Jump to content


Photo
- - - - -

Kafa


  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 09 April 2017 - 11:50

Bila su ovde valjda već dva topika na temu kafe, ali niko ništa ne piše, pa su pali u arhiv...

 

Pijem kod kuće ujutro filter kafu, ali juče smo se setili da izvadimo makinetu iz kuhinjskog ormarića. Baš je dpbro legla... :)

 

 

17799258_1176991915738680_90016820984880

 

 

 

Inače, kod kuće pijem filter, u Italiji espresso, nekad lungo, nekad ristretto, u Beču melange, u austrijskim hotelima, radije nikakvu, jer je uglavnom grozna, i tako...


  • 0

#2 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 09 April 2017 - 12:27

Spoiler

 

Filter nikad.

U BXL-u sam imao sreću upoznati Talijana koji mi je pokazao gdje se pije dobar espresso.

Doma isključivo etiopske delicije iz kafeterije Aksum; inače Illy, eventualno Lavazza.

 

Uvijek svježe ispržena, spremna za moj aparatić.

 

Attached File  saeco.jpg   399.83KB   1 downloads

 

Imam ja i nekoliko kafetijera, raznih veličina, pa ih češće rabim od aparatića.


  • 0

#3 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 09 April 2017 - 13:00

Mnogo ste posh vas dvojica, ne vidim kako cete prezivjeti u planini gdje ste zameteni snijegom 9 mjeseci u godini. :D

 

Ja pijem kafu svaki dan ali uopste nisam izbirljiv. Ujutro mi gospodja skuha malu tursku i kad dodjem na posao popijem jednu-dvije instant sa mlijekom. Trenutno mi se najvise dopada Azera brand i to je to. U slucaju da sam vani i da ne mogu birati izmedju kafe i piva, pa moram kafu, onda je dupli espresso, inace bi radije pivo.

 

Mislio sam da si kupim mali aparatic za espresso ali sam skonto da ce samo dzaba da zauzima prostor. Radije bih si kupio onu rezalicu za meso, da ove svoje proizvode ne kasapim nozekarom.

 

Ne trosim secer uz kafu.


  • 0

#4 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 09 April 2017 - 13:15

Instantna kafa je vrlo visoko na spisku najgnusnijih ljudskih pronalazaka.
  • 0

#5 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 09 April 2017 - 13:22

Instantna kafa je vrlo visoko na spisku najgnusnijih ljudskih pronalazaka.

 

Pretjerujes. Meni je gora filter kafa od instant. Ne pijem ni svaku instant, ova Azera je £4.50 za kutijicu. Nije smece tipa Ness.


  • 1

#6 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 09 April 2017 - 14:57

Ness uopšte nije jeftin ali je smeće.

Ne volim, gadna mi je.
  • 0

#7 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 09 April 2017 - 16:04

Tu sam negde sa Honey Badgerom ......... do skoro sam pio 10-tak kafa dnevno, jednu ogromnu od pola litre kad ustanem i takoreci na svaki sat na poslu, dok nisam shvatio da mi se zgadilo, ali bukvalno .....

 

Pio sam sve, naravno najcheshce filter (ako je to ono shto mislim, znachi kafa koja se kupuje u Starbucksu i slichnim coffee-shopovima), zatim instant, nalivao se kao krava, jer uz kafu idu i 2-3 cigarete naravno, minimum.

 

Ne bih se slozio da je filter inferiorna u odnosu na ostale. Negde sam chak prochitao da je to mnogo jacha kafa od turske, po sadrzaju kofeina koji mi je neophodan da funkcionishem zbog niskog pritiska, a umalo da napishem tlaka, uz zrzcalo, jedne od mojih omiljenih hrvatskih rechi pod uticajem sjajnog, neponovljivog Nenada Brixyja.  :+1:

 

Tursku vishe nikada od kada sam doshao ovde. Valjda mi je dosadila za 35 godina shto sam je pio. Ona je zvanichno i najslabijeg kvaliteta, shto nije chudo jer siromashna zemlja kupuje najjeftiniju kafu na trzishtu. Instant sam rabio godinama, tone kako regularne tako i espresso i mogao bih se potpuno sloziti sa AA da je najodvratnija kafa  :lol+: , ali eto ..... ja sam je pio u hektolitrima ...... zato shto sam stoka  :lol+: .

 

Danas pijem Lavazza koristeci french press ....... nemam mashinu zato shto sumnjam da je to - to. Prijatelj restorater mi je objasnio da bez 3000 dolara ne mozesh ni polovnu dobru mashinu da nadjesh, a kako onda ochekujesh da napravish dobar espresso sa mashinom od 300? Nije to taj pritisak kaze.

 

Ovo lonche shto je na slici AA mi je simpatichno, neshto zagledao da kupim ali uvek preskochim, ne znam kako funkcionishe.

 

Ovde se dobar espresso inache ne moze naci. Ishao sam i u Malu Italiju i ni tamo nisam bio bolje srece. Zashto, ne znam, ali to nije ista boja, tamnija je znatno, nema pene, mnogo gorchi, nije kremasta i po mom ukusu, chini mi se da se u svakom yebenom kaficu u Beogradu pravi bolji espresso.


Edited by Denis Jasharevic, 09 April 2017 - 16:05.

  • 0

#8 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 09 April 2017 - 16:13

Trivia: Lanac Starbucks prodaje kafu u nekoliko razlichitih velichina ...... sa Trenta kao najvecom. Zapremina je 916 ml, neshto veca od zapremine prosechnog ljudskog zeluca koji ima zapreminu od 900 ml  ;) ..... 

 

To bi bila moja idealna jutarnja mera, ali se u Kanadi prodaje samo Venti sajz od 591 ml.

 

Inache, shto bi rekao Louis C K ...... Starbucks odavno nije shto je nekada bio ..... nema vishe onih barista koji su pravili kafu 5 minuta, sad samo pritisnu dugme i iz automata izadje neka "old lady diarrhea"  :lol+:

 

A u ove hipsterske coffee shopove ne idem ...... nije mi kafa toliko bitna u zivotu.

 


Edited by Denis Jasharevic, 09 April 2017 - 16:33.

  • 1

#9 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 09 April 2017 - 16:27

Spoiler

 

Spoiler

 

Spoiler

 

Meni su i filteruša i instant odvratne, a turske (alt: Ellinikos Kafes) su mi odavno dodijale. Pred 30-ak + godina smo prva dama i ja dobili kao poklon za vjenčanje čak 2 aparata za filtericu; isti su bili proslijeđeni within days potrebitijim prijateljima. Hajde, dobili smo od mog kuma (također arhitekta) i Rossijevu 'La cupola', što je zapravo objet d'art, a ne kuhinjska utenzilija. Uostalom, ni kava, osim u rijetkim prigodama, mi više ne paše: bolji je pažljivo odabran čaj. Cejlonski ili Assam. Zdravije je i lakše se spava.


  • 0

#10 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 09 April 2017 - 16:37

Samo mi jos fali da se navucem na neke sulude kafe i da bacam pare na kojekakve aparate za kafu.

 

Sir, meso, paradajz i papricice su mi sasvim dovoljna opsesija. :D

 

 

Edit: zaboravio pivo i whisk(e)y. Seljak.


Edited by Honey Badger, 09 April 2017 - 16:39.

  • 0

#11 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 09 April 2017 - 16:43

Samo mi jos fali da se navucem na neke sulude kafe i da bacam pare na kojekakve aparate za kafu.

 

Sir, meso, paradajz i papricice su mi sasvim dovoljna opsesija. :D

 

 

Edit: zaboravio pivo i whisk(e)y. Seljak.

 

To je i moje mishljenje ....... kad vidim one kafe od 50 dolara za kilogram samo prodjem sa prezirom, pomislim koliko dobrog alkohola moze da se kupi za te pare :). Kafa mi sluzi da podigne tlak i podmaze grlo da duvanski dim manje grebe.


  • 0

#12 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 09 April 2017 - 16:49

To je i moje mishljenje ....... kad vidim one kafe od 50 dolara za kilogram samo prodjem sa prezirom, pomislim koliko dobrog alkohola moze da se kupi za te pare :). Kafa mi sluzi da podigne tlak i podmaze grlo da duvanski dim manje grebe.

 

Ja sve racunam kroz pivo ili vino. Sjecam se koliko sam (godina) izbjegavao da kupim bocicu vanila ekstrakta koja je oko £5 za 50ml, dok mi je dati £30 za bocu viskacije kao popiti casu vode. 

 

Treba da se znaju prioriteti, jel tako - tako je! :D


  • 2

#13 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 09 April 2017 - 16:57

Samo mi jos fali da se navucem na neke sulude kafe i da bacam pare na kojekakve aparate za kafu.

 

Sir, meso, paradajz i papricice su mi sasvim dovoljna opsesija. :D

 

 

Edit: zaboravio pivo i whisk(e)y. Seljak.

 

Svaka ti valja i imaš pravo.

Nego što je sa Südtiroler Speck i moselskim, a bogme trentinskim Gewürztraminer!?

 

Nećemo se valjda odreći Dobbiaca ili Asiaga, te drugih divnih delicija.

 

Yebeš kafu, bez toga se može, bez sira i šunke odraše nam kože...TM

 

Toliko o mom stihoklepstvu.


  • 2

#14 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 09 April 2017 - 17:01

Ja sam na instant kafi. Idem oko litar dnevno.

Cini mi se da sam se sveo na kolicinu kafeina, a manje na ukus. Naravno da ide bez secera, samo mleko i cepaj ceo dan.

Kako HB rece, vise sam fokusiran na cenu ruma, tekile, wiskija i vine, nego na ove prizemne stvari. :P

 

edit:

Nekada sam pusio lulu, pa je zapalim, citam, konjak i pusim je par sati. Sad mi fale ti sati, ali eto zivot pise romane. 

Jel' tako, jeste!


Edited by mrd, 09 April 2017 - 17:02.

  • 2

#15 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 09 April 2017 - 17:14

Ja sve racunam kroz pivo ili vino. Sjecam se koliko sam (godina) izbjegavao da kupim bocicu vanila ekstrakta koja je oko £5 za 50ml, dok mi je dati £30 za bocu viskacije kao popiti casu vode. 

 

Treba da se znaju prioriteti, jel tako - tako je! :D


  • 4