Jump to content


Photo
- - - - -

Srb u NATO (Srbija se budi 2.deo)


  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#1 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 24 May 2017 - 14:04

Postoji ta jedna prica novijeg datuma, da citavih 75% gradjana ne bi moglo da podnese da vidi svoju otadzbinu u jednoj NATO. To je naravno napredak u odnosu na starije datume, kada je citavih 99% bilo umesto sadasnjih 75...

 

E pa, ako je u pitanju napredak i ako je Srbija pocela da se budi 2. deo,

vrlo brzo ce taj procenat da se smanji i da nastavi da se smanjuje...hej, to znaci da postoji trend poboljsanog misljenja...

 

Koliko je zapravo vazno u kolikom procentu o necemu misle male bebe?

 

Zar politicari nisu zato i izabrani da misle umesto njih i otvore raspravu na kojoj ce oni, kao javne licnosti od narodnog poverenja da sami kazu da se Srbija probudila 2.deo i rekla Da NATO savezu?

 

 

...slazem se npr sa ovom misljenjem

 

Pitanje za predsednika Vlade, ali i za vladajuću koaliciju, odnosno sve ministre koje je predstavljaju u republičkoj Vladi. Juče je Aleksandar Vučić održao predavanje na Fakultetu za bezbednost, i tokom tog predavanja rekao nešto što ne može, bar što se tiče naše stranke, ostati bez političke reakcije. Naime, aktuelni predsednik Vlade i izabrani predsednik Republike je izjavio pred studentima Fakulteta za bezbednost da bi Srbija imala mnogo manje problema nego što ih trenutno ima kada bi promenila svoj odnos prema NATO-u, ali da tako nešto on u ovom trenutku ne želi da uradi zbog toga što 75% stanovništva u Srbiji nema pozitivno mišljenje o tom vojnom savezu. Složio bih se sa tim procentima i uopšte sa tom izjavom, s tim što ne mogu da prihvatim ono što proizilazi iz nje kao zaključak, a to je zapravo argumentacija za ovako loš odnos naše države prema sopstvenoj budućnosti i sopstvenim interesima, i želeo bih da o tome ozbiljno razgovaramo.

Godine 2007. na neozbiljan način ovaj parlament je usvojio Deklaraciju o vojnoj neutralnosti. Neozbiljan ne zbog toga što je većina glasala tako kako je glasala i proglasila tu vojnu neutralnost, nego zbog toga što nije vođena nikakva rasprava ovde u Skupštini, a još više zbog toga što se o tome nije razgovaralo u društvu. Danas je Aleksandar Vučić rekao veliku istinu, i kada je govorio o činjenici da bismo imali mnogo manje problema u razvoju zemlje i u stabilizaciji prilika u društvu, i kada je govorio o otporima toj ideji. Ali zamislite kada bi u svakom trenutku parlament ili vlast u Srbiji vodili računa isključivo o reakciji društva. Siguran sam da bi bio mnogi veći procenat onih koji su bili protiv smanjenja plata i penzija, recimo, onda kada je ta odluka doneta; da je bio mnogo veći procenat onih koji su se protivili izmenama Zakona o radu, i da se ne vraćamo sada u našu političku prošlost. Uglavnom su svi veliki potezi koji su dramatično menjali odnose u društvu bili praćeni otporom zbog toga što društvo nije razumelo o čemu se tu zapravo radi. Sećam se Zakona o privatizaciji iz 2001. godine, ne mislim da je bolje prošao ni Zakon o privatizaciji iz 1997. godine. Da se, po pravilu, kada se govori o privatizaciji javnih sistema nailazi na velike otpore sindikata i zaposlenih, a godinu, dve ili tri posle toga kada nedostaje novca za dalji tehnološki razvoj, za takmičenje sa konkurencijom, počinjemo da žalimo za onim što smo u prošlosti propustili da uradimo. Da se ne vraćamo na nacionalna pitanja, na ono što je obeležilo početak ’90. godina, i dan danas razglabamo o tome da li nam je neko nudio ulazak u Evropsku ekonomsku zajednicu za mirno rešenje jugoslovenske krize, da se ne vraćamo na Z4, da ne pominjemo sada ovde Ahtisarijev plan dok se borimo za njegove delove i primenu u onome što smo prihvatili u Briselu šest godina pošto smo ovde odbacili Ahtisarijev plan.

Dakle, o NATO-u moramo ozbiljno razgovarati. I mene interesuje kada će izabrani predsednik tu temu staviti pred nas ovde u parlamentu, kako bismo mogli kao odgovorni ljudi da razgovaramo o onome o čemu se do sada u Skupštini nije razgovaralo. Kakva je perspektiva društva koje je tako duboko izolovano i hermetizovano kao što je to naše u ovom trenutku. Svi naši susedi su ili ušli u NATO, ili to pokušavaju da urade. Hajde da ne ulazimo previše u analizu krize u Makedoniji i ono što smo tamo pokušali da uradimo. Ali ulazak Crne Gore, formiranje nove vladajuće koalicije u Makedoniji, jače prisustvo NATO-a u regionu, ono što je pred nama a to je rešavanje krize u Bosni i Hercegovini - ne može biti zanemareno pre svega imajući u vidu činjenicu da dva od tri naroda koji su temelji te države žele u NATO, tu mislim na Bošnjake i na Hrvate i činjenicu da su to nekada želeli i Srbi, makar oni koje je predstavljao Dodik, u međuvremenu je promenio to svoje mišljenje.

Dakle, stav Vučića da bi zemlja imala mnogo manje problema kada bi se opredelila za saradnju sa NATO i ulazak u NATO, obavezuje svaku vlast pa i njegovu da otvori ozbiljnu raspravu ovde u parlamentu, kako bismo mi na sebe preuzeli odgovornost za sprovođenje one politike koja možda danas ne nailazi na razumevanje u društvu, ali će sasvim sigurno otvoriti drugačiju i kvalitetniju perspektivu, i osigurati budućnost makar našoj deci, koja će biti drugačija od onog što smo svi zajedno preživeli.

Zamislite na šta bi ličio odnos Grčke i Turske da i jedni i drugi nisu u NATO-u. Živimo na prostoru na kojem je svaka generacija ratna generacija, i moja, i generacija mojih roditelja, i njihovih roditelja, samo naša deca rođena posle 2000. imaju tu sreću da sebe mogu opisati kao generaciju koja nije ratovala - takvu budućnost im moramo osigurati.

Članstvo u NATO-u je najčvršća garancija u ovom turbulentnom vremenu za koju se mi možemo opredeliti. O tome treba ozbiljno razgovarati, uz sve probleme koji tako nešto prate. Ne znam ni za jednu zemlju u regionu koja je ušla u NATO bez ozbiljnih unutrašnjih nesporazuma. Ne znam ni za jednu koja je ušla tako što su ljudi glasali na referendumu za to, ali hajde da kažemo da ćemo makar otvoriti dijalog u društvu i da ćemo omogućiti zemlji da o tome ozbiljno odluči.


  • 2

#2 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 24 May 2017 - 14:10

@Burgiba je dao zanimljivu konstataciju na temi o terorizmu, da nece biti napretka u suzbijanju teroizma dok se muslimaski verski lideri ne pozabave time, tj da prestanu da koriste religiju u tu svrhu

 

E sad mogli bi isto nasi politicari, tj AV posto on sam kaze da ne moze sam da odluci da li Srbija treba da udje u NATO ili ne, mogao da porazgovara sa nasim pravoslavnim verskim liderima i da polako oni propagiraju tu pricu kako Srbija treba da udje u NATO. Ja verujem da bi u roku od godinu dana bilo 75% za i 25% za ne


Edited by slavisa063, 24 May 2017 - 14:15.

  • 1

#3 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 24 May 2017 - 14:49

Aleksandar sa Ivicom I Sekijem ima te procente, a I sami su protiv NATO, tako da ne bih ja tu nista diro.

Malo cudi da je priznao da 25 % zeli u NATO, veliki su to procenti

na svu ovo njegovu anti NATO kuknjavu.


  • 0

#4 BeIgrade

BeIgrade
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 24 May 2017 - 16:19

Ma da, ne da narod, how yes no. Samo izgovor da nastavi sa dosadasnjom politikom. Neka se na javnom servisu zavrti par emisija gde bi se javnosti objasnilo sta je tacno I cemu sluzi NATO tj. pros&cons I prekine ova negativna kampanja, pa neka rade ankete... a ne ovako - misljenje jednog coveka da se uzima kao relevantno. Uostalom, I sami znamo koliku tezinu ima njegova rec...


  • 3

#5 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 24 May 2017 - 17:05

Narod bi u NATO-a, al' mu vuchic ne da. Zato narod voli svog Prangiju koji intimno ne biH u NATO-a, jer mu ne dozvoljava shajkacha u srcetu i bliskost sa Rusijom, macushkom srBskom.

Edited by Denis Jasharevic, 24 May 2017 - 17:06.

  • 0

#6 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 24 May 2017 - 19:56

Vucic je jednostavno zbunjen kao dva ludaka u buretu. Ili je udvojena licnost...

 

 Bukvalno Juce se hvalio kako ne zna za postojanje bolje masine od Miga , napadao ambasadora najmocnije zemlje sveta, takoreci komandujuce zemlje sveta,  a danas bi da udje u taj isti pakt...

 

 Daleko od toga da to sto je danas rekao nije istina ( i corava koka ponekad u zrno ubode ) , ali zasto onda njegovi glavni mediji ne prestaju da pljuju po svemu sto taj NATO predstavlja...  Ista takva antikampanja je i protiv EU u tim medijima.

 Nego se i dalje prosipa  da nas je taj zlocinacki NATO potpuno nezasluzeno i  "nicim izazvano " zasuo bombama, i to onim uranijumskim pa sad kao imamo epidemiju kancera u Srbiji. Kao da za taj kancer nisu krivi nemastina, opste siromastvo, nervoza gradjana zbog toga, kao da nisu krivi za tu epidemiju kancera uvoz mesa kome su istekli svi rokovi itd. 

 I naravno, nikako da se jasno kaze da nas nije taj NATO bombardovao tek tako, jer mu se eto "digao " malo na nas , nego da smo to mozda i itekako zasluzili.

 

  Kada bi njeogovi mediji malo poceli pisati pozitivnije o NATOu , kao na primer kako NATO stipendira studente u Hrvatskoj itd, bi taj procenat za NATO verovatno bio mnogo veci


Edited by Doc Holliday, 24 May 2017 - 19:57.

  • 2

#7 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 24 May 2017 - 21:30

Ma da, ne da narod, how yes no. Samo izgovor da nastavi sa dosadasnjom politikom. Neka se na javnom servisu zavrti par emisija gde bi se javnosti objasnilo sta je tacno I cemu sluzi NATO tj. pros&cons I prekine ova negativna kampanja, pa neka rade ankete... a ne ovako - misljenje jednog coveka da se uzima kao relevantno. Uostalom, I sami znamo koliku tezinu ima njegova rec...

 

Ja nigde nisam video da on kaze da ne da narod.

Mislim da je bio jasan da je licno protiv NATOa i da mu je drago sto 75 % deli njegove stavove.


  • 1

#8 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 24 May 2017 - 22:48

Ja nigde nisam video da on kaze da ne da narod.
Mislim da je bio jasan da je licno protiv NATOa i da mu je drago sto 75 % deli njegove stavove.


Zato kod Prangije nema dileeeemeeee, 200% protiv. Nema shta da "mislish".
  • 0

#9 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 25 May 2017 - 00:54

Dobro, to sa shajkachom u srcu je bila samo metafora ... pa nije ni Prangija toliko zatucan da seta sa shajkachom po Beogradu.
  • 0

#10 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 25 May 2017 - 03:11

Zato kod Prangije nema dileeeemeeee, 200% protiv. Nema shta da "mislish".

 

Sta god da te radi; niki problem.

Zapevaj zemo, mi sumadinci smo poznati slavuji : [


  • 0

#11 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 25 May 2017 - 03:27

Janković je za "Politiku" kazao da "ne boluje" za članstvom Srbije u tom vojnom savezu ali i da kao predsednik države "neće sebi dozvoliti luksuz" da važne stavove s dalekosežnim posledicama po državu formira na osnovu ličnih simpatija.

 

Kandidat za predsednika Srbije Saša Janković rekao je da ne bi potpisao nezavisnost Kosova i da je članstvo Srbije u NATO nepotrebno i nepoželjno.

 

I na kraju dokaz da ..... ako se ja radim biljkama, ovaj je na nekoj hemiji brate .....

Emotivne i druge razloge moramo da uzmemo u obzir, ali odluku moramo da donesemo za budućnost, ne prošlost, jer odlučujemo o tome da li ćemo da budemo, a ne da li smo bili članovi NATO", rekao je Janković.

 

:lol+: Pukla prangija.


  • 0

#12 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 25 May 2017 - 03:32

Emotivne i druge razloge moramo da uzmemo u obzir, ali odluku moramo da donesemo za budućnost, ne prošlost, jer odlučujemo o tome da li ćemo da budemo, a ne da li smo bili članovi NATO", rekao je Janković.

 

Vidi sta si citiro zemo, Jankovic misli da cemo morati u NATO.


  • 0

#13 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 25 May 2017 - 03:48

Ne bih ja da ulazim u psihoanalitiku. pogotovo oko "moranja" ......... znam samo da ako hocesh ..... mora i da ti udje..... to su josh i nashi stari govorili.  :D   

 

Shto se NATO tiche ja vidim da njima ide lepo i bez nas, tako da ....... neka ovako, nishta se ne mora ........ ima ko hoce, chekaju u redu.


  • 0

#14 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 25 May 2017 - 05:37

 A sta bi ti rekao za NATO , da si predsednicki kandidat ili neki novi lider opozicije u uslovima kakvi jesu. Gde je mozak nacije visedecenijski ispiran anti NATO propagandom ?  Prosao bi ko Ceda Jovanovic.

 

da bi se formirala neka nova svest, nova vecina  potrebna je isto tako duga pozitivna kampanja


  • 0

#15 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 25 May 2017 - 06:40

Pa Srbija bas i ne mora u NATO? Vec je okruzena zemljama clanicama NATO - ko je zeli napasti mora prvo da ide protiv susednih zemalja ... da prvo njih pregazi da bi dosao do Srbije!? Tako da indirektno, NATO vec stiti Srbiju!
  • 0