Jump to content

Photo
- - - - -

povraćaj PDV na stan dok je u izgradnji

• Please log in to reply
2 replies to this topic

#1 Marvin

Marvin
  • Members
  • 10,423 posts

Posted 07 February 2017 - 21:09

Ćao svima, 
Kao što su neki možda već videli (ekipa sa košarke), kupio sam skoro stan u Zelenoj aveniji u Zemunu. Ono što me sada interesuje je povraćaj PDV. Tačnije, da li je i kako moguć povraćaj PDV dok je stan još u izgradnji? Ono što poreska uprava traži je:

račun ili drugi dokument koji služi kao račun o kupoprodaji stana u kojem je iskazan PDV

Ja sam od investotora dobio avansni račun, na kome piše da je isplaćena puna cena a takođe piše i koliki je PDV. 
Nisam još uvek formalno podneo zahtev za povraćaj, ali sam od više ljudi čuo da je za to potreban fiskalni račun, kao konačan dokaz da je PDV plaćen, a ja fiskalni račun dobijam tek kada preuzmem ključeve (dakle za 4 meseca).

Čitao sam na Stepa.rs forumu da su neki ljudi dobijali povraćaj dok je stan još bio u izgranji, pa me interesuje ima li ovde ljudi koji su imali takva iskustva i šta tačno od dokumentacije su oni dobili od investitora? Ne mora biti samo Stepa, može biti i Belvil, A blok, Savada, West65 itd itd. 

Sve u svemu - da li ste i na koji način dobili povraćaj PDV dok je stan još bio u izgradnji? 
Hvala!

• 0

#2 Anaaaaa

Anaaaaa
  • Members
  • 1 posts

Posted 10 February 2017 - 16:46

Mislim da morate da imate dokaz da je Zelena avenija platila drzavi PDV da biste Vi izvrsili povrat.
Ako ste platili celu vrednost stana u odredjenom mesecu onda bi Zelena avenija trebalo da podnese PDV prijavu Poreskoj Upravi do 15.narednog meseca i da plati drzavi PDV koji je vezan za prodaju Vaseg stana.
Smatram da bi oni trebali da Vam izdaju konacan racun i dokaz da su uplatili porez drzavi za Vas stan da biste Vi trazili povrat istog.

Edited by Anaaaaa, 10 February 2017 - 16:47.

• 1

#3 Marvin

Marvin
  • Members
  • 10,423 posts

Posted 25 February 2017 - 22:55

Postoji mišljenje min. finansija da u slučaju stana u izgradnji može da se vrati PDV. Verovatno su i ljudi iz npr Stepe po tom osnovu dobili povraćaj.

Međutim, poreska uprava Zemun nam traži račun (koji nemamo jer prodavac kaže da nam ga ne može izdati pre primopredaje stana) uprkos onom mišljenju ministrastva, da je moguć povraćaj i u toj situaciji. Od prodavca imamo potvrdu da smo platili stan u celosti, sa iskazanim PDV-om, 

pa bih zamolio nekoga ko je bio u sličnoj situaciji, da mi kaže kakav dokument su dobili od prodavca i šta na njemu tačno piše od iznosa i sl. i ima li ta njegova potvrda broj (poreska tvrdi da ne može bez broja računa da unese sve podatke u program).

Takođe, pitanje, ako ima ljudi iz Stepe ili Belvila, u kojoj ste opštini tražili povraćaj, pretpostavljam NBG? Razmišljam da pokušam da saznam kako je to opštinsko odeljenje poreske uprave protumačilo to mišljenje ministarstva.

Hvala!

• 0