Jump to content

Photo
- - - - -

Klimatske promene

• Please log in to reply
148 replies to this topic

#136 Kinik

Kinik
  • Members
  • 36,445 posts

Posted Today, 17:26

... ograničen domet ima i automobil na naftu-benzin-gas, nekoliko stotina km pa na punjenje, slično i električni ...

... e, sad, protiv razvoja tehnologije i civilizacije su oni koji se zalažu za čistiju energiju, za nove tehnologije a za razvoj su oni koji bi da teraju mašine na ugalj ...

Poznato je da ti je logika 'divovska'.

Kao i da volis da relativizujes, sve u nekim velekovrtljajima.

Automobil sa motorom unutrasnjeg sagorevanja - ima 'ogranicen domet'?

:ajme:

I cemu izvrtanje i podmetanje?

Ko kaze da savremeni automobil ne moze biti jos napredniji / cistiji - kakav te, bre, ugalj spopao!?

E, to je ono 'zelenasenje', kad odbijes njihove nesuvislosti, odmah potegnu katastroficarstvo, povratak u proslost!

Upravo to i jeste potvrda da su tupchasti protivnici razvoja tehnologije i civilizacije.

Btw, a sta je to 'cistija energija'?

;)

Ono kako odrede budalasi-'zelenasi'?

...

• 1

#137 McLeod

McLeod
  • Members
  • 49,471 posts

Posted Today, 17:32

...

...

Probaj nekad corbu koju drugima kuvas, nece nista da ti bude :lol:

Ne, to nema veze sa sudskom presudom, ali ima veze sa nemocnim vriskanjem i ritanjem zbog zadiranja u sopstvene (pogresne!) svetonazore.

• 0

#138 Div

Div
  • Members
  • 7,447 posts

Posted Today, 17:39

Ko kaze da savremeni automobil ne moze biti jos napredniji / cistiji - kakav te, bre, ugalj spopao!?

...

Može, mogu i da se lažiraju podaci o izduvnim gasovima. 

Niko ti ne brani da voziž auto sa SUS motorom, da se greješ na ugalj, da pališ petrolejku uveče, bar dok ne otmemo vlast pa sve zabranimo.

• 0

#139 mrd

mrd
  • Members
  • 15,836 posts

Posted Today, 17:57

Sve po nekim diktatorskim zemljama pod zelenim terorom.

Ne razumem sta ti u stvari pokusavas da kazes. Prvo izjednacavas domete SUS i EV, ali ne zelis da prihvatis cinjenicu, da je baterija isto tako toksicna, mozda cak i vise od isparenja fosilnih goriva. Drugo, koje diktatorske zemlje. Pogledaj US, nacickana je tim chargerima, ali i dalje ne mozes nigde da se uputis, posto nisi siguran da ces stici. Sa fosilnim gorivima, mozes da poneses dodatnu kantu s'gorivom, ali sa ev, nema to je sto je. NIsi se osvrnuo na ideju da kad recimo kupis Nissan Leaf koji je oko $30k+ dobijes od drzave zeleni rabat od $10k, koje je neko drugi zaradio. 

Diktatorske drzave? Objasni.

• 1

#140 McLeod

McLeod
  • Members
  • 49,471 posts

Posted Today, 18:02

Uopste nije stvar toliko u solarnoj energiji i elektricnim automobilima, stvar je da se svet slozi oko toga da problem postoji, da se nadje modalitet za njegovo resavanje i da se tom resavanju ozbiljno pristupi.

Naravno da i elektricni automobili i solarna energija imaju ozbiljne nedostatke i ne mogu da zadovolje trenutne potrebe, jer bi se inace koristili bez obzira na "cistocu", ali neki "argumenti" su trazenje dlake u jajetu - cuj nema dovoljno stanica za punjenje - pa kad (ako) postane isplativo bice ih, jaka stvar i jak problem stvarno.

Mnogo su veci problem performanse automobila koje i dalje ne mogu da se mere sa benzincima nego to.

• 0

#141 mrd

mrd
  • Members
  • 15,836 posts

Posted Today, 18:19

Uopste nije stvar toliko u solarnoj energiji i elektricnim automobilima, stvar je da se svet slozi oko toga da problem postoji, da se nadje modalitet za njegovo resavanje i da se tom resavanju ozbiljno pristupi.

Naravno da i elektricni automobili i solarna energija imaju ozbiljne nedostatke i ne mogu da zadovolje trenutne potrebe, jer bi se inace koristili bez obzira na "cistocu", ali neki "argumenti" su trazenje dlake u jajetu - cuj nema dovoljno stanica za punjenje - pa kad (ako) postane isplativo bice ih, jaka stvar i jak problem stvarno.

Mnogo su veci problem performanse automobila koje i dalje ne mogu da se mere sa benzincima nego to.

Naravno da je jaka stvar, inace bi svi vozili ev. Nije mala stvar kad si na putu da ne mozes da se kreces, niti sredis problem sam.

Nije to toliko vazno, koliko je kontra-argument filozofiji da je ev ne-toksicna! Svakako da ce se ev razviti, cak ce i solarna energija pokrivate neke zemlje s'dovoljno suncanih sati, ali treba ipak misliti svojom glavom i biti realan. Da se razumemo ja sam prvi koji je spreman da pravi solarna kola i da ih testira. "testira" posto imamo mnogo toga da naucimo, dok psotignemo da ev zamene sus.

• 1

#142 Kinik

Kinik
  • Members
  • 36,445 posts

Posted Today, 18:22

...

... probaj nekad corbu koju drugima kuvas, nece nista da ti bude ... 

... ne, to nema veze sa sudskom presudom, ali ima veze sa nemocnim vriskanjem i ritanjem zbog zadiranja u sopstvene (pogresne!) svetonazore.

Eto vidis - u nedostatku bilo kog validnog dokaza krenuo si ad hominem.

Ja cu ti odgovoriti istom ljubaznoscu - probaj malo da kusas taj tvoj zeleni chorbuljak koji ovde reklamiras.

Tvoji kognitivni kapaciteti nikako te ne mogu preporuciti da nekome predbacujes 'pogresne svetonazore'.

Mislis ako si se lakoverno / neinteligentno zaleteo na raznorazne zelene budalastine, i neko kolektivno metanisanje - da to ima bilo kakvu vrednost?

:lol+:

... uopste nije stvar toliko u solarnoj energiji i elektricnim automobilima, stvar je da se svet slozi oko toga da problem postoji, da se nadje modalitet za njegovo resavanje i da se tom resavanju ozbiljno pristupi ...

Ne zelim da se 'slozim' sa budalasima.

... mogu i da se lažiraju podaci o izduvnim gasovima. 

... niko ti ne brani da voziž auto sa SUS motorom, da se greješ na ugalj, da pališ petrolejku uveče, bar dok ne otmemo vlast pa sve zabranimo.

Mogu da se laziraju gluparije oko 'globalnog zagrevanja' sto stalno vidimo.

;)

A ovo izvrtanje i podmetanje oko 'petrolejki' - to samo pokazuje da nemas ni znanja, ni sposobnosti.

Kako ti mozes nekome nesto za 'zabranis' kad nisi u stanju ni sebi da zabranis neinteligentnu drljavinu?

Ja razumem da neko nije imao zelju / nije potrosio dovoljno problema da se upozna sa tematikom, pa mu je lakse da recituje floskule / mantre - samo bas ne treba preterivati.

Ostaje zabelezeno.

...

• 0

#143 babyW

babyW
  • Members
  • 4,036 posts

Posted Today, 18:37

...

Eto vidis - u nedostatku bilo kog validnog dokaza krenuo si ad hominem.

Neko je krenuo, a neko radi stalno... i od balvana u oku ne vidi sumu...

evo samo na istoj strani:

Poznato je da ti je logika 'divovska'.

Kao i da volis da relativizujes, sve u nekim velekovrtljajima.

Pretvorio si topik u "ubediti Kinika da globalno zagrevanje postoji" cisto da bi mogao da se izivljavas i teras kontru. 

Sta cemo sa: zagrevanjem okeana, povisenim nivoom okeana i mora, povisenom temperaturomm vazduha, otapanjem leda na polovima, povlacenjem glecera, povecanjem kiselosti okeana... ignorisacemo sve to, Kinik rece to su gluposti.. 

• 0

#144 Kinik

Kinik
  • Members
  • 36,445 posts

Posted Today, 18:40

...

... da se razumemo ja sam prvi koji je spreman da pravi solarna kola i da ih testira. "testira" posto imamo mnogo toga da naucimo, dok psotignemo da ev zamene sus.

Ja nisam.

Nisam 'testirao' ni prve preskupe mobilne, pager mi je bio bljak, pa sam lepo sacekao da mobilni padnu do pristojnog nivoa i pazario. Nisam se ni obazirao na price o 'skeniranju mozga' i slicne gluposti.

Cinjenica jeste da progres ponekad moze biti spor, no neumitan je.

SUS, nafta / benzin / dizel jos mnogo godina nece biti izbaceni iz upotrebe, jer je isuvise mnogo para u to ulozeno, postoji nesumnjiv pozitivan efekat, a tehnicka poboljsanja nisu 'rocket science'.

Mogu da zamislim neki tezak el-kamion ili prekookeanki teretnjak na 'bakterije'.

I mogu da zamislim koliko bi te 'bakterije' bile teske.

Treba malo pogledati oko dizel-elektricnih podmornica, gde ima akumulatora, no koji se pune od generatora, a ovaj pogoni dizel motorom. Pa u neke savremene nemacke podmornice, u te akumulatore, ugradjeno je skoro 15 tona srebra. (na LME 16,5$ 'fina unca')

...

• 1

#145 Kinik

Kinik
  • Members
  • 36,445 posts

Posted Today, 18:47

...

... sta cemo sa: zagrevanjem okeana, povisenim nivoom okeana i mora, povisenom temperaturomm vazduha, otapanjem leda na polovima, povlacenjem glecera, povecanjem kiselosti okeana...

Nista.

Lepo sam rekao da me budalastine ne interesuju.

Jer meni se bas pod prozorom 'greje okean, raste nivo mora, povecana letnja temperatura, a i otapa se led na polovima (i, naravno, u casi :lol+:), povlace se gleceri, a i povecava se kiselost okeana'.

:twak:

...

• 0

#146 Div

Div
  • Members
  • 7,447 posts

Posted Today, 19:01

Ne razumem sta ti u stvari pokusavas da kazes. Prvo izjednacavas domete SUS i EV, ali ne zelis da prihvatis cinjenicu, da je baterija isto tako toksicna, mozda cak i vise od isparenja fosilnih goriva. Drugo, koje diktatorske zemlje. Pogledaj US, nacickana je tim chargerima, ali i dalje ne mozes nigde da se uputis, posto nisi siguran da ces stici. Sa fosilnim gorivima, mozes da poneses dodatnu kantu s'gorivom, ali sa ev, nema to je sto je. NIsi se osvrnuo na ideju da kad recimo kupis Nissan Leaf koji je oko $30k+ dobijes od drzave zeleni rabat od $10k, koje je neko drugi zaradio. 

Diktatorske drzave? Objasni.

Na koji to način izjednačavam domete... ako bicikl ima maksimalnu brzinu i avion ima maksimalnu brzinu, ako to kažem kao činjenicu ne znači da sam rekao da avion i bicikl imaju istu brzinu, ne izjednačavam njihove maksimalne brzine. Nisam izjednačio ni domete nekih drugih vozila,  a jesu ograničeni.

Nisam nigde sporio da i baterije mogu biti zagađivači, pomenuo sam to kao problem koji još nije dovoljno razmotren, n+barem ja nemam dovoljno saznanja da bih tvrdio koliko su potencijalno ekološki problematične, nisam tražio zabranu benzinaca i dizelaša, samo tvrdim da su neosnovane neke primedbe na elekrtične automobile, to je tehnologija koja tek treba da osvoji tržište, da se dokaže, nema razloga da se plašimo nje, ako bude bolja pobediće, ako ne, neće biti prvi put da se odustane od nečeg što je obećavalo.

Diktatorske države, da, pa kažu ovde neki učesnici da Zeleni nameću svoje viđenje, rekoh mora da su osvojili ameriku i englesku, zaveli diktaturu ekologije.

edit: Da, nisam ništa rekao oko te državne subvencije, ne znam mnogo o tome, ne deluje mi razumno, no to nema veze sa ekologijom i tehnologijom. Menjaj vlast, traži da ukinu tu nepravdu.

Edited by Div, Today, 19:12.

• 1

#147 babyW

babyW
  • Members
  • 4,036 posts

Posted Today, 19:12

...

Nista.

Lepo sam rekao da me budalastine ne interesuju.

Jer meni se bas pod prozorom 'greje okean, raste nivo mora, povecana letnja temperatura, a i otapa se led na polovima (i, naravno, u casi :lol+:), povlace se gleceri, a i povecava se kiselost okeana'.

:twak:

...

Tebe nista ne interesuje, a za sve imas misljenje... 

• 0

#148 Kinik

Kinik
  • Members
  • 36,445 posts

Posted Today, 19:15

...

Opet ti dosla 'zuta minuta'?

;)

A kakve to veze ima sa 'klimatskim promenama'?

...

Edited by Kinik, Today, 19:16.

• 0

#149 mrd

mrd
  • Members
  • 15,836 posts

Posted Today, 19:27

Na koji to način izjednačavam domete... ako bicikl ima maksimalnu brzinu i avion ima maksimalnu brzinu, ako to kažem kao činjenicu ne znači da sam rekao da avion i bicikl imaju istu brzinu, ne izjednačavam njihove maksimalne brzine. Nisam izjednačio ni domete nekih drugih vozila,  a jesu ograničeni.

Nisam nigde sporio da i baterije mogu biti zagađivači, pomenuo sam to kao problem koji još nije dovoljno razmotren, n+barem ja nemam dovoljno saznanja da bih tvrdio koliko su potencijalno ekološki problematične, nisam tražio zabranu benzinaca i dizelaša, samo tvrdim da su neosnovane neke primedbe na elekrtične automobile, to je tehnologija koja tek treba da osvoji tržište, da se dokaže, nema razloga da se plašimo nje, ako bude bolja pobediće, ako ne, neće biti prvi put da se odustane od nečeg što je obećavalo.

Diktatorske države, da, pa kažu ovde neki učesnici da Zeleni nameću svoje viđenje, rekoh mora da su osvojili ameriku i englesku, zaveli diktaturu ekologije.

edit: Da, nisam ništa rekao oko te državne subvencije, ne znam mnogo o tome, ne deluje mi razumno, no to nema veze sa ekologijom i tehnologijom. Menjaj vlast, traži da ukinu tu nepravdu.

Izjednacavao si iste inace se ne bi ni raspravljali oko toga. ev nece moci jos dugo da zamene sus i nema potrebe o tome raspravljati. Mnoge alternativne vidove energije cemo probati, pre nego resimo problmatiku o kojoj ovde zdustno raspravljamo. Sta da se radi, kad su prosecni i ispod proseka u vecini, zbog toga je izabran SM, DT i ostali vrli ljudi koji ponovo cine ovo sve velikim i dobrim. Ukljuci se ne daj da te razum sputava.

• 0