Jump to content


Photo
- - - - -

Minimalna cena rada


  • Please log in to reply
1064 replies to this topic

#766 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 23 July 2017 - 20:18

E pa pazi, to je neka sasvim druga prica. U apoteci imas pun kufer djubreta svuda i po Evropi i po Americi, ali bas zbog toga sto se vodis tom devizom potrosac zna najbolje, i onda pune police vitamincica, ekstrakta ajkuline jetre i drugih secernih vodica i to ljudi kupuju kao besni.

 

Stvarno je besmisleno da se vrtimo u krug. Sve sto sam navela vazzi i za lekove koji se dobijaju samo na recept. 

Lekar ce ti preporuciti cesto lek za koji mu je rep dao najbolju veceru, ili odmor u Las vegasu (sad vise nema kickbacks). Znaci potrosac nikako nema beneficije od kvaliteta.

 

Jer nije informisan o kvalitetu, i ne moze da donese informisanu odluku.

 

Zasto si protiv toga da proizvodjac radi minimalne standarde (bezbednosti) a da kvalitet efikasnosti otvoreno stavi na pakovanju pa da potrosac odluci koji lek i koji kvalitet hoce? Gde je lek testiran, isto tako.

Umesto ogromne birokratije kontrole kvaliteta (sic!) koji kosta milione a za to ne dobijemo ni pravo izbora? 

 

Umesto toga imas centralizovane institucije, koje samostalno odredjuju pravila, svojim kontrolorima daju diskreciono pravo, da neke stvari mogu ovako i onako.

 

Sam kazes koliko ima secerne vodice i "vitamina", to mi je dozvoljeno da kupujem cak i kad ne radi nista (sve dok su platili lepo uredno odobrenje, bez garancije kvaliteta) a nije mi dozvoljeno da biram informisano na osnovu kvaliteta  -_-


  • 0

#767 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 23 July 2017 - 20:35

Zato sto su ljudi idioti. U nekim drzavama je zakonom odredjeno da na homeopatskim sredstvima stoji nalepnica 'ne leci' pa prodaja nije pala. Ako pustis na trziste svakakve stvari uz svu ogradu i pratecu dokumentaciju posledice su neminovno fatalne.
  • 0

#768 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 23 July 2017 - 20:54

Zato sto su ljudi idioti. U nekim drzavama je zakonom odredjeno da na homeopatskim sredstvima stoji nalepnica 'ne leci' pa prodaja nije pala. Ako pustis na trziste svakakve stvari uz svu ogradu i pratecu dokumentaciju posledice su neminovno fatalne.

Posto su ljudi idioti zasto onda da im ne uzmemo pravo informisanog izbora i uredimo drustvo bas onako kako mi mislimo da treba da odluce  :)

Ima nesto daleko jednostavnije od lekova sto ce da spreci mnogo vise smrti - da ugradimo u sva kola ogranicenje brzine na 120km na sat ili 65/70 mph, sta god odluce autoriteti da je bezbedno - i eto nema vise glupih ljudskih odluka? Zamisli koliko bi to ustedelo para jer vise nema prekoracenja brzine ....

Tehnologija postoji, a rezultati ce biti nevidjeni.

Zasto uopste imati vise proizvodjaca lekova - odredimo jednog ili dva koji ce proizvode najsigurnije lekove na svetu, Sigurno ce unajmiti najbolje mozgove na svetu da budu inovativni. I sigurno ce da rade po pravilima koje drzava moze da uvodi.

Potrosaci ce ionako moci da kupuju bezbedne lekove po cenama koliko se odluci da kostaju (jer je proces skup) i dobice ih kad smo sigurni da su najbezbedniji - ne bismo da se razmaze pa hoce nesto experimentalno ....

 

Uspela sam da zaplasim i samu sebe  :D


  • 0

#769 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 23 July 2017 - 20:59

Zato sto su ljudi idioti. U nekim drzavama je zakonom odredjeno da na homeopatskim sredstvima stoji nalepnica 'ne leci' pa prodaja nije pala. Ako pustis na trziste svakakve stvari uz svu ogradu i pratecu dokumentaciju posledice su neminovno fatalne.

 

Strasno, bas. To nece ni da da ceka ni da placa "kolko god treba" (neki zlobnici tvrde da nemaju ni para ni vremena - a lazu, samo su alavi i nestrpljivi), dok cike koje samo na njega i njegovo dobro misle ne odluce da je sve sigurno i zdravo (i sve mu to lepo naplate, trebalo mu - ne trabalo), hoce to i ilegalno da kupi i svasta, eto trci i na homeopatiju, uzas je neminovan...

 

Ja da se sta pitam, recimo, meni ljudi ne bi mrdali iz koncentracionog logora, tu brate lepo imas i posao i minimalac i velfer stejt i topli i hladni obrok i pablik hausing i sejf spejs i dzabe socijalno i zdravstveno, nema nezaposlenosti, siguran si i od sumnjivih lekova i od droga i od svih drugih strasnih trzisnih izbora, konkurencije i odgovornosti, cuvari koji tacno znaju sta ti treba se staraju o tvojoj maksimalnoj sigurnosti i bezbednosti, kome sta bolje treba?


  • 0

#770 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 23 July 2017 - 21:13

...

 

... zato sto su ljudi idioti. U nekim drzavama je zakonom odredjeno da na homeopatskim sredstvima stoji nalepnica 'ne leci' pa prodaja nije pala. Ako pustis na trziste svakakve stvari uz svu ogradu i pratecu dokumentaciju posledice su neminovno fatalne.

:rotflmao:

 

Zaista?

 

Kako moze biti 'fatalno' apliciranje neke hebene biljke na bolno mesto?

:lol+:

 

Da ne bi mozda neki 'preparat' - izlecio?

:lol:

 

...


Edited by Kinik, 23 July 2017 - 21:15.

  • 0

#771 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 23 July 2017 - 21:23

Postoje eksperimentalni lekovi koji se daju uz posebnu dozvolu. Takodje postoje i terminalni pacijenti koji ucestvuju u testiranju lekova.

 

Ma kako da ne ........ jedan u 100 hiljada moze da rachuna na to ....... a koji ce ti qrac dozvola za choveka koji ce umreti za mesec-dva? Valjda je potrebna samo njegova dozvola?


  • 0

#772 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 23 July 2017 - 21:26

Zato sto su ljudi idioti. U nekim drzavama je zakonom odredjeno da na homeopatskim sredstvima stoji nalepnica 'ne leci' pa prodaja nije pala. Ako pustis na trziste svakakve stvari uz svu ogradu i pratecu dokumentaciju posledice su neminovno fatalne.

 

Pa shta? Ko ce idiote zashtititi ...... i zashto bi ih shtitio, pre svega?


  • 0

#773 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 23 July 2017 - 21:27

Ok, ali ko garantuje da u tom drugom trzistu koje ne bi bilo pod uticajem "naroda" ne bi bilo korupcije? Kakva su trzista sad, zatvorena? ( ne pricam o trzistu Srbije i ostale boranije)

Trzista su nedovoljno slobodna. Slobodu trzista umanjuje pre svega nacionalizam (kroz carine, tarife, vize i druge barijere slobodi kretanja, da ne pominjem ispiranje mozga da je "nase" dobro samo zbog toga sto je "nase"), zatim korupcija i too big to fail kartelizacija, ali i neefikasnost pravne drzave i nejasno zakonodavstvo kad je intelektualna svojina u pitanju. 


  • 0

#774 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 24 July 2017 - 08:05

Vratimo se temi minimalne cene rada. Dakle pitanje je treba li drzavna birokratija da regulise i tu oblast, ili je bolje prepustiti akterima trzista da odredjuju sami, zavisno od datih okolnosti, taj odnos? Da se visina minimalne zarade definise iskljucivo u direktnimi pregovorima izmedju poslodavca i zaposlenog.


  • 0

#775 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 24 July 2017 - 13:09

Moje licno misljenje je da kod nas u Srbiji drzava treba da regulise minimalnu cenu rada, a da se poslodavac i zaposleni dogovaraju posebno. Jer ako ne bi bilo minimalne cene rada koju garantuje drzava, mislim da bi poslodavci davali cak i manje nego sto je sada. Kod nas je veoma specificna situacija sto se toga tice.


  • 0

#776 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 24 July 2017 - 13:11

Moje licno misljenje je da kod nas u Srbiji drzava treba da regulise minimalnu cenu rada, a da se poslodavac i zaposleni dogovaraju posebno. Jer ako ne bi bilo minimalne cene rada koju garantuje drzava, mislim da bi poslodavci davali cak i manje nego sto je sada. Kod nas je veoma specificna situacija sto se toga tice.

A koliko njih radi na crno?


  • 0

#777 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 24 July 2017 - 13:13

Moje licno misljenje je da kod nas u Srbiji drzava treba da regulise minimalnu cenu rada, a da se poslodavac i zaposleni dogovaraju posebno. Jer ako ne bi bilo minimalne cene rada koju garantuje drzava, mislim da bi poslodavci davali cak i manje nego sto je sada. Kod nas je veoma specificna situacija sto se toga tice.

 

Problem je sto minimalac ovde fakticki nista ne znaci. Oni koji su prinudjeni na to na papiru primaju minimalac, a onda vracaju razliku vlasniku na ruke.

 

Mnogo veci problem su ovakvi zakoni, pa jos odozgo nepostovanje istih.


  • 0

#778 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 24 July 2017 - 13:15

A koliko njih radi na crno?

 

 

Kakve to ima onda veze sa minimalnom cenom rada? 


  • 0

#779 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 24 July 2017 - 13:15

Treba to prepustiti slobodnom trzistu!


  • 0

#780 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 24 July 2017 - 18:33

Kakve to ima onda veze sa minimalnom cenom rada? 

Kako nema? Odavno postoje podaci da je visina minimalca direktno korelirana sa velicinom crnog trzista rada. Sto veci minimalac, vise ljudi je spremno da preuzme rizik rada na crno.


  • 0