Jump to content


Photo
- - - - -

Minimalna cena rada


  • Please log in to reply
1064 replies to this topic

#31 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 09 February 2017 - 14:27

To ima objasnjeno u svakom udzbeniku iz Osnova ekonomije, uzmi proizvoljan, neces promasiti.

A ja koliko se secam ti nisi uspeo da nades sta je pogresno u onome sto sam ti pisao o podizanji kamatne stope, ispravi me ako gresim. Jedino si ponavljao "stope se smanjuju kad je kriza a podizu kad nije, sada su smanjene vec godinama, nema rasta a ja ne znam zbog cega", iako sam bas to pokusao da ti objasnim, ti si opet ovo isto ponovio, cini mi se bez razumevanja o cemu sam pisao uopste.

Svi bankari sveta rade upravo obrnuto od ovoga sto si ti predlagao ... zahebi ekonomiju nije to za tebe.

Edited by darth bane, 09 February 2017 - 14:27.

  • 0

#32 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 09 February 2017 - 14:35

Opet ne razumem o chemu prichash. Zivim u zemlji u kojoj je minimalna satnica regulisana evo sa'ce 100 godina i sve vlade liberalna, konzervativna i komunistichka su to poshtovale, povecavale granicu, niko o tome ne pricha .... Business as usual .... Gde si ti sve ovo vreme da spasesh Kanadu od yebene propasti i dovedesh u blagostanje. Nashao si primer .... Naci cu i ja da nije tako. Praktichno ako samo jedan veci biznis reshi da se preseli u drugi state zbog nize minimum wage ti cesh dobiti potvrdu svog "argumenta", samo shto to nije nikakav argument vec suprotno - dokaz slobodnog trzishta..... Ne mozesh da imash fabriku u Kaliforniji zbog troshkova, Ali mozesh na Floridi ..... Pa izvoli .... Ko ti brani?

Ti nemash pojma shta prichash batke .... Shtitish onoga koji hoce da radi za 5 dolara chime ..... Volontiranjem XAXAXA .... Pa ja bih svako volontiranje osim naravno charity ukinuo zakonom. Eto ti shurnjaja, svekrva, snajka pa nek ti volontiraju. Shto je inache sasvim OK I zove se family business hahaha ... Objasnicu ti zashto je minimum wage dobra stvar na lichnom primeru malo kasnije poshto vidim da si dobar momak, chitash dosta, Ali nazalost ne vidim sinhronizaciju sa upotrebom mozga, shto je loshe.

Edited by Denis Jasharevic, 09 February 2017 - 14:37.

  • 0

#33 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 09 February 2017 - 14:36

Svi bankari sveta rade upravo obrnuto od ovoga sto si ti predlagao ... zahebi ekonomiju nije to za tebe.



Pa bas to i jeste razlog sto nema znacajnijeg rasta, to je bila sustina mog stava. Ali dzaba tebi pricati, ti nastavljas sa svojim logickim salto-mortaleom "svi rade X, X treba da se radi, ekonomija je u problemu, ne znam zbog cega". Pa jebi da, mozda zato sto, X ne treba da se radi, after all?
  • 0

#34 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 09 February 2017 - 14:52

Ti nemash pojma shta prichash batke .... Shtitish onoga koji hoce da radi za 5 dolara chime ..... Volontiranjem XAXAXA ....

??? Ako zelis da diskutujes potrudi se da to bude na malo ozbiljnijem nivou, recju ne pokusavaj da pravis "strow-man-a" i podmeces inace ti necu odgovarati dalje. Dakle, odgovor je NE, ne stitim ga ja volontiranjem (sta bi to uopste znacilo?!?!? ne umes ni strow-man-a da naprsvis kako valja) nego sticenjem njegovog prava da radi za koliko hoce.

Pa ja bih svako volontiranje osim naravno charity ukinuo zakonom.

Kazem ja, totalitarci bi sve zabranili sto nije u skladu sa njihovom skucenom svescu, bas njih briga za drige ljude i njihove potrebe i odluke. Zasto bi se nekome "dalo" (jer su oni ti koji daju i oduzimaju prava,ne postoje nikakva prirodna prava, po totalitarcima) pravo da bira s kime ce stupati u kakve dobrovoljne odnose, zasto da ljudi sami odlucuju sta je za njih dobro a sta nije, imamo mi nase dobre vodje, firere, ducee, genseke itd da odlucuju o tome sta neko sme a sta ne sme. Imamo mi naseg druga Bernija Trokucnika (covek ima tri kuce), on ZNA sta je za siromasne ljude bolje od njih samih, on zna da im je bolje da ceo zivot zive u getu i primaji milostinju od Trokucnika nego da krenu u otvoren zivot i posao, makar volontirali na pocetku.

Edited by bohumilo, 09 February 2017 - 14:54.

  • 0

#35 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 09 February 2017 - 15:25

Gde ti zivish prijatelju, na kojoj planeti? Ko ti je taj shto hoce da se odvali od shljake za 5 kinti na sat? Znachi radi svih 30 dana po 10 sati dnevno i ne moze da plati one bedroom u San Francisku, to ako ga naviknesh da ne jede, samo kazu da je to nemoguce jer ce pre ili kasnije da ugine.

Pretpostavljam da prichash o ilegalnim koji spavaju u barakama po 100 komada ..... ali oni su vec u "sistemu" kao takvi .... Josh nisam chuo da je berba u Napa Valley propala jer nije imao ko da obere grozdje.

Jesi ti izashao nekad na ulicu, poprichao sa ljudima ili samo chitash neka laka shtiva? To shto ti prichash veze nema sa real life buddie.
  • 1

#36 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 09 February 2017 - 15:26

Pa ti mozes i da volontiras ako hoces- da radis za dzabe. Ko ti brani?

 

 

Mogu, ali necu. 


  • 0

#37 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 09 February 2017 - 15:32

Mogu, ali necu.

A ko bi onda hteo da se dobrovoljno ubija od sljake za 5 $ na sat ( u Americi)!? Nadji takvog. Koji je taj?
  • 0

#38 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 09 February 2017 - 15:37

??? Ako zelis da diskutujes potrudi se da to bude na malo ozbiljnijem nivou, recju ne pokusavaj da pravis "strow-man-a" i podmeces inace ti necu odgovarati dalje. Dakle, odgovor je NE, ne stitim ga ja volontiranjem (sta bi to uopste znacilo?!?!? ne umes ni strow-man-a da naprsvis kako valja) nego sticenjem njegovog prava da radi za koliko hoce.

Kazem ja, totalitarci bi sve zabranili sto nije u skladu sa njihovom skucenom svescu, bas njih briga za drige ljude i njihove potrebe i odluke. Zasto bi se nekome "dalo" (jer su oni ti koji daju i oduzimaju prava,ne postoje nikakva prirodna prava, po totalitarcima) pravo da bira s kime ce stupati u kakve dobrovoljne odnose, zasto da ljudi sami odlucuju sta je za njih dobro a sta nije, imamo mi nase dobre vodje, firere, ducee, genseke itd da odlucuju o tome sta neko sme a sta ne sme. Imamo mi naseg druga Bernija Trokucnika (covek ima tri kuce), on ZNA sta je za siromasne ljude bolje od njih samih, on zna da im je bolje da ceo zivot zive u getu i primaji milostinju od Trokucnika nego da krenu u otvoren zivot i posao, makar volontirali na pocetku.

Bohumilo , to o cemu pricas veze nema sa realnoscu.
P.S. ocigledno ima na ovom svetu puno likova sa fiks idejama. Ne treba bas svacije ideje uzeti u obzir previse ozbiljno ...
  • 1

#39 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 09 February 2017 - 15:45

A ko bi onda hteo da se dobrovoljno ubija od sljake za 5 $ na sat ( u Americi)!? Nadji takvog. Koji je taj?

 

Zasto u Americi? U Srbiji ih ima koliko hoces koji bi radili ispod minimalne cene rada. A ima i u Americi, nije svaka drzava u USA Kalifornija. Ko nema nista njemu i 5 dolara na sat moze da znaci mnogo. 


  • 0

#40 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 09 February 2017 - 16:01

A ko bi onda hteo da se dobrovoljno ubija od sljake za 5 $ na sat ( u Americi)!? Nadji takvog. Koji je taj?

 

Zasto je onda potreban zakon o minimalnoj nadnici ako niko nece?

 

 

Gde ti zivish prijatelju, na kojoj planeti? Ko ti je taj shto hoce da se odvali od shljake za 5 kinti na sat? Znachi radi svih 30 dana po 10 sati dnevno i ne moze da plati one bedroom u San Francisku, to ako ga naviknesh da ne jede, samo kazu da je to nemoguce jer ce pre ili kasnije da ugine.

Pretpostavljam da prichash o ilegalnim koji spavaju u barakama po 100 komada ..... ali oni su vec u "sistemu" kao takvi .... Josh nisam chuo da je berba u Napa Valley propala jer nije imao ko da obere grozdje.

Jesi ti izashao nekad na ulicu, poprichao sa ljudima ili samo chitash neka laka shtiva? To shto ti prichash veze nema sa real life buddie.

Ali nazalost ne vidim sinhronizaciju sa upotrebom mozga, shto je loshe. 

 

 

 

Mislim da si zapravo ti taj koji ima problem sa upotrebom mozga i koji nema veze sa realnoscu i koji cita laku literaturu (a verovatno ni to) i to pokusava da zabarusi jeftinim uvredama. Protiv cega nemam nista protiv, najiskrenije ovo kazem, mnogo vise imam protiv podmetanja na sta sam ti ukazao i sto ces nadam se prestati da radis. 

 

Nadalje, vec smo ti @A sad i ja ukazili da ne samo da postoje ljudi koji zele da rade za 5$ nego postoje ljudi koji zele besplatno da rade!

 

Mislim da je ovde problem sa nerazumevanjem bazicnih ekonomskih rezultata i pokusacu ukratko da predstavim o cemu se radi.

 

Plate zavise od necije produktivnosti (tacnije od "marginal revenue productivity", no da ne ulazimo sada u sitna crevca), odnosno od toga koliko ce biznis vise zaraditi ako zaposli tog dodatnog radnika,  a ne od dobrote poslodavca. Nema Lebron dzejms toliku platu zato sto mu je gazda darezljiviji od menadzera u Meku nego zato sto toliko doprinosi zaradi svog poslodavca. Produktivnost je tesko meriti no zato postoji trziste: ako je necija produtivnost 20$ a on prima 10$ to znaci da njegov poslodavac uzima od njegovog rada 10$/h sebi. Onda ce se pojaviti drugi poslodavac, da ponudi ovom 11$ (a sebi uzme 9) onda treci da ponudi 12 itd, sve dok ovome plata zaista i ne bude blizu 20$.

 

Eh sada, to sto neko podigne minimalac na 10$ ne znaci da nema neko cija je realna produktivnost 9,8,7 dolara itd. To samo znaci da njih niko nece hteti da zaposli za 10$ jer na njima gubi 1$,2$,3$ po satu. Ako ih neko zaposli on ce biti na gubitku, postaje nekompetitivan, proizvodnja mu postaje skuplja, konkurencija mu odmice i td, i on ce zbog greske biti kaznjen na trzisti i u perspektivi biti primoran da zatvori radnju.

 

Sad ja tebe pitam i ocekujem odgovor:

 

1. Zbog cega podrzavas zabranu zaposljavanja za ljude koji, sticajem nesrecnih okolnosti, nisu dovoljno produktivni da zadovolje granice koje im trokucnici postavljaju?

2. Zbog cega mislis da ih treba osuditi da celog zivota budu na markicama za hranu i socijali?

 

Pokusaj sto detaljnije da obrazlozis svoj stav.

 

 

Da citiram Sowella na kraju: "

“Unfortunately, the real minimum wage is always zero, regardless of the laws, and that is the wage that many workers receive in the wake of the creation or escalation of a government-mandated minimum wage, because they lose their jobs or fail to find jobs when they enter the labor force. Making it illegal to pay less than a given amount does not make a worker’s productivity worth that amount—and, if it is not, that worker is unlikely to be employed.”

"


Edited by bohumilo, 09 February 2017 - 16:06.

  • 0

#41 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 09 February 2017 - 16:33

Zasto u Americi? U Srbiji ih ima koliko hoces koji bi radili ispod minimalne cene rada. A ima i u Americi, nije svaka drzava u USA Kalifornija. Ko nema nista njemu i 5 dolara na sat moze da znaci mnogo. 

Ne ako je dobro placen da ne radi nista. Da bi naterao te koji bi nasli posao za 5$ da rade, morao bi da ukines socijalne programe.


  • 0

#42 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 09 February 2017 - 16:33

Zasto je onda potreban zakon o minimalnoj nadnici ako niko nece?

 

 

zato sto ima onih koji bi npr. radili i na crno .. i to ne samo radnika .. imas i poslodavaca koji bi najradje radili tako .. mimo pozitivnih zakona.

jer pazi ako ti drzava da pravno mogucnost da radis to ne znaci da ne moras placati porez .. nesto slicno imas i kod vozacke dozvole.

to sto imas vozacku dozvolu ne znaci da mozes kroz naseljeno mjesto juriti 100 na sat ili prolaziti kroz semafor na kojem stoji - crveno. 

 

tebi se covjece sve nesto izmjesalo .. na jednoj strani si za regulativu samim tim sto moras za otvaranje firme priloziti nekakvu dokumentaciju

ili kao radnik .. nekakve papire koji ti se na kraju zbrajaju za nekakvu, kakavu takvu peMziju .. a ovamo bi da imas slobodu izbora zaposljavati ljude

zavisno od njihove materijalne situacije. 

 

e ne moze bre, bar do onda dok drzava ulaze u obrazovanje radne snage koju bi ti zaposljavao .. 


  • 0

#43 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 09 February 2017 - 16:35

Zasto je onda potreban zakon o minimalnoj nadnici ako niko nece?

 

 

i jos nesto - nadnica je dnevna a minimalna satnica je nesto sasvim - drugo.

 

edit:

 

al' zapravo pitanje je da li si pogrijesio u izrazu ili .. naprosto o radniku razmisljas kao - nadnicaru.


Edited by ivicaundmarica, 09 February 2017 - 16:37.

  • 1

#44 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 09 February 2017 - 16:42

Uredjen sistem.


Bravo. Fenomenalan odgovor.

On je prochitao da ce odredjivanje minimum wage dovesti do nezaposlenosti, ali on ne moze da zna da se to u praksi NE dogadja.

On nema odgovor na to da minimum wage u Kanadi i USA postoji vec 100 godina, dapache, ziveo je u zabludi da to u USA ne postoji. I pored toga on i dalje srlja i uvodi revoluciju, shto je nonsense, ovde revolucije nikada nisu nashle plodno tlo za realizaciju.

Ja odgovorno tvrdim a mogu lako dokazati da nezaposlenost u Kanadi ne postoji vec samo 5-6 procenata ljudi koji iz raznih razloga NE zele da rade. Moj klinac je na nekoj vrsti biroa tj agencije za zaposljavanje, privatne, naravno .... Svako jutro ga zovu u 7 da dodje da radi, mole ljudi, ochajni su XAXaXa. ... Kao alarm jebote, svako jebeno jutro .... On ih uglavnom odyebava, ponekad ga "uhvati" pa odradi 2-3 nedelje. I to u 6-milionskom gradu u koji se godishnje doseli neverovatnih 150 hiljada ljudi. Pa tu bi se po asadu ochekivala nezaposlenost od 60 posto zbog $11.25 minimum wage.

Ali evo .... aj' se kladimo da ce on opet da napishe kako ce to izazvati nezaposlenost .... a postoji 100 godina.

Ja ne znam kako se to zove.
  • 0

#45 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 09 February 2017 - 16:58

Ne ako je dobro placen da ne radi nista. Da bi naterao te koji bi nasli posao za 5$ da rade, morao bi da ukines socijalne programe.

 

Naravno. To je sve povezano. Namerno se prave socijalni slucajevi sa kojima se posle lako manipulise. 


  • 0