Jump to content


Photo
- - - - -

Aktuarska matematika-Ekonomski fak. ili PMF?


  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1 anchy1

anchy1
  • Members
  • 6 posts

Posted 06 July 2017 - 14:14

Klinac se dvoumi izmedju ova dva fakulteta,ako je neko upucen,savet je dobrodosao...


  • 0

#2 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 06 July 2017 - 18:03

Plasim se da ni jedno ni drugo nije odlicna opcija. Kod nas jednostavno ne postoji tradicija tih stvari (kao sto ne postoji tradicija ni primenjene matematike generalno), na oba pomenuta fakulteta "veliki profesorski umovi" gledaju na te stvari sa visine. 

 

Pri tom pretpostavljam da mislis na PMF u Novom Sadu ili Nisu, u BG to odavno ne postoji. Postoji Matematicki fakultet, a tamo zaista nikom ne bih preporucio upis. 


  • 2

#3 djolesrb

djolesrb
  • Members
  • 9,837 posts

Posted 06 July 2017 - 18:08

Plasim se da ni jedno ni drugo nije odlicna opcija. Kod nas jednostavno ne postoji tradicija tih stvari (kao sto ne postoji tradicija ni primenjene matematike generalno), na oba pomenuta fakulteta "veliki profesorski umovi" gledaju na te stvari sa visine. 

 

Pri tom pretpostavljam da mislis na PMF u Novom Sadu ili Nisu, u BG to odavno ne postoji. Postoji Matematicki fakultet, a tamo zaista nikom ne bih preporucio upis. 

 

Može li pojašnjenje zašto?


  • 0

#4 Dubiozni Goblin

Dubiozni Goblin
  • Banned
  • 640 posts

Posted 06 July 2017 - 18:32

Plasim se da ni jedno ni drugo nije odlicna opcija. Kod nas jednostavno ne postoji tradicija tih stvari (kao sto ne postoji tradicija ni primenjene matematike generalno), na oba pomenuta fakulteta "veliki profesorski umovi" gledaju na te stvari sa visine.    
Dobijem zelju da budem prost kada neko napise ovoliko besmislen, tupav i netacan komentar. Slicne dileme sam imao i ja, ali sam se odlucio za smer statistika na ekonomskom fakultetu u Beogradu. Master aktuarstvo. Sam fakultet je generalno neorganizovan, haotican i potrebna mu je reforma do temelja. Kao i na svakom, ima finih koski od ispita, ali nekako se predje preko toga. Uz to sam odlucio da se malo doskolujem iz programiranja i baza podataka. Plate su odlicne, problem je samo probiti led i naci placenu praksu za pocetak. U poslednjih par godina je mnogo napredovao trend neplacenih praksi, pa se ljudi bez iskustva obraduju kada dobiju sansu da volontiraju. Ps. Na Ekonomskom je sve više studenata koji se odlucuju za master iz aktuarstva, tako da je realno da kroz 7-10 godina dodje do prezasicenja na trzistu rada.
  • 0

#5 anchy1

anchy1
  • Members
  • 6 posts

Posted 06 July 2017 - 19:23

Mislila sam na PMF u Bg,postoji smer.U svakom slucaju hvala,mozda ce komentari biti od pomoci.


  • 0

#6 djolesrb

djolesrb
  • Members
  • 9,837 posts

Posted 06 July 2017 - 19:46

Mislila sam na PMF u Bg,postoji smer.U svakom slucaju hvala,mozda ce komentari biti od pomoci.

Schrodinger je mislio na to da to više nije Prirodno-matematički fakultet nego samo Matematički fakultet.


  • 0

#7 Dubiozni Goblin

Dubiozni Goblin
  • Banned
  • 640 posts

Posted 06 July 2017 - 19:53

Ne znam aktuara sa matematike a da nema posao.
  • 0

#8 Quad

Quad
  • Members
  • 4,434 posts

Posted 06 July 2017 - 20:07

Mislila sam na PMF u Bg,postoji smer.U svakom slucaju hvala,mozda ce komentari biti od pomoci.

pmf


  • 0

#9 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 06 July 2017 - 21:48

Dobijem zelju da budem prost kada neko napise ovoliko besmislen, tupav i netacan komentar. Slicne dileme sam imao i ja, ali sam se odlucio za smer statistika na ekonomskom fakultetu u Beogradu. Master aktuarstvo. Sam fakultet je generalno neorganizovan, haotican i potrebna mu je reforma do temelja. Kao i na svakom, ima finih koski od ispita, ali nekako se predje preko toga. Uz to sam odlucio da se malo doskolujem iz programiranja i baza podataka. Plate su odlicne, problem je samo probiti led i naci placenu praksu za pocetak. U poslednjih par godina je mnogo napredovao trend neplacenih praksi, pa se ljudi bez iskustva obraduju kada dobiju sansu da volontiraju. Ps. Na Ekonomskom je sve više studenata koji se odlucuju za master iz aktuarstva, tako da je realno da kroz 7-10 godina dodje do prezasicenja na trzistu rada.

 

A zasto, umesto sto vredjas forumasa koji je dobronamerno odgovorio coveku, ne kazes sta je to toliko besmisleno u njegovom stavu ili sa cim se ne slazes, tim pre sto si sam napisao nesto slicno (ovo sto sam podebljao)?

 

Mislim da ima dosta istine u ovome sto je rekao. Znam iz iskustva da je tamo totalni haos - od infrasrukture koja se raspada (postavljaju se kante jer potkrovlje prokisnjava), preko zakrvljenosti izmedju profana raznih frakcija (a prosetaj im po web stranicama da vidis kad su poslednji rad objavili - tj. ako imaju stranice, posto je nivo apdejtovanosti veb stranica nastavnog osoblja obrnuto proporcionalan akademskoj tituli) do katastrofalnih obrazovnih rezultata. Nedavno mi je pricao jedan asistent sa ovog faxa da su ljudima na kraju 4. godine nastavnickog smera dali da urade isti test koji je ta generacija pre 4 godina dobila na prijemnom ispitu - i ispostavilo se da su apsolventi gore uradili taj test nego sto su ga uradili pre 4 godine!!! Dakle ljudi su nakon 4 godine studiranja na MATF-u gore znaju matematiku nego prvi dan kada su krocili na taj fakultet!!!

 

Naravno, ima sjajnih ljudi (verovatno su oni u vecini), sjajnih profesora i asistenata, no oni nikako da izbiju u prvi plan od "kolovodja" (neki od najvrednijih su skrajnuti da predaju matematiku na Hemijskom i Fizickom fakultetu itd.) koji su kidnapovali fakultet i drze sve ostale za taoce.

 

Sto se tice EKOF-a, njihovi rezultati su takodje porazavajuci, iz onoga sto ja vidim i cujem, izbacuju gomilu diplomiranih ekonomista koji ne umeju da objasne najelementarnije stvari, npr. "zbog cega nam centralna banka svima ne nastampa duplo vise para pa da svi budemo duplo bogatiji", znaju oni da bi tako nastala neka inflacija, ali zasto i kako tacno izgleda na terenu, da objasne korak po korak sta se desava u realnoj ekonomiji pojma nemaju.

 

Doduse, ruku na srce, slicna je situacija na velikoj vecini fakulteta na BU, od nepismenih lingvista (buducih nastavnika srpskog) preko hemicara koji ne znaju kako nastaju hemijski elementi, filozofa koji nikada u zivotu nisu procitali celu knjigu do kosmologa koji nikada nisu culi za Mikrotalasno Pozadinsko Zracenje i kad zelite da sa njima porazgovarate o tome odgovore vam "ne verujem da to ima i moze"...


  • 1

#10 Dubiozni Goblin

Dubiozni Goblin
  • Banned
  • 640 posts

Posted 06 July 2017 - 22:09

Niko nije vredjao forumase. Forumas xy napisao bezveznu recenicu o tradiciji i ne znam ti ja cemu. Ja kazem konkretno - nadjite mi aktuara sa pmf-a koji nema posao. Valjda je to jedna od osnovnih poenti studija. Ekof se raspao i i dalje se raspada u odnosu na ono sto je bio pre 10-15 godina. Par godina unazad ne popunjavaju upisnu kvotu nego pozivaju studente koji su polagali prijemni na drugim fakultetima BU da se upisu. Od Bolonje ni B, a od komunizma promenili ono sto valja. Boricic i kompanija su doveli nekada ozbiljan fakultet na rub sprdnje.
  • 0

#11 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 06 July 2017 - 22:22

Niko nije vredjao forumase. Forumas xy napisao bezveznu recenicu o tradiciji i ne znam ti ja cemu. Ja kazem konkretno - nadjite mi aktuara sa pmf-a koji nema posao. Valjda je to jedna od osnovnih poenti studija. Ekof se raspao i i dalje se raspada u odnosu na ono sto je bio pre 10-15 godina. Par godina unazad ne popunjavaju upisnu kvotu nego pozivaju studente koji su polagali prijemni na drugim fakultetima BU da se upisu. Od Bolonje ni B, a od komunizma promenili ono sto valja. Boricic i kompanija su doveli nekada ozbiljan fakultet na rub sprdnje.

Nemoj pogresno da razumes. PMF je od uvek patio od manjkavosti primene znanja. Ne vidim sta je lose, kad se kritikuje necija nesposobnost u povezinajju teoretskog znanja sa RL. Ako te umirjue, nije samo PMF takav i ostalie suvo matematicke skole manjkaju u primenjenoj matematici, neke skole su svesne toga, a neke ne. 


  • 0

#12 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 06 July 2017 - 22:29

Niko nije vredjao forumase. Forumas xy napisao bezveznu recenicu o tradiciji i ne znam ti ja cemu. Ja kazem konkretno - nadjite mi aktuara sa pmf-a koji nema posao. 

 

Mogu da ti ih nadjem koliko hoces. OK, nije bas da nemaju posao, svi imaju nekakav posao, ali recimo rade u skoli ili nekom birokratskom budzaku nesto van struke za malu platu itd...(ti bi kao ekonomista trebalo da znas da (iz teorije ekvilibrijuma) uvek svi koji zele da rade mogu da nadju posao, samo je pitanje kakav i koliko placen)

 

A tacno je i to da u Srbiji postoji nulta tradicija aktuarstva i bankarstva uopste a bogami i obrazovanja, dakle svih tih "nenarodnoh aktivnosti i elemenata", a to je u ovim oblastima koje se ne mogu izgraditi preko noci daleko od zanemarljivog faktora...


  • 1

#13 Dubiozni Goblin

Dubiozni Goblin
  • Banned
  • 640 posts

Posted 06 July 2017 - 22:41

Slazem se da u Srbiji (generalno) ne postoji tradicija obrazovanja, niti vaspitanja. Ok, mozda su oko mene takvi primeri pa su aktuari zaposleni u struci, ali ipak je to solidan broj da bi bila statisticka greska. Kakav god da je PMF sumnjam da je gori od ekonomskog. Ne znam, na prvopomenuti sam usao najdalje do wc-a, ali odbijam da verujem da je ekof bolji od necega.
  • 0

#14 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 06 July 2017 - 22:48

:lol+:

Moj jedan prijatelj je govorio dok smo bili studentarija, pa bili razni experti na ETF, jedan je cak pitao da mu se citiraju teoreme iz matematike po broju u njegovoj knjizi, da kad covek dobro i stvarno nauci ni kod Hitlera ne moze da padne. To primenjeno na PMF, ili EF, moze da se veze, na slucaj, da ako covek zaista studira i nauci, ima da radi u struci i da bice cenjen, zbog toga sto zna.

Nije vazno sta covek studira, vec kako.


  • 1

#15 Горазд

Горазд
  • Members
  • 1,382 posts

Posted 07 July 2017 - 09:33

Istina je da ljudi sa aktuarskim smerom (koji je realno smer za verovatnocu i statistiku, a preimenovali su ga kako bi privukli ljude verujem) u sustini nalaze posao. Od mog drustva sa tog smera ne znam nikoga da nema posao (obicno rade u osiguravajucim kucama, statistical analysis i slicno, ni sam nisam pohvatao), no istina je i da su svi oni bili dobri studenti i da su zavrsili fakultet u roku (tj. nemam u tom drustvu neke koji su se vukli po fakultetu). Znam i za neke sa matematike koji su zavrsili neki master na ekonomskom, gde kao dosta predavanja drze strani profesori. Oni su zadovoljni sa tim masterom (mada taj master mnogi koriste i da operu diplomu, upisuju ga i neki sa drustvenih nauka, valjda i sa privatnih (al dobro, valjda masteri samo za to i sluze, da se uzmu pare i operu diplome)).

 

@bohumilo: to za L smer stvarno ne znam. Mogu samo da pretpostavim koji asistent ti je to pricao (jedan od neke dvojice mora biti, da ih ne spominjem po imenu ovde), no fora je verovatno u tome sto su prvo ti sami studenti upitni (cast izuzecima, a na tom smeru to bas i jesu izuzeci), sto na matf-u i ne rade vise toliko te stvari sa prijemnog (mnogi upisu fakultet misleci da je to ta ista matematika iz srednje, radicemo logaritme i iracionalne nejednacine, kako da ne), a i sto su zbunjeni od zivota na kraju, prodju oni kroz razne filtere. Mislim da su sad na sednici NNV povodom prijemnog rekli da je za 50 mesta manje interesovanje za L smer, sto je i logicno, jer su ljudi shvatili da je bolje da malo vise uce i zavrse neki drugi smer pa da imaju jos neku opciju sem da budu profesori. Oko naucnog rada bih preskocio, mislim da ima pomaka u poslednje vreme, da su se oformile neke grupe. Problem matf je sto ima dosta wanna be politicara (mislim da je Shrodinger pre pricao o tome). No, dosta, nije tema matf. 


  • 0