Jump to content


Photo
- - - - -

Zimnica i konzerviranje hrane u domaćoj radinosti


  • Please log in to reply
379 replies to this topic

#16 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 05 October 2016 - 20:30

Evo je, prva teglica:

 

green%20tomato%20pickle_zpsrx7qbjly.jpg

 

Zeleni paradajz iz baste (sve sto je bilo, san marzano i par black russian), list lorbera, isto iz baste, malo fennela (opet iz baste), 5 bobica smreke, 5 zrna crnog bibera, 3 cehna bijelog luka, 5 ljutih papricica (odakle? Iz baste), kasika soli, kasika smedjeg secera i 150ml vinskog sirceta i isto toliko vode. Sve prokuhano, dezinfikovano i sad neka odstoji dok se ne ukiseli, nekih mjesec dana or so.


  • 2

#17 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 07 October 2016 - 19:12

Spremio sam i masline:

 

olives_zpsor1ji8ui.jpg

 

:)


  • 2

#18 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 14 October 2016 - 20:11

Napravio sam danas dzem od jabuka i ploughman's pickle. Sve sam fotografisao ali nemam snage da sad postavljam i objasnjavam. Raspadam se k'o SFRJ od umora. Sutra planiram pravit sir ako me upala misica ne smandrlja. Jos sam se danas zdrljo niz jabuku, raspadam se po savovima.

 

Dvaput sam se pentrao na drvo. Nisam ni ja vise tinejdzer. Zgulio sam se silazeci prvi puta, nakon sto sam stres'o jedno 20 kila za komsiju. Onda sam za sebe zajahao drvo i otresao sljedecih 20ak kila...

 

jabuke_zpsfqfglhg3.jpg

 

I to je jedno 15 kila viska sa kojim ne znam sta cu...


Edited by Honey Badger, 14 October 2016 - 20:24.

  • 1

#19 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 16 October 2016 - 14:10

Dzem od jabuka i ploughman's pickle. Ovo sam jos u petak napravio, trebam nekad i etikete da dizajniram.

 

jam%20and%20pickle_zpsioy9bmfe.jpg


  • 0

#20 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 13 November 2016 - 16:46

...
 
 
 
...

  • 1

#21 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 03 December 2016 - 12:18

Jutros sam pazario gajbicu dunja (4-5kg) pa cu da pravim Membrillo i jelly. Taman kad skuham dunje, sok ide za jelly, a tropa za Membrillo. 

 

Samo da jos malo odmamuram. :)

 

 

Attached Files


  • 1

#22 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 03 December 2016 - 15:02

Jutros sam pazario gajbicu dunja (4-5kg) pa cu da pravim Membrillo i jelly. Taman kad skuham dunje, sok ide za jelly, a tropa za Membrillo. 

 

Samo da jos malo odmamuram. :)

 

Dunje ranke, kruške karamanke ;).

Evo, tebi kao ex-fellow North Londoneru, prijateljski savjet:

 

Quince Chutney

 

Ingredients:

 

1/2 cup apple cider vinegar

1/2 cup (packed) golden brown sugar

3 large quinces (about 21 ounces), peeled, quartered, cored, cut into 1/2-inch dice

2 large Granny Smith apples (about 24 ounces), peeled, quartered, cored, cut into 1/2-inch dice

1/2 cup water

2 tablespoons minced peeled fresh ginger

2 teaspoons ground coriander

1 teaspoon ground cardamom

1 teaspoon salt

1 cinnamon stick, broken in half

1 teaspoon minced serrano chile with seeds

1 cup coarsely chopped pitted Medjool dates (about 7 ounces)

2 tablespoons fresh lime juice

 

...................................................................................................

 

Preparation:

 

Combine vinegar and brown sugar in heavy large saucepan. Bring to boil over medium heat, stirring until sugar dissolves. Add quinces; cover and simmer until quinces are tender and liquid is absorbed, stirring occasionally, about 20 minutes. Add apples, 1/2 cup water, ginger, coriander, cardamom, salt, cinnamon stick, and chile; bring to simmer over medium heat. Cover and simmer until apples are tender, about 10 minutes. Stir in dates and lime juice. Transfer chutney to bowl and cool. Cover and refrigerate overnight. (Can be prepared 2 weeks ahead. Keep refrigerated. Bring to room temperature before serving.)


Edited by ironside, 03 December 2016 - 15:05.

  • 1

#23 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 03 December 2016 - 16:09

Ovde nema da se kupe, niko skoro i ne zna sta je to. Raste ali retko i u Slovackoj, tamo su makar culi za dunje. Ja kupim ponekad u Auchanu u Poljskoj, uvoz iz Turske. Zena voli kompot pa skuva kad se setim da kupim.
  • 0

#24 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 03 December 2016 - 16:30

Dunje ranke, kruške karamanke ;).

Evo, tebi kao ex-fellow North Londoneru, prijateljski savjet:

 

Quince Chutney

 

 

Imao sam 12 velikih dunja, otprilike 4kg. Upravo sam izmasakrirao 6 za jelly i membrillo, kuhaju se sad u dva lonca. U jednom oguljeni i ocisceni rijeznjevi, u drugom sve one oguljine i otpaci. Rijeznjeve (2kg) kuham u 2L vode, oguljine (1kg) u nesto manje od litar vode. I u tim otpacima ima dovoljno pektina i svega ostalog za jelly, treba samo dobro procijediti kroz gazu, kojih imam jos od sira. Trebalo bi sve biti gotovo za par sati.

 

Ostalo mi je jos 6 dunja ali ovaj recept mi je malo prenaporan sa svim sastojcima, moguce da ga malo adaptiram, imam cak i moje sirce od jabuka. To cu vjerovatno sutra.

 

Hvala :)


  • 2

#25 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 03 December 2016 - 16:35

Ovde nema da se kupe, niko skoro i ne zna sta je to. Raste ali retko i u Slovackoj, tamo su makar culi za dunje. Ja kupim ponekad u Auchanu u Poljskoj, uvoz iz Turske. Zena voli kompot pa skuva kad se setim da kupim.

 

Moj bakalin je turski Kurd, kod njega svega ima. Dunje sam platio po nabavnoj cijeni i nisu me skupo izasle. Doduse, obecao sam mu teglicu kad zavrsim. 

 

Imam i labels, malo sam preradio ove od sira...

 

Attached File  Quince jelly.png   348.45KB   4 downloads

 

Attached File  Membrillo paste.png   350.93KB   4 downloads

 

Sad mi je to kao neki serijal. Nisam jos 100% zadovoljan ali mislim da moze proci.


Edited by Honey Badger, 03 December 2016 - 16:36.

  • 2

#26 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 03 December 2016 - 17:56

Imao sam 12 velikih dunja, otprilike 4kg. Upravo sam izmasakrirao 6 za jelly i membrillo, kuhaju se sad u dva lonca. U jednom oguljeni i ocisceni rijeznjevi, u drugom sve one oguljine i otpaci. Rijeznjeve (2kg) kuham u 2L vode, oguljine (1kg) u nesto manje od litar vode. I u tim otpacima ima dovoljno pektina i svega ostalog za jelly, treba samo dobro procijediti kroz gazu, kojih imam jos od sira. Trebalo bi sve biti gotovo za par sati.

 

Ostalo mi je jos 6 dunja ali ovaj recept mi je malo prenaporan sa svim sastojcima, moguce da ga malo adaptiram, imam cak i moje sirce od jabuka. To cu vjerovatno sutra.

 

Hvala :)

 

Kitnkes ili kotonjata (na meni osobito antipatičnom dubrovačkom akcentu.) Generalno, mrzim slatko, no kad si već potegnuo dunje, eve ti ga.


  • 0

#27 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 03 December 2016 - 18:39

Kitnkes ili kotonjata (na meni osobito antipatičnom dubrovačkom akcentu.) Generalno, mrzim slatko, no kad si već potegnuo dunje, eve ti ga.

 

Meni je ovaj chutney skroz OK, osim sto bih izostavio neke sastojke i eventualno ih zamijenio necim drugim. Vazno mi je da imam upute u proces, da se ne pokvari nakon par dana.

 

Imam i problem sa ambalazom. Kad zavrsim ovo sto sad pravim (3+3 litra - membrillo i jelly), ne vjerujem da ce mi ostati prazna teglica. A sve to od 6 dunja i 3kg secera. Dunje su strasna stvar. :)

 

 

Ovo sto sad kuham, jos izgleda nije ni upolovilo ali kuhinja (i cijela kuca) mirise prekrasno. :)


Edited by Honey Badger, 03 December 2016 - 18:43.

  • 0

#28 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 04 December 2016 - 00:39

...

 

Kitnkes ili kotonjata (na meni osobito antipatičnom dubrovačkom akcentu.) Generalno, mrzim slatko, no kad si već potegnuo dunje, eve ti ga.

 

Kitnkes / kitnikez bez oraja i bajama?

:wicked:

 

 

...


  • 2

#29 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 04 December 2016 - 11:33

Nista mi nije uspjelo kako sam zamislio. :blush:  :furious:

 

Umjesto da bude skoro providan i duboke nandzarasto-crvene boje, membrillo izgleda vise kao ovaj vas kitnikez. Kuhao sam sve duze od 2 sata i opet - trt. Ukus bi trebao biti OK, probacu malo kasnije. 

 

Jelly se nije stisnuo pa je ustvari sirup. Imam par kesica pektina koji bih mogao da dodam ali bih morao ponovo da perem i sterilizujem teglice i sve ostalo ispocetka.

 

Njesra. 

 

Edit: Probao sam kitnkez i odlican je. I nije tako los rezultat, barem na tom polju. Ni vizuelno nije bas grdan, bacicu slicicu malo kasnije, prazan mi je telefon.


Edited by Honey Badger, 04 December 2016 - 11:42.

  • 0

#30 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 04 December 2016 - 12:09

Evo slicica:

 

Attached File  jelly.jpg   298.88KB   5 downloads

 

Attached File  knitkes2.jpg   264.56KB   5 downloads


  • 2