Jump to content


Photo
- - - - -

Roborejs


  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1 /13/Ален Шмит/

/13/Ален Шмит/
  • Members
  • 4,593 posts

Posted 08 January 2017 - 17:01

30087867981_f3263fa8af_o.png

 

- Slajdšov s reklamne kampanje (preveo sam ga na srpski)

 

Dana 27.11.2015, Kinetik i FIA Formula E su objavili vest o stvaranju radikalnog automoto takmičenja autonomnih električnih bolida pod imenom Roborejs. Prvi ikad šampionat bespilotnih bolida!!!

23503604261_795d86a005_b.jpg

Izvršni direktori Kinetika i Formule E Denis Sverdlov odnosno Alehandro Agag na svečanosti otvaranja Roborejsa.

 

Ovaj šampionat pruža kompetetivnu platformu za sve velike kompanije i unirvezitete koje se bave tehnologijom autonomnih automobila i svoj debi će imati 2017. godine. Formula E i Čardž su sklopili sporazum o snabdevanju takmičenja s kamionom nosivosti tri tona i autobusom s dvanaest sedišta koji će transportovati stvari i osoblje u padoku.

 

 

Roborejsov bolid se zove robokar, šematski prikaz senzora robokara a ima ih puno

28708559666_c9ff305650_h.jpg

 

Dizajner robokara Daniel Simon je uz dogovor inženjera stvorio ovu lepoticu koja spaja aerodinamičku iskoristivost, futuristički izgled i ekonomično spojene komponente koje su ugodne za oko. Daniel je između ostalog dizajnirao vozila i letelice za filmove Tron- Legacy (2010), Captain America: The First Avenger (2011) i Oblivion (2013).

 

Specifikacije:
- Težina: 1 tona
- Dužina: 4.8 metara
- Širina: 2 metra

 

Upoznajte DevBot, Roborejsov superpametni bespilotni električni testni prototip!

28558228543_90c8be8973_b.jpg

Primarna namena DevBota je omogućavanje inženjerima perfektno razvijanje njihovih softvera i daljnje razvijanje hardvera koji ćese na koncu nalaziti u kranjoj verziji robokar bolida.
Razlika između DevBota i robokara je u tome što ovaj prvi poseduje vozačevo mesto jer inženjeri moraju štelovati razne senzore tj. kopletni bolid jer implementiranje novih delova mogu poći kobno po projekt ako veštačka inteligencija uništi prototip.
DevBot sadrži sve delove kao i Roborejs jedino je karoserija drukčija i pripada jednom LMP2 prototipu.

 

Insajd Roborejs, najava dokumentarca u četiri nastavka

 

Uslovno rečeno "mozak" robokara je NVIDIA-nin superkompjuter pod nazivom DRIVE PX 2

30177365815_70eca98640_z.jpg

 

DRIVE PX 2 unutar kućišta

30142744626_8c878fc121_z.jpg

Specifikacije

30142745326_9f6cb7b50e_z.jpg

 

Izvršni direktor NVIDIA Jen-Hsun Huang na predstavljanju novog partnerstva s Roborejsom je rekao sledeće

 

 

Our record revenue highlights NVIDIA’s position at the center of forces that are reshaping our industry,” said Jen-Hsun Huang, co-founder and chief executive officer, NVIDIA. “Virtual reality, deep learning, cloud computing and autonomous driving are developing with incredible speed, and we are playing an important role in all of them. We continue to make great headway in our strategy of creating specialized visual computing platforms targeted at important growth markets. The opportunities ahead of us have never been more promising.

 29548272373_9c03e7deea_z.jpg

 

Na ovom linku možete videti slajdšov koji se prikazao na prezentaciji partnerstva.

 

Roborejs bi trebao imati inauguralnu trku već ove godine, mislim da se to neće desiti u aktuelnoj trećoj Formula E sezoni nego možda u četvrtoj a i bilo bi logičnije da je tako jer ni timovi nisu predstavljeni niti ima indicija da će skoro+ svaki tim mora koristiti svoj softver autonomne vožnje a to zahteva vremena da se napravi. Inače DevBot je prve krugove na Formula E stazi odradio na Marakešu prošle godine i test je bio uspešan, sve ćete videti na dokumentarcu Insajd Roborejs.


  • 2

#2 /13/Ален Шмит/

/13/Ален Шмит/
  • Members
  • 4,593 posts

Posted 08 January 2017 - 17:07

Službeni sajt
____________________________________________
 
Insajd Roborejs dokumentarac
 
Prva epizoda

 

Druga epizoda

 

Treća epizoda

http://www.youtube.com/watch?v=tMqB1OrKHr0

 

Četvrta epizoda

http://www.youtube.com/watch?v=qPSIRzwb3wQ


  • 1

#3 /13/Ален Шмит/

/13/Ален Шмит/
  • Members
  • 4,593 posts

Posted 14 January 2017 - 04:40

C1_j7aDXUAEM-Bu.jpg


  • 0

#4 Rad-oh-yeah?

Rad-oh-yeah?
  • Members
  • 21,862 posts

Posted 14 January 2017 - 05:16

Posto sam po struci softveras, ovo mi je zanimljivo sa stanovista razvoja AI. Za razliku od kompjuterskih igrica / simulacija gde je ponasanje vozaca kontrolisanih od strane AI relativno predvidljivo (sve ih kontrolise identican AI, pa na iste situacije uvek isto reaguju) ovo ce biti drugacije jer ce svaki tim imati drugacije resenje.

 

Postoji vec par godina nesto slicno u virtuelnom svetu, open sors simulator voznje gde je moguce programirati kompletno svoj AI, poseban za svaki bolid. Cak se organizuje i sampionat gde se razliciti AI trkaju jedan protiv drugog:

 

 

(ima jos ovoga na kanalu)

 

Ovo nam daje ideju kakvu "akciju" mozemo da ocekujemo, ali u realnom svetu ce to sve biti mnogo ludje, broj parametara o kojima treba da se vodi racuna je suludo velik, prilikom svakog kontakta dolazi do ostecenja, delovi otpadaju, promenljivi uslovi na stazi...

 

Naravno, nista ne moze da zameni vozaca od krvi i mesa, ali moze da bude poprilicno zabavno.


  • 1

#5 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 14 January 2017 - 06:25

Alene, u nekoliko dana otkako si otvorio temu, nije bilo previse komentara...

 

Rekao bih, zato jer nam je to zanimljivo, ali malo ko nesto zna o tome.

Mene interesira sa tehnicke strane, ocito sve vise toga ide u smeru robotizacije - ali jedva ponesto razumem. To mi je kao i putovanje na Mars - jeste silno zanimljivo, ali pojma nemam kako se to radi.

Posto sam mator, meni je sport kad se takmice ljudi - direktno, a ne preko vestacke inteligencije. Sigurno i tu ima mesta za takmicenje - izmedju ljudi koji kreiraju tu vestacku inteligenciju. Medjutim, kad se takmice vozaci u utrkama starudije, i mi kibiceri cujemo kad i kako neko saltuje itd. pa biramo ko nam je simpaticniji i za koga navijamo. Mojoj generaciji je ovo kao kompjuterski sah - ima boljih i losijih programa i kompjutera, jeste zanimljivo, ali... Ja nemam sanse protiv kompa, cak me i ovaj program koji je u standardnom paketu u Windows 7 razbije na visim nivoima, pa mi je zanimljivije igrati protiv jednako (ne)sposobnih ljudi.

 

Pisi i dalje, ja cu svakako pratiti topik, ali necu pisati - nemam sta da kazem...

Za razliku od normalnog i novog, moj svet bi se nastavio cak i bez elektricne energije - sve se moze resiti cekicem, klestima i viljuskastim kljucevima. :D 


  • 0

#6 Dzoni_m

Dzoni_m
  • Members
  • 1,793 posts

Posted 14 January 2017 - 21:16

Mene zanima AI pristup. Kada inzenjeri rese voznju kroz AI, game over. Sve ostalo na svetu mogu da simuliraju u model dok si rekao keks. Voznja je najkompleksnija i pristup koji imaju proizvodjaci automobila u razvoju samovozecih auta je - pogresan. Pokusavaju da nauce sistem da vozi po unapred programiranim sekvencama, umesto da nauce sistem da uci voznju. Dakle AI koji analizira kako se vozi i to primeni, z apocetak od coveka a kasnije sam unapredjuje po odobrenoj metodi. Zato kazem voznja je ultimate izazov za kreiranje AI. Toliko parametara iz okruznja, promenljivih u trenutku, koje zavise od poznatih ali i nepoznatih faktora, itd. 

 

Tesla radi nesto izmedju. Njihov softver pokusava da pokupi najbolje iz oba sveta ali krece se ka AI kako je napredniji i kako ima vise podataka. Ja se samo nadam da ce biti dovoljno novca za ovakvu trkacku seriju. Nije problem u tehnologiji, problem je u radnim satima najskuplje robe na trzistu: programerima. 


  • 0

#7 /13/Ален Шмит/

/13/Ален Шмит/
  • Members
  • 4,593 posts

Posted 25 January 2017 - 12:55


Edited by /13/Ален Шмит/, 25 January 2017 - 12:56.

  • 0

#8 /13/Ален Шмит/

/13/Ален Шмит/
  • Members
  • 4,593 posts

Posted 02 February 2017 - 14:24

Pošto nisam hteo baciti stari kalendar jer mi se svideo, prepravio sam ga malo po mom ukusu.

 

7DqotuEl.jpg


  • 0

#9 /13/Ален Шмит/

/13/Ален Шмит/
  • Members
  • 4,593 posts

Posted 05 February 2017 - 23:11

U čast Superboula Roborejs je obojao bolide u ovoj fotomontaži

 

C36keP2XAAAp8KP.jpg


  • 0

#10 /13/Ален Шмит/

/13/Ален Шмит/
  • Members
  • 4,593 posts

Posted 17 February 2017 - 18:58

Roborejs je došao s dva DevBota (!!!) u Buenos Aires po prvi put ikada.

 

C43-81iWIAAeW2-.jpg

 

U Hong Kongu i Marakešu su došli s jednim prototipom stim da pravi debi i prve krugove su odradili na Marakešu jer je DevBot nije mogao puniti bateriju.


  • 0

#11 /13/Ален Шмит/

/13/Ален Шмит/
  • Members
  • 4,593 posts

Posted 18 February 2017 - 18:49

Roborejsov DevBot napravio prvu veliku grešku i to u S krivini, tačnije krivini 11. Mora da je prebrzo prošao krivinu 10 što softver nije mogao korektovati i što je dovelo na kraju da sistem DevBota se morao osloniti na senzore udaljenosti do prepreka ali prekasno. Danas izgleda svi greše i češu zid, ni napredni NVDIDIA XDRIVE nije iznimka :)
C49rC9bWYAAWf-Y.jpg


  • 0

#12 /13/Ален Шмит/

/13/Ален Шмит/
  • Members
  • 4,593 posts

Posted 18 February 2017 - 19:54

186 km/č! Impresivna brzina DevBota. Link.


  • 0

#13 /13/Ален Шмит/

/13/Ален Шмит/
  • Members
  • 4,593 posts

Posted 20 February 2017 - 23:48

Driverless Roborace car crashes at speed in Buenos Aires
 
_94740157_75d44af5-9f54-4518-9ce5-2f688c

The red Devbot 1 completed the race, but the yellow Devbot 2 crashed

A landmark race between two driverless electric cars has ended badly for one of the contestants.
The unfortunate Devbot vehicle crashed out of the Roborace competition after misjudging a corner while travelling at high speed.
The incident occurred ahead of the start of the latest Formula E electric car race in Buenos Aires.
The other vehicle managed to complete the course after achieving a top speed of 186km/h (116mph).
"One of the cars was trying to perform a manoeuvre, and it went really full-throttle and took the corner quite sharply and caught the edge of the barrier," Roborace's chief marketing officer Justin Cooke told the BBC.
"It's actually fantastic for us because the more we see these moments the more we are able to learn and understand what was the thinking behind the computer and its data.
"The car was damaged, for sure, but it can be repaired. And the beauty is no drivers get harmed because... there is no-one in them."
Photos of the resulting damage have been published by an Argentinian blog. Roborace also plans to upload footage from the event onto its YouTube channel this Friday.

_94740656_b0857694-7192-4e8d-a8a5-bddaf2
The cars communicate with each other to avoid contact

The Devbots are controlled by artificial intelligence software - rather than being remote-controlled by humans - and use a laser-based Lidar (light detection and ranging) system and other sensors to guide themselves. They also communicate to avoid collisions with each other.
Roborace's organisers had previously showed off one of their Devbots speeding round the UK's Donington Park circuit last August, but this was the first time they had publicly displayed two vehicles competing against each other.

_94740661_75e1553d-1489-4644-a8f2-95b992
Roborace intends to replace the Devbots with sleeker models when the competition formally launches

Even so, they billed the event as a test run ahead of future plans to pit 10 teams of robotic cars against each other, each powered by different AI software.
Mr Cooke stressed that crash barriers and a limit on the Devbot's top speed had meant spectators in the Argentine capital had not been put at risk.
And he added that another incident involving the winning car illustrated built-in safety measures.
"A dog ran on to the track, and the car was able to slow down, avoid it and take another path," he said.

_94740155_mediaitem94740154.jpg
The winning Devbot 1 managed to avoid running over a dog

Roborace's chief executive Denis Sverdlov will reveal more details about his company's plans, at the Mobile World Congress trade show in Barcelona next week.
The company then intends to show off its tech again at the next Formula E race, in Mexico City on 1 April.

 

Objašnjen udes DevBota 2 tokom "trke". Također, DevBot 1 je uspešno izbegao psa (!) na putu do "pobede".


  • 1

#14 /13/Ален Шмит/

/13/Ален Шмит/
  • Members
  • 4,593 posts

Posted 24 February 2017 - 19:07


  • 0

#15 /13/Ален Шмит/

/13/Ален Шмит/
  • Members
  • 4,593 posts

Posted 25 February 2017 - 20:27

Pored F1 timova koji otkrivaju svetu svoje adute za novu sezonu i Roborejs će predstaviti nešto..

 

Robokara! Tejzer slika dole

 

C5g9oK9XEAA36JZ.jpg

 

U sklopu Svetskog Kongresa Mobilnosti u Barseloni Robokar će konačno ugledati svetlo dana. E sad oće li predstaviti samo "maketu 1:1" ili će izvesti demonstracije ili nešto treće ostaje nam da sačekamo.


  • 0