Jump to content


Photo
- - - - -

Catalunya vs Cataluña


  • Please log in to reply
523 replies to this topic

#16 Constantin

Constantin
  • Members
  • 21,867 posts

Posted 01 October 2017 - 13:03

Realni problemi koje Katalonija ima u odnosu na centralnu upravu (ne ulazim u etnonacionalizam) su ovlascenja koja imaju i pare koje dobijaju, Katalonci smatraju da kao bogata regija imaju pravo da prestanu da izdrzavaju centralnu vlast (oni to tako vide) i to bi mozda uz posredovanje spolja moglo da se resi i bez nezavisnosti.

 

Generalno, u globalizovanom svetu neko cepanje sigurno ne moze doneti nista vise od subjektivnog osecaja moci u nacionalizmom opijenoj glavi (i kod jednih i kod drugih), a moze odneti dosta toga. Katalonci i Baskijci vec decenijama potpuno slobodno isticu simbole svojih regija i smatraju sebe nezavisnim od centralne vlasti, sto se moze videti, a i osetiti kada se ode tamo.

 

Licno nisam ni za ni protiv u ovom slucaju, ali smatram da treba postovati pravo svake zaokruzene regije i njihovih stanovnika da kazu sta zele u ovakvim slucajevima, idiotski je izmisljati razloge zbog cega jedni mogu a drugi ne mogu.

 

"Sokantne scene i sokantno ponasanje zemlje koja se fali demokratijom i da je dio Zapadne Evrope. Stizu osude sa svih strana, ipak najveci paradoks je sto mozda ne bi ni izgubili Kataloniju, ali sad su je definitivno izgubili. Raste podrska separatista iz sata u sat".

 

Attached File  DLCpR1_WkAAfk2a.jpg   61.6KB   11 downloads

 

Attached File  75ZeSf.jpg   49.78KB   11 downloads

 

Attached File  9MmYfd.jpg   79.26KB   11 downloads

 

 

 


  • 1

#17 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 01 October 2017 - 13:04

Svako normalan ce osuditi nasilje, naravno.


  • 1

#18 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 01 October 2017 - 13:08

Tako se brani zemlja!


  • 1

#19 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 01 October 2017 - 13:25

“Događanje naroda”.
  • 0

#20 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 01 October 2017 - 13:28

ja sam za ukrupnjavanje uvek, nervira me bezbroj sitnih drzavica i granica
 
ali ako neko bas ne moze vise da izdrzi, oseca tezak naboj nepripadanja i mora da ide - neka ide


Španija je poseban slučaj.
Katalonija još pamti kako je bilo pod Frankom, a Španija je i danas podeljena po tom pitanju.
  • 0

#21 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 01 October 2017 - 13:41

...

 

Ko to 'pamti' kako je bilo pod  Фрањом Frankom?

;)

 

Jel to iz prenatalnog perioda? 

Pa od njegove smrti proslo je ... 42 godine?

 

Nije Spanija podeljena nego tamo neki likovi i dalje zive u leftistickoj 'revolucionarnoj' fantaziji.

 

Zar ne rece jedan akcijaski 4umas - 'proslo je vreme revolucionarne mastarije pre 60 godina, nema toga vise, a od onog gradjanskog rata ... preko 80!'

:lol+:

Nije valjda da to neko jos uvek 'pamti'?

 

...


Edited by Kinik, 01 October 2017 - 13:45.

  • 1

#22 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 01 October 2017 - 13:46

Dodijalo idiotima da uz malo rada dobro zive, pa bi malo da se tuku. 


  • 3

#23 Cilemile

Cilemile
  • Members
  • 11,835 posts

Posted 01 October 2017 - 14:31

Demonstracija moći je često demonstracija nemoći.

 

Znalo se da će španjolska policija sve učiniti da spriječi referendum, ali brojka od preko 330 dosad ozlijeđenih je šokantna.

 

Nakon današnjeg dana može se očekivati da će većina neodlučnih prijeći na stranu independentista. Španjolska vlada si je napravila neviđenu štetu.


  • 3

#24 Quad

Quad
  • Members
  • 4,434 posts

Posted 01 October 2017 - 14:36

Србија апелује на власти Шпаније и покрајинске власти Каталоније да позову на мирно решавање сукоба и поштoвање слобода и демократских права на којима почива ЕУ. Обе стране да се суздрже од агресије и да приступе Београдским преговорима, јер је то једини начин решавања проблема. 

У супротном Србија ће позвати земље "Балканске алијансе" БиХ, Македонију и Албанију да размотре слање својих мировних снага у Барселону и широм Каталоније како би извршили копнену акцију и увели ред у држави.

 

:lol+: 


  • 1

#25 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 01 October 2017 - 15:07

Apsolutno na strani spanske policije! Profesionalci rade svoj poso!

 

Meni je ovo sto gledam jezivo, i podseca na neke situacije koje smo preziveli i gledali u blizoj i daljoj proslosti.


  • 2

#26 djolesrb

djolesrb
  • Members
  • 9,837 posts

Posted 01 October 2017 - 15:10

Mene zanima jedna stvar, koja za mene u krajnjoj liniji pitanje koliko je bitna ali nema veze.

 

Da li je po Ustavu sam referendum nelegalan? U redu, razumem da bi samo otcepljenje bilo neustavno ali da li je uopšte samo održavanje referenduma neustavno, čak i ako bi njegovi rezultati bili neobavezujući, kao što uostalom Vlada u Madridu tvrdi?

 

 

Ili se sve svodi na to da španski ustavni sud to tumači kao rušenje ustavnog poretka pa zato Vlada primenjuje silu?


Edited by djolesrb, 01 October 2017 - 15:17.

  • 0

#27 Pero_Cameron

Pero_Cameron
  • Members
  • 4,531 posts

Posted 01 October 2017 - 15:12

Koliko znam po Ustavu referendum moze da se odrzi samo na nivou celokupne spanske teritorije, a ne jednog dela iste


  • 0

#28 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 01 October 2017 - 15:41

i onda te posle pitaju - gde ides, kazes - odoh malo u kataloniju

 

pa zar to nije u spaniji? taman posla, kazes.

 

 

uvek se manji otcepljuju, ne secam se slucaja da se nesto veliko otcepilo od malog i reklo - ajd ti mali

od sada ces sam da se snalazis, mi veliki odosmo :lol+:

 

 pa cesto se , po pravilu, otcepljuju razvijenije regije ili republike od manje razvijenijih... jer taj veci deo uglavnom vuce za sebe od tog manjeg, razvijenijeg, dela...  To smo imali sa SFRJ i Slovenijom , koja je i postakla raspad ...  Te separatisticke ideje , upravo iz istog razloga imamo i dalje , u Vojvodini..  prema kojoj se "uza" Srbija , bukvalno od Trianona  ponasa macehinski i kao prema svojoj koloniji...  Eno zato ode i Canak u Kataloniju :lol+:


Edited by Doc Holliday, 01 October 2017 - 15:42.

  • 1

#29 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 01 October 2017 - 15:52

 pa cesto se , po pravilu, otcepljuju razvijenije regije ili republike od manje razvijenijih... jer taj veci deo uglavnom vuce za sebe od tog manjeg, razvijenijeg, dela...  To smo imali sa SFRJ i Slovenijom , koja je i postakla raspad ...  Te separatisticke ideje , upravo iz istog razloga imamo i dalje , u Vojvodini..  prema kojoj se "uza" Srbija , bukvalno od Trianona  ponasa macehinski i kao prema svojoj koloniji...  Eno zato ode i Canak u Kataloniju :lol+:

 

U slucaju SFRj to nije bilo tacno, jer je Srbija bila najrazvijenija regija! kakva Slovenija, oni su imali samo neke budjave frizidere da ponude trzistu!


  • 1

#30 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 01 October 2017 - 15:57

U slucaju SFRj to nije bilo tacno, jer je Srbija bila najrazvijenija regija! kakva Slovenija, oni su imali samo neke budjave frizidere da ponude trzistu!

 

 ma da... i budjave televizore i puno toga budjavog... A eno ih , bas kao sto je (pro)rekao Slobodan...  crkavaju od gladi.... :lol+:

 A i za Vojvodinu  je Srbija oduvek bila razvijenija... Sta je imala Vojvodina?   Nista.. Samo tu najstariju pivaru u Pancevu i jos neke... :lol+: :lol+: 


  • 0