Jump to content


Photo
- - - - -

Socijalni sustav, solidarnost, osiguranje, trziste


  • Please log in to reply
894 replies to this topic

#781 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 13 June 2017 - 17:37

 

Problem sa komesarima je sto im je dato da odlucuju ne o sebi i organizaciji u kojoj su zaposleni nego imaju moc nad drugima bez direktnih (finansijskih i drugih) posledica po sebe, svog poslodavca i firmu u kojoj rade, sto je, uz nepismeno biracko telo, otvoren poziv da trampe usluge politicki dobro uvezanim biznismenima - a ni ta usluga ni naknada koju su za nju dobili ne mora biti ocigledna (najcesce i nije, nego se uvek prodaje pod firmom "borbe protiv monopola", "pomaganje randicima" itd).

 

U primeru koji je ovde naveden se radi o obicnoj kradji, on je neodvojiv od situacije kada zaposleni obije sef na poslu i ukrade pare. Ako je eksplicitno uhvacen da prima mito iz Renoa njega imaju pravo da tuze iz njegove firme (ali ne iz Skanije i Volva), bas kao da je obio sef na poslu.

 

Ali cak i da ga ne uhvate eksplicitno kako prima mito, on steti samo svojoj firmi a ne njihovoj konkurenciji, i njegova firma (Shell u ovom primeru) ce postati manje efikasna, gubiti trzisnu utakmicu, zaostajati za konkurencijom koja nema podmitljivog coveka na vaznom mestu da odlucuje o nabavkama, i to tako treba da bude posto Shell u ovom slucaju jeste manje efikasan igrac na trzistu - prosto ne vodi dobru kadrovsku politiku, ne radi dobru selekciju kandidata, nema efektan sistem provere sta joj rade zaposleni, koji bi eliminisao mogucnost ovakve prevare itd...sto su sve parametri efikasnosti vodjenja kompleksnog biznisa, dakle organizacija u svakom smislu a ne samo ko efikasnije busi naftu...i po to tome treba na vrh da dodju najbolje firme, na opsti benefit potrosaca i celog drustva.

 

 

 

Sve ovo bi bilo fantasticno kada bi se eliminisala ljudska priroda, a posto bi se na ovaj nacin nametnula jos veca "trka" opet bi oni sto podmicuju i primaju mito ugusili one koji zaista znaju i umeju. Tu ljudsku prirodu u ovom slucaju ima ko da kaznjava dok bi u onom imaginarnom ostala nekaznjena.


  • 0

#782 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 13 June 2017 - 21:23

Napravi razliku izmedju odgovornosti prema javnosti i prema poslodavcu.

Ako je vlasnik privatan moze da tuzi doticnog na civilnom sudu - to uglavnom da zaboravis.

Ako je vlasnik akcionarski onda je "javnost" zasticena krivicnim zakonom.

 

Kad se radi o drzavi onda je korupcija, a kad se radi o trgovini inside information, i slicne prevare u javnim firmama za licnu dobit onda je fraud.

 

Znaci svaki slucaj ima razlicit tretman prema stepenu odgovornosti.

 

 

Hvala na objašnjenju.

Zanima me jedna stvar.

 

Vratimo se za čas mom izmišljenom scenariju, u kome su likovi iz Renaulta preveslali svoje konkurente, Scaniu i Volvo, tako što su otkrili da je CEO Shella potkupljiv i uvalili mu milionče-dva da njima da ugovor, iako im je ponuda manje dobra.

 

Da li je to što je Renault uradio kažnjivo po zakonu?
Da li se kažnjava samo podmićivanje državnih službenika, ili se kažnjava i davanje mita i drmatorima iz firmi?

 

Pitam jer ne znam.

 

Scania i Volvo su u ovakvoj priči nepravedno oštećeni. Uradili su prototipe i prednacrte traženih specijalnih cisterni, izračunali i predložili svoj "quote". Kao što znaš, sve to ih košta...  a na kraju su  izvisili, i to ne zbog slabijeg kvaliteta (što je potpuno fer kriterijum, to je rizik na koji su od početka računali), već na  mućku. Oni su igrali pošteno, a zavrnuo ih je nepošten konkurent.

Sa moje laičke tačke gledišta, to je kao doping u sportu... dok se ostali takmičari lome i trude da prevaziđu svoje granice, treniraju kao ludi, ti se napumpaš koktelom odabranih hemikalija i ćapiš im medalju ispred nosa.  Ili boks meč u kome jedan od dva učesnika prihvati lovu da se skljoka u četvrtoj rundi...


Edited by yossarian, 13 June 2017 - 21:24.

  • 0

#783 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 14 June 2017 - 00:08

Hvala na objašnjenju.

Zanima me jedna stvar.

 

Vratimo se za čas mom izmišljenom scenariju, u kome su likovi iz Renaulta preveslali svoje konkurente, Scaniu i Volvo, tako što su otkrili da je CEO Shella potkupljiv i uvalili mu milionče-dva da njima da ugovor, iako im je ponuda manje dobra.

 

Da li je to što je Renault uradio kažnjivo po zakonu?
Da li se kažnjava samo podmićivanje državnih službenika, ili se kažnjava i davanje mita i drmatorima iz firmi?

 

Pitam jer ne znam.

 

Scania i Volvo su u ovakvoj priči nepravedno oštećeni. Uradili su prototipe i prednacrte traženih specijalnih cisterni, izračunali i predložili svoj "quote". Kao što znaš, sve to ih košta...  a na kraju su  izvisili, i to ne zbog slabijeg kvaliteta (što je potpuno fer kriterijum, to je rizik na koji su od početka računali), već na  mućku. Oni su igrali pošteno, a zavrnuo ih je nepošten konkurent.

Sa moje laičke tačke gledišta, to je kao doping u sportu... dok se ostali takmičari lome i trude da prevaziđu svoje granice, treniraju kao ludi, ti se napumpaš koktelom odabranih hemikalija i ćapiš im medalju ispred nosa.  Ili boks meč u kome jedan od dva učesnika prihvati lovu da se skljoka u četvrtoj rundi...

Proguta mi chrom dugacak odgovor. Vratila sam se da procitam tvoj hipoteticki slucaj.

Ono sto je krivicno odgovorno u tom slucaju je da je drmator ostetio svoje akcionare za sopstvenu dobit. Tu ulazi neka odgovorna berza u istragu. Obicno paralelno se pokrece class act akcionara. Isto kao kod inside trading

Istraga obuhvata ceo menadzment firme, posto javna firma mora da ima jake sisteme kontrole da se tako nesto ne desi (jedan covek ne donosi takvu odluku). Drmator se po kratkom postupku otpusta (damage control), njega ce odvojeno istrazivati za fraud.

To je uglavnom strasna situacija, istrage mogu da traju po vise godina pa i deceniju, posto se istrazuje sistemsko ostecivanje akcionara i veoma lako moze da unisti firmu (zato jaki sistemi kontrole).

 

Kad je u pitanju privatni vlasnik kod nekih velikih suma moze da se tretira kao fraud, ili bas da je krao sa racuna, inace teski slucaj da ces dokazati jer policija nece da se bavi time, obicno ce te uputiti na civilnu tuzbu

 

Scania i Volvo nemaju tu neka prava, mogu da tuze Shell, uglavnom se resava nekim poravnjanjem. Ono sto oni imaju je oruzje unapred - da ako posumnjaju da se tako nesto desilo, pokrenu tuzbu za unfair trade practices .... sto onda izazove sve ono gore pomenuto, pa do toga ne dodje obicno, nego ako firma otkrije da su pravu - drmator se tiho izbaci, a njima se plati neko obestecenje.

 

Rudi Djulijani je tako '80tih postao heroj Wall Streeta kada je istrazivao inside trading i pohapsio velike ajkule ....

 

Nadam se da razumes zasto sam ti skrenula paznju na razlicito tretiranje odgovornosti.

 

CEO Uniteda je radio u korist svojih akcionara, drmator iz porth auth koji ima odgovornost prema ljudima koji ga placaju (tj mi) je prevario nas....

 

U tvom hipotetickom slucaju taj u Renaultu koji je platio Shellu ce verovatno biti sklonjen negde - uz dobru isplatu jer on nije ostetio nikog od "javnosti". Bice oni osteceni jer je to neprihvatljivo ali nece biti gonjen od strane zakona. 

 

Prica sa farmaceutskim kucama je tretirana drugacije iako je B2B zato sto lekari imaju odgovornost prema pacijentima pa tako i farmaceutske kuce, znaci opet odgovornost prema "javnosti".


  • 1

#784 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 14 June 2017 - 02:54

Naravno da se necu sloziti, zato sto je opste poznato da je robovska radna snaga daleko nize produktivna.

 
Da crtam dijagrame? :lol:
 

Rekoh ja da nema smisla raspravljati sa nekim ko u kapitalizmu vidi bauka. Nego reci ti meni koga su pitali da uvedu doticnu regulaciju? komuniste mozda :lol+: Ili je ipak kapitalizam imao nesto s tim.....

 
Pa u dvije faze je uvodjena regulacija u USA. Jedna je dosla sa New dealom, kad je prethodno kapitalizam doveo do kraha berze i velike depresije, pa kad je svima svega bilo preko glave i kad su Socijalisticka Partija Amerike, Komunisticka Partija Amerike, sindikati, studentski pokreti i slicno dosli kod Ruzvelta i rekli, slusaj, ili ces ti da ovo rijesavas ili cemo mi ovdje da napravimo jos jedan SSSR, a Ruzvelt kao pametan politicar vidio da je ozbiljna stvar pa otisao kod ovih kapitalista i rekao, ozbiljna je stvar, ovo mora da se rijesava i kostat ce, a posto ste vi napravili ovaj cirkus, vi cete i da platite, pa uveo porez od 94% na bogate, maksimalnu platu, (trazio je on 100%, ali kroz pregovore sa republikancima doslo se do 94%).
 
Druga faza kad se najvise ragulacije uvodilo jeste pod uticajem demonstracija sezdesetih, tad je osnovan najveci proj agencija za zastitu ovog, zastitu onog. Pogledaj po wikipediji samo godine osnivanja agencija pa ce ti biti jasno.
 

:blink: Imao si uticaj uspeha u uravnilovki? kako to majke ti ako su svi isti i svima se zna mesto?
I ne razumes ni uticaj vlasnistva na uspesnost .....

Izvini ali ja bih rekla da ti nemas pojma sta je kapitalizam, nego nas onako gadjas nekim tvojim idejama o kapitalizmu koji eto jede malu decu.


Pa naravno da si imala, ne bi stvar funkcionisala jednog dana da nisi imala. Jesi imala one bodove sto se skupljaju, pa ih skupljas u zavisnosti od toga kakav si radnik, na kojoj si poziciji, da l' si zenjen ili ne, koliko dijece imas,.. itd. Pa na kraju dobijes stan. Pa vjerovatno osim Starog Grada i Vracara i mozda jos poneceg, ali svi ostali u Beogradu su dobili na taj nacin stan. Pa si imao kredite (i u komunizmu zamisli), pa kupis ficu, ili si gradio kucu ili sta si vec htjeo, posaljes dijete na fakultet. Naravno da si imao uticaj uspjeha i ne samo to, vec si imao i pozitivnu selekciju, u kapitalizmu sad imas negativnu selekciju.
 
Ono na sta ti vjerovatno mislis, jeste da osim zanatskih radnji i malih poljoprivrednika, nisi mogao imati neki svoj privatni biznis. To je tacno. Medjutim, ne mozes ga ni sad imati, odnosno mozes, ali vrlo, vrlo tesko. Jer kako da otvoris neku trgovinu npr, kad te sa cijenama odmah pokopaju megamarketi jer em, idu na kolicinu, em su se locirali u hangarima na obodu grada gdje im je cijena prostora minimalna.
 
Nego, ovo je bitna stvar, vecina ljudi i ne zeli neki svoj biznis ili ne znam sad sta. Vecina zeli kucu/stan, auto, kera i da odskoluje dijecu, i obezbjedi sebi penziju i da je zdravstveno zbrinuta. Ovaj danasnji kasni kapitalizam, koji je vec prakticki na umoru, to vecini ljudi vise ne moze obezbijediti. I tu je glavni problem, kao sto se i u Jugoslaviji, negdje u drugoj polovini sedamdesetih pojavio  isti ovaj problem, a eskalirao je osamdesetih.
 

Ne obesmisljavaj diskusiju uvodeci u pricu degutantne primere srpske burazerske ekonomije.
To razvodnjavanje nema sta da trazi ovde.


Nemoj ti da mi boldujes kad znas da sam u pravu. Primjera burazerske ekonomije u kapitalizmu imas koliko hoces, i ne samo to, eticki neprihvatljivog ponasanja takodjer. Etika tu nista ne znaci, osim sto ce ti svaki kapitalista reci da mu gusi ekonomiju. I etika i zakoni, i zato sve to treba deregulisati i prepustiti trzistu. Je l' tako? Tako je. Koliko prije neki dan evo, sjajan primjer primjenjene etike, zdravstva i slobodnog trzista: 'Svatko bi trebao imati pravo prodati svoj bubreg ako želi!' http://www.jutarnji....o-zeli/6229946/ (pozeljno bi bilo da procitas i ti i ostali citav tekst sa linka da ga ne kopiram sad).
 
Nas problem je sa druge strane, sto smo veoma mali, a sto se sve brzo izdesavalo, pa svi znamo kako su ovi domaci tajkuni dosli do para. Medjutim, danas je to elita, biznismeni, a kad pricamo kako sistematski treba izvrsiti transver novca od dna ka vrhu, to znaci da im na sistemski nacin treba omoguciti jos dodatan kapital. Takodje, kad Miskovic proda Maxi preko nekog Kipra ili Sejsela pa tamo (ne)plati porez, ili svi oni izvrse neke transvere izbjegavajuci porez u Srbiji, to je sve OK jer su svi oni "job crataors", a fakat je da im to treba omoguciti, zaboga trziste, liberalizam i tako to. Ili kao kad Todoric pukne u Hrvatskoj, onda fino treba socijalizovati taj dug, prebaciti na sve ostale. Samo cekam kad ce nesto slicno da bude i u Srbiji, a bice, nema trika da ne bude. Takodje, svi znamo da su ovi nasi, svoj prvi milion stekli prodajuci oruzje, drogu, naftu, cigare, bijelo roblje,.. itd. Vec naredna generacija to nece znati, a njihova dijeca biti ce jos ugledniji biznismeni. Bar se nadam da si nece medjusobno pucati u noge zbog silikonskih prostitutki i to u isto vrijeme dok se u Gosi radnik objesi. Mislim, je l' se iko zapitao kako smo kao drustvo dosli do toga? Jeste vraga, jedan dan u crnoj hronici i tjeraj po starom.

Nesto gore od burazerske ekonomije mi bas danas zapade za oko, bio sam do apoteke da kupim nesto protiv prehlade, pa mi dadose aspirin, kad pogledah na kutiji pise Bayer, odjednom mi se stvori u glavi slika IG Farbena i njihove uloge u dovodjenju Hitlera na vlast, i Ciklona B i radnog dijela logora Ausvic gdje su u Jevreji i ostali radili u robovskim uslovima i "rad oslobadja" i svega. Kasnije, kad je rat zavrsio IG Farben su razbili u nekoliko kompanija ukljucujuci Bayer, AGFA, BASF,.. itd. Sve mi se stomak okrenuo u jednom momentu. I ti kazes da ne pominjem ove nase degutantne primjere. Mnogo ste vi zasticeni i razmazeni u toj Svedskoj, a razmazile vas i zastitile upravo te trt-mrt-socijal gluposti.

Jos nesto, kad hoces da podignes ekonomiju to uvijek ide po sektorima, ne moze drugacije, neka sve bude privatno, ali mora da ide po sektorima, A, to bez koordinacije sa drzavom jednostavno ne moze. Ta prica kako ce samo trziste sve regulisati jednostavno nije realna i sluzi ljudima koji ne poznaju kako stvar funkcionise. Moze neki privatnik da pravi hotel navr brda, ali ako mu drzava tu ne dovede struju, vodu, telefon, ako ne sagradi put, organizuje hitnu sluzbu, policiju, ako ne sagradi zicaru, ma moze on da pravi taj hotel do sutra, dzaba mu. Ili u slucaju malina, sadi ih ti, ulazi svoje pare, napravi i hladnjacu, ali ako drzava nije u stanju da organizuje zeljeznicu, meterolosku sluzbu, protivgradnu sluzbu, dzaba ti. sadi ih ti do sutra. Ili ako drzava nece da skoluje potreban kadar. Ne ide to bez drzave, moze biti privatno, ali bez drzave ne ide i to smo vidjeli i u slucaju kad su propadale one banke po Americi kako so otrcali kod drzave da spasava sto se spasiti moze ili ode sve do djavola.
 

Svaka ti cast na cerekanju. Mislila sam da je razlika izmedju srpske ekonomije i americke ekonomije sa sve institucijama sistema jasna svima. To imajuci u vidu da je KPtreid kritikovao kapitalizam. Tu primeri srpskog privrednog kriminala i lopovi nemaju sta da traze jer to je tamo kosher.


Vidim, poceli smo i etikete da ljepimo :D

Nego jedna zabunu da rascistimo. Atreid nije kritikovao kapitalizam, nema Atreid sta da kritikuje kapitalizam. Iskritikovao ga je drug Marx bolje neko iko drugi sto ce ikada uraditi. Kapitalizam je jednostavno takav kakav je. Njemu je cilj profit i samo ga to interesuje. Nista drugo. I uradit ce sve sto moze da dodje do profita. Odnosno, sve ono sto mu se dozvoli. Pri tome je ekstremno nestabilan sklon krizama manjeg ili veceg intenzitetima, balonima, monopolima,.. itd. Atreid je ustvari kritikovao sve ove od konzervativaca do liberala sto dozvoljavaju kapitalizmu da radi sta hoce i da se ponasa kako hoce. I tu vjeru da je jedini ispravan nacin da se ovom krajnje nestabilnom dozvoli da radi sta hoce ili skoro sve sto hoce. Rekoh, trik je u jednom finom balansu, jer ako mu dozvolis da radi sta hoce, ode on u Kinu jer ce tamo napraviti veci profit, ako mu dozvolis poreske rajeve, tad naravno da ce tamo platiti porez ukoliko mu ista traze, ako mu dozvolis balone naravno da ce da ih naduvava dok ovi ne puknu, ako mu dozvolis monopole naravno da ce da ih pravi, jer ce mu tako ostati vise profita ili bar misli da ce mu ostati vise profita, a ako ga previse stegnes sa previse regulative ugusit ces ga pa ce praviti suvise mali profit, pa ce i naplata poreza biti suvise mala.

Osim toga, a ko tacno sprecava Vucica da izgradi institucije sistema u Srbiji? Sta mislis? Cak i Vucic takav kakav je nije bas toliko nesposoban, nije to njemu neki problem, neka fakulteti fino naprave studije, zaposlis ljude, das im zgradu, obucis ih, a prethodno doneses zakon koji regulise tu oblast. Zaista ja ne vidim neki poseban problem u tome, dakle, ko koci razvoj institucija? Ili kome je u interesu da nema institucija, ili ko napada izgradjene institucije u npr, Americi, kao nepotrebne, kao 'komesarske' i imenuje ih kao glavne kocnicare ekonomskog razvoja?

 

I kad si vec tu da ti kazem da se slazem sa tobom da solidarnost, drustvena odgovornost i socijalizam nisu ista stvar.

Socijalizam, fashizam i nacional-socijalizam su ista stvar u biti - ekonomsko planiranje iz Centrale i moc/kontrola drzave nad pojedincem.


Sa ovim se debelo necu sloziti. Cim mi postavimo pitanje "kako kapitalizam utice na drustvo"? Mi pricamo o socijalizmu. Socijalizam nije isti, ne postoji jedan socijalizam. Jedan kapitalizam postoji, sa samo jednim ciljem: - profitom. Ali, ukoliko mi kazemo, cekaj malo, sta ovaj radi svima nama da bi dosao do profita, mi smo na terenu socijalizma. Vidim, skocili su/ste tamo na temi o Americi i Trampovom povlacenju iz Pariskog sporazuma. Pa zar Pariski sporazum nije direktan primjer socijalizma? Kad smo se zapitali sta industrija radi planeti Zemlji i kako industrija (kapitalisticka) utice na klimatske promjene koje pogadjaju sve nas. Ovo je odlican primjer 'socijalizma' ili koji god termin da upotrebis, sveijedno je. I ne samo to, vec i odlican primjer kako se na ovaj nacin vrsi napredak covjecanstva, kad sankcionises upotrebe fosilnih goriva, a subvencionises obnovljive izvore energije, i guras tako proizvodnju elektricnih automobila a otezavas proizvodnju automobila na naftu. Sto za rezultat ima napredak citavog covjecnstva. Sa druge strane Trump je taj kapitalista koji kaze, zabole me za klimatske promjene, bitan mi je samo profit. I to je ono sto kapitalizam radi gleda samo i iskljucivo profit. Ukoliko mu dozvolis, naravno.

Socijalizam nije isti, nema jedan socijalizam, ne moze socijalizam biti isti u Srbiji, Svedskoj, Americi ili Iraku, jer prosto kapitalizam ne izaziva iste probleme u Srbiji, Svedskoj, Americi ili Iraku. Iz ovih, ili onih razloga problemi nisu isti, ali kapitalizam ima isti cilj i u Srbiji i u Svedskoj i u Americi i u Iraku.

A, pitanje terminologije "solidarnost, drustvena odgovornost ili socijalizam" jeste bitno samo u diskusijama i u medjima da bi se izbjegla diskreditacija. Jer je sama rijec "socijalizam" diskreditovana na milion nacina, pa kao ajde smislit cemo nesto drugo da nas bas ne bi povezivali sa ovom ili onom budalom, a bilo je takvih budala, ima ih koliko hoces. Pa zaboga jedan Vulin ili Dacic se deklarisu kao socijalisti, a u sustini su budale, ako vec ne i ortodoksni fasisti u cijim se priglupim tintarama sve zivo izmjesalo. Sto opet ne mjenja stvar da si na terenu socijalizma, cim postavis pitanje o nekom problemu koje kapitalizam pravi drustvu. Najjace je kad u americkim medijima krenu da pricaju o community ovo, community ono, pa kazem, a vidi ih, drustveno odgovornih, solidarnih socijalista koji diskutuju neki svoj community problem. I sve to tako, dok se ne javi neko ko ce da objasni da u Americi nepostoji tako nesto i da su oni tamo svi kapitalisti ili sta vec.


Fasizam i Nacizam su sa druge strane konzervativne revolucije. Kad za probleme koje izaziva kapitalizam optuzis one pogresnih krvnih zrnaca, kad su ti tradicionalne vrijednosti na prvom mjestu, ali pri tome ne bijezi nacizam od kapitalizma, zapravo opet radi sve da kapitalizmu dozvoli da bude sto uspjesniji, a nije im problem cak ni robovsku radnu snagu da koriste kao vec spomenuti IG Farben. Medjutim, za svoju naciju, vjeru, prava krvna zrnca, znaci ona arijevska, za njih vazi blagostanje, oni su iznad toga, oni su rodjeni da upravljaju sa tim, i oni su nadljudi rodjeni da vladaju,.. i tako to, ostali mogu da crknu, ili prije nego crknu da rade dok ne crknu u IG Farbenu. Dovoljan dokaz je da ukoliko u nacizmu ili fasizmu postavis pitanje "cekaj, a sta kapitalizm radi nasem drustvu?", imao si odlicnu sansu da se pridruzis ovima sto sljakaju u IG Farbenu, dok ne crknes zajedno sa njima.


Osim toga, ti i danas imas ekonomsko planiranje iz centrale. Kad odlucujes gdje i kuda ces da pravis autoput, to ti je direktno ekonomsko planiranje iz centrale (ovaj primjer je dobar posebno imajuci u vidu da je auto-industrija visekomponentna, automobile proizvode sad vec svuda privatna koncerni, ali puteve proizvodi drzava, cak i naftu negdje proizvodi drzava, a negdje privatna preduzeca). Medjutim, slazem se da je danas manje planiranja iz centrale, i to je dobro, ne treba drzava ni iz bliza sve da planira i da kontrolise, nema nikakve potrebe da toliku moc akumulira u svojim rukama, ali isto tako daleko od toga da danas drzava ne pravi ekonomsko planiranje i da treba da digne ruke od toga.


I sto se tice kontrole drzave nad pojedincem, pa zahvaljujuci Snowdenu vidjeli smo da je danas kontrola drzave nad pojedincem veca nego ikada ranije. To ne da nije nestalo, vec se sa tehnoloskim razvojem doslo do neslucenih kapaciteta kontrole. I sta mislis zbog cega je potrebno imati toliku kontrolu? zbog terorizma, aha, kako da ne, ili zbog mogucnosti da ti se ljudi pobune. Pa umjesto u skolstvo i zdravstvo ulazes u instrumente kontrole. U svakom slucaju platis. Na ovaj, ili onaj nacin.


BTW, Je l' rekoh da je Bayer danas respektibilna farmaceutska kompanija,... eh, ti kapitalisti,.. djavolcici mali.


Edited by Atreid, 14 June 2017 - 03:14.

  • 0

#785 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 14 June 2017 - 02:59

Hvala na objašnjenju.

Zanima me jedna stvar.

 

Vratimo se za čas mom izmišljenom scenariju, u kome su likovi iz Renaulta preveslali svoje konkurente, Scaniu i Volvo, tako što su otkrili da je CEO Shella potkupljiv i uvalili mu milionče-dva da njima da ugovor, iako im je ponuda manje dobra.

 

Da li je to što je Renault uradio kažnjivo po zakonu?
Da li se kažnjava samo podmićivanje državnih službenika, ili se kažnjava i davanje mita i drmatorima iz firmi?

 

Pitam jer ne znam.

 

Scania i Volvo su u ovakvoj priči nepravedno oštećeni. Uradili su prototipe i prednacrte traženih specijalnih cisterni, izračunali i predložili svoj "quote". Kao što znaš, sve to ih košta...  a na kraju su  izvisili, i to ne zbog slabijeg kvaliteta (što je potpuno fer kriterijum, to je rizik na koji su od početka računali), već na  mućku. Oni su igrali pošteno, a zavrnuo ih je nepošten konkurent.

Sa moje laičke tačke gledišta, to je kao doping u sportu... dok se ostali takmičari lome i trude da prevaziđu svoje granice, treniraju kao ludi, ti se napumpaš koktelom odabranih hemikalija i ćapiš im medalju ispred nosa.  Ili boks meč u kome jedan od dva učesnika prihvati lovu da se skljoka u četvrtoj rundi...

 

Da malo zakomplikujem ovaj tvoj hipoteticki slucaj, pa da uzmemo u obzir i to da su novci od (privatnog) penzionog i zdravstvenog fonda investirani u dionice Shella? Zar na taj hipoteticki nacin onda on nije ostetio gomilu ljudi koji su uplacivali u (privatno) zdravstveno i penziono?


  • 0

#786 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 14 June 2017 - 03:41

 
 

Da se ja ne bih bavila carsafima texta - izbaci iz glave sistem u SR ili uopste na balkanu, to nije kapitalizam. A posto ti se sve to brka potpuno je besmisleno sa tobom raspravljati kapitalizam. drug Marx je udavljen u gulagu, u stotinama gulaga. Na svu srecu, napredni svet cveta u kapitalizmu, nikad mu nije bilo bolje.

 

Samo se ti zabavljaj analiziranjem kapitalizma u ex-YU, Oximoron.

 

Sutra ce - samo sto nije, Severna Koreja sve da nas unapredi  ;)


  • 2

#787 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 14 June 2017 - 04:06

Da se ja ne bih bavila carsafima texta - izbaci iz glave sistem u SR ili uopste na balkanu, to nije kapitalizam. A posto ti se sve to brka potpuno je besmisleno sa tobom raspravljati kapitalizam. drug Marx je udavljen u gulagu, u stotinama gulaga. Na svu srecu, napredni svet cveta u kapitalizmu, nikad mu nije bilo bolje.

 

Samo se ti zabavljaj analiziranjem kapitalizma u ex-YU, Oximoron.

 

Sutra ce - samo sto nije, Severna Koreja sve da nas unapredi  ;)

 

Da napredni svijet cvijeta u kapitalizmu, mi ne bi ni pricali o ovome, ovako koliko vidim Ilinois je pred bankrotom: Could Illinois Be the First State to Go Bankrupt? http://www.thefiscal...ate-Go-Bankrupt

 

Mozda se ja i bavim glupostima, ali ovaj kasni kapitalizam tesko da ce jos dugo. Ili cak i ako i u tome grijesim, opet trenutni trend nije da stvar ide na bolje, vec na gore.


Edited by Atreid, 14 June 2017 - 04:07.

  • 0

#788 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 14 June 2017 - 04:19

Da napredni svijet cvijeta u kapitalizmu, mi ne bi ni pricali o ovome, ovako koliko vidim Ilinois je pred bankrotom: Could Illinois Be the First State to Go Bankrupt? http://www.thefiscal...ate-Go-Bankrupt

 

Mozda se ja i bavim glupostima, ali ovaj kasni kapitalizam tesko da ce jos dugo. Ili cak i ako i u tome grijesim, opet trenutni trend nije da stvar ide na bolje, vec na gore.

Ti ne da se bavis glupostima, nego ih kreiras, samo zato sto ti to tako odgovara. Da imas nesto smisleno da napises o generacijskoj solidarnosti ti ne bi mrljao o Illinois-u, vec bi se borio za pare koje ce deca da ti daju. :puke: na svaki tvoj post.


Edited by mrd, 14 June 2017 - 04:27.

  • 1

#789 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 14 June 2017 - 07:06

Da malo zakomplikujem ovaj tvoj hipoteticki slucaj, pa da uzmemo u obzir i to da su novci od (privatnog) penzionog i zdravstvenog fonda investirani u dionice Shella? Zar na taj hipoteticki nacin onda on nije ostetio gomilu ljudi koji su uplacivali u (privatno) zdravstveno i penziono?

 

Uopste ne moras toliko da komplikujes. Zamisli samo jednu privatnu bolnicu, ciji menadzer zaduzen za nabavku opreme sklopi dil s nekom novom i nepoznatom firmom, koja se tek juce pojavila na slobodnom i samoregulisucem trzistu. Firma bolnici isporuci neku opremu, koja isto tako dolazi sa slobodnog trzista. Oprema prosla osnovne testove i jeftina je, ali su u nastavku upotrebe pokaze da ipak nema isti efekat (npr kod dijagnostike) kao ona poznatih proizvodjaca. Jer valjda je poznato da testiranja na zivim ljudima traju godinama, pa i decenijama. Ili je oprema vrhunska i dolazi od poznatih proizvodjaca, ali je kod ove firme duplo skuplja nego kod drugih.

I sad na scenu stupaju kupci usluga, u ovom slucaju bolesni ljudi, ali kobajagi ravnopravni akteri na slobodnom trzistu. U prvom slucaju dobijaju slabiju uslugu za iste pare, u drugom je usluga dobra, ali je placaju duplo. U oba slucaja su osteceni, a dok trziste to regulise, bice i mrtvi. Bolnica i firma mogu doveka da se sude, mogu tu da se umesaju i osiguravajuce kuce i dodatno zakomplikuju stvar, ali mrtvi ljudi vise nece moci da ucestvuju u toj "trzisnoj utakmici".

A da podsetim, za slucaj da je neko zaboravio - ovaj razgovor je poceo od pitanja da li zdravstvo treba da bude regulisano od strane drzave, ili da bude prepusteno slobodnom trzistu. Nije od toga da li drzava treba da se mesa u odnose Shell-a i Renault-a, ali dobro poznatim spinom stigosmo na sasvim drugi teren.

Zato bi se ipak trebalo zadrzati na farmaceutskim kucama. Tu se mnogo bolje vidi uticaj slobodnog trzista na kvalitet zdravstva.


  • 0

#790 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 14 June 2017 - 10:52

Scania i Volvo nemaju tu neka prava, mogu da tuze Shell, uglavnom se resava nekim poravnjanjem. ...

Naravno da nemaju, kupac nije u obavezi da izabere najbolji proizvod odredjene vrste, nego ima pravo da diskriminise izmedju proizvoda kako god zeli, to je temeljno ljudsko pravo i kljucni princip koji generise snagu slobodnog trzsta. Sve i da (pasteta u konzervi) Argeta i ona bljutava pasteta u crevu isto kostaju, i recimo da je evidentno da je Argeta kvalitetnija po svakom parametru kojim se meri kvalitet hrane, ja mogu mirne duse da kupujem crevo svakog dana, mogu da bacam novcic i tako odlucujem, mogu da budem prevaren od strane rodjaka koji radi u fabrici pasteta u crevu da je ona bolja itd...i advokati iz Argete nemaju nikakvog osnova da mene tuze jer ih ja nisam nicim ostetio, oni nemaju pravo na moje pare bez obzira kakav proizvod imali...mogu da mi ukazu na to da sam ja glup i da sam prevaren, i to je otprilike sve...

To je razlicito od varanja u sportu, koji nije trziste nego jedan proizvod na trzistu, koji zbog svog specificnog karaktera, tj. cinjenice da u sebi sadrzi takmicenje medju ljudima nagoni neke da ga koristi kao analogoiju svega sto u sebi sadrzi takmicenje, no ta je analogija vrlo ogranicenog dometa.


Sa moje laičke tačke gledišta, to je kao doping u sportu... dok se ostali takmičari lome i trude da prevaziđu svoje granice, treniraju kao ludi, ti se napumpaš koktelom odabranih hemikalija i ćapiš im medalju ispred nosa. Ili boks meč u kome jedan od dva učesnika prihvati lovu da se skljoka u četvrtoj rundi...

Ova prevara odnosno kradja se sastoji u tome da "unutra nije ono sto pise na ambalazi" tj. u krsenju ugovora. Naime, kupci sportskog dogadjaja - publika na stadionu i medijske kuce - imaju implicitan ugovor sa proizvodjacem/priredjivacem tog proizvoda (NBA ligom, Atletskom asocijacijom, FIFA-om, Formulom 1, ATP-om itd) da ce pravila tog sporta biti postovana, da ce svacija motka biti iste duzine, kos istog obima, da niko nece u sebi imati nedozvoljene supstance, da ce sudija biti objektivan itd, te krsenje ovog ugovora predstavlja kradju i prevaru.

S druge strane, slicno, sportisti imaju eksplicitan ugovor sa proizvodjacem sportskog dogadjaja da za odredjenu naknadu i obavezu organizatora da ce uslovi biti jednaki za sve ucesvtuju u proizvodnji tog dogadjaja uz obavezu da se ponasaju po propisima (da se ne dopinguju recimo, ili da ne namesta mec). Dakle oni dopingovanjem podkradaju i organizatora i ostale sportiste kojima je ugovorom obecano fer takmicenje i legitimno je da oni varalicu i/ili priredjivaca takmicenja sudski gone.

Edited by bohumilo, 14 June 2017 - 10:57.

  • 1

#791 red pill

red pill
  • Members
  • 616 posts

Posted 14 June 2017 - 11:12

@vilhelmina

 

Medicinska oprema mora biti po izvesnim standardima, recimo skener, i ako ti standardi nisu ispostovani proizvod ne sme da se nadje na trzistu. A da li je skener GE ili Siemens, manje je vazno, dok su standardi ispostovani. Slicno vazi i za obican skalpel, mora biti tog i takvog materijala, sa izvesnom povrsinskom obradom koja je naznacena u standardu. I slicno, lek ili infuzija ili bilo sta drugo. I ne samo medicinska oprema, videces na obicnom mobilnom telefonu da je po tom i takvom standardu, recimo FCC, da ne izaziva interferenciju sa drugim elektricnim uredjajima.

 

Sloboda ne predstavlja mogucnost da se plasira macka u dzaku.


Edited by red pill, 14 June 2017 - 11:26.

  • 0

#792 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 14 June 2017 - 11:21

...

 

... sloboda ne predstavlja mogucnost da se plasira macka u dzaku ...

 

 

Zasto piskaras o necemu o cemu blagog pojma nemas?

 

Btw, sloboda misljenja / govora ne podrazumeva mogucnost da se 'plasira macka u dzaku'.

:lol+:

 

...


  • 0

#793 red pill

red pill
  • Members
  • 616 posts

Posted 14 June 2017 - 11:23

Dobrodosao na ignore. Vise tvoje postove necu ni da vidim.


  • 0

#794 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 14 June 2017 - 13:17

Uopste ne moras toliko da komplikujes. Zamisli samo jednu privatnu bolnicu, ciji menadzer zaduzen za nabavku opreme sklopi dil s nekom novom i nepoznatom firmom, koja se tek juce pojavila na slobodnom i samoregulisucem trzistu. Firma bolnici isporuci neku opremu, koja isto tako dolazi sa slobodnog trzista. Oprema prosla osnovne testove i jeftina je, ali su u nastavku upotrebe pokaze da ipak nema isti efekat (npr kod dijagnostike) kao ona poznatih proizvodjaca. Jer valjda je poznato da testiranja na zivim ljudima traju godinama, pa i decenijama. Ili je oprema vrhunska i dolazi od poznatih proizvodjaca, ali je kod ove firme duplo skuplja nego kod drugih.

I sad na scenu stupaju kupci usluga, u ovom slucaju bolesni ljudi, ali kobajagi ravnopravni akteri na slobodnom trzistu. U prvom slucaju dobijaju slabiju uslugu za iste pare, u drugom je usluga dobra, ali je placaju duplo. U oba slucaja su osteceni, a dok trziste to regulise, bice i mrtvi. Bolnica i firma mogu doveka da se sude, mogu tu da se umesaju i osiguravajuce kuce i dodatno zakomplikuju stvar, ali mrtvi ljudi vise nece moci da ucestvuju u toj "trzisnoj utakmici".

A da podsetim, za slucaj da je neko zaboravio - ovaj razgovor je poceo od pitanja da li zdravstvo treba da bude regulisano od strane drzave, ili da bude prepusteno slobodnom trzistu. Nije od toga da li drzava treba da se mesa u odnose Shell-a i Renault-a, ali dobro poznatim spinom stigosmo na sasvim drugi teren.

Zato bi se ipak trebalo zadrzati na farmaceutskim kucama. Tu se mnogo bolje vidi uticaj slobodnog trzista na kvalitet zdravstva.

Auu Vili, jel znas ti o cemu pricas? Cula nesto o medjunarodnim standardima?

Jel znas da bolnica moze da kupi off label opremu? ne samo sto moze da kupi off label, sto cisto sumnjam da znas sta znaci, nego moze i da uveze experimentalnu.

 

Ovaj post me fizicki zaboleo koliko nema veze sa realnoscu.


  • 3

#795 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 14 June 2017 - 13:45

...

 

... ovaj post me fizicki zaboleo koliko nema veze sa realnoscu ...

 

 

Kako nema? A 'osecanja'?

;)

Zar to nije najvrednije sto imamo kod coveka?

(pare ce vec neko drugi da dâ!)

 

Gde ti kao CEO, sve sa znanjem, mozes da se poredis sa likovina koji ispoljavaju 'visak osecanja'?

B-)

 

...


  • 1