Jump to content


Photo
- - - - -

Zimnica i konzerviranje hrane u domaćoj radinosti


  • Please log in to reply
379 replies to this topic

#286 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 30 September 2017 - 15:52

...

 

Izvinjavam se za upad - ali najjednostavnije od velikog chefa

 

 

 

...


Edited by Kinik, 30 September 2017 - 15:54.

  • 2

#287 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 30 September 2017 - 16:51

Hmm, nije neki problem konzervirati gljive ali ne vidim zasto bih konzervirao ove obicne koje imaju da se kupe u svako doba. Za divlje razumijem. Osim ako nema neki dobar recept koji trazi iskljucivo konzervirane gljive pa se vrijedi potruditi.

 

Ja sam odlucio da ipak napravim jedan chili jelly ali cu morati izaci po sirce jer u kuci imam samo neki jeftini balsamic, a treba mi apple cider ili tako neki malo finiji ocat.

 

Attached File  1.jpg   339.34KB   0 downloads

 

Ovo su sve moje papricice i mislio sam ih sve nabiti u jednu teglicu od 300ml. Trinidad Morugas, Black Scorpion Tongues, Lemon Drops, jedan mali chiltepin i jedan Cherry Bomb koji sam prepolovio jer ga je neka ptica kljucnula i morao sam ocistiti.

 

Taman kad odem po sirce, dopunicu si vino, nije lako raditi bez goriva. ;)


Edited by Honey Badger, 30 September 2017 - 16:52.

  • 2

#288 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 30 September 2017 - 19:48

Sa današnjeg Chilli festa. Malo sam kupio, moraću da poručim još preko e shopa.

 

 

22050353_1327912130646657_88737928462591


  • 2

#289 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 30 September 2017 - 20:10

...

 

 

Pa sto ne rece da je kolumbijski proizvod?

 

Da se covek okilavi dok resi rebus oko 'amazona' - pretrazivac da rikne!

:lol+:

 

...


  • 0

#290 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 30 September 2017 - 20:13

...

 

 

Pa sto ne rece da je kolumbijski proizvod?

 

Da se covek okilavi dok resi rebus oko 'amazona' - pretrazivac da rikne!

:lol+:

 

...

 

 

Eerghhh, da, sorry.

 

Columbia...


  • 0

#291 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 30 September 2017 - 21:46

Sa današnjeg Chilli festa. Malo sam kupio, moraću da poručim još preko e shopa.

 

 

22050353_1327912130646657_88737928462591

 

Koliko je bolji onaj sto sam ti ja dao?

 

Ne moras biti iskren. ;)


  • 0

#292 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 30 September 2017 - 21:50

Koliko je bolji onaj sto sam ti ja dao?

 

Ne moras biti iskren. ;)

 

Tvoj je drugačiji. Najsličniji je ovom mangu.

 

I naravno, bolji je 200 puta, tvoj. ;)


  • 2

#293 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 30 September 2017 - 21:58

Tvoj je drugačiji. Najsličniji je ovom mangu.

 

I naravno, bolji je 200 puta, tvoj. ;)

 

Dobro je. Vec mi je palo na pamet da je moj sos samo malo bolji. Kad ono 200x. To mi je prihvatljivo.

 

:)


  • 0

#294 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 01 October 2017 - 13:47

De prvo objasni kako koristis ukiseljene gljive, pa onda i recept za kiseljenje. 

 

Meni danas dan prodje u neuspjesnom popravku ves masine, sve prateci youtube video tutorial. Srecom, nisam napravio ni vecu stetu, sve sam uspio vratiti i nije bilo eksplozija ni poplava. Tomek dolazi u ponedjeljak da to sredi, ja odustajem. 

 

Imam nekoliko papricica koje bih volio spremiti za kasnije i dvoumim se izmedju sosa i jellyja. Imam ovdje i nekoliko listica zelatina, a i simpaticne aluminijumske kutijice u koje bih mogao pakovati ako ne bi bilo reakcije (sto moram provjeriti) ali ne znam da imam toliko snage nakon sto sam se od jutros do maloprije maltretirao sa ves masinom.

 

Sad sam si naceo bocu nekog Tempranillo vina i razmisljam kako da spremim jednu kilu pork belly od Tamworth svinjceta. :)

 

Prvo da mi objasniš, da li ti sam popravljaš veš mašinu. Ako da, zovem te u BXL, da mi s vremena na vrijeme središ suđericu. Tomek je, pretpostavljam iz Białystoka (naš plumber je iz tog kraja, iako je dobavljač suđerice (Bosch - firma povjerenja) Albanac, rodom iz Rijeke. Mali svijet.)

 

Ukiselljene gljivice koristim po ukusu - na salatu, kao prilog uz meso, à la Russe, uz ribu, posebno lososa, nema pravila. Divne su na svaki način.

 

Kako ih pripravljam? Prvo treba prokuhati, pa u pećnici sterilizirati staklenke (tegle), ali to već ionako znaš.Gljive se moraju dobro očistiti, da nema zemlje, lišća ili crvića, te inih nametnika.

 

Djedovima (dedekima, po zagrebački, treba s klobuka skinuti kožu; vrganjima i Turčinima, ne - slasniji su tako).

Biserčice se ne kisele: treba ih pojesti svježe; sunčanice se pohaju.

 

Ovisno o količini gljiva treba zakuhati, pa ohladiti na cca 18 Celzija mješavinu (drži se pravila trećine) alkoholnog i dobrog vinskog octa, te vode, uz žlicu šećera, biber u zrnu, te lovor  Na teglicu od 75 cl stavim 2 lista lovora i 5 zrna papra. Ponavljam, bitno je da su gljive savršeno čiste, a tegle sterilizirane!

 

Kod vas, u Britaniji, već sad bi trebalo biti gljiva (ili, kao što u SRB kažu - pečurki - champignons). Ako poživim, na godinu s prvom damom idem na veliku turu po baltičkim zemljama: Latvija, Litva. Estonija, Finlandija, + da pokažem Danzig.

 

I da u Gdańsku, na ušću Motlawe, pojedemo fine baltičke jegulje s kiselim gljivicama, dok moja studentkinja lunja dinama, tražeći jantar.

 

...................................................................................................................................................................................................................

 

Najukusnija gljiva, bez dvojbe je blagva; ukusnije (i skuplje) gljive nisam niti kušao, niti platio.

 

Osim smrčka, naravno.

 

Blagva je gljiva iz roda Amanitae: Amanita Caesarea

 

Najukusnija gljiva u prirodi dijeli rod sa još 7 rođakinja:

 

Zelena pupavka, najotrovnija gljiva u prirodi [Amanita Phalloides]

 

Bijela Pupavka (druga najotrovnija gljiva) [Amanita Verna]

 

Panterovka [Amanita Pantheria]

 

Biserna muhara [Amanita Rubescens]

 

I, općenito, sve Amanite;

uz najpoznatiju:

Amanita Muscaria;

 

Obična muhara, Balti i Rusi su za tim otrovom ludi: među svim muscariama, ova je jedina (i najpoznatija) halucinogenka.Niti jednu nisam vidio u šumi. Bad luck.


Edited by ironside, 01 October 2017 - 13:50.

  • 0

#295 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 01 October 2017 - 14:11

Prvo da mi objasniš, da li ti sam popravljaš veš mašinu. Ako da, zovem te u BXL, da mi s vremena na vrijeme središ suđericu. Tomek je, pretpostavljam iz Białystoka (naš plumber je iz tog kraja, iako je dobavljač suđerice (Bosch - firma povjerenja) Albanac, rodom iz Rijeke. Mali svijet.)

 

Ukiselljene gljivice koristim po ukusu - na salatu, kao prilog uz meso, à la Russe, uz ribu, posebno lososa, nema pravila. Divne su na svaki način.

 

Kako ih pripravljam? Prvo treba prokuhati, pa u pećnici sterilizirati staklenke (tegle), ali to već ionako znaš.Gljive se moraju dobro očistiti, da nema zemlje, lišća ili crvića, te inih nametnika.

 

Djedovima (dedekima, po zagrebački, treba s klobuka skinuti kožu; vrganjima i Turčinima, ne - slasniji su tako).

Biserčice se ne kisele: treba ih pojesti svježe; sunčanice se pohaju.

 

Ovisno o količini gljiva treba zakuhati, pa ohladiti na cca 18 Celzija mješavinu (drži se pravila trećine) alkoholnog i dobrog vinskog octa, te vode, uz žlicu šećera, biber u zrnu, te lovor  Na teglicu od 75 cl stavim 2 lista lovora i 5 zrna papra. Ponavljam, bitno je da su gljive savršeno čiste, a tegle sterilizirane!

 

Kod vas, u Britaniji, već sad bi trebalo biti gljiva (ili, kao što u SRB kažu - pečurki - champignons). Ako poživim, na godinu s prvom damom idem na veliku turu po baltičkim zemljama: Latvija, Litva. Estonija, Finlandija, + da pokažem Danzig.

 

I da u Gdańsku, na ušću Motlawe, pojedemo fine baltičke jegulje s kiselim gljivicama, dok moja studentkinja lunja dinama, tražeći jantar.

 

...................................................................................................................................................................................................................

 

 

 

Pokusao sam sam da popravim ves masinu koristeci upute sa youtube videa i uspio sam rasklopiti, ocistiti i sklopiti, a da nista nije procurilo ili eksplodiralo ali kvar nisam uspio otkloniti pa sam zvao Tomeka. Imam utisak da je masina OK, da nije pokvarena, nego je odvodna cijev zacepljena. Tomeku sam rekao da ponese dugacku sajlu za ciscenje cijevi pa cemo to prvo probati.

 

Sto se tice kiselih gljiva, nisam ih nikada koristio pa me toliko i ne privlaci da pravim, osim mozda da poklonim prijateljima (i neprijateljima) za predsojece bozicne blagdane. Ne idem brati gljive od mozda 13te godine, a tada sam bio mnogo bolji poznavalac i sigurniji u sebe nego sada. U ta doba, u komsiluku je zivjela jedna starija gospodja, teta Obrenka i ona mi svaki put pregleda i ako nema nista otrovno, nosim kuci, a ako ima i jedna, odredi mi da sve bacim. Mislim da sam samo jednom morao sve gljive baciti i nikad se niko nije otrovao, a svi u kuci smo jeli te gljive.

 

Sjecas se da sam kupio micelij proljetos i pripremio za vrganje i garden giants?

 

Evo ga leglo vrganja:

 

Attached File  7.jpg   749.97KB   0 downloads

 

Preraslo preko onih drvenih okoraka jedna zalfija, kunica, kantarion i prikrada se i mazuran. A nijednog vrganja. Isti slucaj je i sa garden giants:

 

Attached File  6.jpg   629.57KB   0 downloads

 

Ali ne gubim nadu. Nekada treba pustiti vremenu da ucini svoje, da se glavno tijelo razvije ispod zemlje, a plodove ce izbaciti kad im dodje vrijeme. 

 

Bilo sta da nikne, ide na prepariranje, a ne na kiseljenje. Da se pokazuje potomstvu i buducim generacijama. :D


  • 1

#296 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 02 October 2017 - 10:15

Pokusao sam sam da popravim ves masinu koristeci upute sa youtube videa i uspio sam rasklopiti, ocistiti i sklopiti, a da nista nije procurilo ili eksplodiralo ali kvar nisam uspio otkloniti pa sam zvao Tomeka. Imam utisak da je masina OK, da nije pokvarena, nego je odvodna cijev zacepljena. Tomeku sam rekao da ponese dugacku sajlu za ciscenje cijevi pa cemo to prvo probati.

 

Sto se tice kiselih gljiva, nisam ih nikada koristio pa me toliko i ne privlaci da pravim, osim mozda da poklonim prijateljima (i neprijateljima) za predsojece bozicne blagdane. Ne idem brati gljive od mozda 13te godine, a tada sam bio mnogo bolji poznavalac i sigurniji u sebe nego sada. U ta doba, u komsiluku je zivjela jedna starija gospodja, teta Obrenka i ona mi svaki put pregleda i ako nema nista otrovno, nosim kuci, a ako ima i jedna, odredi mi da sve bacim. Mislim da sam samo jednom morao sve gljive baciti i nikad se niko nije otrovao, a svi u kuci smo jeli te gljive.

 

Sjecas se da sam kupio micelij proljetos i pripremio za vrganje i garden giants?

 

Evo ga leglo vrganja:

 

attachicon.gif7.jpg

 

Preraslo preko onih drvenih okoraka jedna zalfija, kunica, kantarion i prikrada se i mazuran. A nijednog vrganja. Isti slucaj je i sa garden giants:

 

attachicon.gif6.jpg

 

Ali ne gubim nadu. Nekada treba pustiti vremenu da ucini svoje, da se glavno tijelo razvije ispod zemlje, a plodove ce izbaciti kad im dodje vrijeme. 

 

Bilo sta da nikne, ide na prepariranje, a ne na kiseljenje. Da se pokazuje potomstvu i buducim generacijama. :D

 

Kako se ne bih sjećao posta o miceliju. Bez uvrede, ali tvoje gastronomske idiosinkrazije ne mogu niti ja preći sa svojim bizarnostima, a ima nas još nekoliko takvih na H&K (kraćenica se odnosi na naziv topika, a ne na čuvenog njemačkog proizvođača kućanskih aparata).

 

Nekad, u ona vremena, bilo je manje vijesti o pucnjavama, češće se u crnoj kronici javljalo ("Direktoru 7 godina", "Zatukao majku sjekirom", etc, etc...) da se neka obitelj otrovala gljivama. (teta Obrenka živa?)

 

Ne znam, nisam baš toliki stručnjak, da se vrganji mogu uzgojiti iz micelija u kućnoj radinosti.

Kisele gljivice su zakon. Uz kavijar (ruski, azerbajđžanski, perzijski, kanadski, whatever), njemački Bäckerei, belgijsko pivo, te vaše IPA et al, alzašku guščju jetru i choucroute garnie, jamón ibérico, Thüringer Klöße (divni i neopisivo komplicirani valjušci), hovězí guláš s krumpirovim knedlikima na praški način, pašticada, paški sir, banjalučki trapist, kulina i njegovu seku, kojekakve ajvare, peruanski ceviche...

 

Zabolili su me prsti, a nisam došao ni do 5 % finih stvari koje mi već sad nedostaju.

 

Bold: A kako ti to prepariraš? sušenje ili neko drugo mumificiranje?


  • 1

#297 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 02 October 2017 - 10:49

Kako se ne bih sjećao posta o miceliju. Bez uvrede, ali tvoje gastronomske idiosinkrazije ne mogu niti ja preći sa svojim bizarnostima, a ima nas još nekoliko takvih na H&K (kraćenica se odnosi na naziv topika, a ne na čuvenog njemačkog proizvođača kućanskih aparata).

 

Nekad, u ona vremena, bilo je manje vijesti o pucnjavama, češće se u crnoj kronici javljalo ("Direktoru 7 godina", "Zatukao majku sjekirom", etc, etc...) da se neka obitelj otrovala gljivama. (teta Obrenka živa?)

 

Ne znam, nisam baš toliki stručnjak, da se vrganji mogu uzgojiti iz micelija u kućnoj radinosti.

Kisele gljivice su zakon. Uz kavijar (ruski, azerbajđžanski, perzijski, kanadski, whatever), njemački Bäckerei, belgijsko pivo, te vaše IPA et al, alzašku guščju jetru i choucroute garnie, jamón ibérico, Thüringer Klöße (divni i neopisivo komplicirani valjušci), hovězí guláš s krumpirovim knedlikima na praški način, pašticada, paški sir, banjalučki trapist, kulina i njegovu seku, kojekakve ajvare, peruanski ceviche...

 

Zabolili su me prsti, a nisam došao ni do 5 % finih stvari koje mi već sad nedostaju.

 

Bold: A kako ti to prepariraš? sušenje ili neko drugo mumificiranje?

 

Sad, nakon tolikih godina, cesto pomislim da smo imali vise srece nego pameti kad su gljive u pitanju. Doduse, imali smo i teta Obrenku, koja ako je ziva, danas bi mogla imati jedno 116-125 godina ali me ne bi cudilo. Teta Obrenka je tada zivjela sa majkom, a cesto ih je obilazio Obrenkin sin sa kcerkom koja je bila mojih godina ili mozda malo mladja. Dugovjecne neke tete i mnogo dobre. rado ih se sjecam.

 

Ovaj vikend mi je prosao u neuspjelom pokusaju da popravim ves masinu ali cu iduci iskoristiti da napravim barem jednu teglicu kiselih gljiva. Na raspolaganju su mi obicni sampinjoni koji se imaju kupiti u svim ducanima, kao i braon chesnut gljive. Pored njih, mogu doci do bukovaca (oyster), a ni shitake nisu rijetkost.

 

Koje od nabrojanih bi mi preporucio da ukiselim i po kom receptu?


  • 1

#298 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 02 October 2017 - 11:57

Sad, nakon tolikih godina, cesto pomislim da smo imali vise srece nego pameti kad su gljive u pitanju. Doduse, imali smo i teta Obrenku, koja ako je ziva, danas bi mogla imati jedno 116-125 godina ali me ne bi cudilo. Teta Obrenka je tada zivjela sa majkom, a cesto ih je obilazio Obrenkin sin sa kcerkom koja je bila mojih godina ili mozda malo mladja. Dugovjecne neke tete i mnogo dobre. rado ih se sjecam.

 

Ovaj vikend mi je prosao u neuspjelom pokusaju da popravim ves masinu ali cu iduci iskoristiti da napravim barem jednu teglicu kiselih gljiva. Na raspolaganju su mi obicni sampinjoni koji se imaju kupiti u svim ducanima, kao i braon chesnut gljive. Pored njih, mogu doci do bukovaca (oyster), a ni shitake nisu rijetkost.

 

Koje od nabrojanih bi mi preporucio da ukiselim i po kom receptu?

 

Drago mi je da si imao sreće; kako već rekoh, otrovati se Amanitama - ništa lakše, a najfinija je blagva. Teta Obrenka je očito bila drevna i žilava gospodja, dobrog zdravlja i pažljiva.

Mene je vrag tjerao (osim ratom, naravno) u Banovinu, kako Sisak, a još gore u Petrinju.

Tamo ima gljiva kao u priči, u Kostajnici - kestenja, jabuka i dunja.

 

Oyster (žute) bukovače su zlato šuma, zovu ih šumskim oštrigama. Jesti svježe! Općenito, kupuj poljske, češke, slovačke i ukrajinske i ruske kisele gljive: nema boljih. Chestnuts narezati na tanke fete, pa osušiti: na suncu, terasi, ili u pećnici, a shiitake treba jesti svježe, s jajima, na gulaš ili čak sirove.

 

Proceduru i recepte imaš gore na uputama o pravljenju zimnice.

 

Čuvaj se, Badger.

 

Bolje da se povučem s foruma, ne valja ovdje više ostajati.


Edited by ironside, 02 October 2017 - 12:09.

  • 2

#299 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 25 November 2017 - 16:06

Chef John nikada ne razocara:

 

 

 

 

Pa sam maloprije narucio on mog mesara, 3kg bone in pork leg:

 

Attached File  boneinporkleg_b.jpg   283.44KB   0 downloads

 

Kod T&G je uvijek rare breed, veselo i pismeno svinjce. 

 

Uz jos kojesta, narucio sam i 500g jagnjecih brizli. To sam samo jednom prije kupio u halal mesnici prije nekog pecanja, pa smo ih przili u tavi na otvorenoj vatri. Ima tome vise od 10 godina ali se sjecam da nije lose bilo. 

 

Ovoga puta cu imati sve pogodnosti moderne kuhinje pa cu ih spremiti kako treba - pokiseliti u vodi/mlijeku, blansirati prije pripreme, mozda i pritisnuti da se uoblice kako treba, the works.

 

Pregledao sam i nekoliko recepata ali jos nisam odlucio sta i kako. :)


Edited by Honey Badger, 25 November 2017 - 16:07.

  • 1

#300 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 27 November 2017 - 11:39

 

Uz jos kojesta, narucio sam i 500g jagnjecih brizli. 

 

Pregledao sam i nekoliko recepata ali jos nisam odlucio sta i kako. :)

 

Sasvim je moguce da ce da bude ovako nesto:

 

Attached File  img26734.1426x713.jpg   206.78KB   0 downloads

 

http://www.greatbrit...ecipe-pea-puree

 

Izgleda da su brizle i grasak dobitna kombinacija. Skoro da nisam vidio recept da ne ukljucuje grasak u ovom ili onom obliku.


  • 0