Jump to content


Photo
- - - - -

Texas flooding: Hurricane Harvey


  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#46 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 30 August 2017 - 03:58

 

i gledam sad (preko CNN-a) koliko ti ljudi pomazu jedni drugima / te silne (privatne) inicijative za pomoc ugrozenima (npr. Louisiana Cajun Navy), sto me podsjetilo na jednu raspravu o solidarnosti gore na Politici. dakle, kada je uistinu potrebno, solidarnost itekako postoji na americkom tlu. istinska, a ne hinjena / ideoloski nametnuta. go USA!

Raspravljamo se tamo na Kuda ide USA nesto, a ljudi i ne kontaju koliko je na tom jugu jak osecaj community. Cak jaci nego ovde kod mene na NE.

Sta su oni prosli sa katrinom.

 

Pre jedno dve godine imali smo kad su nas prijatelji zvali - udario tornado, pa ledena kisa kad sam ja sa klincem upala ljudima nakon dva dana bez struje, pa tokom Sandy - jednostavno podrska ovde je neverovatna sta god da naidje. Cista volonterska solidarnost, niko ne gura ljude, niko ih ne primorava.

 

 

Edit: Tokom Sandy, komsije koje su imale struju ili generatore su dosli na vrata da ponude da se ogrejemo kod njih ili napunimo telefone, i ako smo gladni da nam donesu jelo. Kod mojih kancelarija nedelju dana nakon uragana su se pojavili ljudi sa znakovima i delovima sa zgrade sa komentarom "mislim da je ovo od vas".


Edited by angelia, 30 August 2017 - 04:07.

  • 2

#47 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 30 August 2017 - 04:49

Cista volonterska solidarnost

 
e to. pomoci covjeku u nevolji onda kada mu je pomoc najpotrebnija. spasiti zivot (najbitnije), a zatim i pogurati pojedinca da stane na svoje noge. medjutim, onda ga pustiti da se sam dalje bori. to je americki duh. evropski, a posebno balkanski, je kad mu u ime tzv. solidarnosti jases (i jases, i jases, i jases...) na grbaci dok se ovaj totalno ne iskilavi / crkne od silne "drustvene brige i ljubavi". gdje mu onda prirodne katastrofe dodju kao olaksanje od ovih "drustvenih briga".

 

Kod mojih kancelarija nedelju dana nakon uragana su se pojavili ljudi sa znakovima i delovima sa zgrade sa komentarom "mislim da je ovo od vas".

 
"mislim da je ovo moje" naslov je jedne druge (i posve drugacije) price, koju mi je pricala pokojna baka, a vezano za njihov povratak kuci u Vukovar nakon proboja Sremskog fronta. dakle povratak kuci koja je bila totalno ispraznjena od svih stvari (ostali samo goli zidovi). gdje je (pra)baka Erzika u jednom trenutku, a nakon posjete njihove prve susjede, povikala (na madjarskom) - pa cekaj malo, ovo je moje! pa ona meni poklanja moje stvari! ubit cu je!
 
naime, prva susjeda im je dosla u posjet i donijela im nekoliko teglica zimnice, koju je, naravno, predstavila kao svoju. pa da im se, jelte, nadje za prvu ruku, ipak je najbitnije prvo djecu nahranit. medjutim, zaboravila je jadna da se radi o zimnici koju je prethodno marnila iz te kuce. a kasnije se otkrilo da je marnila i pokoji ormar / krevet / posudje / escajg, itd. itd.  :lol+:


  • 2

#48 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 30 August 2017 - 05:06

 
e to. pomoci covjeku u nevolji onda kada mu je pomoc najpotrebnija. spasiti zivot (najbitnije), a zatim i pogurati pojedinca da stane na svoje noge. medjutim, onda ga pustiti da se sam dalje bori. to je americki duh. evropski, a posebno balkanski, je kad mu u ime tzv. solidarnosti jases (i jases, i jases, i jases...) na grbaci dok se ovaj totalno ne iskilavi / crkne od silne "drustvene brige i ljubavi". gdje mu onda prirodne katastrofe dodju kao olaksanje od ovih "drustvenih briga".
 

Americki duh je nesto posebno, cak ti se ljudi zahvale sto si im dopustio da budu od pomoci. Ja to ne mogu da objasnim, u nekim situacijama od pomoci su bili ti neki rednecks - najnizi sloj sa IQ equal to zero

 

"mislim da je ovo moje" naslov je jedne druge (i posve drugacije) price, koju mi je pricala pokojna baka, a vezano za njihov povratak kuci u Vukovar nakon proboja Sremskog fronta. dakle povratak kuci koja je bila totalno ispraznjena od svih stvari (ostali samo goli zidovi). gdje je (pra)baka Erzika u jednom trenutku, a nakon posjete njihove prve susjede, povikala (na madjarskom) - pa cekaj malo, ovo je moje! pa ona meni poklanja moje stvari! ubit cu je!
 
naime, prva susjeda im je dosla u posjet i donijela im nekoliko teglica zimnice, koju je, naravno, predstavila kao svoju. pa da im se, jelte, nadje za prvu ruku, ipak je najbitnije prvo djecu nahranit. medjutim, zaboravila je jadna da se radi o zimnici koju je prethodno marnila iz te kuce. a kasnije se otkrilo da je marnila i pokoji ormar / krevet / posudje / escajg, itd. itd.  :lol+:

Interesantno. Nedavno, pre par dana, sam pricala slicnu pricu o mojoj baki, jednoj potpuno neiskusnoj devojci od 21, sa nekog levog dela sveta. Pitala me kako sam ja tako uncommon  :) Mojoj baki ne bi smetalo da iskoristim njenu pricu for making a point. 

 

Moja baka je razlog zasto sam ja sto jesam danas. Nazalost nje nema skoro 15 godina.


  • 1

#49 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 30 August 2017 - 07:23

 
e to. pomoci covjeku u nevolji onda kada mu je pomoc najpotrebnija. spasiti zivot (najbitnije), a zatim i pogurati pojedinca da stane na svoje noge. medjutim, onda ga pustiti da se sam dalje bori. to je americki duh. evropski, a posebno balkanski, je kad mu u ime tzv. solidarnosti jases (i jases, i jases, i jases...) na grbaci dok se ovaj totalno ne iskilavi / crkne od silne "drustvene brige i ljubavi". gdje mu onda prirodne katastrofe dodju kao olaksanje od ovih "drustvenih briga".

 

 
"mislim da je ovo moje" naslov je jedne druge (i posve drugacije) price, koju mi je pricala pokojna baka, a vezano za njihov povratak kuci u Vukovar nakon proboja Sremskog fronta. dakle povratak kuci koja je bila totalno ispraznjena od svih stvari (ostali samo goli zidovi). gdje je (pra)baka Erzika u jednom trenutku, a nakon posjete njihove prve susjede, povikala (na madjarskom) - pa cekaj malo, ovo je moje! pa ona meni poklanja moje stvari! ubit cu je!
 
naime, prva susjeda im je dosla u posjet i donijela im nekoliko teglica zimnice, koju je, naravno, predstavila kao svoju. pa da im se, jelte, nadje za prvu ruku, ipak je najbitnije prvo djecu nahranit. medjutim, zaboravila je jadna da se radi o zimnici koju je prethodno marnila iz te kuce. a kasnije se otkrilo da je marnila i pokoji ormar / krevet / posudje / escajg, itd. itd.  :lol+:

...ili kad mu doneses plasticnu flasu vode za 5DM


  • 0

#50 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 30 August 2017 - 09:12

 
Zoran ima u sebi tog americkog pionirskog duha, tako da on svakako ne spada u one koji ce izbezumljeno cekati pomoc spasitelja na krovu svoje kuce. pazi ovo
 

 

Islands of venomous fire ant colonies spotted floating in rising floodwaters

 

Pored ajkula i aligatora, sad i otrovni mravi. Zoranu taj pionirski duh nije nikada trebao kao sada. 

 

Izdrzi Zorane, svi smo uz tebe. 
 


  • 0

#51 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 30 August 2017 - 11:32

Ide Harvey prema Louisiani, nemoj opet na Big Easy.. :o


  • 0

#52 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 31 August 2017 - 05:26

Ima li neko vesti od Zorana?


  • 0

#53 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 31 August 2017 - 05:27

Ne jos. Jos uvek izgleda nema struje.


  • 0

#54 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 31 August 2017 - 06:09

Uzas. I sva ta voda... nadam se da mu je kuca ostala netaknuta, neka je samo do struje. 


  • 0

#55 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 31 August 2017 - 09:34

Užas. Slušam, i neka deca su se utopila u svojim kućama, voda nadire sa svih strana, nemaju dovoljno smeštajnih kapaciteta...
  • 0

#56 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 31 August 2017 - 16:33

nisam siguran treba li mozda otvoriti poseban topic za ovu kataklizmu u Texasu, pa tamo prebaciti postove / nastaviti pratiti dogadjaje? 

 

Uzas. I sva ta voda... nadam se da mu je kuca ostala netaknuta, neka je samo do struje. 

 

i ja se iskreno nadam. cini mi se da njegov kvart nije stradao u poplavi, nesto sam malo proucavao satelitske snimke i ranije popise ulica koje su u njegovom gradu registrirane kao poplavne, medjutim, ako je ta kuca na 100 metara od oceana / Meksickog zaljeva ostala netaknuta pod (skoro pa direktnim) udarom uragana IV kategorije, to ce biti zivo cudo. dobro je da se Zoran sklonio.

 

...

 

slusam (jucer) jednog "sreckovica" (starijeg covjeka), zivi u zapadnom dijelu Houstona. kaze - prosao uragan, prestala kisa, rascistili se oblaci / granulo sunce, mi presretni / ne mozemo vjerovati da su nas i uragan i poplava nekako mimoisli, ulice u nasem kvartu suhe, spustili sve stvari sa kata dolje / vratili kucu u normalu, medjutim, do kraja popodneva voda iznad glava / sve pliva / moramo napustiti potopljenu kucu. sta se dogodilo? popustile retencije / dva ogromna bazena od zemljanih nasipa (izgradjenih prije 70 godina) na zapadu Houstona predvidjena upravo za poplave. i naravno, potopilo sve nizvodno. jos je tip bio cool / smije se (a sta ce od muke, stvarno da popizdis od takvog "cimanja").

 

 

 

 


  • 3

#57 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 31 August 2017 - 16:51

nisam siguran treba li mozda otvoriti poseban topic za ovu kataklizmu u Texasu, pa tamo prebaciti postove / nastaviti pratiti dogadjaje? 

 

 

i ja se iskreno nadam. cini mi se da njegov kvart nije stradao u poplavi, nesto sam malo proucavao satelitske snimke i ranije popise ulica koje su u njegovom gradu registrirane kao poplavne, medjutim, ako je ta kuca na 100 metara od oceana / Meksickog zaljeva ostala netaknuta pod (skoro pa direktnim) udarom uragana IV kategorije, to ce biti zivo cudo. dobro je da se Zoran sklonio.

 

...

 

slusam (jucer) jednog "sreckovica" (starijeg covjeka), zivi u zapadnom dijelu Houstona. kaze - prosao uragan, prestala kisa, rascistili se oblaci / granulo sunce, mi presretni / ne mozemo vjerovati da su nas i uragan i poplava nekako mimoisli, ulice u nasem kvartu suhe, spustili sve stvari sa kata dolje / vratili kucu u normalu, medjutim, do kraja popodneva voda iznad glava / sve pliva / moramo napustiti potopljenu kucu. sta se dogodilo? popustile retencije / dva ogromna bazena od zemljanih nasipa (izgradjenih prije 70 godina) na zapadu Houstona predvidjena upravo za poplave. i naravno, potopilo sve nizvodno. jos je tip bio cool / smije se (a sta ce od muke, stvarno da popizdis od takvog "cimanja").

 

Ne mora da znaci da mu je kuca ostecena, zavisi i kako je vetar udario, zavisi i od gradnje i zelenisa oko kuce, a i voda zavisi od nagiba. Ali to sto se ne javalja se nadam da je samo do struje. 

 

Slike su svakako uzasavajuce, ono sto daju na vesti i net. 


  • 0

#58 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 31 August 2017 - 17:06

I ja se mislim da je dobro da se napravi poseban topic. Ne secam se da li smo za Katarinu to uradili, ali ovaj 2 puta sisa po TX.


  • 0

#59 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 31 August 2017 - 20:38

 

...

 

slusam (jucer) jednog "sreckovica" (starijeg covjeka), zivi u zapadnom dijelu Houstona. kaze - prosao uragan, prestala kisa, rascistili se oblaci / granulo sunce, mi presretni / ne mozemo vjerovati da su nas i uragan i poplava nekako mimoisli, ulice u nasem kvartu suhe, spustili sve stvari sa kata dolje / vratili kucu u normalu, medjutim, do kraja popodneva voda iznad glava / sve pliva / moramo napustiti potopljenu kucu. sta se dogodilo? popustile retencije / dva ogromna bazena od zemljanih nasipa (izgradjenih prije 70 godina) na zapadu Houstona predvidjena upravo za poplave. i naravno, potopilo sve nizvodno. jos je tip bio cool / smije se (a sta ce od muke, stvarno da popizdis od takvog "cimanja").

Zoran je jako blizu obale.

 

Inace morali su da ispuste te dve brane - sto je napravilo jos veci potop.

Sad prijavljuju i dve explozije u hemijskoj fabrici u blizini.

 

Citava mesta se jos uvek evakuisu posto izgleda da nece da stane tokom vikenda. Za sada 38 poginulih ali to ce da se poveca sada kada pretrazuju kuce.


  • 0

#60 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 01 September 2017 - 08:20

Prvo, da zahvalim svima na lijepim zeljama i toplim rijecima!!!

Hvala vam, dobri ljudi!!!

:+1:

 

Najeb'o jesam, a dobro sam prosao. Tj. najeb'o sam vise nego nego mnogi, a opet manje nego mnogi drugi.

 

Koga ne zanimaju sitni detalji, neka preskoci ostatak posta.

 

2008. je hurricane Ike isao ravno na Corpus, svi smo se evakuirali, ali je u posljednjim trenucima "skrenuo desno" i stradali su Galveston, Houston i razni. Ovdje je bilo samo malo obilne kise.

Sad je Harvey isao na nas, ali je cekao malo vise da "skrene desno". Nije nas potrefilo najgore, ali nas je ipak osjetno potrefilo.

 

O ukupnoj steti, posljedicama itd. imate citav internet vijesti i sajtova, pa necu previse opisivati u generalijama.

 

Licno, ziv sam (ocigledno), a i nisam narocito stradao materijalno - u smislu necega sto ce osiguranje platiti. Najeb'o sam, ne znam kako da opisem, u materijalno-emocionalnom smislu.

Moje cure (zena i kcer) su u domaji, nisu ni znale da se sprema sranje - kcer na Jadranu a zena sa roditeljima vec preko 80 godina starim, nece jos dugo.

Ja sam odlucio da ostanem u kuci. Manje me plasio Harvey nego sjecanja na vijesti nakon Katrine - kad su pljackasi drpali sve moguce. Zabarikadirao sam vrata i prozore. Category 1 ili 2, mozda i 3, ce ova rupa u kojoj zivim izdrzati. Eh, a onda na vijestima i na netu vidim da ce nas udariti za 2 ili 3 sata, a biti ce category 4!

Usr'o sam se.

U gradu vec evakuacija zaustavljena (ranije je tokom dana bilo besplatnog javnog prevoza i slicnog, sve u smjerovima van iz grada, prema San Antoniju najvise), uvedeno izvanredno stanje i nema saobracaja. Preplasen, krenem u Good Samaritan shelter, znajuci da je njihovo zdanje od debelog betona. Stavio sam u ruksak par kutija cigareta, donjeg vesa za tri dana, najosnovije dokumente trostruko zamotane u plasticne vrece i laptop.

Putem, uhvatio me nalet vjetra. Nisam nikada tako nesto dozivio - digao me i odnio ne znam koliko daleko, ali sam pao horizontalno u lokvu vode (vec je bilo obilne kise). Sjebao sam desni kuk - nema preloma, ali jos uvijek boli - i uspio se izvuci do sheltera. Mokar, doslovno, kao da sam izasao iz bazena.

Tamo guzva, ali su bili pripremljeni. Dobio sam i krevet. Odveli su me do njega baterijom - struje vec nije bilo. To je sve kasno u petak.

U subotu, ni makac. Na licnom nivou, kuk boli, a inace - nema struje, nema vijesti, kisa pada, a u gradu izvanredno stanje. Voze samo policija, hitna pomoc i vatrogasci.

Tek u nedelju sam se izvukao. Rekoh, da vidim sta ima od kuce, a ovi su bili toliko pristojni i dobri da kazu da se vratim ako nema gdje spavati.

Sat i pol hoda, jos uvijek skroz mokar. Nemas se gdje osusiti kad nema struje i grijanja, a kisa pada.

 

Dodjem doma i, objektivno ili komparativno, i nije lose. Mnogi ljudi su najebali gore.

Neke odlomljene grane sa drveca su probile krov na par mjesta. Vjetar je odnio vrata od garaze i svasta unutra je unisteno. Ono najgore, tamo gdje je krov probijen i voda procurila, su mi bile najbitnije stvari koje nikakvo osiguranje ne moze nadoknaditi. Pune vode su mi ostale kutije sa fotkama i video-kasetama prvih nekoliko godina zivota moje kceri, a i nekim drugim memorabilijama. Stavio sam to da se susi, ali sumnjam da cu spasiti. U garazi, najeb'o je motor. Objektivno, star i vrijedan svega par hiljada $ - ali na kojem smo zena i ja obisli veci dio kontinenta i namjeravali jos.

 

Ono gore pomenuto, kad me vjetar bacio - u padu sam razbio laptop. Dosao sam doma nakon 2 dana, struja nakon 4 a internet nakon 5. Danas sam kupio novi laptop. Uzasava me sta sam sve izgubio na starom, al' sta je tu je.

 

Sve u svemu, nista gore od onoga sto ste citali iz Obrenovca prije par godina, nakon poplava.

 

Treba mi jos nekoliko dana da se snadjem i napisem nesto na drugim temama, u vezi "politike", ako se to moze tako nazvati, i reakcija ljudi sirom USA i koliko se to vidi na ovdasnjem lokalnom nivou.

 

A danas, nakon tek par sati na netu i novom kompu, samo da se javim i jos jednom zahvalim svim dobronamjernim ljudima.


  • 14