Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Vox populi


  • Please log in to reply
32155 replies to this topic

#8056 NMX

NMX
  • Members
  • 11,160 posts

Posted 22 July 2017 - 07:23

:ajme:

 

a? 


  • 0

#8057 Stojke1234

Stojke1234
  • Banned
  • 5,254 posts

Posted 22 July 2017 - 08:29

a?


Na povlastice fijata. Na sve ono su još dobili i 14k € za svako radno mesto.

Edited by Stojke1234, 22 July 2017 - 08:30.

  • 0

#8058 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 22 July 2017 - 11:06

Interesantno je doduse da niko ne pokrece raspravu oko toga zasto Srbija MORA  da da nekome takve uslove da bi proizvodio nesto ovde.

 

Stavite se u poziciju investitora, pa se zapitajte koje pare bi Vule i kompanija morali da vam pljunu pa da nesto pokrenete ovde, umesto negde drugde.


  • 0

#8059 simple red white

simple red white
  • Members
  • 12,615 posts

Posted 22 July 2017 - 15:07

Interesantno je doduse da niko ne pokrece raspravu oko toga zasto Srbija MORA  da da nekome takve uslove da bi proizvodio nesto ovde.

 

Stavite se u poziciju investitora, pa se zapitajte koje pare bi Vule i kompanija morali da vam pljunu pa da nesto pokrenete ovde, umesto negde drugde.

Koje?


  • 0

#8060 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 22 July 2017 - 15:33

Koje?

 

Pa ocigledno one koje su pljunuli fiatu i mnogim drugima.

 

Niko ne razmislja o tome da mi i dalje nismo u EU i da su potrebni posebni dilovi ispod stola kako bi se posao odvijao kako treba.

 

Niko ne razmislja o tome kakvo nam je zakonodavstvo, koliko su dobro uredjeni pravni odnosi zakonima, da ne pricamo o primeni tih zakona koji su takvi kakvi jesu i sudskoj zastiti.

 

A da ne pricamo o tome sto citav sistem pocev od bazicne infrastrukture, pa preko sistema kooperanata moras da gradis sam, od pocetka, tako da FAS nije samo fiatova fabrika nego i brdo kooperanata koje su dovukli.

 

Za sve to se placa mnogo veca cena od toga sto ces ti na platama radnika mesecno da ustedis oko 200-300 hiljada evra (i to ako govorimo o najvecim fabrikama, ove sto imaju 100-200 radnika bukvalno treba da rade dzabe da bi im se isplatilo). Ovo te kosta mnogo vise.


  • 2

#8061 simple red white

simple red white
  • Members
  • 12,615 posts

Posted 22 July 2017 - 15:48

Pa ocigledno one koje su pljunuli fiatu i mnogim drugima.

 

Niko ne razmislja o tome da mi i dalje nismo u EU i da su potrebni posebni dilovi ispod stola kako bi se posao odvijao kako treba.

 

Niko ne razmislja o tome kakvo nam je zakonodavstvo, koliko su dobro uredjeni pravni odnosi zakonima, da ne pricamo o primeni tih zakona koji su takvi kakvi jesu i sudskoj zastiti.

 

A da ne pricamo o tome sto citav sistem pocev od bazicne infrastrukture, pa preko sistema kooperanata moras da gradis sam, od pocetka, tako da FAS nije samo fiatova fabrika nego i brdo kooperanata koje su dovukli.

 

Za sve to se placa mnogo veca cena od toga sto ces ti na platama radnika mesecno da ustedis oko 200-300 hiljada evra (i to ako govorimo o najvecim fabrikama, ove sto imaju 100-200 radnika bukvalno treba da rade dzabe da bi im se isplatilo). Ovo te kosta mnogo vise.

Sve ovo verujem da si u pravu, ali Fijat kao još neka ulaganja su ostaci Botine administracije, ovi ih samo održavaju.

Ja sam ipak očekivao da izneseš ocene da smo sredina rizična za ulaganja i tako to...Za Juru sam u sumnji, njih ne znam ko je doveo (mislim da je super vule ali nisam siguran). Vlast je imala prilike od 2000-te na ovamo previše puta da sve to uredi, zašto nije treba pitati onog koji i dalje živi u dvosobnom stanu, onog koji spava na tetkinom kauču i slične proletere, pa čak i onog koji vozi "ajkulu".


  • 0

#8062 Milenko Barkley

Milenko Barkley
  • Members
  • 5,470 posts

Posted 22 July 2017 - 16:03

Nije čak ni sve u tom uređivanju ambijenta iako je to osnovna stvar. Iako je istina da smo uspešno dali mnogo autogolova, ni to uređivanje ambijenta se ne radi lako niti brzo, čak ni u zemlji koja je sa manje problema od nas.

 

Inače, same subvencije i druge pogodnosti su instrumenti koji mogu da budu veoma korisni ali i štetočinski. Treba se čuvati paušalnih ocena i analiza na osnovu nepotpunih informacija i stav prema Fijatu ili nekoj drugoj investiciji zasnivati samo na tih 14 hiljada po radniku i oslobađanjima od poreza. To je više za naslove po Kuriru i sličnom smeću. Svaki slučaj je za sebe i ima trista začkoljica i specifičnosti. 


  • 0

#8063 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 22 July 2017 - 16:25

Pa i jesmo sredina rizicna za ulaganja. Subvencije su negde neophodne,kao recimo u poljoprivredi. I ja se slazem da ne treba stvari posmatrati crno-belo
  • 0

#8064 freethrow

freethrow
  • Members
  • 5,495 posts

Posted 22 July 2017 - 23:21

Bazirati celu ekonomiju isključivo na privlačenju FDI je dosta slično podizanju keš kredita kako bi se plaćale rate za dugoročni kredit...


  • 1

#8065 Milenko Barkley

Milenko Barkley
  • Members
  • 5,470 posts

Posted 23 July 2017 - 10:30

Hahahahaha.  :+1:

 

@freeeeeeeee, slažem se, ja sam samo hteo da naglasim da nije problem u subvencijama nego kako i kada se one koriste. Ako se osloniš samo na njih i to proglasiš strategijom, bolje je odmah da se upucaš (videti pod trenutno stanje u Srbiji).


  • 0

#8066 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 23 July 2017 - 11:36

Bazirati celu ekonomiju isključivo na privlačenju FDI je dosta slično podizanju keš kredita kako bi se plaćale rate za dugoročni kredit...

 

Tacno. Sa druge strane, mi fejlujemo i u toj strategiji, ajde da se si zapravo obrnuo neki kapital time, ali nama to sluzi da se vlast ugradjuje i ni za sta drugo. Zanima me samo dokle ovo moze da tera ovako i odakle.


  • 0

#8067 Beonegro

Beonegro
  • Members
  • 21,452 posts

Posted 23 July 2017 - 11:56

Tacno. Sa druge strane, mi fejlujemo i u toj strategiji, ajde da se si zapravo obrnuo neki kapital time, ali nama to sluzi da se vlast ugradjuje i ni za sta drugo. Zanima me samo dokle ovo moze da tera ovako i odakle.

Može, što ne može, ako se narod ne buni dok mu država zavlači obje ruke u džep, može da traje jako dugo, pogotovo sa ovovremenskim alatima medijskog ispiranja mozga.

Uzgred, što se tiče ovih štrajkova, i to je samo ispiranje mozga, niti će primaoci subvencija otići negdje drugo, niti će radnici dobiti nešto, sve je samo igrokaz da se pažnja odvrati od sajkoa, sigurnosni ventil da pritisak malo izduva.

 

Zapravo, najjači utisak iz domovine ovih dana mi je Gangula koji je stavio na fejkbuk neke stare slike gdje na terasi skupštine go do pojasa diže pehare, uz komentar da možda neće biti izabran za gradonačelnika, ali neka neko kaže da on nije najbolji u svemu čega se dohvatio i sve moje sredovječne poznanice i koleginice koje su to lajkovale, kapiram da će se masovno glasati za sajkoovog proxyja čisto jer eto, biceps, triceps, pločice...


  • 1

#8068 Chaos Is Me

Chaos Is Me
  • Members
  • 16,595 posts

Posted 23 July 2017 - 12:17

Gangula je klasična pajserčina i mrzim sebe što ipak svuda i uvek dižem obe ruke za takvoga naspram Sajka i njegove bulumente. Al to ne menja činjenicu da je pajserčina.
  • 4

#8069 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 23 July 2017 - 12:17

Nisam siguran da je on ovo planirao, cak naslucujem da je jako ljut jer je dosao u Kragujevac neposredno pre strajka da obezbedi da ga ne bude.


  • 0

#8070 Impromptu

Impromptu
  • Members
  • 57,443 posts

Posted 23 July 2017 - 12:18

Chaos opisao tačno kako se i ja osećam. 


  • 0