Jump to content


Photo
- - - - -

Kulinarska magija


  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#16 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 21 December 2016 - 09:27

...

 

 

Moze biti - tamo gde si ti 'isao na more'.

;)

 

PS.

A zasto opet tolujes - da Mod brise postove?

:wicked:

 

...

Od Rovinja do Ulcinja, s ove strane Jadrana - najcesce Makarska rivijera i ostrvlje, 

 

 

Varaš se. Trpovi, a pogotovo ježinci se nalaze baš tamo gdje je najčišća voda, štoviše njihovo prisustvo je indikator čistog mora.

Imam 30 godina ronilackog "staza" - na Jadranu sam ih sretao u povecoj koncentraciji upravo tamo gde je more zagadjeno: blizina luka, kanalizacije, plaze... 

Palasture i prstaci su vec nesto drugo - njih ces naci samo tamo gde je cista voda.


  • 0

#17 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 21 December 2016 - 11:00

Od Rovinja do Ulcinja, s ove strane Jadrana - najcesce Makarska rivijera i ostrvlje, 

 

 

Imam 30 godina ronilackog "staza" - na Jadranu sam ih sretao u povecoj koncentraciji upravo tamo gde je more zagadjeno: blizina luka, kanalizacije, plaze... 

Palasture i prstaci su vec nesto drugo - njih ces naci samo tamo gde je cista voda.

 

Palaštura, po dubrovački - montenegrinski 'palastura' ili ljoštura tj periska, je divna školjka, najbolja s jajima, kad ima oko 1-1,5 kg.

Dobre školjke se uglavnom gnijezde na ušću slatke vode u more i nikad dobre školjke nećeš naći u zagađenim vodama.

Najbolje su (divlje) kod Omiša (Cetina) i čuvene dagnje iz Butrinta u Albaniji.

 

Ja imam skoro 40 godina ronilačkog 'staža', kako u apnei, tako i s bocom. Kako mi godine lagano dolaze glavi, više nemam niti snage, niti vremena roniti. Više volim gledati i snimati kitove i foke na Sjevernom moru.


  • 1

#18 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 21 December 2016 - 11:34

...

 

... imam 30 godina ronilackog "staza"  ...  

 

 

U lukama i pored kanalizacije?

Moze biti, koga je briga!?

;)

 

Btw - mislim da ti se jednom lepo reklo, a i video si intervenciju Moda na tvoje beskrajno dosadne, smorne i zlobne trolerske upadice.

To sto ti se ne dopada postavljena tema ili neki 4umas i kako pise - tvoj problem. Nemoj ucestovati.

Piskaraj tamo gde je tvoj nivo - razbibrige i sl, nemoj stalkovati pametnije i kvalitetnije 4umase.

 

PS.

Da se nadovezem - i onda kao neka kukavice podmetnes neki postic da bi izgledalo da ne trolujes!

Gde ti je karakter!?

:-1:

 

...


Edited by Kinik, 21 December 2016 - 12:34.

  • 0

#19 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 21 December 2016 - 11:35

...

 

Palaštura, po dubrovački - montenegrinski 'palastura' ili ljoštura tj periska, je divna školjka, najbolja s jajima, kad ima oko 1-1,5 kg.

Dobre školjke se uglavnom gnijezde na ušću slatke vode u more i nikad dobre školjke nećeš naći u zagađenim vodama.

Najbolje su (divlje) kod Omiša (Cetina) i čuvene dagnje iz Butrinta u Albaniji.

 

Ja imam skoro 40 godina ronilačkog 'staža', kako u apnei, tako i s bocom. Kako mi godine lagano dolaze glavi, više nemam niti snage, niti vremena roniti. Više volim gledati i snimati kitove i foke na Sjevernom moru.

:thumbs:

 

Ti znas da ko mene uvek imas 'plus'.

Tako i ovaj put, no blam mi je da se potpisujem ispod onog smora.

 

...


  • 0

#20 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 21 December 2016 - 11:38

...

 

Evo nesto za Ironside-a

 

 

:+1:

 

...


  • 2

#21 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 21 December 2016 - 12:22


  • 1

#22 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 21 December 2016 - 12:32

Odlican je Raymond Blanc. Manje je poznato da on svoje osoblje placa posteno i na vrijeme, za razliku od Michel Roux Jr koji je otkriven prije par dana da si prisvaja baksis i da placa kuhare ispod zakonskog minimuma. Supcina. Ali to je za neku drugu temu.

 

Obozavam ove 'tough' cuts. Ox cheeks i shin of beef su mi pored pork blade (lopatica), najdrazi dijelovi za slow cooking. Dosta luka, bijelog luka, mrkva ili dvije, list lorbera i nekoliko grancica thyme i pola boce dobrog crvenog vina je kako ja najcesce pripremam. Isti proces kao sto je i Raymond objasnio. Nema tu mnogo magije, najbitnije je dati vremena i ne komplikovati bez potrebe. Kvalitetno, dobro odstojalo meso je najbitnije.


  • 3

#23 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 21 December 2016 - 12:39

...

 

Francuska kuvarska skola je bila poznata kao vrlo surova, sa skoro vojnickim drilom, takoreci sadizmom prema ucenicima.

Kazu da se to sada promenilo, jer se lako menja 'ucitelj' a jos mozes da mu naneses stetu objavljivanjem neprijatnih podataka.

 

Mozes da nadjes na Net-u kako je surovi Marco Pierre White tretirao svoje likove i kako je uterivao drcnog Gordona u suze, a Mario Bataliju sasuo pizoto po bluzi / kecelji!

 

A ovo za otimanje baksisa i neplacanje - ima tu raznoraznih tuznih primera.

 

Lepo je rekao Anthony Bourdain - cim ste chef, to znaci lik sa jako mnogo problema. 

;)

 

...


Edited by Kinik, 21 December 2016 - 12:44.

  • 1

#24 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 21 December 2016 - 12:44

...

 

 

 

...


Edited by Kinik, 21 December 2016 - 12:45.

  • 0

#25 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 21 December 2016 - 13:10

...

 

Francuska kuvarska skola je bila poznata kao vrlo surova, sa skoro vojnickim drilom, takoreci sadizmom prema ucenicima.

Kazu da se to sada promenilo, jer se lako menja 'ucitelj' a jos mozes da mu naneses stetu objavljivanjem neprijatnih podataka.

 

Mozes da nadjes na Net-u kako je surovi Marco Pierre White tretirao svoje likove i kako je uterivao drcnog Gordona u suze, a Mario Bataliju sasuo pizoto po bluzi / kecelji!

 

A ovo za otimanje baksisa i neplacanje - ima tu raznoraznih tuznih primera.

 

Lepo je rekao Anthony Bourdain - cim ste chef, to znaci lik sa jako mnogo problema. 

;)

 

...

 

Obecao je da ce im platiti sto duguje ali ce 13% service charge (koji je opcionalan ali uglavnom ljudi plate) ukinuti, odnosno povecati cijene na jelovniku za tih 13%, pa osoblje opet nece nista imati od toga. Rejting mu je drasticno pao nakon ovog skandala. 

 

Nego, evo ga Bozic za koji dan, bogata trpeza je obavezna. U UK je nekada tradicionalno bilo da se na bozicni sto iznese pecena guska, koja je u zadnjih nekoliko decenija zamijenjena curkom. Mene ni jedno ni drugo ne privlaci, a i previse je za nas dvoje. Obicno izaberem nesto sto se ne nalazi bas svaki dan i svugdje, i to narucim direktno sa farme ili od reputabilnog mesara. Ove godine cu da pravim srnetinu (red deer, venison top rump) i gammon (neki ultra-giga rare breed pork). Sutra bi trebalo da bude dostavljeno pa cu kad vidim kakvi su komadi i odluciti sta i kako s tim. Peceni krompir u guscijoj masti, bareno povrce i red wine/port gravy su obavezni. Kao i one smrdljive kuglice koje se odazivaju na Brussel sprouts ali iako moram da skuham nekoliko, ne moram da ih jedem. Gammon cu najvjerovatnije da skuham sa stock povrcem, zacinskim biljem, all spice, klincicima i jos kojesta, pa premazati sa glazurom od mog kitnikesa i zapeci u rerni. Vino, pivo i zestoka pica sam vec solidno navukao, mozda jos nekoliko boca bijelog, da potraje do januara.

 

Sta ima kod vas? :)


  • 1

#26 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 21 December 2016 - 14:18

...

 

Nemoj mi dirat' 'smrdljive kuglice'!

;)

 

Ja sam sam, pa se ne bih preterano zamajavao.

Neki komad mesa da potraje 3-4 dana (mozda 1/2 curke ili sv. plecka?)

Jedno 2 aspika - kokosiji i riblji (to obozavam)!

Domacu soljenu ribu (haringa / skusa / papaline)

 

 

 

 

Obavezno rusku salatu 'винигрет'

 

 

Ja umesto pasulja dodajem grasak, i obavezno dizon senf, da bude pikantniji.

 

Neko bareno povrce kao prilog.

Obavezno marinirane pecurke (na ruski nacin - slani rasol, malo secera, lovorov list, biber, beli luk, all-spice, korijander u zrnu, kleka. Blansirati kratko gljive i naliti hladni rasol).

 

Crni 'borodinski' hleb.

 

Pice (manji asortiman)

;)

 

(preskacem sitnice - puter, hladnu zakusku, kis. kupus, krastavce, votku ...)

 

...


  • 2

#27 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 21 December 2016 - 15:48

Fali mi samo jos da osmislim nesto slatko i po glavi mi se mota ovaj Panetone bread and butter pudding ali mi se cini previse zestok, nakon svega ostalog. 

 

Citam jutros u novinama, prosjecno za Bozic, odrasla osoba u UK unese 6000 kalorija. Malo li je?


  • 0

#28 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 23 December 2016 - 13:45

...

 

Francuska kuvarska skola je bila poznata kao vrlo surova, sa skoro vojnickim drilom, takoreci sadizmom prema ucenicima.

Kazu da se to sada promenilo, jer se lako menja 'ucitelj' a jos mozes da mu naneses stetu objavljivanjem neprijatnih podataka.

 

Mozes da nadjes na Net-u kako je surovi Marco Pierre White tretirao svoje likove i kako je uterivao drcnog Gordona u suze, a Mario Bataliju sasuo pizoto po bluzi / kecelji!

 

A ovo za otimanje baksisa i neplacanje - ima tu raznoraznih tuznih primera.

 

Lepo je rekao Anthony Bourdain - cim ste chef, to znaci lik sa jako mnogo problema. 

;)

 

...

 

http://forum.b92.net...gija/?p=5537140

 

Pogledaj na 1:36 kako veliki chef Joël Robuchon urla na šegrta; ne da je surovo, nego brutalno dobija po glavi, pripravnici su kao legionari.

Pisao sam kako sam svojevremeno, kad sam radio u Cannesu kao naučnik u kuhinji, dok sam učio pripremati Sole meunièr, bakalar na portugalski način, te čuvenu Bouillabaisse

koliko sam puta sam dobijao štapom, to mi je bio između ostalog glavni razlog studija arhitekture.


  • 0

#29 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 23 December 2016 - 14:03

...

 

http://forum.b92.net...gija/?p=5537140

 

... pogledaj na 1:36 kako veliki chef Joël Robuchon urla na šegrta; ne da je surovo, nego brutalno dobija po glavi, pripravnici su kao legionari ... pisao sam kako sam svojevremeno, kad sam radio u Cannesu kao naučnik u kuhinji, dok sam učio pripremati Sole meunièr, bakalar na portugalski način, te čuvenu Bouillabaisse ... koliko sam puta sam dobijao štapom, to mi je bio između ostalog glavni razlog studija arhitekture.

 

Znas, o tome sam davno citao, no to su slabi karakteri.

 

Uvek se setim Napoleona, koji je obilazio straze, pa zatekne vojnika koji spava.

Lagano mu uzme pusku i setajuci doceka smenu straze, kad se citava vojska zblane.

Mogao je da ga kazni / strelja - no bio je pametan.

Shvatio je da kad se vest prosiri kroz vojsku - nema tog vojnika koji nece dati zivot za njega!

 

A ovi skaredni, agresivni kaplari, to je za zaljenje, ma koliko bili poznati!

:wicked:

 

 

A koliko je to nakazno, svedoce i oni francuski chefs koji su se samoubili jer su im rekli da ce izgubiti / nece dobiti 'mislenovu zvezdicu'!

:ajme:

 

...


Edited by Kinik, 23 December 2016 - 14:13.

  • 1

#30 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 23 December 2016 - 14:10

http://forum.b92.net...gija/?p=5537140

 

Pogledaj na 1:36 kako veliki chef Joël Robuchon urla na šegrta; ne da je surovo, nego brutalno dobija po glavi, pripravnici su kao legionari.

Pisao sam kako sam svojevremeno, kad sam radio u Cannesu kao naučnik u kuhinji, dok sam učio pripremati Sole meunièr, bakalar na portugalski način, te čuvenu Bouillabaisse

koliko sam puta sam dobijao štapom, to mi je bio između ostalog glavni razlog studija arhitekture.

Znaci - batinama su te naterali da ucis?   :lol+:


Edited by kronostime, 23 December 2016 - 14:11.

  • 0