Jump to content


Photo
- - - - -

Pravljenje sira


  • Please log in to reply
434 replies to this topic

#16 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 10 September 2016 - 13:20

Papriku sa pavlakom nisam uspeo da kupim, jer je zbog male potražnje tokom leta zaliha trenutno rasprodata, ali će biti sledeće nedelje. Ipak, kupio sam nešto drugo, i to u skladu sa temom:

attachicon.gifljuti sir.jpg

 

Ovo je sir, tj. kačkavalj pravljen sa paprikom. Umereno je ljut, a vidim da umeju da pogode i način spravljanja - nije previše mastan, nije kao da je od gume, ali nije ni suv kao dvopek, baš kako treba. Ovaj sir imaju već oko godinu dana i kažu da ga kupci sasvim lepo prihvataju, što mogu da posvedočim na sopstvenom primeru. Odličan je za meze, bilo da se secka na listiće, bilo na kockice, a zbog lepog ukusa uvek ga brzo potrošim. Lep je i kada se onako hladan stavi na tople bruskete, dvopek ili tost, dok je ukus dovoljno zanimljiv da se ne mora jesti kao običan sir za sendviče, tj. sa nekom šunkom i slično.

 

Ukratko, za svaku je preporuku. :thumbs:

 

Edit: zbog senke leva strana izgleda malo tamnije, a boja je veoma svetla, otprilike kao kod kajmaka.

 

Ovo je right up my alley, sto bi rekle kolege sa BBC-a. :)

 

I sir i paprike. :)


  • 3

#17 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 10 September 2016 - 14:08

Ukusi su nam podudarni ;)

 

Doduše, ovi moji su najavili da će probati da prodaju i neki sir po istoj recepturi, ali umesto paprike će stavljati orahe (u jednu vrstu) i bosiljak (u drugu). Naravno, kupci će moći da degustiraju, pa da vidimo kako izgleda kada se kombinuju i ovi ukusi.


Edited by DJ_Vasa, 10 September 2016 - 14:08.

  • 0

#18 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 10 September 2016 - 14:30



Ukusi su nam podudarni ;)

 

Doduše, ovi moji su najavili da će probati da prodaju i neki sir po istoj recepturi, ali umesto paprike će stavljati orahe (u jednu vrstu) i bosiljak (u drugu). Naravno, kupci će moći da degustiraju, pa da vidimo kako izgleda kada se kombinuju i ovi ukusi.

 

Sir sa orasima kao ideja mi se dopada, bosiljak i ne bas. Opet zavisi sve i od vrste sira. Ja volim Camembert zapecen u rerni sa malo meda, pa posuti isjeckane orahe odozgo i vrela bageta. Uz casu 2 boce dobrog crvenog vina, pa to je savrsenstvo.

 

Narucio sam maloprije i presu za sir i to bas ovu:

 

cheese%20press_zpsucm8m0z0.jpg

 

Gazu vec imam, trebaju mi jos neki kalupi i kulture (rennet, Penicillium roqueforti i jos nesto sto se dodaje u pasterizovano mlijeko) i skoro sam spreman.


Edited by Honey Badger, 10 September 2016 - 14:34.

  • 3

#19 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 10 September 2016 - 18:44

Mislio sam praviti budjavi (plavi) sir od kozjeg mlijeka.
 
Da kupim kozu?


Onda je bolje kozu.

Edited by Div, 10 September 2016 - 18:53.

  • 0

#20 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 10 September 2016 - 19:07

Onda je bolje kozu.

 

Vidjecu. Moram pitati i komsije, red je. 

 

Treba znati za red. 


  • 0

#21 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 10 September 2016 - 21:26

...

 

Nista - komsije!

 

Samo apsolutna higijena, sterilno, redovno oprano, odrzavano.

Pa i one tekucine koje preporucije industrija, a mnogi ne vole.

 

Opet, a sta ce ti smrdljivi sir?

 

Lako je u planinskim 'mljecarima' - tamo su godinama sve zaposele kvalitetne / produktivne bakterije.

 

Btw, H_Badger, za 'budjavi sir' ti trebaju posebne bakterije.

Ima da se kupe.

 

I opet isto - higijena, higijena i jos jednom - higijena!

 

Ako imas kijavicu - zaboravi sir!

Dobices nesto slinavo, smrdljivo!

:puke:

 

...


  • 1

#22 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 10 September 2016 - 22:18

...
 
Setih se jedne godine.
Darling #2 i ja idemo za Italiju, da se malo provedemo.
 
I u Veneciji, odjednom neka frka oko vozova, ne idu direktno (tj. ne vraca se za Mestre, posto je venezia 'slepo crevce', vec ide nekim lokalnim putevima pa do nekog 'Portoguaro', gde se ukljucuje na direktnu liniju.
 
A na peronu jedno 40-50 raznih zbunjenih likova / likinja, koji bi za swicu, pa i dalje, no totalno pogubljeni.
Gde ja odlucim da budem 'omladinski aktivista Zoran' i spasem likove od zbunja.
 
Svecano dreknem - oni koji hoce dalje, za swicu / evropu - za mnom! 
I oni krenu.
 
Dodje neki lokalni voz, pa im objasnim - ovo je samo trenutno, on unaokolo ide do glavne pruge, a tamo vas cekaju 'simploni' do Evrope!
 
I svi krenu za mnom. I neki makedonski likovi, koje je vodila neka baba, a oni nesretnici, - to je strasno!
:frust:
 
Udjemo mi u taj lokalni voz koji polako krene, pa neki pristojni italijan, vozovodja, da objasni sve - rece gde voz ide, i spomene to ukrstanje 'Portoguaro'!
 
Na sta makedonci, zajedno sa babom, pohrle prema vartima, da iskoce iz vagona!
Jedva sam ih zadrzao - pa im kazem - alo, bratko / likovi - kako voz iz Venecije moze trenutno da zavrsi u 'portogalo'?
Nekako se smire.
 
I tako sednemo mi, vagon znatizeljan, a Dankinje, onako musave od puta, popunjene plavuse, pocnu da prpaju po rancima i izvade nesto zapakovano u plastiku.
 
Gde citav vagon pobegne u drugi kraj. 
Ponude me.
 
Mili bogo, to je bio cuveni 'Limburger'!
 
Kao - 'hoces li'?
Normalno, premestim se do njih, izvadim iz mog ranca par 'sremskih' i pocnemo da se castimo sve uz neki crni hleb i jednu rusku votku koju sam nosio Little Brotheru (posle sam je nadoknadio u italijanskom liker_storu).
Na kraju izljubismo se Darling#2 i ja sa drusnim Dankinjama, sve sa stiskanjem i rastanemo se.
(posle mi rece Darling #2 - malo su me zbunile: jel su stiskale mene ili tebe?  :blink: ) 
 
Ostatak putnika u vagonu je drzao zacepljen nos, ili su presli u susedni vagon. 
Kontolor koji je dosao, nije ni gledao karte, samo je otvarao prozore i vikao: 'puzza! / smrdi! ' 
 
I onda najveci humor, kad smo stigli - kaze mi snajka, Italijanka - nesto vam se pokvarilo od hrane u rancu!
Setim se ja, i izvadim pola kocke 'limburgera' sto su mi dale Dankinje - Little Brother i snajka pobegnu na terasu.
 
Posle zamenimo mesta - ja klopam na terasi a oni nemo masu rukama pred prozorom.
(to mi se dogodilo jos jednom).
 
U msk. neke '92.
Kad u prodavnici vidim kutiju, a u njoj plasticna kesa, a na kutiji pice 'Лимбургер'!
 
Mojoj sreci nije bilo kraja! 
A prodavacica kaze - znate li vi sta je ovo?
Znam!
 
I to sam trosio na terasi, domaci da povilene!
 
>> ... Description[edit]
In its first month, the cheese is firmer and more crumbly, similar to the texture of feta cheese. After about six weeks, the cheese becomes softer along the edges but is still firm on the inside and can be described as salty and chalky. After two months of its life, it is mostly creamy and much smoother. Once it reaches three months, the cheese produces its notorious smell because of the bacterium used to ferment Limburger cheese and many other smear-ripened cheeses.[3] This is Brevibacterium linens, the same one found on human skin that is partially responsible for body odor and particularly foot odor. .. <<
 
 
Taj nadnaravni sir je kao buldog - apsolutno ruzan i apsolutno sarmantan!
 
...

Edited by Kinik, 10 September 2016 - 22:21.

  • 2

#23 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 11 September 2016 - 10:35

...

 

Nista - komsije!

 

Samo apsolutna higijena, sterilno, redovno oprano, odrzavano.

Pa i one tekucine koje preporucije industrija, a mnogi ne vole.

 

Opet, a sta ce ti smrdljivi sir?

 

Lako je u planinskim 'mljecarima' - tamo su godinama sve zaposele kvalitetne / produktivne bakterije.

 

Btw, H_Badger, za 'budjavi sir' ti trebaju posebne bakterije.

Ima da se kupe.

 

I opet isto - higijena, higijena i jos jednom - higijena!

 

Ako imas kijavicu - zaboravi sir!

Dobices nesto slinavo, smrdljivo!

:puke:

 

...

 

Sta ce mi smrdljivi sir? :D 

 

Isto kao i ljuti sos, ne treba mi uopste. Svega ima da se kupi u ducanu.

 

Pravicu sir da naucim kako se pravi i ako rezultati budu pristojni, vjerovatno cu razdijeliti kao i chilli sos.

 

Hobisticko sirasenje. ;)


  • 2

#24 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 11 September 2016 - 16:14

Da nisu ukiseljene crvene paprike, koje su blago ljute? ... 

 

 

Retko se stavljaju crvene jer oboje sve, pa nas covek izbegava, jer kad se sir / mleko kvare - zadobijaju neku rumenkastu boju.

 

Zute paprike ne boje.

 

...


  • 0

#25 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 11 September 2016 - 16:23

...

 

Seca li se neko ovoga!?

 

>> ... MASH COMPOUND – DUSK ...

My name is Captain George Limburger, and this is Captain Walter Camembert. ... <<

:rotflmao: 

 

...


  • 0

#26 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 11 September 2016 - 17:46

...

 

Nego, nismo u startu definisali sta je 'smrdljivi sir'?

 

Neki 'blue cheese' ili neki sa specificnim 'odourom'?

 

Setih se jedne godine - mi iz inostrastva pravo u planinsku vikendicu, neki nedeljni rucak, a posto je sipila kisica - sve u povecoj 'sali' u novoj kuci. Ogroman drveni astal, na sta moj Late_Father ode i donese osrednji kotur 'gorgonzole'. Otvori ga i zasece.

Na sta jedna strina (a bila je poznata po tome) skoci i drekne - pa ovo ti se pokvarilo i baci kotur kroz otvoreni prozor!

Gde Little_Brother i ja izvedemo 'fosbury flop' kroz isti prozor i pojurimo kotur, da ga ne upropaste prasitji / kokoske!

 

 

Dobro, par krhotina ostavimo - pocela je kokosija / prasetja graja i vratimo se, zarozani od smeja!

Strina ode sva besna i izfolira trodnevnu 'migrenu' (znaci ne kuva, gde se prihvatimo Little_Brother & Me). Najcudnije je od svega, sto je ona kuvala, a i bavila se sirom / kajmakom.

 

Njen sir je bio tvrd kao kamen (kasnije sam citao literaturu, pa tamo kaze da molekule masti ometaju stvaranje sira u kalcijumskoj resetki. Sto je mleko posnije - veci je 'randman sira', ali to kameno cudoviste malo ko voli. Posle se doznalo - strina je muljala sa prodajom kajmaka, jer je bila od onih osoba koje su smatrale 'da im svi nesto duguju'.

 

Moj pokojni stric, njen muz, je bio cool tip, probao tu gorgonzolu i izrekao najbolji lajn koji sam cuo u zivotu oko mlecnih proizvoda.

 

'Pa ovo je bolje od starog kajmaka!'

 

 

Onaj ko je probao 'stari, prevreli kajmak' iz kacice - taj je video da se na krajevima formira zelena skrama. To nije budj i nije znak kvarezi - to je znak da su kajmak zaposele plemenite plesni!

:thumbs:

 

A taj stric - to je bio lik!

Njegova M. - uvek u nekoj drami, 'jaoj, niko ne zna kako je meni, niko ne zna kako mi je tesko!' - a on nacisto cool.

 

I sedimo mi tako, gledamo neku Olimpijadu - zhemsku gimnastiku gde se likinje zestoko prevrcu i izvode svakojake matrakuke.

 

Kad ce moj strikan: gde je sada M. da vidi ovo!?

 

Little_Brother i ja popadamo sa stolica od smeja, a Late_Father i drugi Late_Strikan (svi su odavno 'late') onako ozbiljno_strogo - sram da vas bude!

 

Nije ni cudo, i jedan i drugi su bili poveci rusofilicari, pa smo Little_Brother i ja cesto u zapaljivoj diskusiji govorili - dobro, dobro, kad vam dodju rusnjaci, ima da vas postave za 'ministre'!

B-)

 

Interesantno da je onaj drugi strikan bio planinski seljak, ali 'proamerikanac'!

Njega nije mrzelo da se spusti do grada i ode da gleda neki holivudski film.

Uvek je govorio - najbolji film mu je bio 'Gepard'!

 

Jedne godine donesem mu fortokopiranu knjigu o 'balkanskom stocarstvu', pa on to pazljivo proucio. Ljutne se i kaze - idem da prebijem M.! Nemoj striko, pusti prazne price, ne pravi sebi belaja.

Protiv te knjige se napravi prava hajka - i zena, i kcera, i zet je jurili da je pronadju o spale.

A on krio. I oni nadju i spale. 

 

A sledeceg GO, ide moj strikan, zavalio 'partagas' cigarillos sa plasticnim vrskom i nosi pod miskom novu kopiju, i kaze - ko li je dirne - ima radi lovacka!

Posto je bio bivsi 'milicajac' ovi se primire.

 

Eto, i 'smrdljivi sirac' moze biti pitanje zivota & smrta!

;)

 

...


Edited by Kinik, 11 September 2016 - 20:25.

  • 2

#27 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 14 September 2016 - 22:21

...

 

How to make Cheddar Cheese (Cloth Banded)

 

 

...


  • 1

#28 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 14 September 2016 - 22:52

...

 

 

...


  • 3

#29 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 15 September 2016 - 07:12

:D


  • 1

#30 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 15 September 2016 - 09:59

...

 

 

...

 

:+1:

 

Upravo ovako nesto sam i mislio. Ja sam odgledao slican video, samo je neka druga vrsta sira, druga receptura, isti je postupak.

 

Stigla je presa juce i manja je nego sam zamisljao ali dovoljno velika za manje sireve kao sto su ovi sa videa. Potrebni su mi okrugli kalupi da bi sve bilo kako valja, uz presu je dosao jedan cetvrtasti za feta ili slican sir.

 

Nadam se nabaviti sve sto je potrebno do kraja ovog mjeseca i onda nekad u oktobru krenuti u prvi eksperiment.


  • 0