Jump to content


Photo
- - - - -

Trenutak sreće na dar - ljudi i životinje


  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 18 October 2016 - 23:14

Svakodnevno viđam razne stvari koje me dodirnu na neki način, najčešće je u pitanju tuga neka i bol drugih. Ovo me je dirnulo na jedan sasvim drugačiji način, plakala sam i bila sam srećna, zbog bake, zbog konja, zbog ljudi koji su spremni da žrtvuju svoje vreme i podare nekome možda poslednji trenutak sreće i zbog životinja koje imaju tu sposobnost da nas ispune srećom samo svojim prisustvom. 

 

 

Bilo bi lepo kada bismo na ovom mestu sakupljali primere interakcije ljudi i životinja :).


  • 1

#2 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 13 January 2017 - 21:16

Eto i jedne tacke neslaganja na ovim temama. Iz tvoje ljudske perspektive stvar je dirljiva, dok je iz moje, pretezno konjske, tragicna, ali ne za sirotu baku. Nemam, naime, previse simpatija za osobu koja je naganjala konje preko prepona i kojoj je maltene poslednja zelja da nekoga zajase. Ili je i ona, zajedno sa ‘skolskim konjima’, igracka domisljatih snimatelja i konstruktora cirkuskih skalamerija. Bolje da su podsetili gledaliste na nebrojene zlocine koje dvonozne krvopije cine nad tim lepim stvorenjima od pamtiveka pa sve do naseg doba, u kojem ih, valjda, ne teraju u ratove i u rudnike, nego ih samo koljuckaju (dobro je za eritrocite) i malko (dopingovane) izvode na hipodrome, jer i kladionicari imaju decicu, a gospoda i dame negde moraju da prikazu svoje fensi dvoglede i lujkaste sesire. Nije onaj Nice od jedne epizode odlepio.    


  • 0

#3 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 17 January 2017 - 14:06

Ovo! 


  • 2

#4 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 20 January 2017 - 08:51

...     

 

Bezveze mi je da sad baš ovde diskutujem o perspektivama, ali da te ispoštujem. Naravno da posmatram iz ljudske, nisam konj. Moja namera sa ovim topikom je da pokažem onu dobru stranu interakcije životinja i ljudi. Nije me interesovalo šta je gospođa radila tokom svog života, nego ono što je konj učionio za nju, pa i za mene, kao posmatrača. Ustvari, htela sam da ubacim nešto o hipoterapiji koja se od skoro intenzivnije praktikuje u Beogradu, ali nisam stigla. Htela sam da pričam o sreći autistične dece kada osete pod sobom konja, jer je to nešto najlepše što sam videla u životu. I pričaću, kad budem imala vremena.


  • 0

#5 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 20 January 2017 - 11:05

Nacuo sam nesto o ovome, ali znam i da postoje, ili da se mogu napraviti, konji sa hvataljkama, konji sa motorima, konji sa grejacima, konji sa senzorima i razni drugi konji koje, dok ne prodju Tjuringov test, mozemo da jasemo do mile volje. A deci bismo, za promenu, mogli da pricamo kako mi, za razliku od konja, tek treba da postanemo jedna neinvazivna vrsta, te da im pokazemo kako konji uzivaju kada ih mazimo i hranimo, da je lepo slikati ih, crtati i posmatrati, i da (u 21. veku) ima i malo casnijih zabava od dresure i jahanja.    


  • 0

#6 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 20 January 2017 - 13:18

ok. ne bih ja dalje ulazila u tvoj crno beli svet.

 

mislim, poređenje autistične dece koja jašu neosedlanog konja u laganom hodu možda 2 ili tri kruga čime se, osim uticaja na psihu, postiže i jačanje leđnih mišića i još mnogo pozitivnog, sa nekim tehnološkim kovanicama izvučenih iz međumoždanog prostora - nekako to nisam očekivala od tebe. jesi li probao nekada da pričaš sa autističnim petogodišnjim detetom o konjima ili bilo čemu drugom?


  • 0

#7 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 20 January 2017 - 20:29

O toj specificnoj stvari se ni nisam izjasnjavao – nisam upucen – ali generalno jesam protiv skola jahanja za decu, sve u nadi da bi se njihovim ukidanjem smanjio procenat matorih konja zainteresovanih za taj plemeniti sport, a sasvim malcice i postotak ljudi koji smatraju da je u redu da bilo koga jasu, bukvalno ili figurativno.

 

Zao mi je sto nisam imao priliku za blizi kontakt s autisticnim detetom. Deci (tudjoj) umem da budem interesantan, vise i od roditelja, pa cak i od konja.       


  • 0

#8 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 20 July 2017 - 22:09


  • 2