Jump to content


Photo
- - - - -

Netolerancija - nasljeđe bivše SFRJ?


  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#46 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 26 October 2017 - 18:28

...

 

 

Ne znam seca li se neko / je li gledao predstavu 'Kosancicev venac 7', jos iz '82?

 

Ja sam izasao sa predstave - jednostavno nisam mogao da podnesem kliberenje debilne publike kad god onaj albanski lik pocne da govori.

 

Cudno, nikome to nije smetalo, svi su bili odusevljeni, kao da se radilo o nadnaravnom delu.

Pa i kasnije, oko onih pokradenih dijaloga Deane Leskovar / Sare Koen gde je lopinski lik dobijao nagrade, iako se samocitirao (monolog oca, antikomuniste, koji trazi poginulog sina na Sremskom frontu, i isti takav monolog oca, ovoga puta sVrBbova, sa sajkacom, koji trazi sina po krajinskim gudurama :yucky:), dok je autorka prosila na ulici.

 

Dobro, barem je umro na vreme da se ne bruka ostatak zivota.

;)  

 

Pa, kad imas takve likove, reklo bi se elitu, koja se ne libi od takvih niskosti - sta ocekivati od 'tolerantnog plebsa'?

 

Ovde je izgleda sve laz do lazi, i zasnovano na lazi.

:yucky:

 

Samim time - nema sta da se bilo ko sekira oko 'toleranciji', jer je o tome lepo rekao maj. Gavrilovic - 'ви немате више, да се бринете за животе ваше, они више не постоје. ...'

:rolleyes:

 

...

 

Nisam gledao predstavu, ali evidentno je da su se takvi idiotluci prema Albancima tolerisali. Povremeno su se čak i u filmovima/serijama pojavljivali fizikalci za koje se vidi da su Albanci, a kratko sam spomenuo i slične prikaze Albanaca u medijima. Mogu čak i da primetim da su se retko pojavljivali u filmovima kao obični ili pozitivni likovi, osim uz nekoliko izuzetaka, kao što je npr. Kapetan Leši ili Krvavi trag, gde se pravi i ona podela na poštene i nepoštene Albance. I sama sintagma 'pošteni Albanci' je spomenuta u jednom tekstu Ranka Bugarskog, koji je opravdano kritikuje jer definitivno implicira da su Albanci većinom nepošteni, a na sličan način se govori i o izrazima 'poštena inteligencija' ili 'NATO pakt' (zbog konotacija reči pakt koja se tada vezivala za pakt sa Hitlerom) itd. Sa druge strane, iako je i Kosovo imalo kakvu-takvu filmsku i TV produkciju, nismo imali mnogo prilike da je gledamo, a u domaćim filmovima seu se pojavljivali albanski glumci koji ne glume pripadnike svog naroda. Znali smo kakvi su Bekim Fehmiu, Faruk Begoli ili Enver Petrovci, ali najčešće po ulogama na srpskom. Sećam se i da je ovaj poslednji nekoliko puta glumio Albance negativce, npr. u Krvavom tragu ili nekoj bezveznoj novosadskoj humorističkoj seriji u kojoj je bio valjda neki švercer.

 

Ukratko, Albanci su imali tu nesreću da se na njima slome kola, tj. da se na njima praktikuje netolerancija, a kasnije i otvorena mržnja. Prema onim anketama koje sam ranije linkovao, ovdašnji klinci dosta mrze Albance, iako ne verujem da su ih ikada čestito videli i na televiziji, a kamoli uživo.


  • 1

#47 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 26 October 2017 - 18:39

Nisam gledao predstavu, ali evidentno je da su se takvi idiotluci prema Albancima tolerisali. Povremeno su se čak i u filmovima/serijama pojavljivali fizikalci za koje se vidi da su Albanci, a kratko sam spomenuo i slične prikaze Albanaca u medijima. Mogu čak i da primetim da su se retko pojavljivali u filmovima kao obični ili pozitivni likovi, osim uz nekoliko izuzetaka, kao što je npr. Kapetan Leši ili Krvavi trag, gde se pravi i ona podela na poštene i nepoštene Albance. I sama sintagma 'pošteni Albanci' je spomenuta u jednom tekstu Ranka Bugarskog, koji je opravdano kritikuje jer definitivno implicira da su Albanci većinom nepošteni, a na sličan način se govori i o izrazima 'poštena inteligencija' ili 'NATO pakt' (zbog konotacija reči pakt koja se tada vezivala za pakt sa Hitlerom) itd. Sa druge strane, iako je i Kosovo imalo kakvu-takvu filmsku i TV produkciju, nismo imali mnogo prilike da je gledamo, a u domaćim filmovima seu se pojavljivali albanski glumci koji ne glume pripadnike svog naroda. Znali smo kakvi su Bekim Fehmiu, Faruk Begoli ili Enver Petrovci, ali najčešće po ulogama na srpskom. Sećam se i da je ovaj poslednji nekoliko puta glumio Albance negativce, npr. u Krvavom tragu ili nekoj bezveznoj novosadskoj humorističkoj seriji u kojoj je bio valjda neki švercer.

 

Ukratko, Albanci su imali tu nesreću da se na njima slome kola, tj. da se na njima praktikuje netolerancija, a kasnije i otvorena mržnja. Prema onim anketama koje sam ranije linkovao, ovdašnji klinci dosta mrze Albance, iako ne verujem da su ih ikada čestito videli i na televiziji, a kamoli uživo.

Nije bila netolerancija samo prema Albancima Romima, Shopima etc. Tolerancija prema religioznim ljudima skoro da nije ni postojala, cinjenica je da je ona bila mnogo manje primenjivana, ali je postojala.


  • 2

#48 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 26 October 2017 - 18:55

Nije bila netolerancija samo prema Albancima Romima, Shopima etc. Tolerancija prema religioznim ljudima skoro da nije ni postojala, cinjenica je da je ona bila mnogo manje primenjivana, ali je postojala.

 

Za ovo poslednje čak i mogu da razumem jer ne vidim suštinsku razliku između onoga ko veruje u Deda Mraza, u ružičastog jednoroga, da je Napoleon ili u nekog drugog izmišljenog prijatelja. Šteta je što bar ove ludake kao što je pop koji izjavljuje da su Srpkinje koje abortiraju gore od Hitlera komunisti nisu malo bolje zatukli.


  • 3

#49 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 26 October 2017 - 19:07

 


"Zar ti zaista misliš da je normalno to što u jednom Zagrebu na rubnim dijelovima grada postoje ulice koje nemaju kanalizaciju, ali sad se našlo za shodno da se hitno mora mijenjati ime Trga maršala Tita jer je on zločinac iz totalitarnog sustava. S obzirom da je taj trg u blizini mnogih kulturnih institucija, pa između ostalog i HNK, odmah se na noge digla kulturna ljevica u obranu SFRJ i Titove ostavštine. Na noge se digla i kulturna desnica koja smatra da su ovi kreteni koji svom idolu ne vide mane, ljevica uzvraća kretenčinama ustašama koje sve treba satrti, diže se na noge čitava javnost, mediji bruje o tome, portali, facebooci, sve se puši, neki predlažu "Kazališni trg" kako se zvao 1945., ovi neće da se zove tako jer je partizanska bagra ulaskom u Zagreb pobila xxxx nevinih Zagrepčana po čijim kostima još uvijek hodamo a da nitko o tome danas ne priča i kakva smo mi uopće zemlja koja se nije u stanju nakon tolikih godina odgovorno suočiti s prošlošću i kad će više itko javno progovoriti da je Tito bio zločinac i trpao ljude na Goli Otok i zatvarao u zatvore i u osamdesetima, a vi jugonostalgičari samo brojite kosti onima u Jasenovcu umjesto da brojite koliko jama je još neotkriveno od komunističkih zločina, ma jebali vas ustaše i vaša fašistička katolička crkva, ma majmune nepismeni, da nije bilo svećenika ti se danas ne bi znao ni potpisati, pa tko je bio utemeljitelj Akademije znanosti nego Strossmayer, ma zvat će se Trg Republike hrvatske, pa gle sad idijota, zašto opet politički, neka se zove Gavellin trg, pa kakve sad veze ima, Gavella nije na tom trgu, ma seljačine, ma glupačo, ma ne nasjedajte na gluposti, ovu državu vode lopovi, ma vidi sad ovog neoliberalnog kapitalistu što se obogaćuje, taj je u dogovoru s desničarima, uzet ćete nam sva radnička prava, ljudi kopaju po kontejnerima, sve su to korporacije krive, ma nas su porobili i ništa tu više nije naše ni zemlja ni voda, kad je bio Tito onda je bar nama dao, balabalalalalalala

Onda  neki svećenik za vrijeme mise kaže da su žene koje nisu u braku - štrace. (dronjak, krpa, bezvrijedna žena).Svi mediji na nogama, sve feminističke udruge na nogama, politika na nogama, svi na nogama. Prvo, što je uopće štraca, nitko nema pojma, to je dalmoški izraz al' sigurno je nešto uvredljivo, aha ok dakle jeste, daaaa mi smo svi štraceeeee, crkva faštistička, žene ugrožene, napravit ćete od nas krave za rađanje, mi u ovoj zemlji nemamo nikakva pravaaa, zabranit će nam pobačaj, to je nekultura dijaloga, Crkva se miješa u svjetovne stvari, ovom državom vlada opasan politički seksizam, zašto nema više žena u politici, i ja sam štraca vrišti jedna, gle tiskali smo majice s natpisom i ja sam štraca, mi smo žene koje se borimo za ženska prava, a gle one sponzoruše s umjetnim trepavicama, gliupa plavuša koja izigrava predsjednicuuu, kravetino debela i ti i tvoj lopovski HDZ, ma šta nije ona kravetina, nego ona Pusićka, ma štraca je Oliverova (Dragojevića) ljubavnica od prije par godina, nešto su se posvađali pa je on to za nju vika javno, nije ovaj svećenik to prvi reka, ma blabalabalalalalalala."

 

Ovo nije tamo neka rubna skupina u kutu u kafiću, nego je to svakodnevna slika javnih rasprava u Hrvatskoj u kojoj sudjeluju odrasli ljudi srednjih godina,profesori, uvaženi kulturnjaci, kolumnisti, književnici, itd. To je dakle mainstrem ..............

 

Otkud to izvire? Mentalitet? Pa gdje je čučao za vrijeme Juge? 

 

 

 

 

pa to je stand up takmicenje ...oni posle odu kuci ili na kaficu i postaju sasvim normalni :lol+:

 

moje misljenje je da u jugoslaviji takva takmicenja nisu bila in, ili su bila zabranjena, sada je to slobodno a nesto drugo je zabranjeno, biti normalan, sofisticiran, prijatan, tolerantan je sigurno zabranjeno....

 

i kao sto sam vec negde ovde napisala, takva takmicenja sluze za uvlacenje primitivizmu kao i za skretanje sa fokusa

 

jer sigurno nije najbitnije cija ljubavnice je ovo-ono a ko nosi lazne trepavice ...zaista ludilo

ali zajednicko ludilo... sigurno i u ostale drzave (exyu) mogu istim ludilom da se pohvale - do takvih slicnosti sa nezno iznijansiranim razlikama je (mozda) dovelo bratstvo jedinstvo i taj gen koji cuci u vecini sa yu prostora 

 

sto znaci ako taj gen cuci, moze da se aktivira a i ne mora ;)


  • 2

#50 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 26 October 2017 - 19:08

 Šteta je što bar ove ludake kao što je pop koji izjavljuje da su Srpkinje koje abortiraju gore od Hitlera komunisti nisu malo bolje zatukli.

 

Sto da ih zatuku kad su vredno radili za Sluzbu. 


  • 3

#51 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 26 October 2017 - 19:11

Za ovo poslednje čak i mogu da razumem jer ne vidim suštinsku razliku između onoga ko veruje u Deda Mraza, u ružičastog jednoroga, da je Napoleon ili u nekog drugog izmišljenog prijatelja. Šteta je što bar ove ludake kao što je pop koji izjavljuje da su Srpkinje koje abortiraju gore od Hitlera komunisti nisu malo bolje zatukli.

Danas je politicki korektno da popa da izjavu tog tipa. Treba praviti razliku izmedju kretena i obicnih ljudi, sa nekim svojim shashavim shvatanjima.


  • 0

#52 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 26 October 2017 - 19:15

Ukratko, Albanci su imali tu nesreću da se na njima slome kola, tj. da se na njima praktikuje netolerancija, a kasnije i otvorena mržnja. Prema onim anketama koje sam ranije linkovao, ovdašnji klinci dosta mrze Albance, iako ne verujem da su ih ikada čestito videli i na televiziji, a kamoli uživo.

Pa tu dolazi onaj faktor interakcije, pa makar i imaginarne. Oni su "dosli" na "srpsku zemlju". Lakse je bilo tolerisati Slovence u Sloveniji, i Makedonce u Makedoniji, iako za ove druge se postavlja malo pitanje  ;) A danasnji klinci jos imaju i da su "uzeli kosovo" da ne pominjemo da se na njih svaljuje krivica za bombardovanje.

 

Nije bila netolerancija samo prema Albancima Romima, Shopima etc. Tolerancija prema religioznim ljudima skoro da nije ni postojala, cinjenica je da je ona bila mnogo manje primenjivana, ali je postojala.

Vidi ovo nisam sigurna. Imala sam dedu koji je bio ono bas religiozan i djakon u crkvi. On je uvek tvrdio da nikad nije zbog toga imao problema. Po njegovoj prici samo ko je hteo da bude "clan Partije" je imao problem 


  • 0

#53 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 26 October 2017 - 19:23

a tek kada se kaze da toleranciju mozes da zastis samo netolerancijom

 

- nastaje verbali pokolj :lol+:

 

jer zaista, ako si bezgranicno tolerantan tolerancija se siri i sir i siri, fizicki dolazi do velikog praska tolerancije

i prezivljava samo netolerancija... sta mislite o toj teoriji?


  • 0

#54 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 26 October 2017 - 19:26

Nije bila netolerancija samo prema Albancima Romima, Shopima etc. Tolerancija prema religioznim ljudima skoro da nije ni postojala, cinjenica je da je ona bila mnogo manje primenjivana, ali je postojala.

 

Pisala sam vise puta pa sada samo ...

 

Tamo od kad ja znam za sebe (generalno) nije postojala elementarna tolerancija prema drugom ljudskom bicu osim ako nije u pitanju licna bolecivost ili neka korist. O licnom integritetu i postovanju tudjeg da ne govorim. 

 

Ta inertna masa zvana narod nikada nije znala da kad vidi nesto drugacije pomisli intelektualno radoznalo - "vidi, ovo  je drugacije!" pa da nesto novo nauce, da se nadograde, da izazovu sebe same, da dignu lestvicu, da zavrnu sami sebi uvo kad treba, da disciplinuju um i razum. Jok, to odmah inertno i prgavo  - "ovo ne valja!" pa samo gazi. Sto pre da upru  prstom u nekog "ovakvog i onakvog" (projekcija) da bi mogli komotno da nastave da zive u sopstvenim ovakvim i onakvim samoobmanama i lazima. Cak i po cenu padanja krvi. 

 

Btw, mislim da ovoj temi ne bi trebalo pristupiti kroz licne ex-YU spomenare. Dovoljno je vremena proslo. 


  • 1

#55 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 26 October 2017 - 19:38

Ovo mi je promaklo a važno je. Pa otkud trol kad je u uvodnom postu napisano skoro isto to. 

 

Ili jako dobro poznaješ i Dansku i Sloveniju ili imaš predrasude? Nisu sva iskustva s Danskom ista, bar ona za koja znam su pozitivna i ovdje bi se možda prije moglo govoriti o drukčijem mentalitetu. Ovo za EU i Krunu ne računam u netoleranciju niti vidim kakve ima veze.  Nisam otvorila temu s namjerom da trepćem okicama i čudim se kako su ljudi zločesti i nepristojni, pretpostavljam da se neke stvari podrazumijevaju kao na primjer da netolerancije ima svugdje u svijetu, ali to je nemjerljivo u uređenim društvima naspram naše situacije koja je nepodnošljiva. To nisu pojedinačni i povremeni ispadi i incidenti u nekoj zemlji koja inače funkcionira normalno a ljudi u njoj žive neopterećeni glupostima odnosno svatko se zabavlja sa svojim glupostima bez da to na bilo koji način utječe na funkcioniranje države, institucija, obrazovanja, kulture, medija, itd. 

 

Ovo ispod je sve u navodnicima, opisujem situaciju uz dosta citata: 

 

"Zar ti zaista misliš da je normalno to što u jednom Zagrebu na rubnim dijelovima grada postoje ulice koje nemaju kanalizaciju, ali sad se našlo za shodno da se hitno mora mijenjati ime Trga maršala Tita jer je on zločinac iz totalitarnog sustava. S obzirom da je taj trg u blizini mnogih kulturnih institucija, pa između ostalog i HNK, odmah se na noge digla kulturna ljevica u obranu SFRJ i Titove ostavštine. Na noge se digla i kulturna desnica koja smatra da su ovi kreteni koji svom idolu ne vide mane, ljevica uzvraća kretenčinama ustašama koje sve treba satrti, diže se na noge čitava javnost, mediji bruje o tome, portali, facebooci, sve se puši, neki predlažu "Kazališni trg" kako se zvao 1945., ovi neće da se zove tako jer je partizanska bagra ulaskom u Zagreb pobila xxxx nevinih Zagrepčana po čijim kostima još uvijek hodamo a da nitko o tome danas ne priča i kakva smo mi uopće zemlja koja se nije u stanju nakon tolikih godina odgovorno suočiti s prošlošću i kad će više itko javno progovoriti da je Tito bio zločinac i trpao ljude na Goli Otok i zatvarao u zatvore i u osamdesetima, a vi jugonostalgičari samo brojite kosti onima u Jasenovcu umjesto da brojite koliko jama je još neotkriveno od komunističkih zločina, ma jebali vas ustaše i vaša fašistička katolička crkva, ma majmune nepismeni, da nije bilo svećenika ti se danas ne bi znao ni potpisati, pa tko je bio utemeljitelj Akademije znanosti nego Strossmayer, ma zvat će se Trg Republike hrvatske, pa gle sad idijota, zašto opet politički, neka se zove Gavellin trg, pa kakve sad veze ima, Gavella nije na tom trgu, ma seljačine, ma glupačo, ma ne nasjedajte na gluposti, ovu državu vode lopovi, ma vidi sad ovog neoliberalnog kapitalistu što se obogaćuje, taj je u dogovoru s desničarima, uzet ćete nam sva radnička prava, ljudi kopaju po kontejnerima, sve su to korporacije krive, ma nas su porobili i ništa tu više nije naše ni zemlja ni voda, kad je bio Tito onda je bar nama dao, balabalalalalalala

Onda  neki svećenik za vrijeme mise kaže da su žene koje nisu u braku - štrace. (dronjak, krpa, bezvrijedna žena).Svi mediji na nogama, sve feminističke udruge na nogama, politika na nogama, svi na nogama. Prvo, što je uopće štraca, nitko nema pojma, to je dalmoški izraz al' sigurno je nešto uvredljivo, aha ok dakle jeste, daaaa mi smo svi štraceeeee, crkva faštistička, žene ugrožene, napravit ćete od nas krave za rađanje, mi u ovoj zemlji nemamo nikakva pravaaa, zabranit će nam pobačaj, to je nekultura dijaloga, Crkva se miješa u svjetovne stvari, ovom državom vlada opasan politički seksizam, zašto nema više žena u politici, i ja sam štraca vrišti jedna, gle tiskali smo majice s natpisom i ja sam štraca, mi smo žene koje se borimo za ženska prava, a gle one sponzoruše s umjetnim trepavicama, gliupa plavuša koja izigrava predsjednicuuu, kravetino debela i ti i tvoj lopovski HDZ, ma šta nije ona kravetina, nego ona Pusićka, ma štraca je Oliverova (Dragojevića) ljubavnica od prije par godina, nešto su se posvađali pa je on to za nju vika javno, nije ovaj svećenik to prvi reka, ma blabalabalalalalalala."

 

Ovo nije tamo neka rubna skupina u kutu u kafiću, nego je to svakodnevna slika javnih rasprava u Hrvatskoj u kojoj sudjeluju odrasli ljudi srednjih godina,profesori, uvaženi kulturnjaci, kolumnisti, književnici, itd. To je dakle mainstrem javni diskurs u Hrvatskoj.  I tako iz dana u dan i sad ćeš mi reći da je tako nešto uopće moguće vidjeti u uređenim zemljama, pa k tome još u situaciji gdje je kompletna država u ozbiljnim problemima. ??

Otkud to izvire? Mentalitet? Pa gdje je čučao za vrijeme Juge? 

 

P.S. Nisu ni moji bili u partiji niti ja pamtim netoleranciju kakvu gledam danas. 

 

Dansku pratim po reakcijama u tijelima EU u BXL-u. Nisu zadovoljni; mislim stupanj ljudskih prava, odnos prema azilantima, funkcioniranje institucija - sve je to na vrlo visokoj razini. Dansko odbijanje da se s više srca i odlučnosti unese u EU kohezivne procese je druga priča. I to, naravno nema veze s tolerancijom, ali govori o drugim stvarima.

Sloveniju, pak poznam jako dobro, kumulativno bih nakupio par godina tamo, redovito sam ljetovao na Pohorju i Bledu, radio sam za nekoliko slovenskih firmi, svake godine i sad prođem kroz SLO i nisam ni najmanje impresioniran. Čekati na vlak na ljubljanskom kolodvoru je iskustvo dostojno Stephena Kinga. A što se tiče međunacionalne tolerancije, pa Slovenci su po njoj bili 'čuveni' još u SFRJ.

 

Kako sam stjecajem nesretnih okolnosti prisiljen boraviti u Zg zadnjih mjeseci, složio bih se s tobom, vjerojatno je ovo što pišeš istina. Nažalost, ne pratim lokalne vijesti, još manje 'vijesti' koje su tek malo iznad tračeva. I u BXL-u ima dijelova bez tekuće vode, a kad sam došao, ne bi prošlo 10 dana da se netko nije otrovao ugljičnim monoksidom, sa letalnim ishodom, dakako.

Iako sam, kako rekoh, zadnje vrijeme nevoljko vezan uz rodni kraj, ne pratim javni diskurs u Hrvatskoj, posebno ne ono što s propovjedaonica zbore pijani ili ludi klerici; štoviše neke regije (poput uglavnom štokavskih krajeva) su mi daleke i nerazumljive kao Kina ili Papua-Nova Gvineja.

Stoga: Ignore.


  • 1

#56 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 26 October 2017 - 19:45

pa to je stand up takmicenje ...oni posle odu kuci ili na kaficu i postaju sasvim normalni :lol+:

 

moje misljenje je da u jugoslaviji takva takmicenja nisu bila in, ili su bila zabranjena, sada je to slobodno a nesto drugo je zabranjeno, biti normalan, sofisticiran, prijatan, tolerantan je sigurno zabranjeno....

 

i kao sto sam vec negde ovde napisala, takva takmicenja sluze za uvlacenje primitivizmu kao i za skretanje sa fokusa

 

jer sigurno nije najbitnije cija ljubavnice je ovo-ono a ko nosi lazne trepavice ...zaista ludilo

ali zajednicko ludilo... sigurno i u ostale drzave (exyu) mogu istim ludilom da se pohvale - do takvih slicnosti sa nezno iznijansiranim razlikama je (mozda) dovelo bratstvo jedinstvo i taj gen koji cuci u vecini sa yu prostora 

 

sto znaci ako taj gen cuci, moze da se aktivira a i ne mora ;)

 

Ima naravno i  silno strpljivih i dobronamjernih i visokoobrazovanih i jako stručnih ljudi koji pišu, objašnjavaju, smiruju... i nitko ih ne šljivi pola posto. Oni su postali manjina u kutu koju se ne doživljava ili ih se i napada. To možda zaista i jeste mentalitet. Ima jedna izreka koja je zastrašujuće istinita, a to je da se Hrvati međusobno slažu samo u dvije stvari - ratu i sportu. E, onda smo "jedinstveni". Ali i ovo što si napisala mi se jako sviđa - manipulacijom je mase najlakše skrenuti s bitnih stvari. 

 

Sto da ih zatuku kad su vredno radili za Sluzbu. 

 

Ovo nije striktno vezano uz temu, ali je indirektno vezano uz neku vrstu (ne)tolerancije. Nikakve koristi od tuče jer novi pokret, prilično jak posljednjih godina u Americi (i prije dolaska Trumpa na vlast) se širi, ne znam kako je u Srbiji ali u Hrvatsku je stigao. Za Ameriku se ne brinem, ali na ovim prostorima... Pro life vs. pro choice - i ti ovdje nemaš više posla s nepismenim primitivnim ženama (i muškarcima) koji mole krunicu, nego moraš znati parirati takvim ljudima.  Kome se da neka pogleda, napeto je: 

 


  • 0

#57 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 26 October 2017 - 19:48

Iako sam, kako rekoh, zadnje vrijeme nevoljko vezan uz rodni kraj, ne pratim javni diskurs u Hrvatskoj, posebno ne ono što s propovjedaonica zbore pijani ili ludi klerici; štoviše neke regije (poput uglavnom štokavskih krajeva) su mi daleke i nerazumljive kao Kina ili Papua-Nova Gvineja.
Stoga: Ignore.

 
Cini mi se da mogucnosti za donosenje informisanih odluka nikada nisu biile vece a ipak sve manje ljudi donosi informisane odluke. 

Kazu, nemaju vremena. Sto manje vremena to manje tolerancije. Primeti se. 
 
Takodje mislim da je veoma zdravo napraviti procenu i doneti informisanu odluku sta je za ignore


  • 0

#58 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 26 October 2017 - 19:48

...

 

 

Ovde mnogo, previse postova, pripadaju tredu 'news from croatia'.

:wicked:

 

...


  • 1

#59 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 26 October 2017 - 20:13

...

 

 

Ovde mnogo, previse postova, pripadaju tredu 'news from croatia'.

:wicked:

 

...

 

Evo najnoviji je iz Amerike.  -_- 


  • 0

#60 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 26 October 2017 - 21:36

...

 

Ne bih se slozio oko prosvetiteljstva, ni 'slovenackog IQ-a' posto i oni, ako je suditi po mnogim kriticarima (slovencima) umeju itekako da budu sitne ciftinske, balkanske, seljacine. Ni manje, ni vece od komsija / bivsih komsija.

;)

 

...

Pojedinci umeju, ali statistika je prilicno jasna i ne obraca paznju - na srecu - na asortirane pojedince/anegdote. 


  • 0