Jump to content


Photo
- - - - -

Verski simboli i slobode u sekularizmu


  • Please log in to reply
1047 replies to this topic

#871 Mujo Mujic

Mujo Mujic
  • Members
  • 1,107 posts

Posted 03 December 2016 - 19:17

Pošto toliko voliš da čitaš, vreme koje ćeš provesti van foruma možeš da prekratiš u biblioteci.

 

Disc Jockeyu Vaso, u knjigi nad knjigama, prva rijec i uopce recenica napisana jos prije petnaest stoljeca je bila: "Uci, citaj, u ime Gospodara svoga, koji stvara, stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna". 

 

Sudeci po stavovima(!) mnogih komentatora (ukljucujuci i Vas doticni gospodine :D ) na ovoj temi vezano konkretno ove teme, za koje pretpostavljam da imaju poprilicno sirok spektar obrazovanja, mene je sada strah i slikovnicu otvoriti. A kamoli "vrijeme u biblioteci prekratiti"!  :rotflmao:

 

. . . 

 

P.S. No, obzirom da je ovo drugi put da si me banirao na nacin tako sto si mi izdao kao nekakvu opomenu u trenutku kada pisem post, pa nakon objave posta u slijedecem svom postu odmah me banirao, i to na nacin da si mi nalijepio etiketu trol, pa zbog te svoje etikete to uradio ne dopustajuci mi odgovor, ja sam sada prisiljen postaviti par pitanja, a vezano moderature. 

 

Dakle, ja u ovu vasu kafanu dodjem svako par mjeseci, po vasoj i mojoj zelji, da vidim sta ima, razmijenim koju rijec i tako, i nemam potrebu da visim na forumu (opce gledajuci) i maltretiram (ako to neko shvati na takav nacin) niti druge niti sebe nekakvim konstantnim bivstvovanjem vodjeka. Kako sam rekao i na 42 str. ove teme, spreman sam na diskusiju na "akademski nivo" stilu, a nemam nikakav problem ni sa "kafansko nadjebavanje nivo" stil.  ;)

 

Prema tome, ja pretpostavljam i ocekujem od moderature da uredjuje "stil" diskusije na temi, i preferiram "akademski nivo", ali nije niki problem i ovaj "kafansko nadjebavacki stil". Tj. ako dozvolis ovo potonje, jednorecenicne doskocice, adhoc kvalifikacije, pokusaje nadjebavanja, i sl., onda ne mozes doci i mene banirati ili samo mene banirati - ti onda ti nisi dobar moderator - jer ja nisam potaknuo taj stil diskusije i ne dopada mi se takav stil. Odnosno, kao moderator naravno mozes to, ali na nacin "moze mi se", pa shodno tomu mi je potrebno ocitovanje moderacije u kontextu da li je ovo okupljaliste u vidu:

a) "kafane otvorenog tipa, za stalne goste i povremene prolaznike, slobode diskusije, i ravnopravnosti diskutanata", ili

b) "kafane zatvorenog tipa, samo za one goste koji dijele iste ukuse, u kojoj postoji protekcija stalnih gostiju, nevezano njihovog ponasanja"? 

 

 

P.P.S. Moje misljenje sudeci po vasim upisima na ovoj temi jeste da imate (neki vodjeka  :rolleyes: ) rigidne stavove, rekao bih kvazi-ljevicarske, pa to moze izgledati ok u odnosu anti radikalno-desnicarskih, no u odnosu na ljevicu, imate ovaj kvazi- prefix. A ovo kvazi-, jbg. nije vam Mujo tu kriv radi toga, niti vas je on zarazio time - Mujo vam tu pomaze da se ne osramotite i ne budete smijesni u nekom face-to-face razgovoru, zbog kojeg cete se kasnije crveniti. Nemojte Muju tuci zato sto vam se smije jer ste malo zastranili, da, to je radi vaseg dobra. 


  • 0

#872 mudrac na klonji

mudrac na klonji
  • Banned
  • 810 posts

Posted 04 December 2016 - 13:07

Zašto polaziti od pretpostavke da nekoga mora boljeti kurac šta piše u kvazimoralnim "svetim" knjigama i da to mora uzimati kao apsolut ispravnosti?

 

Nikako da to shvatite, bogami Allaha ti.


Edited by mudrac na klonji, 04 December 2016 - 13:08.

  • 0

#873 Mujo Mujic

Mujo Mujic
  • Members
  • 1,107 posts

Posted 04 December 2016 - 19:22

Zašto polaziti od pretpostavke da nekoga mora boljeti kurac šta piše u kvazimoralnim "svetim" knjigama i da to mora uzimati kao apsolut ispravnosti?

 

Nikako da to shvatite, bogami Allaha ti.

 

A sto cemo uzimati kao apsolut ispravnosti? Mozes li mi reci smisleno, utemeljeno, znanstveno, kako prilici raciu, tim i tim je definiran tvoj alternativni apsolut ispravnosti morala? 

 

Npr. kada negdje na cesti postoji ogranicenje brzine od 40km/h, to je jedna od bezbroj stipuliranih normi kojom se uredjuje drustvo, kojom se cak prisiljava ponasanje clanova drustva. Mi svi mozemo na tom mjestu imati razlicita poimanja i shvatanja sto bi trebalo biti brzina kojom bi se po nasem nahodjenju trebalo voziti, ti 35km/h, ja 54km/h, neko 140km/h itd, ali taj znak (prisilnog) ogranicenja brzine od 40km/h je apsolut ispravnosti na tom mjestu. 

 

Shodno tomu, i na moralnom temelju drustva, iz kojega se dalje nastavlja graditi drustveni poredak, ne moze postojati proizvoljnost, kaos, sloboda individualnog moralnog nacela - to jeste slatko i primamljivo ponaosob imati svoja individualna pravila morala, kao sto je tebi slatko i primamljivo 35km/h, meni 54km/h, nekom 140km/h, itd. - no mora postojati po definiciji drustva apsolut ispravnosti morala. 

 

Pa ono sto vi ne shvatate, da recenica "Knjiga je budalastina" ne zavrsava sa tackom vec je tu zarez, i ide nastavak, "a kako bi vi?".

 

Dakle, imas 100 pripadnika nase vrste na livadi koji su iskljuceni od svih pravila ponasanja, nema nikakvih normi, potpuna sloboda, samo dakle nas bioloski aspekt naprednije vrste majmuna, i sad ti od njih 100 trebas naraviti ljudsko uredjeno civilizirano drustvo. Kako bi ti to i s kojim problemima bi se suocio? 


Edited by Mujo Mujic, 04 December 2016 - 19:22.

  • 0

#874 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 16 December 2016 - 22:10

Hebes burku i gluposti...

 

 

... Defence Minister Ursula von der Leyen was in the Saudi capital, Riydah, to meet deputy crown prince Salamn bin Abdulaziz Al-Saud when she voiced her concern that women were forced to cover up.

Speaking of her decision not to wear a headscarf or the abaya, the ubiquitous (and obligatory) cover for women in Saudi Arabia, Ms Von der Leyen said:  “No woman in my delegation will be required to wear the abaya, as the [right] to choose one’s attire is a right shared by men and women equally."

...

Her comments come .....  in the same week that a Saudi woman was arrested for taking off her veil in public.

...

 

izvor, citav clanak: http://www.standard....n-a3420711.html


  • 0

#875 nijesvejedno

nijesvejedno
  • Members
  • 290 posts

Posted 23 December 2016 - 01:53

Hebes burku i gluposti...

 

izvor, citav clanak: http://www.standard....n-a3420711.html

 

Nije sve tako crno, ima i vedrih boja :)

 

"...The strict dress code doesn’t mean there is no room for personal expression or fashion.Abayas come in different cuts, colours, styles and fabrics, from plain black to ones with cartoon characters on the back..."

 

Izvor: http://www.economist...ist-explains-20


  • 0

#876 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 11 January 2017 - 03:34

Ajd' da se nadje i poneka pametna odluka.

 

Swiss Muslim girls must learn to swim with boys, court rules

 

............

Switzerland has won a case at the European Court of Human Rights (ECHR) obliging Muslim parents to send their children to mixed swimming lessons.

.............

... "Accordingly, the children's interest in a full education, thus facilitating their successful social integration according to local customs and mores, prevailed over the parents' wish to have their children exempted from mixed swimming lessons," the court said.

............

 

izvor, citava vest: http://www.bbc.com/n...europe-38569428


Edited by zoran59, 11 January 2017 - 03:35.

  • 0

#877 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 14 January 2017 - 07:14

Evo jos jedne vazne odluke:

 

http://www.bbc.com/n...africa-38574457


  • 0

#878 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 15 January 2017 - 08:01

Indonezija je cesto pominjana kao "moderate muslim country", evo smera u kom se krece:

 

https://www.nytimes....?ref=world&_r=0


  • 0

#879 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 15 January 2017 - 09:37

To je članak o Aćehu.

Aćeh se voma razlikuje od ostatka Indonezije.
Vekovima je bio nezavisna država,  sultanat, koji su Britanci i Holanđani u vreme kolonijalizma bezuspešno pokušavali da stave po kontrolu.

Holanđani su ga tek početkom XX veka posle žestokih borbi pripojili svojoj koloniji Indoneziji.

Kada je Indonezija stekla nezavisnost, Aćeh je dekretom ostao u njenom sastavu, što je odmah izazvalo velike pobune lokalnih stanovnika. Te pobune  su se pretvorile u gerilske ratove za nezavisnost. Ratovalo se pedestih, sredinom sedamdesetih i od 1989 do 1998.

Vremenom su dobijali sve veću autonomiju i pravo na sopstvene zakone..

Da, Indonezija se smatra za "moderate", ali to ne važi za Aćeh, koji je izuzetno specifičan, pa se ne može reći da je smer u kome se kreće Aćeh istovremeno i smer u kome se kreće cela Indonezija.

 

Članak pominje fundamentaliste širom Indonezije koji u Aćehu vide uzor, ali je pitanje koliku će podršku ti fundamentalisti uspeti da dobiju u sopstvenom okruženju.


Edited by yossarian, 15 January 2017 - 09:48.

  • 0

#880 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 15 January 2017 - 10:38

To je članak o Aćehu.

Aćeh se voma razlikuje od ostatka Indonezije.
Vekovima je bio nezavisna država,  sultanat, koji su Britanci i Holanđani u vreme kolonijalizma bezuspešno pokušavali da stave po kontrolu.

Holanđani su ga tek početkom XX veka posle žestokih borbi pripojili svojoj koloniji Indoneziji.

Kada je Indonezija stekla nezavisnost, Aćeh je dekretom ostao u njenom sastavu, što je odmah izazvalo velike pobune lokalnih stanovnika. Te pobune  su se pretvorile u gerilske ratove za nezavisnost. Ratovalo se pedestih, sredinom sedamdesetih i od 1989 do 1998.

Vremenom su dobijali sve veću autonomiju i pravo na sopstvene zakone..

Da, Indonezija se smatra za "moderate", ali to ne važi za Aćeh, koji je izuzetno specifičan, pa se ne može reći da je smer u kome se kreće Aćeh istovremeno i smer u kome se kreće cela Indonezija.

 

Članak pominje fundamentaliste širom Indonezije koji u Aćehu vide uzor, ali je pitanje koliku će podršku ti fundamentalisti uspeti da dobiju u sopstvenom okruženju.

Fala za istorijski cas, znao sam to o Acehu i ranije. Nego, sad da se vratis i procitas clanak ponovo posto jasno pise da je nedavna studija utvrdila da je "442 Sharia based ordinances" uspostavljeno sirom drzave od 1999. pa na ovamo, tako da ne znam kako si ti izvukao zakljucke kako to nikako nema veze sa smerom u kome se krece cela Indonezija.


  • 0

#881 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 15 January 2017 - 13:46

Cini se da preterujes , blond. Indonezija je zemlja koja, uz odredjene korekcije, ima sjajnu perspektivu...
  • 0

#882 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 15 January 2017 - 14:12

Cini se da preterujes , blond. Indonezija je zemlja koja, uz odredjene korekcije, ima sjajnu perspektivu...

 

Sta imam ja da preterujem, studija govori sama za sebe, tvoje ili moje misljenje je nevazno. Ukoliko bi studija pokazala obrnutu tendenciju, onda bi tvoj optimizam bio opravdan.


  • 0

#883 Bosniak

Bosniak
  • Members
  • 1,786 posts

Posted 28 January 2017 - 11:47

trump-bible-797488.jpg


  • 0

#884 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 28 January 2017 - 13:16

...

 

 

 

...


  • 0

#885 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 30 January 2017 - 11:26

...

 

Na prostorima Instagrama obitava ova nakaza - avganistanska hurija pod nikom '8gates2paradise.'

 

 

Ovo je slucaj kad sam apsolutni pristalica burke, a bolje dzaka na glavu.

 

:yucky:

 

Pa neka to upraznjava u svojoj selendri.

 

...


  • 1