Jump to content


Photo
- - - - -

Zivot i rad u inostranstvu. Gde? Sta? Kako? Iskustva drugih.


  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#16 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 21 June 2016 - 21:12

E, jebiga, mator sam i ne znam jesu li ove generacije ucile latinski u skoli.

 

A lepo su stari Latini rekli: nemo prophet in patria.

 

Ima i ona, Faber est suae quisque fortunae.

 

Sad, jebiga, ako je neko radoznao a ne zna latinski -  naci ce na internetu.

 

Mozda sam pokvarena matora picajzla - najverovatnije, jesam. Al' stvarno me iritira razmazenost ove dece.

 

Jebote, mi smo viseli u knjiznicama, prelistavali kataloge, ispunjavali formulare na salterima itd.

A ova deca nece ni sama da "kliknu misem" - nego, neka mi neko kaze sve gotovo.

 

Alo, otvaracu topica: ja se javljam da ti pomognem ako nesto ne bude jasno.

Ali da umesto tebe "drkam" po internetu - necu.


  • 1

#17 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 21 June 2016 - 23:37

Dobro sad, ja sam hteo da pomognem. 

angelia vidi gace.

E pa ako su Lacoste, lepo ja rekoh da moje imaju manje materijala. 

 

Bre...covek pitao ozbiljno, a ovde se razmenjuju linkovi za gace :)

 

 

 Ima i cetvrta, koja vice na sve koji su otisli i preti i njima i onima koji su ostali Rusijom najcesce. Bogtepita sta rade ovde ali tu su.  Zavisi od doba dana, teme, i kolicine alkohola, smenjuju se redom. 

:D odlican opis

 

PS: razmisljam o tvom ozbiljnom odgovoru (onaj deo koji jeste) i pitam se za postavljaca teme sta kome moze da pomogne da zna kakav je moj licni drustveni zivot (onakav kakvim ga napravim), koliko mogu da ustedim (koliko se potrudim) i slicne individualne stvari.

 

A tek ovo zadnje o utiscima o svemu, tek tu me interesuje sta kome znaci da ja mislim da ovi (gradske vlasti) stvarno moraju da rese problem 76ce, nema smisla - opet sam provela sat ipo na putu iz kancelarije. I tako, utisaka knjigu bih mogla da napisem. Verujem svako 


Edited by angelia, 22 June 2016 - 00:01.

  • 1

#18 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 22 June 2016 - 01:31

...dupli post


Edited by Nimrod, 22 June 2016 - 01:44.

  • 0

#19 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 22 June 2016 - 01:43

 

 

A tek ovo zadnje o utiscima o svemu, tek tu me interesuje sta kome znaci da ja mislim da ovi (gradske vlasti) stvarno moraju da rese problem 76ce, nema smisla - opet sam provela sat ipo na putu iz kancelarije. I tako, utisaka knjigu bih mogla da napisem. Verujem svako 

Slazem se. La Guardiju da poruse i sagrade cestit aerodrom, sa duzim pistama. I voz 7 da produze do tamo. I da razmeste ulicne prodavce na Columbus Circle, kao kroz vasariste svako jutro....

 

 

 

Mozda sam pokvarena matora picajzla - najverovatnije, jesam. Al' stvarno me iritira razmazenost ove dece.

 

 

Cini mi se da izmedju nas ima po koja godina, ali i mene, ne zbog pitanja, nego zbog utiska koji takvo pitanje ostavlja - ispade da mu je svet duzan sve odgovore, a usput i pivo. <begin rant> Hebote, nasmrzavao sam cekajuci po redovima za vize od 4 ujutro, naplacao se provizija na uplate za kurseve i testove jednog pa drugog jezika, leta izvisio rintajuci za iskustvo i "hvala lepo", o spremanju testova da ne pricam....i hebavao se svakom mogucom i nemogucom vizom u jedno 30ak konzulata po svetu, a porodica, rodbina i prijatelji znali kad su stvari gotove i sredjene. Sedeo po citaonicama u Cika Ljubinoj (dok nije porazbijana), Knezu, popunjavao 2B olovkom kruzice i slao pisma, fizicka, za svari koje danas mogu da zavrsim za 15 minuta online. I otvoreno se za "utiske i lepe zelje" nisam zanimao, osim ukoliko neko nije mogao da mi odgovori na pitanje - a kako da uplatim depozit za studije kad SRJ nema platni promet sa inostranstvom....

 

Elem, <end rant>, sedi i googlaj. 

 

Nego, ne videh postavljaca da je i jedan komentar ostavio....


  • 1

#20 Dzordzo

Dzordzo
  • Members
  • 367 posts

Posted 22 June 2016 - 06:09

A i to mu je prvi post i to copy/paste sa drugog foruma post-a od pre 10 godina :)


  • 0

#21 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 June 2016 - 06:36


 

Elem, <end rant>, sedi i googlaj. 

 

Nego, ne videh postavljaca da je i jedan komentar ostavio....

 

Verovatno i nece. Izgleda da je to samo jos jedan od onih koji se kao raspituju, a nista konkretno ne preduzimaju. Cini mi se da je to postala neka moda u Srbiji, da se preti svima oko sebe kako ces ti bogami da odes, neces ti to vise da trpis jer si ti stvoren za nesto bolje. E sad, ako analiziramo pitanja koja je postavio, iz njih jasno proizlazi sta ovom profilu ljudi predstavlja to "bolje". Otprilike je to zaraditi sto vise (pitanja o poslu, obrazovanju, plati), ziveti kao bubreg u loju, a potrositi sto manje (pitanja o ceni smestaja, izlazaka, odece) i ustedeti sto vise. Ovo poslednje valjda da bi se na kraju opet vratilo u Srbiju i razmetalo postignutim, o cemu svedoci i pitanje "na koliko ste otisli". Cuj, na koliko? Na ovaj zivot. Za sledeci cu da vidim.

Slicna, ako ne i identicna pitanja, bi se mogla postaviti i za neku turisticku destinaciju. Koliko ste planirali da potrosite? Koliko su vas kostali smestaj i hrana, a koliko izlasci, provod i soping? Koliko para ste na kraju vratili kuci? Jos samo da je pitao kakve su "ribe" tamo. Tako ozbiljna pitanja i ne zasluzuju ozbiljniji odgovor, osim onog o gacama :) .


Edited by vilhelmina, 22 June 2016 - 06:38.

  • 1

#22 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 22 June 2016 - 07:01


 
 
A tek ovo zadnje o utiscima o svemu, tek tu me interesuje sta kome znaci da ja mislim da ovi (gradske vlasti) stvarno moraju da rese problem 76ce, nema smisla - opet sam provela sat ipo na putu iz kancelarije. I tako, utisaka knjigu bih mogla da napisem. Verujem svako 


Slazem se. La Guardiju da poruse i sagrade cestit aerodrom, sa duzim pistama. I voz 7 da produze do tamo. I da razmeste ulicne prodavce na Columbus Circle, kao kroz vasariste svako jutro....
 


 
 
Mozda sam pokvarena matora picajzla - najverovatnije, jesam. Al' stvarno me iritira razmazenost ove dece.
 
 


Cini mi se da izmedju nas ima po koja godina, ali i mene, ne zbog pitanja, nego zbog utiska koji takvo pitanje ostavlja - ispade da mu je svet duzan sve odgovore, a usput i pivo. Hebote, nasmrzavao sam cekajuci po redovima za vize od 4 ujutro, naplacao se provizija na uplate za kurseve i testove jednog pa drugog jezika, leta izvisio rintajuci za iskustvo i "hvala lepo", o spremanju testova da ne pricam....i hebavao se svakom mogucom i nemogucom vizom u jedno 30ak konzulata po svetu, a porodica, rodbina i prijatelji znali kad su stvari gotove i sredjene. Sedeo po citaonicama u Cika Ljubinoj (dok nije porazbijana), Knezu, popunjavao 2B olovkom kruzice i slao pisma, fizicka, za svari koje danas mogu da zavrsim za 15 minuta online. I otvoreno se za "utiske i lepe zelje" nisam zanimao, osim ukoliko neko nije mogao da mi odgovori na pitanje - a kako da uplatim depozit za studije kad SRJ nema platni promet sa inostranstvom....
 
Elem, , sedi i googlaj. 
 
Nego, ne videh postavljaca da je i jedan komentar ostavio....

Šta kukate, kakav bre autoput, lepo pešice na posao, a kad se umoris na leto 2 meseca odmora.
Šta sad angelija, gaće ne valjaju, pa onaj krokodil ne grize, to je samo onako da se digne cena.
Što se OP-a tice, on je to za nas postavijo, da vidi ko lake gaće nosi.
:o

Sent from my VS985 4G using Tapatalk


  • 0

#23 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 22 June 2016 - 07:33

455c80fb488c6a871c0c09beac2fd4e3.jpg Sent from my VS985 4G using Tapatalk
  • 1

#24 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 22 June 2016 - 13:39

Verovatno i nece. Izgleda da je to samo jos jedan od onih koji se kao raspituju, a nista konkretno ne preduzimaju. Cini mi se da je to postala neka moda u Srbiji, da se preti svima oko sebe kako ces ti bogami da odes, neces ti to vise da trpis jer si ti stvoren za nesto bolje. 

Poznato mi je  - i nekih dragih osoba koje su zapale u to stanje mi je zao; godinama misle o tome, ali nista ne preduzimaju. I nisu u pitanju dve-tri nego 10-15 godina.....Nekih drugih mi nije zao, jer ili nismo bliski, ili vidis da je u pitanju samo prazna prica, ali ima ljudi koji zaista iskreno misle da bi mogli, hteli itd, ali ih nesto drugo vuce (koliko cujem porodica, prijatelji, okolina, strah itd.).  Pokusavao da pomognem sto savetima, sto ponudama za podrsku kad odu negde, sto slanjem linkova za programe raznih studija, stipendija itd, ali nit oni mogu moj zivot da zive niti ja mogu njihov. Proslo leto u Srbiji se sretoh sa nekim ko tako razmislja, i ko mi rece da bi da ide, samo eto, zalomio mu se posao koji samo da nadje investitora i bio bi na konju. Pitam kakav mu investitor treba, kaze 50 hiljada (dal evra, dal dolara, vise ne se secam), za godinu, godinu ipo, vraca najmanje 75....Ajde da ne ulazim u detalje posla sa ROR od 50% na 18 meseci, kao budala jos pitam a sto ne moze toliku pozajmicu od banke da uzme i da zalozi recimo nekretninu koja znam da vredi mnogo vise? "Bezi bre, pa da sve izgubim.....". I sad, jel ta ista averzija prema riziku koja ga drzi tu gde je (samo sto valjda racuna da ima investitora koji nisu toliko averzivni), ili nesto drugo ne znam, ali da sam se naslusao prica ("Jel mozes da ustedis nesto? A sto ne ulozis ovde, evo vidis (po volji uneti: Stepa Stepanovic, Belvil, posao sa 50% ROR itd.....)"). Mojoj majci koja i dalje zivi u Srbiji u jednom trenutku neko dozlogrdio takvim pitanjima, i sad vidim  tu istu recenicu ("Cuj, na koliko? Na ovaj zivot.") - pa je nekom odbrusila da on (tj. ja) nije otisao da skupi za vikendicu i kola nego da zivi....


  • 0

#25 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 22 June 2016 - 16:58

Poznato mi je  - i nekih dragih osoba koje su zapale u to stanje mi je zao; godinama misle o tome, ali nista ne preduzimaju. I nisu u pitanju dve-tri nego 10-15 godina.....Nekih drugih mi nije zao, jer ili nismo bliski, ili vidis da je u pitanju samo prazna prica, ali ima ljudi koji zaista iskreno misle da bi mogli, hteli itd, ali ih nesto drugo vuce (koliko cujem porodica, prijatelji, okolina, strah itd.).  Pokusavao da pomognem sto savetima, sto ponudama za podrsku kad odu negde, sto slanjem linkova za programe raznih studija, stipendija itd, ali nit oni mogu moj zivot da zive niti ja mogu njihov. Proslo leto u Srbiji se sretoh sa nekim ko tako razmislja, i ko mi rece da bi da ide, samo eto, zalomio mu se posao koji samo da nadje investitora i bio bi na konju. Pitam kakav mu investitor treba, kaze 50 hiljada (dal evra, dal dolara, vise ne se secam), za godinu, godinu ipo, vraca najmanje 75....Ajde da ne ulazim u detalje posla sa ROR od 50% na 18 meseci, kao budala jos pitam a sto ne moze toliku pozajmicu od banke da uzme i da zalozi recimo nekretninu koja znam da vredi mnogo vise? "Bezi bre, pa da sve izgubim.....". I sad, jel ta ista averzija prema riziku koja ga drzi tu gde je (samo sto valjda racuna da ima investitora koji nisu toliko averzivni), ili nesto drugo ne znam, ali da sam se naslusao prica ("Jel mozes da ustedis nesto? A sto ne ulozis ovde, evo vidis (po volji uneti: Stepa Stepanovic, Belvil, posao sa 50% ROR itd.....)"). Mojoj majci koja i dalje zivi u Srbiji u jednom trenutku neko dozlogrdio takvim pitanjima, i sad vidim  tu istu recenicu ("Cuj, na koliko? Na ovaj zivot.") - pa je nekom odbrusila da on (tj. ja) nije otisao da skupi za vikendicu i kola nego da zivi....

Cekaj, ti nemaš vikendicu?
Što si onda išao?
Mogao si da budeš Gospodin covek, a ne imigrant?
E, naslušao se i mrd divnih priča, zato ovako i odgovara na provokacije.
Jedino niko od ovih experAta ne pita, gde ti deca idu školu, pošto je obrazovanje posldnja stvar na listi.
  • 1

#26 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 22 June 2016 - 17:55

.....

Pokusavao da pomognem sto savetima, sto ponudama za podrsku kad odu negde, sto slanjem linkova za programe raznih studija, stipendija itd, ali nit oni mogu moj zivot da zive niti ja mogu njihov.

....

Negde na forumu sam vec jednom opisao zgodu, a bas se lepo nadovezuje na tvoj post.

 

Pre dosta godina, prilikom poste domaji odem na pice sa drugarom iz mladosti. On ze zali kako mu je tesko na sto nacina. Ponudim da mu pomognem da dodje u USA, pa i da stanuje kod mene dok se ne snadje itd. A on ce k'o iz topa: "ma, znam da je tamo bolje, ali samo ovde sam kod kuce!"

Covek mojih godina, a jos uvek zivi sa ostarelim roditeljima koji nikako da umru, ne bi li on zauzeo citav stan.


  • 1

#27 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 22 June 2016 - 18:11


.....
Pokusavao da pomognem sto savetima, sto ponudama za podrsku kad odu negde, sto slanjem linkova za programe raznih studija, stipendija itd, ali nit oni mogu moj zivot da zive niti ja mogu njihov.
....


Negde na forumu sam vec jednom opisao zgodu, a bas se lepo nadovezuje na tvoj post.
 
Pre dosta godina, prilikom poste domaji odem na pice sa drugarom iz mladosti. On ze zali kako mu je tesko na sto nacina. Ponudim da mu pomognem da dodje u USA, pa i da stanuje kod mene dok se ne snadje itd. A on ce k'o iz topa: "ma, znam da je tamo bolje, ali samo ovde sam kod kuce!"
Covek mojih godina, a jos uvek zivi sa ostarelim roditeljima koji nikako da umru, ne bi li on zauzeo citav stan.

To je ono što mene fascinira u tim uslovima, živiš sa roditeljima i jedva čekaš da umru, kako bi se raširio postanu.
Ovo je bio mali offTopic. f9df4481a9190dc84aeea328bef41510.jpg

Sent from my VS985 4G using Tapatalk


  • 0

#28 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 22 June 2016 - 18:31

.... Pitam kakav mu investitor treba, kaze 50 hiljada (dal evra, dal dolara, vise ne se secam), za godinu, godinu ipo, vraca najmanje 75....Ajde da ne ulazim u detalje posla sa ROR od 50% na 18 meseci, kao budala jos pitam a sto ne moze toliku pozajmicu od banke da uzme i da zalozi recimo nekretninu koja znam da vredi mnogo vise? "Bezi bre, pa da sve izgubim.....". I sad, jel ta ista averzija prema riziku koja ga drzi tu gde je (samo sto valjda racuna da ima investitora koji nisu toliko averzivni), ili nesto drugo ne znam, ali da sam se naslusao prica ("Jel mozes da ustedis nesto? A sto ne ulozis ovde, evo vidis (po volji uneti: Stepa Stepanovic, Belvil, posao sa 50% ROR itd.....)"). Mojoj majci koja i dalje zivi u Srbiji u jednom trenutku neko dozlogrdio takvim pitanjima, i sad vidim  tu istu recenicu ("Cuj, na koliko? Na ovaj zivot.") - pa je nekom odbrusila da on (tj. ja) nije otisao da skupi za vikendicu i kola nego da zivi....

Evra Nimrode, nema nista tamo bez 50 hiljada evrica, i 100% ROI. Videla sam ja svoj deo ponuda za ulaganje, i za vikendicu, i za farmu ( :huh: meni se palma u saxiji osusila)...a kad kazes da te to sve ne interesuje, tu dodje ono famozno pitanje koje sam pominjala - "a sta ces kad odes u penziju" - i naravno odgovor - pa na Floridu  ;)

 

Prvih par godina, majka uglavnom kukala, kao kada cemo da se vratimo, sva joj deca otisla.... onda je provela vise vremena kod svakog od nas, i dosla do zakljucka "nemojte da se vracate nikad, kakav lep zivot imate".


  • 1

#29 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 22 June 2016 - 19:21

Meni, iskreno, nije samo posao bio motiv da odem. Glavni motiv mi je bio da živim u zdravom okruženju, da mi najveći stres bude kad vidim smeće na ulici. To govorim iz iskustva kontakta sa kolegama u Srbiji. Koliko sam samo kongresa obišao gde je, čast izuzecima, glavna stvar bila otići uveče na neku žurku ili imati neku drugu organizovanu zabavu. Za većinu to je samo bila prilika da skupi bodove zbog licenci a ne da primeni to što je čula u svom svakodnevnom radu. O odnosima među kolegama na radnom mestu (Domu zdravlja, poliklinici, bolnici, Institutu) da ne govorim. Takođe, cilj mi nije bio da zgrnem pare u nekoj bogatoj zemlji pa da se bahatim i pravim važan kada dođem rodnom gradu u posetu. Zaista se trudim da razumem ljude do kojih mi je stalo. Znam da im je teško, da iz raznoraznih razloga nisu mogli da odu kao ja, i da se bore svaki dan za svoju porodicu. Nisu me zanimale nikakve Floride, luksuzni automobili, kućerine gde će ukućani više vremena provoditi sami nego na okupu. Prosto, težio sam jednom običnom životu- da pošteno radim ono što volim, da ne moram nikome da se poltronišem, niti da me neko svakodnevno mobinguje. Želeo sam i da moje dete ne prođe kroz još jedan rat na Balkanu za 50 godina, da ne mora da objašnjava šta su mu mama i tata po nacionalnosti, zašto je izabralo građansko umesto veronauke, zašto se nije krstilo pri rođenju, zašto ne želi da ide na žurke i rođendane gde zavijaju splavarke i udovica ratnog zločinca, da ne ćuti kada treba osuditi diskriminaciju nekoga po bilo kom osnovu, da ne govorim o tome da ako bude volela istopolnu osobu da ne doživi sve ono kroz šta te osobe prolaze na Balkanu. Život je samo jedan i čovek mora da bude svestan da sve te materijalne stvari ne može poneti sa sobom u grob. Zato je najvažnije da čovek živi u sredini koja promoviše vrednosti zdravog i slobodnog življenja.

Edited by melankolic, 22 June 2016 - 19:22.

  • 1

#30 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 22 June 2016 - 22:01

Cekaj, ti nemaš vikendicu?
Što si onda išao?
Mogao si da budeš Gospodin covek, a ne imigrant?
 

Nemam...


  • 0