Jump to content


Photo
- - - - -

Taze 'leba


  • Please log in to reply
211 replies to this topic

#46 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 07 November 2016 - 17:55

Znaci ovaj 'Dried Active Yeast' si 'aktivirao' u toploj vodi prethodno ?

 

Jesam i nisam. Stavio sam dvije kasikice kvasca u mjesavinu vode i sirutke, malo promijesao i nasuo u brasno. Nisam cekao da se zapjenusa i pocne da 'radi'. Ne nalazim da je aktiviranje strasno bitno, jednako odradi i kad se suhi kvasac doda u brasno. Mozda je razlika u vremenu nadolazenja tijesta ali ne vjerujem da ima uticaja na bilo sta drugo. 

 

Bitnije je ne dozvoliti tijestu da prebrzo ili previse naraste. Dovoljno je da se udupla, tada ga nokautiram i pustim da jos jednom krene da raste, jos nekih pola sata i onda ide u najvreliju rernu prvih 15 minuta, onda smanjim na 180 dok se ne ispece. Jos 15-20 minuta, pa na resetku da se hladi. Vrlo jednostavno.


Edited by Honey Badger, 07 November 2016 - 17:56.

  • 0

#47 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 07 November 2016 - 21:37

Moguce da kvasac radi u svakom slucaju.

I ja uvek premesim bar 2 puta I stavljam u topliju pec na pocetku.

Samo nisam nikad probao sa sirutkom


  • 0

#48 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 08 November 2016 - 12:23

Moguce da kvasac radi u svakom slucaju.

I ja uvek premesim bar 2 puta I stavljam u topliju pec na pocetku.

Samo nisam nikad probao sa sirutkom

 

Kvasac se aktivira ako je dobra temperatura i ima dovoljno vlage. Moze se pomijesati sa brasnom i zaliti vodom, ne mijenja nista. Barem ja nisam zapazio nesto sto bitno mijenja ishod.

 

Nisam siguran 100% ali mislim da elasticnost glutena slabi kako tijesto vise puta nadolazi i drugacije se ponasa nakon svakog nadimanja. Sve zavisi sta zelis da postignes i od vrsti brasna koja koristis.

 

Za ove moje 'rustic' style, recept mi je dobar. Sto se sirutke tice, nisam ni ja prije, nego sam pravio sir (sigurno ti promaklo ;) ) pa sacuvao bas za ovo.


  • 0

#49 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 13 November 2016 - 16:03

...

 

 

...


  • 1

#50 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 15 November 2016 - 10:09

...
 
 
 
...

  • 0

#51 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 31 December 2016 - 17:50

...

 

 

Uvek se setim jedne 'rimske godine' kad smo Late_Mother i ja nesto bazali po 'vecnom gradu', ona videla neke dzempere sa 'prednjicom' od zdrebece koze - pa jos u bojama!

No, ne bi mog broja, pa je uzela Late_Fatheru, klasicni, 'braon'.

 

I onako, sva tuzna - kako da ne nadje 'voljenom sinu' dzemper, vracamo se mi, kad ce ona usplahireno - moramo da kupimo hleb!

Gde mi blago razgrnemo neko likinje / likove pred radnjom i udjemo.

 

Ja sa mojim, ondasnjim shantavim italjanskim stojim po stranu, a moja Late_Mother, koja je u svakom narednom inostranstvu progovorila jezikom prethodnog inostranstva - zamoli za 2 vekne hleba!

 

I dobije jednu!

 

Pa nesto kao protestuje, gde devojka pozove sefa - i on s mukom objasni - 'strajk je / sciopero' - hleb se besplatno deli po 'jedan komat'!

 

Late_Mother na nekoliko jezika - ali nama trebaju 2!

 

Gde se poslovodja nasmeje i kaze - aaa, zlavi!? 

I da joj dve vekne.

 

Izadjemo mi iz radnje, Late Mother kipti - sad bih ovaj hleb bacila ... i digne ruku.

Kad ono stane taksi. Sta ce - sedne u auto i besno lupi vratima.

U naredni sednem ja.

 

Stizemo mi pred ambassy - a ono Late Father!

Sta ima?

Samo je dobio besni pogled.

 

Pita mene - nemoj me nista pitati, dobicemo batine!

 

Little Brother i ja serekali smo se krisom citavo vece!

 

...


  • 1

#52 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 31 December 2016 - 17:57

 

 
 

Attached File  baguettes.jpg   457KB   1 downloads

 

Nisam bas ispratio recept u detalj ali mislim da nije lose ispalo. 

 

Ovaj Bruno je odlican. :)


  • 4

#53 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 04 April 2017 - 11:49

Sinoc sam napravio poolish sa nesto svjezeg kvasca, dvije - tri kasike razevog brasna i vode. Veceras cu da umijesim neki crni hljeb, sa caraway seeds.


  • 0

#54 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 22 April 2017 - 03:44

...
 
 
>> ... Kulinarstvo u čast veka državnosti
Hungry For Finland
Pripremio: XXZ magazin
 
Photo: www.pekanieipa.fi
 
Ražani hleb je poneo titulu finskog tradicionalnog jela na glasanju koje se održalo povodom stogodišnjice finske nezavisnosti
 
Povodom proslave stogodišnjice nezavisnosti Finske tokom 2017. godine, grupa finskih kulinarskih stručnjaka odlučila je da je krajnje vreme da se izabere zvanično nacionalno jelo. Ova ideja je bila deo šire kampanje koja proslavlja finsku kulinarsku kulturu i podstiče svakog da neguje pravu finsku kuhinju.  
 
“Ideja da se javno odabere nacionalno jelo pokazala se veoma popularnom” kaže Seija Kurunmeki, izvršna direktorka ELO Fondacije za promociju finske kulinarske kulture. “U prvom krugu glasanja je oko deset hiljada ljudi predložilo hiljadu različitih jela. Odatle je stručni žiri u uži krug izabrao dvanaest popularnih nacionalnih jela.”
 
Photo: www.pekanieipa.fi
 
U jesen 2016, skoro četrdeset hiljada Finaca glasalo je za svoje omiljeno jelo. Pobednik, ražani hleb, dobio je gotovo deset hiljada glasova, što je pokazalo koliko je popularan u čitavom narodu, a vole ga ljudi svih godišta i socijalnih struktura. Kurunmeki kaže da svaki Finac koji živi u inostranstvu, kad mu neko dolazi u goste iz domovine, obavezno traži veknu hrskavog, crnog ražanog hleba.
 
Ugostitelj i TV šef Henri Alen inače član žirija, slaže se da je ražani hleb odličan izbor. “Tako dobar ražani hleb ne možete naći nigde drugde u svetu, a to je tradicionalno jelo koje je stvarno naše oličenje, napravljeno od zdravih, lokalno proizvedenih sastojaka”, smatra on.  
 
Od Njujorka: Deo proslave 100 godina nezavisnosti
Photo: finland.fi
 
Alen objašnjava da karakteristična kiselost finskog ražanog hleba dolazi od kvasca koji brižno čuvaju generacije pekara, po grumen kiselog testa koji će biti baza za sledeće serije hlebova. “Pekari – kao oni od kojih mi nabavljamo za naš restoran u Helsinkiju – brižno paze na ovo kiselo testo”, objašnjava on. “Kiselo testo može biti starije od stotinu godina. Na taj način, ražani hleb zaista postaje simboličan za istoriju finske kulinarske kulture, posebno sad kad proslavljamo vek od naše nezavisnosti.”
 
Alen naročito voli topli ražani hleb sveže izvađen iz rerne koji on bogato premaže slanim maslacem, mada ga preporučuje i sa usoljenim lososom, jetrenom paštetom ili ribljom čorbom.
Kako su stručnjaci suzili listu, tako su sa nje ispala popularna ali više lokalna jela kao što je irvas iz Laponije na severu; riblja pita iz istočne oblasti Savo kao i crna krvavica iz Tamperea. Dva veoma omiljena jela iz Karelije, još jedne istočne oblasti, ipak su uspele da se kvalifikuju, naročito se dobro kotirao karelijski paprikaš koji je zauzeo drugo mesto zahvaljujući popularnosti među starijom populacijom Finaca, dok su karelijske pite privukle glasove mlađih Finaca.
 
Prvih pet mesta zauzeli su supa od graška koja se uobičajeno jede četvrtkom, kao i pržena riba (tipično se koristi baltička haringa u Finskom primorju i repuška u Jezerskoj Finskoj) koja se služi sa pire krompirom.
 
 
Najviše kotirano slatko jelo bila je pita od borovnice (ova borovnica je manja od poznatije, visokožbunaste američke borovnice, a raste kao samonikla biljka u šumama Finske). “To je savršen primer našeg nacionalnog deserta”, kaže Alen. “Ovo omiljeno jelo, porodice same spremaju kod kuće – naročito tokom kasnog leta kad svako može da ode u šumu i slobodno bere bobice da ih koristi sveže ili smrznute.”
Kurunmeki smatra da večna popularnost pite od borovnice jeste i odraz savremenih trendova koji favorizuju lokalnu i samoniklu hranu. Nutricionisti su finske borovnice proglasili superhranom punom vitamina i minerala.
 
Photo: www.pekanleipa.fi
 
“Da bismo pokazali koliko se ponosimo svim tradicionalnim jelima, cele ove slavljeničke godine predstavićemo svako od dvanaest jela sa liste, po jedno jelo u svakom mesecu”, kaže Kurunmeki. Ciljevi u budućnosti biće i da se “započne godišnji nacionalni dan finskog kulinarstva koji bi se proslavljao na Dan kulture Finske, 28. februara.”
 
*Tekst prenosimo sa dozvolom prijateljskog sajta This Is Finland ... <<
 
...

  • 3

#55 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 20 May 2017 - 16:00

Pomijesao sam 500g bijelog 'strong' brasna i po 50g semoline, razevog i wholemeal. Supena kasika soli, malo svjezeg kvasca i pola litra mlake vode. Sad treba da umijesim, a mrsko mi, Wild Turkey od sinoc me baca i lijevo i desno.


  • 0

#56 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 20 May 2017 - 16:12

 

...
 
 
U jesen 2016, skoro četrdeset hiljada Finaca glasalo je za svoje omiljeno jelo. Pobednik, ražani hleb, dobio je gotovo deset hiljada glasova, što je pokazalo koliko je popularan u čitavom narodu, a vole ga ljudi svih godišta i socijalnih struktura. Kurunmeki kaže da svaki Finac koji živi u inostranstvu, kad mu neko dolazi u goste iz domovine, obavezno traži veknu hrskavog, crnog ražanog hleba.
 
 
...

 

 

Bez preterivanja - ne da kisi nego to je bajka. Fantastican hleb! Omiljeni. 


  • 2

#57 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 20 May 2017 - 16:29

Bez preterivanja - ne da kisi nego to je bajka. Fantastican hleb! 

 

Sigurno jeste. Pa gore u tekstu kaze da koriste starter koji moze biti stariji od 100 godina. Negdje u Londonu ima jedna mala pekara koju je otvorio neki Italijan, donio je 250 godina star starter. Mala mu je pekarica, moze da ispece vrlo malo, sto se i proda u roku od odmah i zatvara oko 10AM. :)

 

Jednom sam probao pokrenuti starter i krenulo je ali to je kao i onaj cuveni tamagochi, moras stalno nesto da ga prihranjujes i tetosis, pa mi dojadilo nakon mjesec dana.


  • 0

#58 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 20 May 2017 - 18:02

Gledam nesto po youtube i naletim na ovo:

 

 

Nekada sam ovako radio, ne znam ni sto sam prestao. Nista jednostavnije, ni Zoran ga ne bi zayebao. :D


  • 2

#59 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 20 May 2017 - 20:48

Attached File  lebac.jpg   201.31KB   1 downloads

 

Nisam nezadovoljan.


  • 1

#60 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 20 May 2017 - 21:20

...

 

... nista jednostavnije ... 

 

 

Hm, ne bih se slozio.

 

Hleb / brasno / kvasac - to je umetnost u malom.

 

Secam se nekih mojih neuspesnih 'sourdough' razanih / crnih hlebova, kad sam pozurio, a razanom brasnu trebaju sati / dani ( :wicked:!) da naraste, pa na kraju, kcera da me utesi - matori, pa ovo ti nije lose ... kao kolac, i umace u nesto slatko!

Povilenio sam (u sebi)

 

Ovo je moj idealni hleb!

 

 

 

 

...


  • 3