Jump to content

Photo
- - - - -

Klimatske promene

• Please log in to reply
185 replies to this topic

#76 red pill

red pill
  • Members
  • 445 posts

Posted 14 July 2017 - 14:39

Ovo je primer stavova koji su deo problema, a ne resenja.

Ne mogu li za rešenje problema CO2 poslužiti zelene površine na zgradama i puzavice na njima?
  • 0

#77 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 19,566 posts

Posted 14 July 2017 - 14:48

Ne mogu li za rešenje problema CO2 poslužiti zelene površine na zgradama i puzavice na njima?

OK, mada nisam mislio na to (vec na Gogyijev ocigledni antiliberalizam), da ti kazem da to jednostavno nije ni izdaleka dovoljno, mada je svakako dobro i lepo. Jednostavno, tih povrsina nema dovoljno. 

E sad, vestacko zasejavanje okeanskih povrsina fitoplanktonom/diatomejskim algama je vec nesto drugo... To bi moglo da resi problem, ali nevolja je sto tu moze biti dosta neocekivanih nepovoljnih posledica.

• 0

#78 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,293 posts

Posted 14 July 2017 - 15:15

Cyberworld dominantna smo vrsta na planeti jer se daleko brže prilagodjavamo u odnosu na životinje, ali sama planeta nas ne može održavati u beskonačnom broju, i kada se limit dosegne ljudi će umirati. Ne tražiti od ljudi da imaju decu, što je biološki razlog postojanja je suludo, mada nas već sada možda ima previše, glupo je tražiti od ljudi da načine mesto za neke druge vrste koje su ili će biti na ivici istrebljenja samo zato što lepo izgledaju u zoo vrtu ili akvarijumu. Što se tiče emisije ugljen-dioksida i uticaja na vrstu, mi ne možemo da se vratimo u kameno doba.

Koliko sam razumela, autori pomenute studije ne zagovaraju da se od ljudi trazi da ne radjaju nego cilj im je da ljudima budu dostupne sve poznate cinjenice da bi mogli da donose informisane odluke i deluju u skladu sa tim. Tu slobodu (izbora) ja ne bih uskracivala ljudima. Bez podrobnog ulazenja u metode u ovoj studiji - meni je skroz OK da na osnovu sto vise cinjenicnih parametara mislimo svojom glavom i donosimo odluke svesni posledica. A opet, daleko od nasih razvijenih zemalja (a tako blizu!) traje borba svaki dan, ljudi (uglavnom zene) svakodnevno tabanaju kilometrima da pronadju malo vode. Mislim da nije nerealno da ce biti klimatskih izbeglica (koje ce nas zateci nespremne) i verujem da je to neki nuzni proces koje nase sujetno/superiorno sortiranje papira i sl. ne moze da promeni. Ja jesam za to da se priroda cuva i respektuje ali nisam za ovo pomodarsko ekolosko ludilo i licitiranje sa prirodom koje zapravo hoce reci da je moralno superiorno. Ima u tome neceg totalitarnog iako oni koji praktikuju to "zelenastvo" nisu svesni toga nego sijaju kao sunce u svojoj "altruistickoj plemenitosti". Ti "bolji ljudi" su vrlo opasni. 

Ja nemam dovoljna znanja da bih znala sta je najbolje za ovu planetu. Ali mislim da su Zeleni (a crveni) u nekim razvijenim zemljama umesto environmental aktivista postali opasni ideolozi i politicke stetocine (recimo, u Nemackoj i Svedskoj to pratim) i bilo bi me sramota da se tim pol. opcijama priklanjam. Verujem da je to klimatski vrlo povoljan stav. 

• 6

#79 darth bane

darth bane
  • Members
  • 6,074 posts

Posted 15 July 2017 - 00:50

OK, mada nisam mislio na to (vec na Gogyijev ocigledni antiliberalizam), da ti kazem da to jednostavno nije ni izdaleka dovoljno, mada je svakako dobro i lepo. Jednostavno, tih povrsina nema dovoljno. 

E sad, vestacko zasejavanje okeanskih povrsina fitoplanktonom/diatomejskim algama je vec nesto drugo... To bi moglo da resi problem, ali nevolja je sto tu moze biti dosta neocekivanih nepovoljnih posledica.

Potencijalno mozda i bakterije ili nano roboti koji bi unistavali CO2 ?! Ali nema potrebe za tim sranjima, samo treba preci na cistije izvore energije.

• 1

#80 Kinik

Kinik
  • Members
  • 38,225 posts

Posted 15 July 2017 - 04:07

...

... globalno zagrevanje je naucno dokazana cinjenica ... 

Wishful thinking.

Ako je gravitacija naucno dokazana (a jeste) ne postoji nacin da se grupa birokrata-lopina, entuzijasta / grupa zemalja dogovori putem konvencije / konsenzusa i postigne 'sporazum', da na odredjenom delu teritorije ti zakoni gravitacije prestanu da vaze / ukinu - da bi se, recimo, tereti od vise stotine hiljada tona pretvorili u terete od jedne tone i samim tim bio poboljsan transport / izgradnja / napredak.

To je bullshit.

Bilo bi dobro da pogledas malo oko Milankovicevih ciklusa, minimuma Maundera, Spörer-a i Daltona koje je opisao astronom Dzon 'Jack' Eddy u radu stampanom u casopisu 'Science' '76.g.

>> ... It was one more defeat in our long and losing battle to keep the Sun perfect, or, if not perfect, constant, and if inconstant, regular. Why we think the Sun should be any of these when other stars are not is more a question for social than for physical science. ... <<

Kako je rekao jedan kanadski publicista - teorija borbe protiv globalnog zagrevanja, je osim svega ostalog, bila jako romanticna i tuzno je rastati se sa njom. Ali, rastanak je neizbezan.

Mislim, slobodno mozes da izadjes na ulicu sa plakatom 'Dole Milankovicevi ciklusi' i bices smatran za cudaka / ismejan, dok bi ti plakat 'Dole Globalno zagrevanje', valjda, obezbedio neku lokalnu paznju?

:lol+:

Samo, trebao bi da znas - klima nema normu. Jedina norma je stalna promenljivost klime.

Tako je vec vise milijardi godina.

Mislim da je stvar poprilicno trivijalna - onaj budalas Gor zivi u kuci koja trosi 20 puta vise energije od kuce prosecnog amerikanca. A to sto neko pokusava da izvuce pare iz dzepova prosecnog gradjanina zarad neke sumanute teorije, pa i 'nobela' - to je stvar lopinstva / prevare.

No, zamisli koincidencije - i onaj budalas Obama je dobio 'nobela', samo se ne vidi za sta.

;)

...

• 1

#81 angelia

angelia
  • Members
  • 14,054 posts

Posted 15 July 2017 - 04:34

Ja nemam dovoljna znanja da bih znala sta je najbolje za ovu planetu. Ali mislim da su Zeleni (a crveni) u nekim razvijenim zemljama umesto environmental aktivista postali opasni ideolozi i politicke stetocine (recimo, u Nemackoj i Svedskoj to pratim) i bilo bi me sramota da se tim pol. opcijama priklanjam. Verujem da je to klimatski vrlo povoljan stav. 

Odlicna konstatacija za ovu temu, generalno zatvara svaku raspravu.

Cinjenica je da kao ljudska civilizacija predstavljamo manje-vise stetocine na planeti, medjutim, da li to znaci da treba da se vratimo u pecine? Ajde da vidim ko ce da podrzi "prirodu" u tom scenariju.

Verovatno vise stete nanosimo samom civilizacijom i promenama eko-sistema nego fosilnim gorivima. Ako su naucnici u pravu i fosilna goriva nestaju, pa moracemo da smislimo nesto bolje.

To naravno ne znaci da ne treba traziti neka bolja resenja, ali vidim da se propagira Concord 2.0 u zadnje vreme - i to ne na cista goriva.

Nazalost ekologija je postala nova osnovica za razne extremiste - levo i desno.

Radim ono sto u mom malom zivotu moze da doprinese - recikliram, stedim papir gde god mogu (sto nimalo ne sprecava milion raznih kompanija da mi salju postu, reklamne flyere i slicno potpuno nepotrebno). Ne pada mi na pamet da se odreknem auta sve dok nema necega sto je prakticno da zameni isti.

Pozivam sve kompanije koje mi nedeljno posalju papira u kolicini koja je sigurno kostala jedno drvo - da prestanu, ako im nisam odgovorila zadnjih 10 godina necu ni sada, isti efekat ima spam-mail.

I sad ja treba da budem neki zelot ....Verujem da je to veoma klimatski povoljan stav s moje strane.

Sigurna sam da imamo eko problem, pa toliko prostora na Zemlji nema cistu pijacu vodu, ali ne prihvatam pravljenje ideologije od toga.

• 3

#82 Kinik

Kinik
  • Members
  • 38,225 posts

Posted 15 July 2017 - 05:15

...

>> ... Džon Eddy opisao statističku pravilnost, a '91., "Science" je objavio članak dva Danaca: dr Eigila Friis-Christensen-a, direktora danskog svemirskog centra, i njegovog kolege Henrika Svensmarka.

Dr Fris-Kristensen je pokušao da razume zašto smanjenje solarne aktivnosti dovodi do hlađenja a rast - do zagrevanja, uprkos činjenici da aktivno sunce ne emituje više toplote nego sunce niske aktivnosti. Jedina stvar koja raste - to je magnetna aktivnost i "solarni vetar" - emisija naelektrisanih čestica do Zemlje.

Dr Fris-Kristensen je napravio model interakcije između atmosfere Zemlje, Sunčevog vetra i kosmičkih zraka - zračenja, koje konstantno dolayi od udaljenih zvezda. Kada sunce mirno, kosmički zraci prodiru duboko u atmosferu. Jonizuju kapljice vode i doprinose formiranju oblaka u donjem slojevima atmosfere: oblaci reflektuju sunčevu svetlost, a zemlja postaje malo hladnija. Kada je Sunce aktivnije, naelektrisani tokovi čestica odbijaju  kosmičke zrake; oblaka je manje, a toplote - više.

Dakle, svako ko želi da zna odgovor na pitanje kako se klimu na Zemlji menjala u prošlosti, mora da imati na umu da je zavisila a) od gigantskih Milankovićevih ciklusa poveyanih sa promenom položaja Zemlje u odnosu na Sunce i b) od daleko slabijih, ali sa izraženim 1500'godišnjim ciklusima, povezanih sa promenama solarne aktivnosti.

Sada pogledajte na grafikonu promene solarne aktivnosti u dvadesetom veku. Solarna aktivnost i temperaturu padaju od 1870-ih do 1910-ih, a zatim ponovo rastu uporedo do 1940-oh. Solarna aktivnost i temperatura raste od početka 1970-ih; ali na kraju veka veliko zagrevanje veka praćeno iynenadnim padom solarne aktivnosti.

Grafik temperatura XX veku je u odgovarajučoj korelaciji sa grafikom solarne aktivnosti. Razilaženje je počeo sa osnivanjem IPCC.

Attached File  grafik.jpg   43.73KB   1 downloads

Pažljivo pogledajte ovaj grafik i videćete da to ne može biti istina. Zašto?
Zato što iz grafika slede dve stvari: 
a) čovečanstvo utiče na klimu, taman posle izuma aviona, ali od 1940. do 1970. godine, odnosno tokom rata, kada su zaraćene zemlje digle u vazduh hiljade aviona, i nakon rata, kada je industrijalizacija postala globalna, ono više nije uticalo. 
b) solarna aktivnost je prestala da utiče na klimu od trenutka formiranja IPCC.

Ovaj trenutak poklapa sa velikim smanjenjem broja meteoroloških stanica (sa 6000 '60-'80-ih do 1500 '90ih) i porastom neusklađenosti podataka satelita i zemaljskih stanica. Činilo se da bi broj meteoroloških stanica, usled rastuće zabrinutosti oko globalnog zagrevanja trebao da se poveća. Ali dogodilo se suprotno: NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration), a na osnovu njenih podataka "Climate Research Unit" Univerziteta East Anglia (CRU UEA), smanjio je broj meteoroloških stanica četiri puta, a sistematski se uklanjanjaju podaci onih stanica koje se nalaze u ruralnim područjima i visokim geografskim širinama.

Pogledajte pažljivo grafik, na kome se jasno čitaju podaci o brzo, porastu temperature posle 1998. godine. Grafik je sastavljen na osnovu baze podataka CRU UEA. 

A sada - citat iz hakovane prepiske Fil Džons-a, šefa CRU UEA, 5. jula, 2005. «The scientific community would come down on me in no uncertain terms if I said the world has cooled from 1998. Ok, it has, but it is only 7 years of data and it isn’t statistically significant».
To je zanimljivo. Fil Džons zna da se zagrevanje zaustavilo. Ali na grafikon to njegovo saynanje se ne vidi. ... <<

...

• 1

#83 red pill

red pill
  • Members
  • 445 posts

Posted 15 July 2017 - 05:48

Cyberworld, Angelia

Znam za taj ekstremizam i ekoloskih organizacija i pre svega pojedinaca koji je potpuno neopravdan jer se pod zastitom zivotne sredine i zivotinja valja, dobro primecujes Cyberworld, nesto sasvim drugo. Cak ima i da su neke fringe organizacije proglasene teroristickim, a najjace mi je bilo kad je par aktivista u Nemackoj negde otvorilo klanicu da ih ubije stampedo svinja! Inace razumem da se planeta cuva, i takodje cuvaju zivotinje od istrebljenja, ali to ne moze da se cini naustrb coveka i njegovih potreba. Sam kako jedem samo biljnu hranu (i ne spominjite mi to verujem da mi pomaze bas kao sto ima i topica o cigarama na forumu!) i preko neta sam direktno dosao u kontakt sa ljudima koji imaju ekstremne stavove, jer se pod veganizmom valja i eticki veganizam koji je protiv koriscenja zivotinjskih proizvoda uopste iako svako ko se tako hrani mora da koristi vitamin B-12 koji se dobija iz zivotinjskih izvora tako da je eticki veganizam slicno ekoloskom ekstremizmu potpuno apsurdan. Elektroautomobili, OK, ali otkud struja? Vec sam napisao, ciste elektrane (hidro, na plimu i oseku) ne mogu svuda da se naprave, i ostaju nam izvori energije koje imamo od cetrdesetih kad je vec prva nuklearna elektrana napravljena. A to ja da koristim stedljive sijalice, koje imaju u sebi ko zna sta od teskih metala, pa ako prsnu sta da radim, to mogu "zeleni" da stave sebi "where the sun dont shine"!

• 0

#84 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 15 July 2017 - 09:01

Slično tome, što je Kinik postavio, priča i naš Mišo Akalaj več nekoliko godina, pa ga neki pokušavaju napraviti budalom. A čovek radi u našem najuglednijem institutu - Jozef Stefan

http://www.regionalo...ampak-se-ohlaja

Najprej se spomnimo, da se je z letom 1850 končala mala ledena doba, najhladnejše obdobje v zadnjih 1000 letih. Potem se je v obdobju 18601880 podnebje ogrevalo za 0,163 °C na desetletje, torej skoraj enako hitro kot v obdobju "globalnega ogrevanja" 19751998 (0,166 °C/desetletje). Obdobju ogrevanja 18601880 je sledila stagnacija temperatur do leta 1910, potem pa je spet sledilo ogrevanje po stopnji 0,15 °C/desetletje in leto 1936 je bilo dejansko najtoplejše leto 20. stoletja. Od leta 1940 do 1951 se je podnebje hitro ohlajalo, potem so temperature približno stagnirale do leta 1975, ko se je začelo najnovejše obdobje ogrevanja. Od leta 1998 dalje spet beležimo stagnacijo temperatur in od 2003 dalje rahlo ohlajanje.

Trditev o navidezno enovitem dvigu globalnih temperatur za 0,7 °C v 20. stoletju je najmanj zavajajoča, ker ogrevanje ni bilo stalno, ampak so se izmenjavala obdobja ogrevanja in ohlajanja kot skozi vso znano zgodovino. Že iz temperaturnih sprememb v 20. stoletju je torej očitno, da vzrok ogrevanja ne morejo biti človeški izpusti toplogrednih plinov, ki so v vsem tem obdobju, iz leta v leto samo naraščali.

• 0

#85 Kinik

Kinik
  • Members
  • 38,225 posts

Posted 15 July 2017 - 09:17

...

>> ... In po mojem je tako tudi z raznimi dajatvami za okolje, od katerih se denar v končni fazi steka v enotni proračun ali v žepe političnih zaveznikov. Obdavčitev izpustov CO2, ker s tem domnevno rešujemo planet pred katastrofalnim ogrevanjem, je primeren izgovor, ampak če oblast ne bi imela tega, bi nam denar prav tako pobrala, samo z drugačnim izgovorom. Vsakovrstne subvencije za "zniževanje ogljika" so pa seveda predvsem politični klientelizem, kupovanje podpore in plačevanje uslug političnim zaveznikom – povod bi bila lahko tudi na primer subvencionirana proizvodnja plavih kravat, ki bi bile za vse moške obvezne. ... <<

:+1: 

...

• 0

#86 darth bane

darth bane
  • Members
  • 6,074 posts

Posted 16 July 2017 - 04:35

...

Wishful thinking.

Ako je gravitacija naucno dokazana (a jeste) ne postoji nacin da se grupa birokrata-lopina, entuzijasta / grupa zemalja dogovori putem konvencije / konsenzusa i postigne 'sporazum', da na odredjenom delu teritorije ti zakoni gravitacije prestanu da vaze / ukinu - da bi se, recimo, tereti od vise stotine hiljada tona pretvorili u terete od jedne tone i samim tim bio poboljsan transport / izgradnja / napredak.

To je bullshit.

Bilo bi dobro da pogledas malo oko Milankovicevih ciklusa, minimuma Maundera, Spörer-a i Daltona koje je opisao astronom Dzon 'Jack' Eddy u radu stampanom u casopisu 'Science' '76.g.

>> ... It was one more defeat in our long and losing battle to keep the Sun perfect, or, if not perfect, constant, and if inconstant, regular. Why we think the Sun should be any of these when other stars are not is more a question for social than for physical science. ... <<

Kako je rekao jedan kanadski publicista - teorija borbe protiv globalnog zagrevanja, je osim svega ostalog, bila jako romanticna i tuzno je rastati se sa njom. Ali, rastanak je neizbezan.

Mislim, slobodno mozes da izadjes na ulicu sa plakatom 'Dole Milankovicevi ciklusi' i bices smatran za cudaka / ismejan, dok bi ti plakat 'Dole Globalno zagrevanje', valjda, obezbedio neku lokalnu paznju?

:lol+:

Samo, trebao bi da znas - klima nema normu. Jedina norma je stalna promenljivost klime.

Tako je vec vise milijardi godina.

Mislim da je stvar poprilicno trivijalna - onaj budalas Gor zivi u kuci koja trosi 20 puta vise energije od kuce prosecnog amerikanca. A to sto neko pokusava da izvuce pare iz dzepova prosecnog gradjanina zarad neke sumanute teorije, pa i 'nobela' - to je stvar lopinstva / prevare.

No, zamisli koincidencije - i onaj budalas Obama je dobio 'nobela', samo se ne vidi za sta.

;)

...

Gravitacija jeste naucno dokazana - da postoji kao fenomen, kao prirodni zakon, ali  jos se sa sigurnoscu ne zna sta izaziva njenu pojavu. Mnogo tu ima stvari i pojava u priirodi koje mozemo uspesno da opisemo i na osnovu njih i odradimo mnoge prakticne stvari , ali jos uvek ne znamo kako to tacno funkcionise. 

Medjutim, ono sto je dokazano ( citao sam o tome ) je da velika emisija CO2 izaziva efekat staklene baste na Zemlji, tj. suncevo i ostalo zracenje se ne reflektuje  (tj. smanjuje se procenat zracenja reflektovanog sa Zemlje u svemir) i usled toga, ono se vraca nazad i povecava temperaturu na Zemlji. To povecanje nije veliko, ono iznosi svega par stepeni za stotinu godina, ali i to malo povecanje je devastirajuce za okolinu, te izaziva: otapanje lednika, devastirajuce tajfune i uragane ogromne snage, suse na jednim  a poplave na drugim krajevima Zemlje. Predvidja se da ce , bude li se nastavilo ovim tempom, citavi gradovi pa i drzave biti zbrisani sa lica zemlje u nekim velikim nepogodama ( recimo poplave i uragani ...).

Slazem se da niko trenutno ne zna sta se tacno desava, ali se da primetiti da se nesto desava . Jer, te promene klime su nekada trajale hiljadama, cak i desetinama hiljada godina. Danas se vreme menja iz dana u dan?! Imate jedan dan sa temperaturom od 15 stepeni, vec sutradan temperatura se penje na ... 35 stepeni! Pa narednog dana ponovo pada! Tako brza i ekstremna kolebanja nisu normalna pojava. 

• 0

#87 Atreid

Atreid
  • Members
  • 7,625 posts

Posted 16 July 2017 - 13:21

Meni ovo super sa slobodnim trzistem, tako fino kad slobodno trziste na planeti Zemlji odluci da ljudi ima da idu, a umjesto njih dominantna vrsta postanu zohari, bice do jaja :)

• 0

#88 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 19,566 posts

Posted 17 July 2017 - 02:05

Cyberworld, Angelia

Znam za taj ekstremizam i ekoloskih organizacija i pre svega pojedinaca koji je potpuno neopravdan jer se pod zastitom zivotne sredine i zivotinja valja, dobro primecujes Cyberworld, nesto sasvim drugo. Cak ima i da su neke fringe organizacije proglasene teroristickim, a najjace mi je bilo kad je par aktivista u Nemackoj negde otvorilo klanicu da ih ubije stampedo svinja! Inace razumem da se planeta cuva, i takodje cuvaju zivotinje od istrebljenja, ali to ne moze da se cini naustrb coveka i njegovih potreba. Sam kako jedem samo biljnu hranu (i ne spominjite mi to verujem da mi pomaze bas kao sto ima i topica o cigarama na forumu!) i preko neta sam direktno dosao u kontakt sa ljudima koji imaju ekstremne stavove, jer se pod veganizmom valja i eticki veganizam koji je protiv koriscenja zivotinjskih proizvoda uopste iako svako ko se tako hrani mora da koristi vitamin B-12 koji se dobija iz zivotinjskih izvora tako da je eticki veganizam slicno ekoloskom ekstremizmu potpuno apsurdan. Elektroautomobili, OK, ali otkud struja? Vec sam napisao, ciste elektrane (hidro, na plimu i oseku) ne mogu svuda da se naprave, i ostaju nam izvori energije koje imamo od cetrdesetih kad je vec prva nuklearna elektrana napravljena. A to ja da koristim stedljive sijalice, koje imaju u sebi ko zna sta od teskih metala, pa ako prsnu sta da radim, to mogu "zeleni" da stave sebi "where the sun dont shine"!

Ekoterorizam je odavno poznata stvar. 

Postoji i prilicno realna opasnost da se "deep ecology" i ecoprimitivizam dalje radikalizuju i vode u direktno totalitarne ideologije. 

Sto sve ne menja nimalo sustinsku poentu da su ekoloski problemi sa kojima se suocavamo veoma ozbiljni i predstavljaju, pored nuklearne zime i bioterorizma, najvecu pretnju dugorocnom opstanku covecanstva. 

• 3

#89 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 19,566 posts

Posted 17 July 2017 - 13:40

Slično tome, što je Kinik postavio, priča i naš Mišo Akalaj več nekoliko godina, pa ga neki pokušavaju napraviti budalom. A čovek radi u našem najuglednijem institutu - Jozef Stefan

ahahaha, e ovo ti je naucni argument na kub. Sta mislis, da u Jozefu Stefanu nema budala? Ja sam siguran da ih ima bar 25%. Posto ih u srpskim naucnim institutima tipa Vinca, Institut za fiziku i sl. ima - 50%.  :lol+:

• 0

#90 ekspert

ekspert
  • Banned
  • 134 posts

Posted 22 July 2017 - 17:29

ahahaha, e ovo ti je naucni argument na kub. Sta mislis, da u Jozefu Stefanu nema budala? Ja sam siguran da ih ima bar 25%. Posto ih u srpskim naucnim institutima tipa Vinca, Institut za fiziku i sl. ima - 50%.  :lol+:

Vala da znaš, da se čovek prosto konsternira kakvih naučnika kod nas ima:o

Eto skoro sam imao priliku da vidim da imamo doktore fizike, pa čak i kvantne, a da im je fenomen kvantne isprepletenosti nešto što uzimaju za običan trik. Čovek ne priznaje pojavu kvantne isprepletenosti >_>

• 0