Jump to content


Photo
- - - - -

Minimalna cena rada


  • Please log in to reply
1064 replies to this topic

#661 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 24 February 2017 - 15:03

Ne , to je mit. Ti " sofisticirani " sistemi rapidno propadaju ...

Ova stranica, trenutno, ucitava vise KB podataka nego sto su IBM XT, ZX Spectrum i Commodore 64 imali zajedno u vreme njihovog uspeha.  ;) 


  • 0

#662 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 24 February 2017 - 15:11

Ova stranica, trenutno, ucitava vise KB podataka nego sto su IBM XT, ZX Spectrum i Commodore 64 imali zajedno u vreme njihovog uspeha. ;)

Robotima bi se cesto palila njihova elektricna kola...non- stop bi probijali na masu
  • 0

#663 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 24 February 2017 - 17:06

...

 

Vala bas.

 

Cudni su putevi progresa.

 

Transport prvog indijskog satelita.

 

 

:lol+:

 

...


  • 1

#664 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 24 February 2017 - 18:36

Robotima bi se cesto palila njihova elektricna kola...non- stop bi probijali na masu

Nekad je resenje najjednostavnije moguce. :D


  • 0

#665 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 24 February 2017 - 21:18


Robotima bi se cesto palila njihova elektricna kola...non- stop bi probijali na masu



Nekad je resenje najjednostavnije moguce. :D

Ja se sećam da smo tv morali da grejemo da bi gledali. B)


Sent from space! 🚀


  • 0

#666 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 26 February 2017 - 01:51

bdedeb5ccfeaa7edc216ec42ab1e39be.jpg Reko da se osvrnemo na ideju da neko drugi treba da brine o nama. Sent from space! 🚀
  • 0

#667 chieftecs

chieftecs
  • Members
  • 56 posts

Posted 19 July 2017 - 21:58

Poprilicno kasno odgovaram, izvinjavam se zbog podizanja starije replike, obaveze u inozemstvu su me sprecile, ali nisam zaboravio svoje obaveze.

 

Ovde pravis elementarnu gresku (ovo je kao da u skoli napises da je 2+2=5), koja se sasvim lepo uklapa u ovu temu posto je prave i svi koji se zalazu za minimalac - ne razumes da svi ekonomski akteri na trzistu optimizuju  prema odnosu kvaliteta i cena a ne idu samo za sto vecim kvalitetom, ili sto vecom sigurnoscu u tvom slucaju. To ljudi razumeju na svom primeru ali svima drugima hoce da zabrane da optimizuju, toboze za njihovom dobro.

 
Ovo je apsolutno netacno. Zakljucujes ad hoc i to standardno pogresno.

Ovo moze da drzi vodu eventualno u tvom svetu. Kada je medicina u pitanju, maksimizacija kvaliteta je svakom pacijentu i lekaru, dakle celokupnom drustvu u primarnom interesu. Profit farmaceutske kuce, odnosno pharma grade proizvodjaca je sekundarna. Federalna regulacija mora da postoji i proizvodjaci moraju da se prilagode pravilima, jer ne proizvode cokolade i palacinke, a to se ne desava samo od sebe niti ga trziste regulise uredno, stavise, privatno regulisano admisiranje je El Dorado za farmaceutske malverzacije.

Masis poentu all over again, jer pokusavas da budes lekar. Za to se zavrsava medicina, ne beru se maline.

 

Druga stvar je sto ne razumes kako funkcionise trziste i sta znaci da neko radi nesto za profit. Ja znam da je to za nekoga psovka, ali rad za profit i ucesce u trzisnoj konkurenciji znaci da ti moras da zadovoljis potrebe musterija, sto bi u ovom slucaju, gde agencije prodaju sigurnost lekova, znacilo da su lekovi za koje oni garantuju testirana sa tacno tom i tom sigurnoscu (koja ne bi morala da bude maksimalna, nego bilo gde na skali od 0 do 100 %).

 

 

U snovima. Ja sam profesor i lekar, ne prorok. Postoji gomila medicinskih aparata, kojima nije potrebno odobravanje per se,  pa je stopa povreda od istih veca nego u svim FDA/EDA/TGA pozitivno ocenjenim zajedno. To sto neko prodaje uslugu odobravanja moze da znaci samo da je podlozniji jos vecoj malverzaciji, jer ne postoji instrument kojim mozes za hiljade i hiljade preparata da dokazes bilo sta, osim i to u najboljem slucaju placeba. O kaznjavanju na trzistu ne govori nista - do sada nije uspelo da sanira ni trivijalne probleme tipa falsifikacija rezultata u publikacijama. Ovo za sta se zalazes bi bio samo novi problem u nizu, do kog sigurno nece doci, jer se civilizacijske tekovine krecu u skroz suprotnom smeru.

 

Da tebe pitam za sigurnost, kao sto sam pitao i jednog drugog ovde koji je tvrdio da je samo kvalitet bitan, da li ti kupujes samo najsigurniji automobil, neki Mercedes, bez obzira na njegovu cenu? Kad smo vec tu, da li si sebi kupio helikopter ili avion posto su mnogo sigurnija vozila od automobila? Da li gradom setas sa metalnim slemom na glavi? Da li kupujes samo najsigurniju/najkvalitetnije hranu i odecu, ides li samo u skupe restorane gde je hrana najvise proverena, vozis li se samo avionom itd itd? To je ono na sta ti primoravas druge ljude sa FDA-om, ti trazis da niko ne sme da kupi nista drugo osim najsigurnijeg mercedesa koji kosa 100 000 $,"sve za dobro ljudi", ne racunajuci sa tim da da ce oni sto nemaju para za Mercedes ostati bez ikakavog vozila i biti mnogo manje sigurni nego u svom starom autu. Kao sto ne racunas desetine hiljada ljudi koji bi bili zivi da je lek odobren pre 10 godina. Kao sto ovi sa minimalcem ne vide da kada ljudima zabranis da prodaju rad ispod neke granice da ce oni ciji rad ne vredi toliko ostati bez posla a i oni ciji vredi ce a teze naci.

 

Ovo je namerni trol. Lupetas, tako da ti je ovo poslednji put da ulazis sa mnom u prepisku. Ovde niko ne govori o automobilima i helikopterima, ne znam odakle ti uopste takvo imbecilno poredjenje pada na pamet. Nisi lekar, nisi lecio ljude u terminalnim fazama, niti si lecio generalne pacijente, nisi radio u biomedicinskom R&D, nisi saradjivao sa BF-ima, mislim zaista uopste ti necu dozvoliti da komuniciras pausalno o ovoj temi. Ovde je rec o onome sto ljudi cesto uzimaju kako bi preziveli u terminalnim stanjima bolesti, a ne kako bi vozili dobar auto ili nosili najkvalitetniji sako. Koliko bi njih zivelo deset godina duze ili krace u odredjenim uslovima su samo projekcije i surov zivot. Ti si citao pisanije online, ubedio sebe da si ekspert za medicinu, procitao tudja misljenja i nasao sebe za shodnim da trtljas o lekovima i kako bi oni trebalo da se tretiraju. Srpsko sveznanje o svemu kod mene ne prolazi.
 
Pritom, ti nemas pojma o cemu govoris. Kakav najkvalitetniji lek? Koji, cega, za kakve namene, objasni? Postoji generika - dakle jedan lek proizvodi gomila farmaceutskih kuca pod razlicitim imenima, razlicitog kvaliteta i cena na istim trzistima. Sta ti tu nije jasno, koga kolege i ja primoravamo da kupuje bilo sta? Sta umisljas?
 
EDIT: Moram da te posaljem na listu ignorisanih clanova.  Ne dozvoljavam da se nauka i medicina spustaju na ulicarski nivo.

 

Zahvaljujem na razumevanju.


Edited by chieftecs, 19 July 2017 - 22:41.

  • 1

#668 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 19 July 2017 - 22:55

...

 

... tako da ti je ovo poslednji put da ulazis sa mnom u prepisku ...

... mislim zaista uopste ti necu dozvoliti da komuniciras pausalno o ovoj temi ...

... ne dozvoljavam da se nauka i medicina spustaju na ulicarski nivo ...

 

 

Uf, uf, uf, koliko samo nadobudnost!

 

A ko si, uopste ti da postavljas uslove / zabranjujes?

Jos jedan iz kolegija haruspeksa / augura?

:lol+:

A sto ne piskaras na strucnim 4umima, pa se tamo kurobecas medju slicnima, a ne da ovde opsenjujes 'neucenu prostotu'?

 

Koliko nadutosti i arogancije!

 

Btw, srecom, ovo nije tvoja ordinacija, a sumnjam da bih kod takvog usao.

:wicked:

 

...


Edited by Kinik, 19 July 2017 - 22:56.

  • 0

#669 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 20 July 2017 - 00:15

EDIT: Moram da te posaljem na listu ignorisanih clanova.  Ne dozvoljavam da se nauka i medicina spustaju na ulicarski nivo.

 

Zahvaljujem na razumevanju.

 

 

:lol+:

Pa ti si taj koji spusta medicinu na ulicarski nivo, posto se izdajes za lekara (???), a niskom kultorom dijaoga, niskom elokvencijom i nemogucnoscu probijanja kroz bazicne logicke operacije govoris lose o svojoj (navodnoj) profesiji, i predstavljas dobar corpus delicti moje teze da je profesionalno licenciranje besmislena stvar koja za posledicu ima, izmedju ostalog, i srozavanje kvaliteta kadra u interesnoj delatnosti, u ovom slucaju u medicini (?).

 

Evo pogledaj samo, pola tvog posta se sastoji od "argumenata" tipa :

 

 

...Ovo je apsolutno netacno...

...Zakljucujes ad hoc i to standardno pogresno....

...Ovo moze da drzi vodu eventualno u tvom svetu....

...Masis poentu all over again, jer pokusavas da budes lekar. Za to se zavrsava medicina, ne beru se maline...

...U snovima. Ja sam profesor i lekar, ne prorok....

...Ovo je namerni trol...

...Lupetas...

...ne znam odakle ti uopste takvo imbecilno poredjenje pada na pamet...

...Nisi lekar, nisi lecio ljude u terminalnim fazama, niti si lecio generalne pacijente, nisi radio u biomedicinskom R&D, nisi saradjivao sa BF-ima...

...mislim zaista uopste ti necu dozvoliti da komuniciras pausalno o ovoj temi...

...Ti si citao pisanije online, ubedio sebe da si ekspert za medicinu...

....procitao tudja misljenja i nasao sebe za shodnim da trtljas o lekovima i kako bi oni trebalo da se tretiraju....

...Srpsko sveznanje o svemu kod mene ne prolazi....

...Pritom, ti nemas pojma o cemu govoris...

...Sta ti tu nije jasno?...

...Sta umisljas?...

(koga ti lecis ovako neurotican, kukala mu majka?)

 

...a drugo pola (zapravo, vise cetvrtina) od bazicnih gresaka u logici i rasudjivanju. Navescu samo dva primera, a nisi ni toliko zasluzio:

 

I) nerazumevanje razlike izmedju maksimizacije i optimizacije:

 

 

Kada je medicina u pitanju, maksimizacija kvaliteta je svakom pacijentu i lekaru, dakle celokupnom drustvu u primarnom interesu.

 

...dok je svima jasno da se tu (kao i svakoj drugoj oblasti), i sa strane musterije/pacijenta i sa strane prodavca/lekara radi o pokusaju maksimizacije kvaliteta ali u odnosu na uslove (tj. cenu, u sirem smislu), sto je zapravo, po definiciji, optimizacija.  Svaki covek moze jos dodatno da poveca kvalitet svoga zdrvalja, moze duplo cesce da ide kod lekara (svaki dan, zasto da ne, to bi bila maksimizacija), moze 100% svojih primanja da potrosi na zdravlje, moze da nikada ne zapali cigaretu, da se nikada ne napije, moze - kako sam rekao u delu koji je za tebe ocigledno ostao previse kriptican - da nikada ne predje ulicu (smanji sansu da ga zgazi automobil), da nikada ne izlazi iz kuce ili da insistira na ultrasigurnim metodama transporta, ili na ultrazdravoj hrani pa sta kosta da kosta, moze da nosi stalno slem na glavi itd itd...

 

...dakle apsolutno svako moze uvek da izdvoji jos sredstava za zdravlje, ali svako negde podvuce crtu i kaze dosta (posto, jelte, optimizuje a ne maksimizuje), odavde se ne isplati dalje ulagati u sopstveno zdravlje jer postaje previse skupo, "marginal return-s" postaju mali da bi ulaganje bilo isplativo, necu da se znojim pod slemom, setam normalno gradom, vozim motor, pa sta bude, ne idem svaki dan kod lekara, pojedem ponekad pljeskavicu i pivo itd... jer imam drugih stvari koje po dolaru daju mnogo vise kvaliteta/uzitka/vrednosti itd...drugim recima, zdravlje i zivot i sigurnost za svakoga imaju cenu, ona nije beskonacna...

 

 

II) Nerazumeanje da svaka kontrola lekova od strane drzavnog regulatora, tj. svako odlaganje da on stigne momentalno na trziste neke ljude kosta zdravlja i zivota (da ne pominjemo sada uopste ekstremno povecanje cena kako lekova tako i kompletne zdravstvene usluge, stvaranje velikih profitnih margina za farmaceutske kuce, ali mozda najvaznije, sprecavanje mnogih fantasticnih lekova i izuma da ikada ugledaju svetlo dana), samo sto se oni ne vide, ne idu novinari nikada da pokazu "evo ovaj covek je umro zato sto lek nije odobren pre 5 godina, kada mu je bio potreban" - te FDA nema nikakav motiv da zuri sa davanjem odobrenja za lekove, a ima sve razloge da uradi sto temeljniju analizu. Dakli oni ne optimizuju (niti oni to mogu, to moze i mora svaki pojedinac da uradi za sebe), sto je devastirajuce u svakoj oblasti, a u zdravstvu jos pride i smrtonosno...

 

 

 

 

 

______________________________________________________________________________________________________________

p.s. malo pojasnjenje "doktore"  , u reci "sveznanje" je vec, potpuno neocekivano, sadrzan pojam da je to znanje o svemu:

 

...Srpsko sveznanje o svemu kod mene ne prolazi....

 

 

p.p.s:

Ja sam profesor i lekar, ne prorok....Ovo za sta se zalazes bi bio samo novi problem u nizu, do kog sigurno nece doci, jer se civilizacijske tekovine krecu u skroz suprotnom smeru.

 

:ajme:

 

Sad (ok, za pola godine) kazi posteno, jesi li doktor ili pacijent?


Edited by bohumilo, 20 July 2017 - 00:20.

  • 0

#670 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 20 July 2017 - 02:21

Bogumilo je u pravu u gornjem postu,pogotovo u vezi odobravanja licenci za nove lekove, to cesto potraje godinama i to nakon klinickog testiranja.
Trziste bi to svakako bolje regulisalo.
  • 0

#671 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 22 July 2017 - 11:29

Takodje ova ... u vezi " deminishing returns" !? Spot on! Recimo, danas neke kompanije pokusavaju da naprave svoju radnu sredinu "as safe as possible" ! Safety kao da postaje neka nova mantra, ritual ... Blagovesti! I ne mozes im objasniti da ce efikasnost, racionalnost , ekonomicnost ... da trpe u tom slucaju. Zato treba teziti optimumu a ne maksimalizmu.
  • 0

#672 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 22 July 2017 - 11:51

Tek sad vidim ovo - to za proizvodnju lekova ne vazi.

 

Cak bih se usudio reci da je ogromna glupost. Ocigledno niste svesni da lekovi i vakcine moraju da budu najkontrolisanija roba na planeti iz krajnje ocitih razloga. Tu nije dovoljan samo standard koji se trazi kod proizvodnje hrane, opet, iz ocitih razloga.

 

Testiranje odredjenih sredstava in vitro i in vivo MORA trajati godinama. Nije toliko redak slucaj da se odredjeni lek/vakcina posle visegodisnjeg istrazivanja i utrosenih miliona dolara ipak ne izbaci na trziste na kraju jer je otkrivena ozbiljna nuspojava ili rezultati in vivo ne prate one in vitro.

 

Pustanje banetovog trzista da to regulise napravilo bi katastrofu globalnih razmera.


  • 2

#673 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 22 July 2017 - 11:53

Bogumilo je u pravu u gornjem postu,pogotovo u vezi odobravanja licenci za nove lekove, to cesto potraje godinama i to nakon klinickog testiranja.
Trziste bi to svakako bolje regulisalo.

Jednak broj pacijenata može da umre ako lek izađe na tržište, uđe u upotrebu bez dovoljno kontrole, ispitivanja, provere.


  • 0

#674 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 22 July 2017 - 11:59

Jednak broj pacijenata može da umre ako lek izađe na tržište, uđe u upotrebu bez dovoljno kontrole, ispitivanja, provere.

 

Tesko da je jednak.

 

Dok nije postojala kontrola, kao ni ovakvo opsezno istrazivanje, u pocecima moderne medicine, deca su pila mleko obogaceno olovom jer je to dobro za rast, ljudi su pili radioaktivne rastvore jer izbeljuju zube i prociscavaju grlo i tako dalje i tako blize.


  • 0

#675 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 22 July 2017 - 12:39

Jednak broj pacijenata može da umre ako lek izađe na tržište, uđe u upotrebu bez dovoljno kontrole, ispitivanja, provere.

 

Tesko da je jednak.

 

Dok nije postojala kontrola, kao ni ovakvo opsezno istrazivanje, u pocecima moderne medicine, deca su pila mleko obogaceno olovom jer je to dobro za rast, ljudi su pili radioaktivne rastvore jer izbeljuju zube i prociscavaju grlo i tako dalje i tako blize.

 

Niko ne trazi da se zabranni kontrolisanje lekova, pa i visegodisnje i sa najvecom mogucom sigurnoscu. To je vredna usluga, koja bi sasvim sigurno imala mesto na slobodnom trzistu (i koju bi mnogo efikasnije obavljale privatne firme), jedino sto ne treba sve ljude primoravata da je kupuju, odnosno treba omoguciti svakome da kupi lek sa onim nivoom sigurnosti koji njemu, u situaciji u kojoj se nalazi (materijalnoj, zdravstvenoj i svakoj drugoj), odgovora. Zasto siromasan covek da umre jer ne moze da kupi neki preskup lek, koji je najtemeljnije moguce testiran? Zasto tesko bolestan covek da umre jer ne moze da kupi lek kome treba previse dugo testiranje, koje ce biti kasno za njega?


Edited by bohumilo, 22 July 2017 - 12:44.

  • 0