Jump to content


Photo
- - - - -

Catalunya vs Cataluña


  • Please log in to reply
523 replies to this topic

#31 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 01 October 2017 - 16:16

Nek se cepaju, staces globalizacija na delu.


  • 0

#32 Duh koji lebdi

Duh koji lebdi
  • Members
  • 2,838 posts

Posted 01 October 2017 - 16:19

pa cesto se , po pravilu, otcepljuju razvijenije regije ili republike od manje razvijenijih... jer taj veci deo uglavnom vuce za sebe od tog manjeg, razvijenijeg, dela... To smo imali sa SFRJ i Slovenijom , koja je i postakla raspad ... Te separatisticke ideje , upravo iz istog razloga imamo i dalje , u Vojvodini.. prema kojoj se "uza" Srbija , bukvalno od Trianona ponasa macehinski i kao prema svojoj koloniji... Eno zato ode i Canak u Kataloniju :lol+:


Separatisticke ideje :) u Vojvodini? :) Daj nemojte da me zajebavate...
  • 1

#33 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 01 October 2017 - 16:26

Nek se cepaju, staces globalizacija na delu.

To sa globalizacijom ima isto toliko veze koliko i sa letom na Mars. Nasuprot, u pitanju je primitivni nacionalizam, na obe strane.


  • 2

#34 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 01 October 2017 - 16:30

Izgleda da su onda svi primitivni, niko nece da sledi tok vremena. Sad Katalonia, nagodina Skotska, svi bi nesto da se cepaju, primitivci jedni.

Realno, ovo nema veze sa globalizacijom.


  • 0

#35 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 01 October 2017 - 16:42

U slucaju SFRj to nije bilo tacno, jer je Srbija bila najrazvijenija regija! kakva Slovenija, oni su imali samo neke budjave frizidere da ponude trzistu!

Ne pričaj svašta. Slovenija je bila najrazvijenija republika u bivšoj SFRJ, a mislim da je i Hrvatska bila razvijenija od Srbije.


  • 1

#36 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 01 October 2017 - 16:43

Slovenija, Hrvatska i Vojvodina su bile najrazvijenije u SFRJ, bas tim redosledom.


  • 1

#37 The(wizard of)O.

The(wizard of)O.
  • Members
  • 6,852 posts

Posted 01 October 2017 - 17:01

Mene zanima jedna stvar, koja za mene u krajnjoj liniji pitanje koliko je bitna ali nema veze.

 

Da li je po Ustavu sam referendum nelegalan? U redu, razumem da bi samo otcepljenje bilo neustavno ali da li je uopšte samo održavanje referenduma neustavno, čak i ako bi njegovi rezultati bili neobavezujući, kao što uostalom Vlada u Madridu tvrdi?

 

 

Ili se sve svodi na to da španski ustavni sud to tumači kao rušenje ustavnog poretka pa zato Vlada primenjuje silu?

Prema Ustavu "validni" referendum ima pravo da raspise samo vlada Kraljevine Spanije. 
Takodje,Ustav im sadrzi odredbu da je "Spanija nedeljiva".

Zato su i referendum i njegovi rezultati nelegalni za centralnu vlast. Dakle - ne samo rezultat,vec i samo izjasnjavanje.


  • 1

#38 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 01 October 2017 - 17:33

 pa cesto se , po pravilu, otcepljuju razvijenije regije ili republike od manje razvijenijih...

 

cesto to tako samo izgleda, po tom pravilu bi mogao Bg da se odseli iz Srbije,

 

medjutim

 

To sa globalizacijom ima isto toliko veze koliko i sa letom na Mars. Nasuprot, u pitanju je primitivni nacionalizam, na obe strane.

 

slazem se 

i mislim da je frustracija zbog nacionalnog identiteta jaca od svake ekonomije,,,

 

....katalonija gleda oko sebe i kaze, gle ovi su spanci, oni tamo su francuzi, oni italijani, a sta smo mi?

 

katalonija hoce da bude nacionalno prepoznatljiva kao sto je to spanija i ostali

 

 

stvarno sam nekoliko puta pominjala kompleks malih ali ne zbog toga da upirem prstom i kazem kako su iskompleksirani

vec kao nesto normalno, ono - plasis se da se tvoja jedinstvenost, neponovljivost i tradicija ne udavi u moru velikih nacija

 

meni je fanaticna pripadnost nekoj teritoriji strana i potpuno slucajna stvar ali razumem i da neko pusti lepak i zalepi se za svoje parce zemlje

i drzi je se ko pijan plota i po cenu zivota ...neko ne...i ne radi se uvek o ljudima i njhovim zeljama vec o politici koja koristi emociju nacionalnog u svoje svrhe...


  • 0

#39 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 01 October 2017 - 17:34

U slucaju SFRj to nije bilo tacno, jer je Srbija bila najrazvijenija regija! kakva Slovenija, oni su imali samo neke budjave frizidere da ponude trzistu!

Samo ti lupetaj, to je barem džabaluk.


  • 0

#40 akiro

akiro
  • Members
  • 1,111 posts

Posted 01 October 2017 - 17:42

Ovo nasilje je potpuni autogol centralne vlasti iz Madrida. Čini se da su Katalonci bili podeljeni po pitanju secesije, a ovim su centralne vlasti secesionistima namestile čist penal. Pretpostavljam ipak da vlast nazovi demokratske Španije neće moći na duže staze da se ponašava u zlobimirovom stilu.

 

Na stranu to što Evropa označava trend ukrupnjavanja a ne usitnjavanja, Katalonci imaju pravo na nerezonsko i anahrono usitnjavanje, ako se osećaju ugroženi centralnom vlašću, a u istoj se neko baš svojski trudi da im da za pravo. Logično je da bogatije i razvijenije pokrajine nisu raspoložene da na svom vratu vuku siromašnu tugu s juga. Nije Slovenija htela, neće Vojvodina ali joj patriotski kolonistički element menja "raspoloženje", a Španci nisu kolonizovali pariote u Kataloniji. a ovakvim nastupom će unioniste naterati na stranu secesionista. Biće još veselo, u svakom slučaju je ovde španska demokratija na probi.


  • 1

#41 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 01 October 2017 - 17:50

! Del costat de Catalunye, és clar ¡

 

Piše mi sad nećak (on živi u Tarragoni) da je prilično gadno. Poslije policije poslali su i vojsku, ima ozlijeđenih na sve četiri strane (Katalonci nezavisni i unionisti, policija i novinari), srećom, nema mrtvih (za sada).

Nije dobro.

 

To nas u Belgiji čeka uskoro, jedino su Belgijanci opakiji i od Iberaca + imamo 500 000 marokanskih Berbera, Turaka, Kurda, Kosovara i Albanskih Albanaca, koji se svi vikendom pokolju. Da vidiš hrkljuša!

 

 

Pripazi se malo sa tim "raspadom Belgije", pogotovo zato što si u Briselu, na veoma trusnom terenu.

Sve do belgijske nezavisnosti (1930), niko u Briselu nije govorio francuski.

Brisel je srce i kolevka Flandrije, a Antverpen je uvek bio druga svirala.
Francuski je postao većinski jezik u Briselu tek u dvadesetom veku.

Čak i danas - čim izađeš iz grada, u bilo kom pravcu, i dođeš izvan saobraćajne zaobilaznice - nađeš se u selima u kojima svi govore nizozemski, a francuski su naučili u školi .

Pominju se priče da Brisel treba da dobije poseban status u EU, nešto kao Washington DC u SAD...

U mojim ušima to zvuči pametno, al probaj da to objasniš flamanskim ratobornim šovinistima. Ti likovi su opsednuti istorijom, sadašnjost ih ne zanima.


  • 0

#42 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 01 October 2017 - 17:59

cesto to tako samo izgleda, po tom pravilu bi mogao Bg da se odseli iz Srbije,

 

 

haha.... to bi mnogi u Srbiji voleli... pogotovo Vojvodjani :lol+:


  • 0

#43 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 01 October 2017 - 18:03

ja sam za ukrupnjavanje uvek, nervira me bezbroj sitnih drzavica i granica

 

ali ako neko bas ne moze vise da izdrzi, oseca tezak naboj nepripadanja i mora da ide - neka ide

 

Ovo gornje ne razumem najbolje. Baš bi naime, po mom mišljenju, gornja rečenica trebala da bude vodilja EU. Čak i EU ima nekakvu 'fiks' ideju - svi različiti, svi jednaki. EU temelji na izjedenačavanju svih naroda i narodnosti, pa je meni lično ovo, što se dešava u srcu Europe, nepojmljivo. Imamo 20+ jezika, koji su, što se tiče EU, jednakopravni, što ne bi mogao i katalonski? Za godinu, dve, pet... Katalonija bi mogla biti u EU, i koga onda briga, dal su samostalni ili u oviru Španije, kao do sada...

 

Pričam čisto kao neko, ko ne razume, da u ovo doba neko nekog treba silom da tera u položaj, koji mu ne paše. Lepo čitam komentar - da se to dešava u nekoj afričkoj zemlji, Nato bi već reagovao na nedemokratiju vlasti...


  • 1

#44 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 01 October 2017 - 18:21

Ovo gornje ne razumem najbolje. Baš bi naime, po mom mišljenju, gornja rečenica trebala da bude vodilja EU. Čak i EU ima nekakvu 'fiks' ideju - svi različiti, svi jednaki. EU temelji na izjedenačavanju svih naroda i narodnosti, pa je meni lično ovo, što se dešava u srcu Europe, nepojmljivo. Imamo 20+ jezika, koji su, što se tiče EU, jednakopravni, što ne bi mogao i katalonski? Za godinu, dve, pet... Katalonija bi mogla biti u EU, i koga onda briga, dal su samostalni ili u oviru Španije, kao do sada...

 

Pričam čisto kao neko, ko ne razume, da u ovo doba neko nekog treba silom da tera u položaj, koji mu ne paše. Lepo čitam komentar - da se to dešava u nekoj afričkoj zemlji, Nato bi već reagovao na nedemokratiju vlasti...

Gluposti. U africkim zemljama to prati maltene svake izbore. I NATO nikada nije intervenisao u subsaharskoj Africi. Prilikom pretproslih izbora u Keniji, na dan izbora i dan posle bilo je preko dve hiljade mrtvih, po procenama nevladinih organizacija. Pa nikad se nije ni pomenula Kenija ni na jednom sastanku NATO-a ikada.

 

Tako da batali ta balkanska licemerna lupetanja o Zlom NATO-u.


Edited by Schrodinger, 01 October 2017 - 18:21.

  • 1

#45 Cilemile

Cilemile
  • Members
  • 11,835 posts

Posted 01 October 2017 - 18:24

Španjolske vlasti su se danas pokazale kao potpuni idioti. 

 

Referendum je ipak održan, a Katalonci su pridobili simpatije većine svijeta.


  • 2