Jump to content


Photo
- - - - -

SRBIJA NA PRODAJU!


  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1 veciti putnik 2

veciti putnik 2
  • Members
  • 628 posts

Posted 20 May 2017 - 19:09

Listam stampu, citam o ekonomiji Srbije i vidim trend masovne prodaje resursa Srbije! Pitam se da li je neophodno prodati ama bas Sve sto vredi u nasoj zemlji. Znam da su nam rezerve na 10 milijardi evra a mi duzni 24 milijarde evra ali da li je to razlog opste prodaje Srbije (duzni smo vise nego sto imamo i sto privredimo) ili smo jednostavno ucenjeni od globalnih igraca da nasa vlada vise nema izbora, ne rukovodi se nacionalnim interesima vec golo prezivljavanje na vlasti! Da li smemo prodati prirodna bogatstva zemlje? Banje, rudnike, izvore vode, zemlju? Ceka li nas to moderno robovlasnicko drustvo, da ne preteram imperijalisticko, gde cemo u rodjenoj zemlji biti robovi? Da li iko danas vodi racuna o bar minimalnom napredku domace privrede, radnika, seljaka...ili ce sve otici nekim Tenisima, Arapima...? Sta i kako, dragi forumasi, Vi gledate o ovom ne malom problemu nase zemlje.


  • 0

#2 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 20 May 2017 - 19:53

Pa ako prodate pametno nadnarodnim korporacijama po nekakvim normalnim uslovima a ne pokonite Rusima za džabe, to uopšte ne mora da bude problem. Naprotiv. To može da pokrene investicije. Samo za to treba još sto uslova, stabilna monetarna i poreska politika, olakšice za investitore, izgradnja infrastrukture, obrazovanje radnika i još mnogo toga.

 

Tako da, suma sumarum, mislim da ne moraš da se bojiš, niko to neće hteti, za džabe je skupo...


  • 4

#3 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 21 May 2017 - 01:04

Listam stampu, citam o ekonomiji Srbije i vidim trend masovne prodaje resursa Srbije! Pitam se da li je neophodno prodati ama bas Sve sto vredi u nasoj zemlji.

..............

Covece, udji u 21. vek.

 

Sta qrtz "nasa zemlja'?

Imas i odgovara ti da prodas - prodas. Nemas, a trebas i imas para - kupis.

 

Nema "nasa zemlja" pizdarija.


  • 2

#4 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 21 May 2017 - 01:42

Ja sam uvek bio protiv glupe parole:"Bolje grob, nego rob!" Daklen, prodaj za velike pare i nemoj da budes jeftina radna snaga. Medjutim, ako ti je opcija gladan, ili jeftina radna snaga, onda je bolje da imas da jedes.

 

 

@Zoran,

Sta nema "nasa zemlja". Kupis plac i onda je to tvoja zemlja. Vi u TX mozete i da upucate na "vasoj zemlji".

Znaci ima "nasa zemlja", ali za pare. 

 

 

:P

 

 

Ljubi ih cika mrd, gde ih samo tako nauce. Globalna politika, nista, ali necu da budem ko masina. :lol+:


  • 0

#5 veciti putnik 2

veciti putnik 2
  • Members
  • 628 posts

Posted 21 May 2017 - 08:19

...pa i u okorelim kapitalistickim zemljama se prirodna bogatstva ne prodaju, tj. ostaju u drzavnom vlasnistvu iliti javno-privatno partnerstvo gde je drzava vecinski vlasnik. 


  • 0

#6 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 21 May 2017 - 16:34

I treba da rasproda sve kad nije sposobna da iskoristi to. Samo da rasproda onima koji znaju a ne Rusima kao sto su vec gore napisali.


  • 1

#7 veciti putnik 2

veciti putnik 2
  • Members
  • 628 posts

Posted 21 May 2017 - 21:17

..nije da nema experata kod nas samo onda politicari ne bi imali procenat, jbg.


  • 0

#8 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 21 May 2017 - 21:21

1) Treba da postoji plan.

2) Treba da se zna sta se hoce.

3) Nismo li o tome pricali na temi o demonstracijama. Ko zna sta se hoce. Jedino sto znamo je da hocemo da se korupcija ukine, bar za one koji je sada koriste, dok drugi ne dodju.


  • 0

#9 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 21 May 2017 - 23:55

...pa i u okorelim kapitalistickim zemljama se prirodna bogatstva ne prodaju, tj. ostaju u drzavnom vlasnistvu iliti javno-privatno partnerstvo gde je drzava vecinski vlasnik. 

Zavisi kako gde i kako kad.

 

(Obaska sto to "okorelim kapitalistickim zemljama" zvuci idiotski.)

 

Npr. hidroenergija i hidroelektrane su u mnogim zemljama privatne. Ako to nije "prirodno bogatstvo", ja ne znam sta je. I gle cuda, retko ko ima prituzbi.


  • 1

#10 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 22 May 2017 - 00:38

Zavisi kako gde i kako kad.

 

(Obaska sto to "okorelim kapitalistickim zemljama" zvuci idiotski.)

 

Npr. hidroenergija i hidroelektrane su u mnogim zemljama privatne. Ako to nije "prirodno bogatstvo", ja ne znam sta je. I gle cuda, retko ko ima prituzbi.

 

 

Nafta, gas, izvori vode, rudnici... ali regulisano zakonima, a pare kroz taksu idu u drzavnu kasu tako da svi imaju koristi od toga i transparentno je gde se te pare rasporedjuju. Taj sistem nikada nece uspeti u Srbiji. Nasi bukvalno poklanjaju i onda pola para i od to malo rasporede po privatnim ili ofsor racunima, pa zakonima uguse investitora i sledeci nema nameru da dodje i da se ukopa pa ni za dzabe, kao sto kaze alberto. 


  • 0

#11 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 22 May 2017 - 03:55

Nafta, gas, izvori vode, rudnici... ali regulisano zakonima, a pare kroz taksu idu u drzavnu kasu tako da svi imaju koristi od toga i transparentno je gde se te pare rasporedjuju. Taj sistem nikada nece uspeti u Srbiji. Nasi bukvalno poklanjaju i onda pola para i od to malo rasporede po privatnim ili ofsor racunima, pa zakonima uguse investitora i sledeci nema nameru da dodje i da se ukopa pa ni za dzabe, kao sto kaze alberto. 

Znaci da tema treba da bude:"Kako da ih g####ivom motkom?" a ne ovako kako se zove. Ovo nekako zvuci, kao da opet neko izrabljuje Srbe, a oni jadni naivni i nebeski. ;)


  • 0

#12 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 22 May 2017 - 07:04

Znaci da tema treba da bude:"Kako da ih g####ivom motkom?" a ne ovako kako se zove. Ovo nekako zvuci, kao da opet neko izrabljuje Srbe, a oni jadni naivni i nebeski. ;)

 

Logicno je da ljudi razmisljaju tako. Vlada bi htela vec dugi niz godina da proda telekomunikacije, ali im ne ide za rukom iz poznatih razloga. Ustupaju netransparetno zemljista i kombinate (koji jesu u takvom stanju kakvom su zbog izostanka interesovanja da se ulozi), prodali su Rusima pod neverovano losim uslovima gas, pokusavaju da uvale zeljezaru, uvalili cementaru... mislim, sve golo nista osim za pojedince. Ipak je Srbija tranziciona zemlja iz jednog drzavnog uredjenja u dugi i kako god, nasi roditelji su sve to gradili, a ovi nesposobnjakovici uspeli da sve razvuku i naprave takve ekonomske lose uslove da niko ni ne pomislja ustvari ako nece imati ogromnu korist da uleti i kupi. 

 

Evo primer Rusije i gasa, cim su se dokopali pootpustali gotovo sve, one koje nisu mogli po ugovoru su naterali ponasanjem da sami odu, a pare koje je drzava dobila su otisle vecinom na ofsor racune, a ono sto je ostalo se nije ulozilo da se ozivi privreda i podstakne (naravno i zakonskim merama) otvaranje radnih mesta. Stvorili su masu nezaposlenih koje sada ucenjuju da rade budzasto, a ofsor racuni nikada nisu ispitani posto kompletna bagra koja se vuce u vlasti se okoristila, pa nema ko da potegne pitanje (osim dreke u kampanjama u kojima smo stalno). Vrzino kolo i ljudi gledaju sa strahom naravno na dalju prodaju ako do nje dodje, sto je moje licno misljenje da se skoro nece nista desiti osim ako poklone, kao sto su Emiratima. 

 

A onda se pojave megalomani sa idejom da ce Kina da "pokloni" neki kanal (to je valjda najveca budalastina), sto bi znacilo da bi se drzava zaduzila, oni sto rade otplacivali, a politicari se okoristili jer bi deo para od kanala zavrsio na nekim novim ili starim ofsor racunima. 

 

Od mercedesa do cipova... tresla se gora, rodio se mis. 


  • 2

#13 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 22 May 2017 - 12:48

Kod nas je el. energija 70% u vlasništvu države (ČEZ) ali nema monopol u državi, u nekim krajevima je e.on, gas je RWE, voda je Vatenfal ili Veolia, (ima  i nekih Španaca negde u jednom kraju mislim), kako koji kraj i ništa nam ne fali.

 

Naprotiv, kad se to preuzimalo devedesetih, prenosna mreža je bila u katastrofalnom stanju, danas je većina obnovljena, manji profili, npr. nove cevi i pumpne stanice i kao posledica toga ukupno manja potrošnja. To je stanje u vodi, a i sa ostalom infrastrukturom je slično.


  • 0

#14 veciti putnik 2

veciti putnik 2
  • Members
  • 628 posts

Posted 22 May 2017 - 19:04

(Obaska sto to "okorelim kapitalistickim zemljama" zvuci idiotski.)

 

nismo tu da se vredjamo, to vise govori o tebi i tvojim stresovima ali svejedno...izrazio sam se figurativno - "okoreli" -  znaci zemlje koje su od svog postanka (korena) do danas  kapitalisticke. Nista vise i nista manje. Nasa zemlja vrlo dobro poznaje kapitalizam i mi smo se manje-vise vrlo dobro snalazili u predratnom kapitalizmu. Cak su nam i najveci kapitalisti bili najveci zaduzbinari zemlje i poklanjali su i kapom i sakom...sto, mora se priznati danasnji tajkuni-kapitalisti nisu ni crno ispod nokta nekadasnjim kapitalistima nase zemlje!


Edited by veciti putnik 2, 22 May 2017 - 19:05.

  • 0

#15 kami83

kami83
  • Members
  • 1 posts

Posted 28 May 2017 - 04:45

Prodaja sama po sebi nije nista lose, treba prodati apsolutno sve drzavno privatnicima, jer nema te privatizacije koja je gora od nikakve privatizacije. To su dobre stvari.

 

Lose je to sto su to u Srbiji uglavnom lazne prodaje, vec samo novi modusi kako da drzava ucenjuje, reketira i kontrolise privatnike i gradjane. 


Bas sam dosao da vidim da li je ovaj forum zaista toliko levicarski kao sto pricaju, cekaj da procunjam malo...


  • 0