Jump to content


Photo
- - - - -

Kafa


  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#31 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 09 April 2017 - 20:29

Daj radnu bluzu. Taman da me ne udari auto kad prelazim ulicu.

 

 

Evo ti.

 

Obećao sam i Mrdu, pa nisi ti gori od njega.

 

 

hh_zpss6nybah0.jpg


Ode mi topić® o kafi u qratz.

 

Vama čovek nešto da, pa da plače posle, sve syebete....


  • 0

#32 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 09 April 2017 - 20:32

Nemoj mi molim te davati radnu bluzu, vidi boje. Neko ce me izudarati na ulici zbog crime against fashion. Samo ti to nosaj po gradilistu.

 

Meni kupi patike od £100 da malo trcim, a da ne rubim koljena.


  • 0

#33 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 09 April 2017 - 20:34

Receitas-Para-Domingo-12.jpg

Da popravim stvar;

Spoiler


  • 0

#34 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 09 April 2017 - 20:36

Grešiš prijatelju, ja obožavam da kupujem. Ozbiljno. :blush:

Ja volim da idem u Fry's, a volim i kola da kupujem. Ne znam kako me ova moja trpi. Medjutim, kad se malo bolje zamislim ona lepo svakih 3 godine totalise kola, tako da mi na neki nacin i pomaze. Fina neka dama!

:lol+:


  • 0

#35 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 09 April 2017 - 20:44

Ja volim da idem u Fry's, a volim i kola da kupujem. Ne znam kako me ova moja trpi. Medjutim, kad se malo bolje zamislim ona lepo svakih 3 godine totalise kola, tako da mi na neki nacin i pomaze. Fina neka dama!

:lol+:

 

 

Ja da se nisam ovako dobro oženio, sve bih pare spi*kao na gitare i kola. Ovako mi nešto i ostane... :lol+:


  • 0

#36 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 09 April 2017 - 21:59

Ode mi topić® o kafi u qratz.

 

Probaj na zeskom odeljeju  :lol+: ....... pa nije kafa pivo da imamo respekta prema temi.


  • 1

#37 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 10 April 2017 - 08:50

Od kako sam cuo vic o crnogorcu i narucivanju kafe, od tad i ja tako...

 

Mlada, zgodna konobarica: Dobar dan, izvolite?

Ja: Dobar dan, mogu li dobiti jednu kafu?

MZK: Kakvu kafu zelite?

Ja: Da je jaka ka ja, a slatka ka ti. 

 

:lol+:


  • 1

#38 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 10 April 2017 - 08:58

Ja da se nisam ovako dobro oženio, sve bih pare spi*kao na gitare i kola. Ovako mi nešto i ostane... :lol+:

Ne ostane - spi*kas na zenu i potomstvo :D


  • 0

#39 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 10 April 2017 - 14:27

...

 

U pocetku priloga nesto dijetalno, od lika dijetalnog izgleda, a onda za ljubitelje kafe!

 

 

...


  • 1

#40 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 12 April 2017 - 16:32

Moja dnevna kafedzijska rutina izgleda ovako: Ujutro veca kolicina filter kafe, ali prave svedske, dakle jake. Najcesce je Gevalia, ali ponekad i promenim, da bude razgovorno. Posle sledi nesto manja kolicina istog gorkog otrova na poslu. Poslednja pre odlaska kuci moze da bude s mlekom, a inace samo crno, i naravno, nista secer. Uvece kod kuce jedan do dva espressa, ovaj drugi obicno bez kofeina; da me mine zelja, ali da ipak ne udarim u aritmiju i nesanicu.

Ja imam ovaj mali (n)espresso aparat:

Attached File  index.jpg   6.91KB   1 downloads

Kupljen je na nekom novogodisnjem popustu, u ubedjenju da ce ubrzo poceti da skuplja prasinu, ali nije se tako desilo. Vec godinama smo nerazdvojni i mogu reci da uopste nije los. Bar ne za ljubitelje "produzenog" (ta sam), za koji nije potrebna posebno visoka temperatura i pritisak.

 

Sto se tice pravog espressa, pamtim jednu scenu od pre par godina. Na nekom seminaru, ujutro nakon dorucka, koleginica Italijanka i ja poslednje, kasnimo na pocetak. Ona me zamoli da je sacekam da popije espresso. Mislila sam da me zavitlava, vec kasnimo, a ona ce sad da cevci kafu i ja da je cekam :blink:! Ali hajde da ne ispadnem asocijalna, pristanem. Dakle, zena je narucila taj svoj espresso, udobno se smestila za sank kao da ce tamo da provede najmanje dva sata, okrenula onaj espresso u roku pola sekunde, i vec bila na putu prema izlazu. Ali sto je najzanimljivije, delovala je kao da je u tih pola sekunde uspela da ugura isto onoliko zadovoljstva koliko stane u 45 minuta naseg balkanskog meracenja kafe, sa sve tri cigarete pride.


Edited by vilhelmina, 12 April 2017 - 16:36.

  • 3

#41 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 13 April 2017 - 13:49

.....................

Sto se tice pravog espressa, pamtim jednu scenu od pre par godina. Na nekom seminaru, ujutro nakon dorucka, koleginica Italijanka i ja poslednje, kasnimo na pocetak. Ona me zamoli da je sacekam da popije espresso. Mislila sam da me zavitlava, vec kasnimo, a ona ce sad da cevci kafu i ja da je cekam :blink:! Ali hajde da ne ispadnem asocijalna, pristanem. Dakle, zena je narucila taj svoj espresso, udobno se smestila za sank kao da ce tamo da provede najmanje dva sata, okrenula onaj espresso u roku pola sekunde, i vec bila na putu prema izlazu.

....................

:)

 

Podsjetila si me na jednu pricu, iz druge ruke.

 

Bratic (vec pokojni) moje zene, iz okolice Siska, je bio kamiondzija i vozio po citavoj Yu. Pricao nam jednom, voze on i kolega nesto nekoliko sati, sa krajnjeg sjevera prema jugu, pa (vec umorni) stanu u nekoj seoskoj kafani usred neke bosanske nedodjije. Naruce dvije kave, da se malo "trgnu" i razbude. Na brzinu to popiju i pitaju gazdu koliko su duzni.

A gazda kaze: "Nista. Nek' vam je sretno, ali vise nemojte ovdje stati. Tako se kafa ne pije! To il' se meraci, il' propusti, pa kasnije!"

Nemam takvo iskustvo, no izgleda da je to u nekim dijelovima Bosne ritual, a ne samo pice.

 

Na zalost, ja sam presao na caj prije 5 godina. Imao problema, obavio EGD (esophagogastroduenoscopy) i dobio dijagnozu - kronicni gastritis. Prije toga, ujutro sam pio tursku kod kuce, pa filtericu citav dan na poslu, pa jos jednu tursku poslije vecere. A onda gastroenterolog strogo zabranio.

I dalje mislim da je gastritis bio posljedica "sikiracije" na poslu a ne kave, ali sam poslusao. Patio sam godinu-dvije, a sad mi vise ne fali. Stovise, izgleda da postoji vise vrsta cajeva nego kave, pa si dozvoljavam eksperimentacije...


Edited by zoran59, 13 April 2017 - 13:50.

  • 0

#42 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 13 April 2017 - 14:08

...

 

Ima i drugi stos o 'kahvi'.

 

Dva lika, na terenu, sednu u neku seosku kafanu u jedva dozovu gazdu koji je nesto petljao oko stoke.

I poruce - daj nam dve kafe.

Na sta gazda ode iz sanka i vrati se sa ... dve flase piva. Otvori i kaze: kahvu pijte kod kuce! 

 

Btw, 'tein' je jaci od 'kofeina'.

;)

 

...


  • 2

#43 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 13 April 2017 - 19:45

............

Btw, 'tein' je jaci od 'kofeina'.

;)

....

Moze bit' jaci po nekim drugim efektima koliko hoce - ali ne napada zelucanu ovojnicu istom mjerom. A mozda tu ima i nekih drugih sastojaka koji su bitni, nisam istrazivao...


Edited by zoran59, 13 April 2017 - 19:47.

  • 0

#44 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 13 April 2017 - 20:59

Moze bit' jaci po nekim drugim efektima koliko hoce - ali ne napada zelucanu ovojnicu istom mjerom. A mozda tu ima i nekih drugih sastojaka koji su bitni, nisam istrazivao...

Ako se dobro secam, sluzokozi zeluca najvise skode etericna ulja iz kafe, a ne sam kofein. A njih je u izobilju kod turske, kuvane, s gomilom soca. U filtriranoj ih nema, a razlika se najbolje vidi kad na ruke peres solje od turske vs filter kafe. Za ovu prvu ti treba gomila deterdzenta, a drugu mozes i samo vodom da oplaknes. Pa kontam da se ta masnoca iz turske kafe zalepi za zeludac isto kao i za solju.Nemam pojma odakle mi ovo, mozda i tripujem :lol+: .


  • 1

#45 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 14 April 2017 - 00:18

...

 

Vec sam pisao - kafu pijem vrlo retko, a prema 'turskoj' imam ogromno gadjenje.

Jos iz detinjstva, nikako nisam voleo da perem dzezvicu / soljice.

'Turska kafa' je za mene kazna.

 

Popio bih tu i tamo 'espreso' iz nekog domaceg aparatica, kad se pojavila 'filterusa' - i nju.

 

Kafom me ponude samo oni koji ne znaju da to ne trosim.

 

Ono sto mi je najbitnije - neverovatno je koliko je ovde losa kafa, cista 'kiselica', pa sam cak pitao nekog lika-tehnologa, a on ce - sta ces, navadio se svet, ne mozes ga prevaspitati odjednom.

 

Kad mi donesu malo kafe za espreso iz inostranstva - to je obicno 'mocha', ostale jednostavno ne trosim.

Sasvim su mi dovoljne 2-3 'neskafe' tokom jednog polugodja, vise preferiram cajeve.

 

Kada neko dolazi u goste (ranije) redovno ze postavljalo pitanje - pa dobro, hoce ovde neko d ponudi kafu?

;)

Btw, kada su roditelji umrli bacio sam sve dzezvice, osim jedne ukrasne, bakarne, koja godinama visi na polici.

 

Interesantno, jos cuvam ovaj aparatus Alessi, koji se nalazi i u zbirci savremene umetnosti u NY.

 

 

 

...


  • 1