Jump to content

Photo
- - - - -

Pravljenje sira

• Please log in to reply
433 replies to this topic

#421 ironside

ironside
  • Members
  • 3,509 posts

Posted 10 December 2016 - 17:31

Veceras mi dolazi neko drustvo na cheese tasting, otvoricu i Elwooda, pa kakav god da je. Kupio sam i oat crackers, imam kitnkes, jabuke i jedno prase (6-7kg) koje cu da napunim sa shallots i jabukama, mozda i koja suha sljiva, douphinoise krompir i neki hipsterski 'slaw sa kupusom i mangom. Napravio sam i jednu fokacu i apple i fig pie.

Mislim da ce biti OK. :)

Warning! Mrtvo prase u spoileru.

Spoiler

Poor Peppa Pig. Inače, svinjetina ide odlično sa chutneyem od kiselih jabuka i orasima. Ovaj jelovnik izgleda zaista odlično, mada možda malo preposterous (da ne dolaze royalties na večeru u NL?). Nego, što  je bilo sa Jake-om?

• 0

#422 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,286 posts

Posted 10 December 2016 - 17:41

Poor Peppa Pig. Inače, svinjetina ide odlično sa chutneyem od kiselih jabuka i orasima. Ovaj jelovnik izgleda zaista odlično, mada možda malo preposterous (da ne dolaze royalties na večeru u NL?). Nego, što  je bilo sa Jake-om?

Ne znam ja bez pretjerivanja. :)

Ovako nesto smo odradili kod jednog od ovih koji mi dolaze, prvi puta prosle godine. Sad ja pokusavam da to pretvorim u neko tradicionalno okupljanje. Kod njega smo imali pata negra i vrhunski je spremljeno bilo, pa ja sad pokusavam da odrzim taj neki nivo. Nikad prije nisam cijelo prase pekao i priznajem da mi je malo neobicno ga gledati.

Imam apple sauce koji sam napravio prije par mjeseci, ploughman's pickle i jos kojesta ali to ce uz sir. Gratin dauphinoise + coleslaw + meat juices ce da bude sasvim dovoljno uz Peppu.

Jake je pola potrosen, druga polovica je vac-packed i na jelovniku je, skupa sa Jake-om i nekim stiltonom. 

Edited by Honey Badger, 10 December 2016 - 17:41.

• 1

#423 ironside

ironside
  • Members
  • 3,509 posts

Posted 10 December 2016 - 17:49

Ne znam ja bez pretjerivanja. :)

Ovako nesto smo odradili kod jednog od ovih koji mi dolaze, prvi puta prosle godine. Sad ja pokusavam da to pretvorim u neko tradicionalno okupljanje. Kod njega smo imali pata negra i vrhunski je spremljeno bilo, pa ja sad pokusavam da odrzim taj neki nivo. Nikad prije nisam cijelo prase pekao i priznajem da mi je malo neobicno ga gledati.

Imam apple sauce koji sam napravio prije par mjeseci, ploughman's pickle i jos kojesta ali to ce uz sir. Gratin dauphinoise + coleslaw + meat juices ce da bude sasvim dovoljno uz Peppu.

Jake je pola potrosen, druga polovica je vac-packed i na jelovniku je, skupa sa Jake-om i nekim stiltonom. 

Svaka čast!

:thumbs:

• 0

#424 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,286 posts

Posted 11 December 2016 - 10:23

Attached File  port.jpg   367.09KB   1 downloads

:)

• 1

#425 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,286 posts

Posted 11 December 2016 - 18:24

Ovo je sve sto je ostalo:

Attached File  elwood.jpg   443.58KB   1 downloads

Vrijeme je za novi sir! :)

• 2

#426 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,286 posts

Posted 18 March 2017 - 17:25

Nadjoh i ovo neki dan u dubinama frizidera... Sasvim pristojan sir, even if I say so myself. :)

Attached File  elwood.jpg   261.69KB   2 downloads

A i da se ne zakljuca topik, pravicu sir opet, cim zavrsim meso.

• 1

#427 ironside

ironside
  • Members
  • 3,509 posts

Posted 18 March 2017 - 18:10

Nadjoh i ovo neki dan u dubinama frizidera... Sasvim pristojan sir, even if I say so myself. :)

attachicon.gifelwood.jpg

A i da se ne zakljuca topik, pravicu sir opet, cim zavrsim meso.

:lol+:

• 1

#428 zoran59

zoran59
  • Members
  • 9,972 posts

Posted 11 July 2017 - 22:26

Ne sjecam se je li netko vec spominjao ovoga...

Autor je Turcin, zivi u Austriji. Odlicni savjeti!

• 0

#429 Kinik

Kinik
  • Members
  • 40,199 posts

Posted 11 July 2017 - 22:43

...

Svaka domacica-planinka zna kako se pravi 'punomasni & tvrdi' sir.

Punomasni sir se pravi od mleka sa koga nije skinut 'kajmak', pa se dobije manje sira.

Oni 'kalcijumi' ne vole resetku gde je masnoca.

A, opet, 'kalcijumske resetke bez masnoce' budu vrlo izdasne, no to ja poprilicno tvrdo, pa malo ko voli!

Ja volim 'masnije', i ne ulazim u 'randman / zaradu'.

To me se ne tice.

;)

...

• 0

#430 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,286 posts

Posted 18 August 2017 - 10:29

Lik od kog sam pokupio recept za Jakea i Elwooda:

https://www.vice.com...source=vicefbuk

:)

• 0

#431 ironside

ironside
  • Members
  • 3,509 posts

Posted 18 August 2017 - 11:53

Općenito, ne volim Vice, međutim cijenim tvoje pravljenje sira, novce koje trošiš i napor koji ulažeš u taj zaludni posao (umjesto da odeš u neki francuski dućan, ili Tesco i kupiš pošteni sir).

No, to je stvar hobbyja, meni je to sve dodijalo, bolje raditi makete aviona.

Pred 3 tjedna sam obilazio Akvileju, Gradež i Muggiu, pa u potonjoj kupio 3 'kruške' Provolonea, i 2 Caciocavalla (koji je tek u devetom koljenu u srodstvu s kačkavaljem, lovcem konja), a najbolji sam kupio u Karsu, baš pod Araratom, što opet nema veze s Kars peyniri (Turci definitivno imaju najbolje sireve).

• 3

#432 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,286 posts

Posted 18 August 2017 - 14:50

Općenito, ne volim Vice, međutim cijenim tvoje pravljenje sira, novce koje trošiš i napor koji ulažeš u taj zaludni posao (umjesto da odeš u neki francuski dućan, ili Tesco i kupiš pošteni sir).

No, to je stvar hobbyja, meni je to sve dodijalo, bolje raditi makete aviona.

Pred 3 tjedna sam obilazio Akvileju, Gradež i Muggiu, pa u potonjoj kupio 3 'kruške' Provolonea, i 2 Caciocavalla (koji je tek u devetom koljenu u srodstvu s kačkavaljem, lovcem konja), a najbolji sam kupio u Karsu, baš pod Araratom, što opet nema veze s Kars peyniri (Turci definitivno imaju najbolje sireve).

Kad sam tracio godinu dana zivota u zagrebackoj marsalci, sluzeci tada jos ne zlocinacku JNA, bio je u mojoj ceti jedan lik iz Male Mostanice koji je stalno pravio neke namastire i ajfelove kule od palidrvaca. 

Ispostavilo se da je ovaj lik opasan ludak i od tada ne vjerujem nikome ko se bavi ikakvim modelarstvom i maketarstvom. 

Kao ni hipicima. ;) :D

• 2

#433 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,286 posts

Posted 18 August 2017 - 16:33

Experience: someone stole my cheese

Uzas!  :o 

• 1

#434 Kinik

Kinik