Jump to content


Photo
- - - - -

Zima dolazi?


  • Please log in to reply
227 replies to this topic

#16 red pill

red pill
  • Members
  • 616 posts

Posted 25 July 2017 - 08:17

Ali si za ukidanje drzava? Kako mislis da usled unutrasnjeg sukoba bilo kakva svetska drzava opstane, kad se uzmu u obzir dosadasnji primeri, ili ikakva nadnacionalna zajednica koja bi u znatnoj meri, dakle vise od EU, zadirala u samostalnost drzava-clanica?


  • 0

#17 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 25 July 2017 - 08:28

Ali si za ukidanje drzava? Kako mislis da usled unutrasnjeg sukoba bilo kakva svetska drzava opstane, kad se uzmu u obzir dosadasnji primeri, ili ikakva nadnacionalna zajednica koja bi u znatnoj meri, dakle vise od EU, zadirala u samostalnost drzava-clanica?


Ja jesam za ukidanje drzava, ne za njihovo ukrupnjavanja do nivoa "svetske drzave" i davanje "svetskoj vladi" jos vise moci, to su dijametralno suprotne stvari. (ne znam da li je ovo bas tema za razgovor o tome, mozes baciti pogled na temu "uopsteno o ekonomiji", nedavno smo tamo ovlas raspravljali o ovome...)
  • 0

#18 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 25 July 2017 - 08:49

Ja licno mislim da se to nece skoro desiti, ukidanje drzava, a cak i da se desi uvek ce biti jedna svetska vlada. Mislis da mocnici u slobodnoj trgovini ne bi zeleli da vladaju svetom? 


  • 0

#19 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 25 July 2017 - 13:58

Ovde postoji realna opasnost da citav sistem moze da zataji i da se samoaktivira, greskom , sto bi izazvalo odgovor druge strane i na kraju citavu lancanu reakciju! U tome je opasnost zato bi svo nuklearno oruzje trebalo unistiti.

Edited by darth bane, 25 July 2017 - 13:59.

  • 0

#20 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 25 July 2017 - 15:34

Ja mislim da ko god moze da dobje do atomske bombe treba da dodje, a onda fino pustiti da to trziste samo regulise i tako to,.. :)


  • 2

#21 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 25 July 2017 - 17:48

Ja licno mislim da se to nece skoro desiti, ukidanje drzava, a cak i da se desi uvek ce biti jedna svetska vlada. Mislis da mocnici u slobodnoj trgovini ne bi zeleli da vladaju svetom? 

 

:ajme:

Molim te, objasni mi koji su to 'moćnici u slobodnoj trgovini' koji bi da vladaju svijetom.

Bilderberg, Rothschildi, Trilaterala, Iluminati, masoni, Vatikan? Reptilijanci?

:lol+:


  • 3

#22 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 25 July 2017 - 18:03

Ne znam sta se smejes kad nije smesno. Ti pominjes reptilijance, iluminate, rocilde,.... ne ja.

 

Sad ih nema jer ima drugih mocnika u vidu drzava koje vladaju svetom. 

I tebe evo pitam zasto si toliko siguran u to da ako ne bi bilo drzava, da ne bi bilo nekih korporacija koje bi htele da vladaju svetom? Po meni bi to jos bilo gore nego sada. "Slobodna trgovina" bi bila slobodna ali izmedju najjacih, jer bi samo oni opstali, oni manji bi propali i prije nego bi i poceli neku trgovinu. 


  • 0

#23 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 25 July 2017 - 18:48

Ne znam sta se smejes kad nije smesno. Ti pominjes reptilijance, iluminate, rocilde,.... ne ja.

 

Sad ih nema jer ima drugih mocnika u vidu drzava koje vladaju svetom. 

I tebe evo pitam zasto si toliko siguran u to da ako ne bi bilo drzava, da ne bi bilo nekih korporacija koje bi htele da vladaju svetom? Po meni bi to jos bilo gore nego sada. "Slobodna trgovina" bi bila slobodna ali izmedju najjacih, jer bi samo oni opstali, oni manji bi propali i prije nego bi i poceli neku trgovinu. 

 

Prirodan tok stvari: naravno da će jači opstati; sačuvaj nas veliki Cthulhu kad bi slabiji istisnuli jače!

Uostalom (pisao sam o tome), pred 29-28 godina udružio sam se s još par ljudi, nametnuli smo se jednim specifičnim biznisom, pri čemu sam istisnuo 2 stare struke i poslao ih u muzeje i dokumentarni program na TV. Nemaš pojma što čovjek neće zbog profita učiniti.

Iako, vidim u Belgiji da širenje velikih trgovačkih lanaca nije utjecalo na male obiteljske obrte i trgovine. Niču kao gljive poslije kiše.

 

Uostalom, a koje to države 'vladaju svijetom'?

Da ne bi Zimbabwe, Kuba ili Bangladeš 'vladali'? ili balkanske vukojebine možda? kojekakve afričke ljudožderske kvazidržave?

Come on!


  • 3

#24 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 25 July 2017 - 19:01

Ne zanm kako je u Belgiji, ali ovde u Fr gde sam nema ni jedna mala porodicna trgovina, sve su zatvorene zbog velikih lanaca. Ok ima jedna u centru ali to nije porodicna vec od Casina, i uglavnom je skoro pa sva roba duplo skuplja nego u nekom vecem marketu. 

 

Ne znam da li si pratio diskusiju na temi o minimalnoj ceni rada, i prici kako bi da je slobodne trgovine, a bez drzava, tj drzavne birokratije, svako imao svoju sansu na trzistu, i da bi se svi problemi nestali. Zato i pisem ovo da bi svako imao svoju sansu dok ne izadje na trziste jer bi propao od u roku od odmah nasparam velikih trgovina, korporacija, dodaj ostalo po zelji. 

 

Ali, dobro da ne sirimo istu diskusiju i ovde na ovoj temi o nuklearnom oruzju.


  • 0

#25 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 25 July 2017 - 19:23

"Slobodna trgovina" bi bila slobodna ali izmedju najjacih, jer bi samo oni opstali, oni manji bi propali i prije nego bi i poceli neku trgovinu. 

 

Ne zanm kako je u Belgiji, ali ovde u Fr gde sam nema ni jedna mala porodicna trgovina, sve su zatvorene zbog velikih lanaca. 

 

Ja mislim da je reshenje da zamolimo uspeshne da ne budu tako uspeshni ......... ne razumem shta drugo?

 

Ako su zatvorene to znachi da su trebale biti zatvorene. Evo ovde ih ima dosta ..... znachi da ne treba da se zatvore ...... jel to logichno tebi? Meni jeste.


  • 3

#26 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 25 July 2017 - 19:31

Denise, ne radi se o tome sta treba vec sta je izvodivo. Ja sam siguran da Nemacka ili Japan za 6 meseci imaju upotrebljivo nuklearno oruzje, ako krenu u to, to je samo stvar para jer je tehnologija iz cetrdesetih proslog veka. Dalje, mrzeo ti nuklearno oruzje ili ne, to je prakticno jedini nacin da se spreci moguce izumiranje ljudske vrste ukoliko dodje do velikog asteroidnog ili kometnog udara (mada to nisu jedini uzroci zbog kojih mozemo da zavrsimo kao dinosaurusi).

 

Nisam ja dizajniran da reshavam svetske probleme, a nisi bogami ni ti.  ...... kad naidje taj asteroid niko nece gledati u Iran i Pakistan i ochekivati spas, nego ce svi da zevaju u USA ....... k'o na filmu. Tako da nema dileme ko treba da to ima, ako vec mora da se ima.


  • 2

#27 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 25 July 2017 - 19:34

To sve zavisi od drzave do drzave, kantona do kantona,... 

Ja ne sporim to sto vi pisete, ti i ironside , vec ja sporim da po meni kad ne bi bilo drzava, vec samo slobodno trziste koje bi sve regulisalo, mali ne bi postojali vec samo veliki. Cak i oni koji bi nesto novo ponudili trzist bi vrlo brzo potpali pod velike ( bili kupljeni) , a ako ne onda bi propali. Ja to tako vidim. Trziste bi bilo mnogo surovije nego sada. Ja znam da se to ustvari nas ne tice, jer zasto bih ja kupovao nesto od "malog", kad mogu kupiti od "velikog". Mali nek se sam izbori za sebe ako moze. Ali nije to tako jednostavno. 


  • 0

#28 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 25 July 2017 - 19:46

Sto se tice nuklearnog oruzja, po meni ni jedna ga drzava ne bi trebala imati. Ali bi ga zato trebalo imati samo za slucaj nekog moguceg udara iz svemira ( asteroida ili komete kao sto kaze red pill ), i takvo nuklearno oruzje bi ja postavio na Antartik. Oruzije bi bilo pod stalnim nadzorom predstavnika nekoliko drzava ( npr USA, Kina, Rusija, Nemacka, J. A. R , Brazil ).


  • 0

#29 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 25 July 2017 - 19:53

Sto se tice nuklearnog oruzja, po meni ni jedna ga drzava ne bi trebala imati. Ali bi ga zato trebalo imati samo za slucaj nekog moguceg udara iz svemira ( asteroida ili komete kao sto kaze red pill ), i takvo nuklearno oruzje bi ja postavio na Antartik. Oruzije bi bilo pod stalnim nadzorom predstavnika nekoliko drzava ( npr USA, Kina, Rusija, Nemacka, J. A. R , Brazil ).

:lol+:

Znaci, ko prvi do dugmeta ima kontrolu. Malo decacki posmatras problematiku. Nuklearna energija je prilicno zgodna i braniti njenu upotrebu nije bas popularna ideja, ali mora nekako da se sredi kontrola. Sto se svemira tice, neka pucaju, nista nam ne mogu. 


  • 0

#30 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 25 July 2017 - 23:57

Nego Schrodinger, sta bi moglo da se pobrine za 50-100km u precniku veliki asteroid koji ce da udari sa nekih desetak km/s u Zemlju ako ne atomsko oruzje (ili mozda antimaterija), kako bi bio rasparcan dovoljno da se delovi istope pri ulasku u atmosferu? U sustini mozda nam za to treba i vise oruzja, sigurno na jacim nosacima, mozda i u orbiti, ali kako ces onda spreciti toga ko komanduje da se ne ustolici kao diktator ili car?

Aman, rasparcavanje asteroida je opasnije nego da ostane u jednom komadu. To je ne samo zdrav razum, nego su simulacije odavno potvrdile. Deset manjih sudara je pogubnije nego jedan veliki. 

 

A postoje daleko, daleko ozbiljniji planovi za takav slucaj, na nekima su radile i takve velicine kakav je Freeman Dyson. Potrebno je da se objekat skrene sa putanje, nikako da se fragmentira. Medju bolje ideje spada solarni mass driver, a imas i tzv. gravitirajuce ogledalo koje koristi efekat Jarkovskog i jos nekoliko slicnim mehanizama. 

 

Dakle, za to nam ne treba nuklearno oruzje, treba nam mirnodopski nuklearni pogon, recimo.


  • 1