Jump to content


Photo
- - - - -

Protest # 2017 # Srbija se budi


  • Please log in to reply
2277 replies to this topic

#1846 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 27 April 2017 - 13:17

Odakle ti ideja da pobeda na izborima sa sobom nosi imunitet pred zakonom ili bilo kakvu garanciju/tapiju/pravo na ceo mandat?

 

Pobeda na izborima je isto što i konkurs za radno mesto. Poslodavac uvek ima pravo da se predomisli, ako se ispostavi da novi kolega brlja i brlja.

 

U slučaju izbora, poslodavac su stanovnici države*, njeni građani, koji imaju puno pravo da izraze svoje nezadovoljstvo izabranim kandidatom.

Bar kod tebe u Belgiji su "legalno izabrane vlade" padale k'o kruške.

I Nixon je sasvim legalno izabran, pa je opet podneo ostavku... (iako je ,u biti, bio jedan od boljih predsednika - al šta ćeš kada se zaleteo)

 

Kad sam to, po Cthulhu-u napisao da "pobeda na izborima sa sobom nosi imunitet pred zakonom"?

 

Naravno da su poslodavci izbornih garnitura građani, ali odluke se ne donose na ulici. Odluke se donose na slobodnim izborima, na kojima građani s pravom glasa delegiraju ingerencije (znači svoj građanski suverenitet), izabranim predstavnicima, onima u koje imaju povjerenje.

 

Kad već spominješ Belgiju, vjerojatno znaš da je do unazad 12-13 godina vrijedila zakonska praksa o globi od 500 € za građane koji, bez opravdane izlike, ne izađu na izbore.

Kod 'mene' neizlazak na izbore predstavlja sramotu.

Uostalom, Belgija je (zbog političkih posebnosti) bila, koliko jučer, dvije godine bez vlade. Unatoč tome i unatoč činjenici da je kralj abdicirao, ostala je savršeno funkcionalna država.

 

Moj svjetonazor: liberalna demokracija i globalno kapitalističko okruženje me priječi da prihvatim bilo kakvu građansku akciju koja rabi revolucionarne političke metode. Samo tada i jedino tada, kad 'građanska inicijativa' pređe u vandalizam, priznajem državnu intervenciju.

 

Iako, prizivam privatnu policiju i vojsku, umjesto državnih, nesposobnih službi.


Edited by ironside, 27 April 2017 - 13:23.

  • 1

#1847 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 27 April 2017 - 14:16

Moglo je recimo da se organizuju, pa da naprave neku razumnu platformu - mogli su i da potraze savet oko toga od nekih iskusnijih ljudi koji nisu kompromitovani od 2003 naovamo.

Neki od tih mladih ljudi mora da imaju neki kapacitet i neku ideju da ne ide to tako samo reci "e meni se ovo ne dopada".

 

Pa bi se mozda oko te platforme koja ima smisla okupilo vise razumnih, mozda bi izronili neki ljudi koji bi imali ideje gde, sta i kako.

 

Ovako - njihovi zahtevi su manje/vise ruzicasti slonovi.

 

Uz mogucnost da me optuze za nostalgiju, protesti 90tih su imali neku ideju a i neke resurse. Bila je neka ideja da se zemlja vodi ka razvijenom drustvu i za to su jos postojale neke mogucnosti - tipa privatizacije i stranog kapitala, kako i pomoci zapada. Te resurse su pojeli "skakavci", rasprodali ih veterani "revolucije" a ideje zavrsile na Kosovu i unistene od strane mentaliteta "nebeskog naroda".ZDJ je lepo govorio da Srbija mora da padne na dno da bi krenula napred - izvedba mu je bila losa. Ali on je svoje zablude oko mentaliteta, grubo zvuci ali tako je, platio.

 

Ne pratim detaljno proteste ali meni ono sto cujem zvuci banalizovano - povecati minimalac. od cega ljudi? Bolji zivot, pa cekaju ga 30 godina.

 

Lepo priznati sebi da su svi zajedno p.. u cabar, zemlje nema, sistem je truo, uglavnom puka sirotinja koja zivi od Pinka i splavova. Zavrnuti rukave i poceti od nule.Da iole nesto znaju molili bi MMF i NATO i korporacije da im malo daju vode, dok ne isplivaju iz pustinje. I da im kazu tacno kako da puze do svetla.

 

Ali Srbija se saginjati nece. Drzava ima vlast bas kakvu je zasluzila. Umesto da kazu na ulicu sve tetke, strine, ujaci i ostali na drzavnoj sisi, oni samo gledaju kako ce neko od njih da se uhlebi.Daj svakom od njih po jedno opstinsko mesto da vidis kako ce da ih prodje zelja za revolucijom.

 

Mozda gresim, mozda ima tamo vise ljudi spremnih da rade, ali statisticki ono sto znam je jako lose.

 

Malo mi smeta ono "necu u Nemacku" - pa sto bre? uredjena napredna zemlja. bolje da su napisali "Necu da radim kao u Nemackoj". Blize je istini.

Lepo su rekli nece korupciju i hoce da se svi o/pozicja smene. Koga da postave, pa njih, dosao je red i na njih.

Kako ce da rese drustvo, pa Darvin je to resio. No, se plasim da je u Srbiji krenuo male regresivno.

:)

 

ups. Nemacku sam zaboravio. Naravno da nece da budu ko nemci. Oni su bRe cudni ljudi. Svaki dan idu na posao u 9 a vracaju se kuci u 5.

Cudno.


Edited by mrd, 27 April 2017 - 14:17.

  • 1

#1848 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 27 April 2017 - 15:31

 

Ko da prizna, studenti? Oni to znaju, izgleda samo vlast corava, a to sto zive od Pinka i splavova isto mogu da zahvale vlasti koja eno gusi "Danas", "N1" itd. a Pinku oprasta dugove i krivicne prekrsaje i forsira Informere. Sama znas kolika je moc marketinga pogotovo ako je monopolna. Ko da moli MMF i Nato, studenti? Pa sto to ne radi vlast, zato su tu, a njima se ne prebacuju takve stvari?

 

Jbga ispasce sve je vlast kriva, glasaci su potpuno nevini 

 

 

Ako drzava ima vlast kakvu je zasluzila zasto se onda prolamaju ovacije nad intervencijama i demonstracijama u drugim drzavama gde vladaju diktatori? Mislim, zasto se uopste druge drzave mesaju u unutrasnju politiku nekih drugih drzava.

 

 

Zato sto unutrasnje stanje nekih diktatura utice na globalno. Jel moramo to da prebiramo sada?

 

 

Zamisli kada bi se iselili svi ljudi iz svih drzava gde je lose i preselili u Nemacku ili Ameriku, bas bi bilo zabavno, a te drzave bi postale sigurno jos bolje posle veoma kratkog vremena. Verujem da jedva cekaju da ugoste i zaposle jedno bar 2 milijarde ljudi...  

Malo si zamenila teze - nisam ja rekla svima da se isele, nego da bi bilo logicno da streme zivotu u takvoj drzavi 


  • 1

#1849 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 27 April 2017 - 16:06

Politicari su odraz biraca! There you go.

To je nazalost striktno tacno samo u drzavama u kojima (1) nije bilo totalitarizma, ili (2) je napravljen dovoljno ostar rez i diskontinuitet sa totalitarizmom.

 

Obzirom da Srbija ne spada ni u jednu od te dve kategorije, jasno je da su ovdasnji politicari proizvod totalitarnog nasledja, tj. bili su tu pre bilo kakvih biraca.


  • 7

#1850 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 27 April 2017 - 16:08

 .. ali sam video da se bune sto drzava nepravicno deli drzavne poslove ...

Alternativa je valjda da kodifikujemo stranacku samovolju u drzavnim institucijama?

 

Pa valjda je sasvim self-evident da bi drzava koja pretenduje da bude pravna prvo uredila sopstveno dvoriste, zar ne?


  • 0

#1851 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 27 April 2017 - 16:12

Nisam video da sed demonstranti bune protiv toga .. ali sam video da se bune sto drzava nepravicno deli drzavne poslove ...

 

Ne znam sta da ti kazem, ti zivis u kapitalizmu i trebalo bi da znas da za obrt kapitala je potreban pocetni kapital. Nasi politicari dele strancima pocetni kapital iz zajednicke kase, a banke procenjuju (tacno) da je trziste nestabilno i da im se novac od kredita nece vratiti. 


  • 0

#1852 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 27 April 2017 - 16:26

To je nazalost striktno tacno samo u drzavama u kojima (1) nije bilo totalitarizma, ili (2) je napravljen dovoljno ostar rez i diskontinuitet sa totalitarizmom.

 

Obzirom da Srbija ne spada ni u jednu od te dve kategorije, jasno je da su ovdasnji politicari proizvod totalitarnog nasledja, tj. bili su tu pre bilo kakvih biraca.

Na zalost moram da se slozim, sa jednim ogranicenjem. Cinjenica je da tu ljudi biraju kako biraju. Dok sam ziveo tu nisam hteo da verujem da je SM izbor, da je vojvoda od zardjale kasike izbor i uzor. Kako to glupo zvuci, a tako je.


  • 1

#1853 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 27 April 2017 - 16:32

Na zalost moram da se slozim, sa jednim ogranicenjem. Cinjenica je da tu ljudi biraju kako biraju. Dok sam ziveo tu nisam hteo da verujem da je SM izbor, da je vojvoda od zardjale kasike izbor i uzor. Kako to glupo zvuci, a tako je.

 

 

Ne donose ljudi uvek ispravne odluke, a na odluke zavise gomila faktora. Da te podsetim, predsednik Amerike je Donald Tramp. 


  • 0

#1854 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 27 April 2017 - 16:42

Ne donose ljudi uvek ispravne odluke, a na odluke zavise gomila faktora. Da te podsetim, predsednik Amerike je Donald Tramp. 

Znam. Medjutim, kako vreme prolazi, dobijam utisak, da su ga izabrali bas da pokazu kako nece profi politicare. Naravno da nema veze sa mozgom. Videcemo sta ce ovaj experiment doneti. 


  • 0

#1855 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 27 April 2017 - 16:51

Znam. Medjutim, kako vreme prolazi, dobijam utisak, da su ga izabrali bas da pokazu kako nece profi politicare. Naravno da nema veze sa mozgom. Videcemo sta ce ovaj experiment doneti. 

 

 

Nego sta hoce, profi diletante i komedijante? Odigrao na kartu nacionalizma "Amerika kakva je bila nekada" i primili se da ce stvarno da se desi, kao i svaki prosecni apoliticni glasac svuda u svetu. Svi vole bajke da slusaju i zamisljaju da su realnost. 


  • 0

#1856 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 27 April 2017 - 16:54

Tako bi trebalo da bude, ali drzava privatnicima sigurno ne salje reketase, nego svi znaju kakav je zakon, kolike su takse i rade u skladu sa tim. Valjda pravimo ralike izmedju pravnih i nepravnih drzava ili su samo ljudi krivi nikako politicari?

Chekaj sad ..... Zbunjen sam :) ..... Da li zelite da budete kao extradisciplinovana Nemachka ili ne zelite ???

XAXAXA XAXAXA XAXAXA .....

Edited by Denis Jasharevic, 27 April 2017 - 17:56.

  • 0

#1857 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 27 April 2017 - 17:02

Chekaj sad ..... Zbunjen sam :) ..... Da li zelite da budete kao extradisiplinovana Nemachka ili ne zelite ???

XAXAXA XAXAXA XAXAXA .....

 

 

Ti si druze zbunjen zivotno... 


  • 6

#1858 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 27 April 2017 - 17:17

Malo si zamenila teze - nisam ja rekla svima da se isele, nego da bi bilo logicno da streme zivotu u takvoj drzavi 

 

da tako sam i ja shvatio .. mladi ljudi u Srbiji bi trebali teziti ka zivotu koji zive njihovi vrsnjaci Danske ili Nizozemske (da sad ne pominjemo Njemacku jer je odvec smjelo)

 

 

ujedno angelia, hvala na jutrosnjem postu .. jedino sam iz njega koliko toliko mogao razaznati "u cemu je fora ovih protesta" (dijelom i iz odgovora baby-boo) jer kad ove druge

citam gotovo da se polovina nasladjuje (sorry decki al' tako ispada, pogotovo Denis) stanju u tim nekim nasim drzavicama .. sto nije nimalo fer.

 

jer bilo bi dobro da je bolje .. dosadilo vise - lose.

 

 

edit:

 

i da, Schrodinger .. koji ocito nije zadovoljan rezultatima protesta ali fakat drzi na distanci - kriticki odnos, sto mi nekako odaje dojam da u svemu tome postoje i realna potrazivanja s protesta.


Edited by Slaven, 27 April 2017 - 17:24.

  • 3

#1859 lajavi_krelac

lajavi_krelac
  • Members
  • 3,950 posts

Posted 27 April 2017 - 17:25

citam gotovo da se polovina nasladjuje (sorry decki al' tako ispada, pogotovo Denis) stanju u tim nekim nasim drzavicama .. sto nije nimalo fer.

 

 

Bravo za ovo. 

 

Ovde je narod nepismen, sklon malverzacijama, u krvi je ljudima da nešto smute, ukradu, nameste komšiju itd. Sve je to jasno kao dan, ali po čemu se ja razlikujem od takvih ako se budem naslađivao takvom stanju? U Srbiji kao i u svakoj državi postoje i dobri i loši ljudi. Svi znamo kakve su bile devedesete i šta su sve proizvele, posledice toga su itekako vidljive i ako zaslužili smo to, ali i Italijani (Rimljani) su imali svoje greške u istoriji, i Nemci i Japanci i Turci pa ih opet svet drugačije gleda i pored strašnih perioda u svojoj istoriji. Naravno za to je potrebno se svojski potruditi i pokazati da želiš promenu a meni se ne čini da mi dovoljno pokazujemo to. Tu je problem. Ali hebemu mater pa od neke tačke se mora poći, mora da dođe i taj jedan dan i da se kaže e dosta je ovako kako je bilo sad ćemo malo da igramo po drugačijim pravilima. Zato je potrebno izražavati nezadovoljstvo i praviti na neki način pritisak na sve one koji su nam ostavili devedesete. 


Edited by dzone87, 27 April 2017 - 17:38.

  • 1

#1860 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 27 April 2017 - 17:29

Jbga ispasce sve je vlast kriva, glasaci su potpuno nevini 

 

 

 

Zato sto unutrasnje stanje nekih diktatura utice na globalno. Jel moramo to da prebiramo sada?

 

 

Malo si zamenila teze - nisam ja rekla svima da se isele, nego da bi bilo logicno da streme zivotu u takvoj drzavi 

 

 

Ne znam Angelija, videces iz vladavine Trampa, doduse ne koliko se to oseti u Srbiji koja po nasledju dobija debile na vlasti... a kada se iste docepaju ne pustaju dok ih ne smaknes (fizicki) jer znaju svi dobro kako da kradu. 

 

Niko nije zasluzio diktatore, diktatori to postaju kada se docepaju vlasti. 

 

Nisam ja zamenila teze, lepo pise ""necu u Nemacku" - pa sto bre? uredjena napredna zemlja". 

Zar to ne zvuci kao poziv na iseljenje? Sasvim druga stvar je sto je Nemacka lepa i uredjena, radna i bogata, a Srbija to nije sto ne znaci da svi treba da odu tamo jer je vec stvar gotova. 


  • 0