Jump to content


Photo
- - - - -

Koliko volimo zajednicu u kojoj zivimo?


  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 Lasal

Lasal
  • Banned
  • 35 posts

Posted 16 January 2017 - 15:32

Koliko volimo zajednicu u kojoj zivimo?

Koliko volimo zajednicu u kojoj zivimo, bila to drzava, opstina ili kraj.

Posto sam ziveo i u inostranstvu, i u Srbiji, cini mi se da Srbi iz Srbije bas i ne vole mnogo svoj kraj ni svoju zemlju. Sve deluje nekako zapusteno osim vecih gradova koji se uredjuju radi pranja novca.


Da ne uporedjujem sa Zapadnom Evropom, ali u poredjenju sa Bosnom, malo je udruzenja ljudi  koji sredjuju svoja sela i gradove, malo akcija onih koji bi da urede svoj kraj.
Ima napustenih crkava, srusenih sela i grobalja.

Da li je to stvar mentaliteta ili postoje politicke prepreke. Kao da su svi Srbi(janci) iz Beograda.

Kao da je ruzno voleti svoj kraj.

 


  • 0

#2 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 17 January 2017 - 03:53

Ja sam iz Beograda i - zamisli! - uopste ga ne volim. Mislim da je jedan od ruznijih i tuznijih gradova Evrope i sveta. 


  • 1

#3 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 17 January 2017 - 05:05

Ja sam recimo voleo Walnut Creek dok sam ziveo tamo, a sada volim Livremore i uzivam u njemu.

Beograd mi je uvek bio neorganizovan i prljav. Sava i Dunav su drugo, ali su i one prljave reke.


  • 0

#4 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 17 January 2017 - 05:57

Koliko volimo zajednicu u kojoj zivimo?
Koliko volimo zajednicu u kojoj zivimo, bila to drzava, opstina ili kraj.
................
Da li je to stvar mentaliteta ili postoje politicke prepreke. ...

Kao da je ruzno voleti svoj kraj.

 

Bez veze je "voleti" geografski pojam. Ljubav je, po samoj svojoj prirodi, bezuslovna - tj. mogu da volim nekoga, a ta/taj mi ljubav ne mora uzvratiti.

 

U ulici ili opstini mogu da se osecam prijatno ili ne, ali to je uslovno - ako su komsije OK, ako je cisto i uredjeno, onda ce biti i prijatno. Utoliko, da se nadovezem na poslednju recenicu citiranog, nijedan kraj nije "moj" po defaultu. U gradu gde sam rodjen, nekada sam se osecao prijatno, no u poslednjih 20 i kusur godina se promenio i vise mi nije lep ni prijatan. To sto sam slucajno bas tamo rodjen ga ne cini lepim.

Nekad je bio kozmopolitski, a sad su ga zaposeli nacionalisticki dosljaci i zadojena, huliganska omladina. Zato, kad ga posetim (zbog familije), jedva cekam da ponovo odem.

To je osecaj na ulici.

Sto se tice institucija i zvanicnih organa, od mikro-lokala do nivoa drzave, tu postoji samo poslovni odnos. Placam porez i rane namete, a za svoj novac ocekujem odgovarajucu uslugu. Isto kao u restoranu ili auto-servisu, pri cemu uopste nije bitno da li sam redovna musterija (pa je onda auto-servis "moj") ili sam navratio prvi put. Eh, sad, drzava u kojoj sam rodjen i proveo prvi deo zivota mi skupo naplacuje uslugu (i to losu!), a ova u kojoj sam sada je u tom pogledu bolja pa se osecam prijatnije.

 

Zasto bi covek "voleo" tako nesto?


  • 0

#5 Lasal

Lasal
  • Banned
  • 35 posts

Posted 17 January 2017 - 10:08

Ja sam iz Beograda i - zamisli! - uopste ga ne volim. Mislim da je jedan od ruznijih i tuznijih gradova Evrope i sveta. 

Ja sam isto iz Beograda, rodjen tu, na zalost, ne volim ga, gadi mi se.

Kad slucajno prodjem Knezom, povraca mi se, jos od 1991.

Priznajem da se i samom sebi gadim.

 

Ali vidim da recimo u Bosni i Hrvatskoj, de ne govorimo o recimo Nemackoj, postoje udruzenja ljudi koji sredjuju svoj kraj. Nije li to lepo.


  • 0

#6 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 17 January 2017 - 16:07

Dakle, da se razumemo, sredjujem i ja svoj kraj -- evo pre par dana sam ne samo cistio sneg, vec i zategao par nekih konopaca uz stazu oko zgrade da se ljudi ne bi klizali, kad vec nemamo dobar prilaz. Svako malo dam od svoje nevelike plate prilog za posumljavanje, a prosle godine su me odusevili neki klinci koji su u okviru svoje NGO pravili kucice za ptice, pa sam i njima pomogao.

 

Ali ja to ne dozivljavam bas kao ljubav, nego kao razuman postupak, pa i duznost. I shodno tome, ne moram da imam bilo kakav emocionalni odnos prema mestu u kome zivim. 


Edited by Schrodinger, 17 January 2017 - 16:08.

  • 4

#7 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 17 January 2017 - 17:40

I ja sredjujem svoj kraj. Dovoljno je da prosetam sredjena, namirisana i lepo raspolozena, da se osmehnem ako se sa nekim sudarim a ne da ga odalamim i sl.

 

...to je isto veliki doprinos blatu...


  • 0

#8 Lasal

Lasal
  • Banned
  • 35 posts

Posted 18 January 2017 - 09:54

I ja sredjujem svoj kraj. Dovoljno je da prosetam sredjena, namirisana i lepo raspolozena, da se osmehnem ako se sa nekim sudarim a ne da ga odalamim i sl.

 

...to je isto veliki doprinos blatu...

zar i namirisana.

zar je tako strasno u vasem kraju.


  • 0

#9 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 18 January 2017 - 21:28

Sapunjavi.... u dvajes marke da je on. U jos dvajes, da je sledeci topic o Vrcinu :-D
  • 0

#10 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 19 January 2017 - 01:08

Sapunjavi.... u dvajes marke da je on. U jos dvajes, da je sledeci topic o Vrcinu :-D

 

Podizem na tries' marke da je sapunjavi. To je taj rad, zene da prestanu da se briju i kupaju kako bi privlachile mushkarce prirodno, feromonima. Volim ja da chitam njega ....... jedan post mesechno, ne treba preterivati  :lol+: .


  • 0