Jump to content


Photo
- - - - -

Westworld(2016-)


  • Please log in to reply
360 replies to this topic

#271 L.Sprewell

L.Sprewell
  • Members
  • 10,793 posts

Posted 07 December 2016 - 11:36

Sopranos, Mad Men, Wire, Westworld (sa tendencijom napretka na listi).
  • 0

#272 therion

therion
  • Members
  • 1,865 posts

Posted 07 December 2016 - 12:22

Nije problem u prihvaćanju realnosti andorida, nego u dubini likova. što može da bude ozbiljan problem kod serija sa velikim brojem protagonista (pa i u romanima). 

Mada su neki likovi dobro predstavljeni (zahvaljujući i glumcima), ima dosta stvari koje su ostale nedorečene i koje moramo da pretpostavimo, što jeste nekada i pravi problem kod serija. Po meni "transformacija" Vilijama je dosta traljavo urađena, a tako je urađeno jer jednostavno nije bilo vremena da se dublje uključujemo u tu priču. 

"Izlazak" robota je takođe traljavo urađen. Tri robota protiv "armije", prolaze lagano, s tim što ovi drugi i ne pucaju, nego se "uglavnom" samo šetkaju i glume glinene golubove. Ta scena, sem spektakularnog obračuna, je realno promašaj.

 

Međutim, sve to ne smanjuje vrednost serije, ali je dosta i ograničava.

 

ta armija su androidi isprogramirani da ne pucaju po uzoru na domacine iz parka


  • 0

#273 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 07 December 2016 - 12:33

ta armija su androidi isprogramirani da ne pucaju po uzoru na domacine iz parka

Hmmm....Moguće, ali selektivno su pucali, što malo komplikuje situaciju.


  • 0

#274 riviera

riviera
  • Members
  • 4,746 posts

Posted 07 December 2016 - 16:54

Meni su se javila dva pitanja na kraju ove sezone:
- da li je serija koja pledira da postane kultna (ili neko remek delo tv produkcije) i koja zahteva vise gledanja epizoda (dva,tri) da bi se shvatila cela prica,vredna ovolikog investiranja?
- da li je konfuzna i pomalo dezorejntisana struktura najbolji nacin da se ukaze paznja na centralni deo price - na budjenje svesti kod domacina?

b1. mozda je vredna, meni licno ostaje neispunjen potencijal s obzirom na resurse kojim su raspolagali kreatori serije, mada daleko od toga da je losa.

 

b2. to je i bila namera ali meni licno se ne svidja takav nacin pripovedanja tkzv, nepouzdani narator, kome se ne moze verovati (to mi je velika zamerka i kod mr. robota). to ostavlja piscu preveliku slobodu u gradjenju price i njenom predstavljanju publici. bukvalno svaka scena se moze okrenuti naglavacke jer u ww se ne zna kada se desava scena, ko je ko (da li je neko host ili covek ili u slucaju bernardolda u nekim scenama host a u nekima covek), androidi ne mogu da umru a posto nam nije jasno naznaceno ko je ko svaka smrt se moze ispostaviti i kao smrt androida (zadnji primer ubistva forda) i samim tim ne postoji prava emocionalna povezanost publike sa likovima u prici (bar kod mene).

 

Ono što možda ovo seriju ne gura među najbolje za jedan broj ljudi (mada meni je svakako među najboljima) je nedostatak realne emocije.

Kad kažem realne, mislim na to da emocije androida ne doživljavamo kao prave, a meni upravo tu leži genijalnost serije.

Kako vrijeme prolazi, i kako domaćini postaju svjesniji, tako se i ta njihova patnja polako prihvata kao patnja čovjeka.

ne znam da li si imao prilike da procitas intervjue nolanovih po okoncanju sezone gde i oni navode da im je ta mogucnost da se publika veze sa robote bila nepoznanica. isto kazu da im je prva seona posluzila kao predlozak u cilju da se istrazi kako bi se sama svest probudila kod nezivih bica i sta bi moglo da je izazove a buducim sezonama bi trebali da pratimo njihov razvoj kao nezavisnih bica sada kada su poceli da preuzimaju kontrolu nad svojim postupcima.

moguce je i da ce prica u sl. sezoni ici delimicno i u druge parkove (u samurajski deo koji smo videli na kraju zadnje epizode).

 

 

ovde je txt gde su preneseni delovi intervjua producenata a linkovali su i opsirnije clanke ako nekoga interesuje.

‘Westworld’ Season 2 Details Revealed by Showrunners Jonathan Nolan & Lisa Joy
  • 2

#275 djuras

djuras
  • Members
  • 12,824 posts

Posted 07 December 2016 - 21:17

ja apsolutno nisam video taj nedostatak emocija

mislim da su se bas potrudili da docaraju da androidi zaista pate kroz one reveries

i realno sam saosecao sa njima, posebno dolores, bernard i tedi


  • 0

#276 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 07 December 2016 - 21:27

 

 

 

 

ne znam da li si imao prilike da procitas intervjue nolanovih po okoncanju sezone gde i oni navode da im je ta mogucnost da se publika veze sa robote bila nepoznanica.

Ovo je, izvini na izrazu, klasicno proseravanje. Nisu oni toliko mladi autori, da ne znaju da se publika ne veze za "humanu" stranu protagonista, nego za celokupnu pricu i utisak koji lik nosi sa sobom.

Na kraju krajeva samo u istorji televizije je bilo vise likova za koji se publika vise nego vezala, a radilo se takodje o robotima ili bolje reci androidima.

I te kako su znali koji je potencijal Westworld-a i sta moze da donese.


  • 0

#277 riviera

riviera
  • Members
  • 4,746 posts

Posted 07 December 2016 - 22:08

Ovo je, izvini na izrazu, klasicno proseravanje. Nisu oni toliko mladi autori, da ne znaju da se publika ne veze za "humanu" stranu protagonista, nego za celokupnu pricu i utisak koji lik nosi sa sobom.

Na kraju krajeva samo u istorji televizije je bilo vise likova za koji se publika vise nego vezala, a radilo se takodje o robotima ili bolje reci androidima.

I te kako su znali koji je potencijal Westworld-a i sta moze da donese.

da ne trazim sada tacno te delove intervjua ali cini mi se da su oni onako citajuci izmedju redova na kraju bili zadovoljni sa uradjenim. 

ovo sto sam ja naveo je vise bilo da potvrdi da su i oni sami bili svesni kakav rizik nosi takav nacin pripovedanja i da su ga svesno preuzeli (misleci na to da vecina price ide iz pov-a androida).


  • 0

#278 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 07 December 2016 - 22:57

da ne trazim sada tacno te delove intervjua ali cini mi se da su oni onako citajuci izmedju redova na kraju bili zadovoljni sa uradjenim. 

ovo sto sam ja naveo je vise bilo da potvrdi da su i oni sami bili svesni kakav rizik nosi takav nacin pripovedanja i da su ga svesno preuzeli (misleci na to da vecina price ide iz pov-a androida).

Slazem se, nego preteruju sa tim izjavama o tome kako nisu znali sta da ocekuju, Odlicno su znali kolike mogucnosti daje serija tipa Westworld, posto za razliku od drugih serija ne mora da se pridrzava nekih nepisanih standarda i imali su slobodu da naprave pricu onako kako misle da treba. Plus, iza toga je stajala HBO produkcija, koja je trenutno verovtno najjaca u USA.

To sto izjavljuju da su im roboti nepoznanica, je verovatno da daju malo sebi na znacaju, mada za tim nema potrebe. Serija je odlicna,


  • 1

#279 Sector

Sector
  • Members
  • 20,117 posts

Posted 08 December 2016 - 15:15

Serija je dobra. Ali da sam se nesto vezao za pricu, kao za Zicu, BB ili GOT recimo, nisam.

 

Vidjecemo u kom ce pravcu ici, pogotovo ako ne bude Hopkinsa..


  • 1

#280 T Mac

T Mac
  • Members
  • 8,239 posts

Posted 08 December 2016 - 18:48

Serija je dobra. Ali da sam se nesto vezao za pricu, kao za Zicu, BB ili GOT recimo, nisam.

 

Ovo i ja moram da priznam, koliko god da je dobra serija. A odlična je.


  • 0

#281 pierre van hooijdonk

pierre van hooijdonk
  • Banned
  • 9,326 posts

Posted 09 December 2016 - 11:29

Ne znam odakle bih poceo :D

 

Ja sam odusevljen prvom sezonom. Nije mi jasno zasto su neki nezadovoljni poslednjom epizodom, ipak nam je vecina stvari otkriveno/potvrdjeno u pretposlednjoj i dve, tri pre nje. Jedina 'zamerka' koju imam vezano za poslednju epizodu je vec pomenuta od strane nekoga ovde, a to je pomalo nerealno probijanje Maeve, Hektora i tetovirane kroz zgradu. Delovalo je skroz mlako i u X-men fazonu, 'tamanim sve i bas sam badass' a to zaista ne volim. Ipak, ta scena nema nikakve veze sa glavnom pricom, tj. poentom serije i apsolutno nije uticala na moj utisak. Nego da ne bude sve bas savrseno... : )

 

Sto se tice druge sezone, opet imamo mnogo pitanja i teorija. Elsie, Logan, Ford (ubijen Android ili ne), Stubbs... svidja mi se teorija koju procitah negde, da su Elsie i Stubbs u nekakvoj 'safe zoni' gde ih je Ford namerno izdvojio od krvoprolica koje, izgleda, sledi.

Sve u svemu, jedva cekam !

Evo nekih zanimljivih stvarcica, big spoiler.

 

Spoiler


  • 3

#282 pierre van hooijdonk

pierre van hooijdonk
  • Banned
  • 9,326 posts

Posted 09 December 2016 - 11:31

ako znate neku slicnu seriju, film, preporucite, rado bih gledala nesto slicno :) 

 

Definitivno Ex Machina. Odlicna gluma, pogotovo 'androida' :) Sjajan film.


  • 0

#283 Wiggum

Wiggum
  • Members
  • 1,680 posts

Posted 09 December 2016 - 18:38

da, ali je njegov neuspeh deo sire price/igre da isprovocira dolores da se seti i postane (ponovo) svesna. 

tako u novoj fordovoj prici i MiB dobija ono sto zeli, da hostovi mogu da odgovore, otuda i njegov osmeh na kraju.

 

o kvalitetu ove serije tek ce se pricati, i kritika i nagrade, ali to nije neophodno da se vidi da je ovo vrhunsko ostvarenje. 

svaki fordov dijalog je odlican, scenario i rezija takodje.

gluma Evan Rachel Wood je fantasticna :)  

 

ako znate neku slicnu seriju, film, preporucite, rado bih gledala nesto slicno :) 

Britanska serija "Humans" kojoj je je u toku 2.sezona je po meni dobar izbor.


  • 1

#284 Zetterberg

Zetterberg
  • Members
  • 4,173 posts

Posted 10 December 2016 - 16:44

Ako cemo da uporedjujemo prve sezone(posto nikako ne mogu serije kao celine), Westworld sigurno spada u top3.Dexter je imao jak start, subjektivno stavio bih i Twin Peaks u top3 ali to je vise stvar ukusa.

 

HM za Mad Men, The Wire, The Sopranos i House of Cards.

 

Farga, TD i Sherlocka ne mogu da uvrstim zbog specificnog formata.


  • 0

#285 sasha arsenal

sasha arsenal
  • Members
  • 5,439 posts

Posted 10 December 2016 - 21:26

meni je ovo sjajno.Zaista nemam nikakve zamerke.Verujem da ce vremenom serija postati kultna.

Ford je nakako ostavio najjaci utisak.Hopkins je strasan.

sigurno cu ponovo pogledati celu sezonu.


edit:sto se tice najboljih serija svih vremena,ne zezajte se,zna se ko je kralj-Heinseberg :) Westworld sigurno ulazi u top 10,pa cak i 6.Ipak treba sacekati da prodje neko vreme da bi se pricalo o tome.
  • 1