privrede iz lose i katastrofalne situacije u kojoj se nalazi.

Edited by Jonnhy Clash, 23 March 2018 - 22:32.

• 0

#643 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,336 posts

Posted 23 March 2018 - 22:36

Potpuno je jasno da je kapitalizam ekonomski nepravedan sistem. Ako neko otvori kiosk sa pljeskavicama, on ce pokupiti sav rad i znoj nesrecnih i namucenih radnika. Ovako, kada bi se ukinulo ugoatiteljstvo i privatni sektor u celini, hrana bi se proizvodila u javnim kuhinjama i kantinama. Svi bi jeli jednak kvalitet hrane. Ne bi neko mogao da jede kavijar a neko pasulj vec bi svi u proseku jeli paprikas. Tako da je ukidanje kapitalizma i uspostavljanje neke vrste modernog i humanog socijalizma na naucnoj bazi osnova za izvlacenje privrede iz lose i katastrofalne situacije u kojoj se nalazi.

Mislim da ovo sto pises nosi veliku tezinu, molim te nastavi. Ima tu dosta da se doda.
  • 1

#644 darth bane

darth bane
  • Members
  • 6,931 posts

Posted 24 March 2018 - 02:56

Boldovano predstavlja taj sterotip vezan za privatno vlanistvo i tradicionlani kapitalizam. Medjutim, hajde da sagledamo malo dublje:

-taj nesrecni radnik, ili par radnika, prethodno nisu imali posao, dakle nisu imali nikakve prihode.;

-mahom se radi o ljudima sa nizim obrazovanjem, dakle prodajom pljeskavica nece se baviti IT programeri

-vlasnik kioska svojom investicijom rizikuje gubitak kapitala, jer nema garancija da ce praviti profit, cak moze poslovati i sa gubitkom.

-kolika mu je zapravo profitna stopa, tj. koliki procenat novca, od svake prodate pljeskavice , odlazi na:

a) troskove materijala;

b) troskove, struje, vode i ostalih komunalija;

c) troskove zakupa poslovnog prostora (ili izgradnje objekta)

d) troskove radne snage;

e) porez;

f) kazne - od strane inspektora i drugih drzavnih organa, a u zemljama kao sto je Srbija, sa visokim stepenom korupcije - i podmicivanje istih da bi kazne bile ublazene

g) troskove usluznih delatnosti trecih lica - npr. za knjigovodstvene usluge , a u kriminalizovanim zemljama ( opet : poput Srbije) i troskove "specijalne zastite" - da mu neko ne baci bombu na kiosk

h) ostale troskove

i) stress i odgovornost koju nosi kao vlasnik biznisa

• 0

#645 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 24 March 2018 - 15:03

Mislim da ovo sto pises nosi veliku tezinu, molim te nastavi. Ima tu dosta da se doda.

U pravu si, mada treba voditi racuna o tome da ta prevelika tezina ne izazove gravitacioni kolaps u crnu rupu... 

Ne! Hajde da krenemo od rane faze razvoja kapitalizma!

Hajde da ipak krenemo od neolita, gde se mnogi forumasi osecaju najprijatnije!

• 0