Jump to content


Photo
- - - - -

Tragedije dece emigrantskih porodica


  • Please log in to reply
215 replies to this topic

#16 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 31 May 2016 - 21:53

Ybmliga, uze mi reč iz usta, srpstvo, tačnije Srpstvo, dagaybm ako znam šta je...

 

Ideja Srpstva, ima li to u nekom naučnom leksikonu, ili bar na Wiki?

 

Ima ga na Wiki:

 

https://sh.wikipedia.org/wiki/Srpstvo


  • 0

#17 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 31 May 2016 - 22:23

 

 

Taj rad... :s_d:

 

Znao sam da mi nešto fali u životu, obogatio si me...


  • 0

#18 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 31 May 2016 - 23:07

 

Bem li ga, nije mi Wiki pala na pamet, ali CIA je to, sve znaju  :lol+: .

 

Moja deca vrlo dobro znaju ko smo i shta smo. Doshli smo iz jedne male i nesredjene, nesrecne zemlje, koja je sada najzaostalija u Evropi, u kojoj za tatu nije bilo posla zato shto nije mislio kako neke vazne chike i velika vecina stanovnika zahtevaju da se misli. Doshli smo u jednu od najboljih zemalja na svetu i tu ce ostati dok ne postanu samostalni, a onda, shto bi rek'o jedan chika iz Srbije koji je prodavao svinje - kojekude!

 

Tata je ateista, a oni kako hoce, neshto nisu voleli bajke ni kad su bili mali - tako da mislim da ce izabrati isto.

 

Ja vishe ne idem u Srbiju, a oni su bili, videli i ne pokazuju nikakvu zelju da idu opet. A hteli bi na mnoga druga mesta, ugushishe me.

 

Definitivno vidim da ce sutra na pitanje odakle su da odgovore - iz Kanade. Kako ce se u retkim situacijama izjashnjavati, stvarno ne znam, ali pretpostavljam - Kanadjani. Prirodno, dvoje je rodjeno ovde, kako bi drugachije  :unsure: ?

 

Kude da gi denem to srBstvo ...... stvarno gi ne znaem ...... da pochnem sa Kosovom? Mogao bih .... bio sam ja deco na ekskurziji u 7-om, tri dana na Kosovu ........ i nije mi se svidelo  :rotflmao: .

 

Josh samo da primetim ...... nikako da vidim tragediju moje dece ....... meni deluju srecna i zadovoljna.


Edited by Denis Jasharevic, 31 May 2016 - 23:11.

  • 0

#19 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 01 June 2016 - 00:26

Ja to srpstvo ne bih prenosila, isto ko sto ne bih ni HIV


  • 0

#20 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 01 June 2016 - 00:33

Ja to srpstvo ne bih prenosila, isto ko sto ne bih ni HIV

 

Koliko se ja razumem u medicinu - HIV se ne prenosi sa kolena na koleno  :rotflmao: , pa chak ni lap dance-om.


  • 0

#21 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 01 June 2016 - 01:40

Koliko se ja razumem u medicinu - HIV se ne prenosi sa kolena na koleno  :rotflmao: , pa chak ni lap dance-om.

prenosi se prenosi :) i tako a i na druge nacine, a cini mi se da je jednako virulentno i opasno.


  • 0

#22 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 01 June 2016 - 07:50

konačno neko uboo suštinu, ti ljudi i da su u srbiji imali posao, ponovo bi bili loši roditelji.

 

Nisi razumeo. Ja se uopste nisam bavila time ko je dobar a ko los roditelj. 


  • 0

#23 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 02 June 2016 - 02:29

... Ja se uopste nisam bavila time ko je dobar a ko los roditelj. 

 

... a to bi trebalo biti najvaznije.

 

Funkcija roditeljstva je da djeci da najbolje moguce uslove za razvoj, i psihicki i fizicki, i da ih osposobi za samostalni zivot.

Funkcija roditeljstva NIJE da klince opterecuje kostima predaka i nakavim povijenim naslijedjem.

 

Utoliko je tema promasena, a (uz neke modifikacije) spada na Drustvo. Jer, moze se raspravljati o "tragediji" djece u disfunkcionalnim porodicama - ali to nema veze sa imi/emi-grantskim statusom.

Izdvajanje "emigrantskih" porodica je bitno samo za one opterecene nacijom i brigom za opstanak iste.

Izrazavam duboku izvinjotinu i pardonizam ako uplecem politiku u razgovor, no rekao bih da su Evropa i Sjeverna Amerika pune imigrantskih porodica i djece koje ne osjecaju nikakvu tragediju. Konkretnije, Benelux je pun porodica porijekom iz Magreba, a i njima i njihovoj djeci je bolje nego da su ostali u Africi. Tragedije su dozivjele samo porodice onih koji su se pridruzili ISIL-ovim teroristima (naravno, i porodice njihovih zrtava).

Samo, rekao bih da je tu problem negdje drugdje, a ne u emigrantskom statusu.


  • 3

#24 JTodor

JTodor
  • Members
  • 6 posts

Posted 03 June 2016 - 14:34

slažem se sa Zoranom, ovo nije problem imigracije, ovo je privatan problem, banalizovan za imigraciju


  • 0

#25 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 03 June 2016 - 19:35

Ja kao roditelj ne znam shta je to srpstvo .... pa ne mogu deci ni da prenesem. Bez ikakve zajebancije .... shta je to? Kako se prenosi i zashto, shta ce tachno, osim josh jednog jezika, shto je OK, to razumem ali optiram za neki vazniji jezik, deca dobiti sa tim srpstvom koje ce svakako za par generacija nestati?

To je vise kao infektivna bolest, pa se prenosi kontaktom sa raznim vektorima, ali ne bas lako - mislim nije dovoljno samo jedno izlaganje vektoru, pa da se prenese, nego visestruko, i malo trajnije. 

 

Za Uskrs je ovde izgorela srpska crkva u Njujorku. Da ne spominjem patetiku i cupanje kose, ne sumnjam da je nesto od toga zaista bilo iskreno. Ali, od ljudi od kojih do sad ni jednom cuo nisam ni da cestitaju recimo Uskrs nekome, a kamoli da idu u crkvu, cujem kako je srpstvo u Njujorku sad ugrozeno, jer eto, nema centra i matice (ozbiljno, tim recima)...Mislim da je vecina srpstva u Njujorku pored crkve prosla kad su isli na buvljak u Celziju (odmah pored crkve, na parkingu), ili u WF/Container store itd, ali sad odjednom ugrozeno srpsko nacionalno bice u Njujorku. A sto je naludje, cujem to isto u Srbiji od ljudi koji nikada u Njujorku nisu bili, nikakve veze sa srpskom ili bilo kojom emigracijom u Njujorku nemaju, ali eto, osecaju da "sad eto, nema ni crkve vise srpske u Njuojrku", i kako ce sad Srbi tamo....i levom i desnom se prekrstio. 


  • 0

#26 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 03 June 2016 - 19:36

Ja kao roditelj ne znam shta je to srpstvo .... pa ne mogu deci ni da prenesem. Bez ikakve zajebancije .... shta je to? Kako se prenosi i zashto, shta ce tachno, osim josh jednog jezika, shto je OK, to razumem ali optiram za neki vazniji jezik, deca dobiti sa tim srpstvom koje ce svakako za par generacija nestati?

To je vise kao infektivna bolest, pa se prenosi kontaktom sa raznim vektorima, ali ne bas lako - mislim nije dovoljno samo jedno izlaganje vektoru, pa da se prenese, nego visestruko, i malo trajnije. 

 

Za Uskrs je ovde izgorela srpska crkva u Njujorku. Da ne spominjem patetiku i cupanje kose, ne sumnjam da je nesto od toga zaista bilo iskreno. Ali, od ljudi od kojih do sad ni jednom cuo nisam ni da cestitaju recimo Uskrs nekome, a kamoli da idu u crkvu, cujem kako je srpstvo u Njujorku sad ugrozeno, jer eto, nema centra i matice (ozbiljno, tim recima)...Mislim da je vecina srpstva u Njujorku pored crkve prosla kad su isli na buvljak u Celziju (odmah pored crkve, na parkingu), ili u WF/Container store itd, ali sad odjednom ugrozeno srpsko nacionalno bice u Njujorku. A sto je naludje, cujem to isto u Srbiji od ljudi koji nikada u Njujorku nisu bili, nikakve veze sa srpskom ili bilo kojom emigracijom u Njujorku nemaju, ali eto, osecaju da "sad eto, nema ni crkve vise srpske u Njuojrku", i kako ce sad Srbi tamo....i levom i desnom se prekrstio. 


  • 1

#27 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 04 June 2016 - 03:30

To je vise kao infektivna bolest, pa se prenosi kontaktom sa raznim vektorima, ali ne bas lako - mislim nije dovoljno samo jedno izlaganje vektoru, pa da se prenese, nego visestruko, i malo trajnije. 

 

Za Uskrs je ovde izgorela srpska crkva u Njujorku. Da ne spominjem patetiku i cupanje kose, ne sumnjam da je nesto od toga zaista bilo iskreno. Ali, od ljudi od kojih do sad ni jednom cuo nisam ni da cestitaju recimo Uskrs nekome, a kamoli da idu u crkvu, cujem kako je srpstvo u Njujorku sad ugrozeno, jer eto, nema centra i matice (ozbiljno, tim recima)...Mislim da je vecina srpstva u Njujorku pored crkve prosla kad su isli na buvljak u Celziju (

Ne znam gde je buvljak u Celziju  :)  Ne znam cak ni gde je buvljak u Filiju, ali sam u toj crkvi bila jednom davno, sticajem okolnosti (u mojoj prvoj poseti NYC) i secam se da sam mislila da ima interesantnu istoriju - posto ja crkve (bogomolje) gledam kao arhitektonska/umetnicka dela. Ali sam nedavno izdrzala slicno predavanje o toj crkvi kao srpstvu, ono kad ne mozes da se otkacis nekog zato sto je skontao da si iz SR.

 

Bas sam se danas nasmejala, dosle mi dve devojke na vrata - prodaju kablovsku, i bas su me pogodile kad sam htela da menjam provajdera - i zakace se za ime, odakle sam - naravno nemaju pojma gde je Balkan i ex-YU ali su me pitale da li mi trebaju medjunarodni programi, slatko su se nasmejale kad sam im rekla da me to ne interesuje, da sam htela da gledam lokalne programe sa Balkana ja bih tamo i ostala.


  • 0

#28 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 04 June 2016 - 03:51

A u čemu je, konkretno, principijelna razlika između gledanja "međunarodnih programa" aka lokalno balkanskih i učešća na jednom ovakvom "međunarodnom" aka lokalno balkanskom forumu i temi?

Edited by melankolic, 04 June 2016 - 04:02.

  • 6

#29 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 04 June 2016 - 10:49

... a to bi trebalo biti najvaznije.

 

Funkcija roditeljstva je da djeci da najbolje moguce uslove za razvoj, i psihicki i fizicki, i da ih osposobi za samostalni zivot.

Funkcija roditeljstva NIJE da klince opterecuje kostima predaka i nakavim povijenim naslijedjem.

 

Utoliko je tema promasena, a (uz neke modifikacije) spada na Drustvo. Jer, moze se raspravljati o "tragediji" djece u disfunkcionalnim porodicama - ali to nema veze sa imi/emi-grantskim statusom.

Izdvajanje "emigrantskih" porodica je bitno samo za one opterecene nacijom i brigom za opstanak iste.

Izrazavam duboku izvinjotinu i pardonizam ako uplecem politiku u razgovor, no rekao bih da su Evropa i Sjeverna Amerika pune imigrantskih porodica i djece koje ne osjecaju nikakvu tragediju. Konkretnije, Benelux je pun porodica porijekom iz Magreba, a i njima i njihovoj djeci je bolje nego da su ostali u Africi. Tragedije su dozivjele samo porodice onih koji su se pridruzili ISIL-ovim teroristima (naravno, i porodice njihovih zrtava).

Samo, rekao bih da je tu problem negdje drugdje, a ne u emigrantskom statusu.

 

Kao roditelj benelukšanskog djeteta, koje se uveliko sprema za samostalan život, mogu ovdje staviti veliki +. Iako nismo porodica porijeklom iz Magreba, a imali smo prijatelje s roditeljima Marokancima, mogu reći da nema zajedničkog nazivnika pod koji se može podvući roditeljski problemi i brige useljeničkih obitelji. Konkretni bivši housefriends, jedna vrlo potkožena marokanska familija, sekularna, porijeklom Berberi imaju dva sina; stariji se poislamijo, visi po vazdan u đamiji i oblači se u one galabije. Mlađi, Djamal, koji je s mojom kćeri gledao Disneyeve video uratke i išao joj neopisivo na živce će ovih dana maturirati i namjerava upisati arhitekturu (a ne islamske studije). Tata, vlasnik dva restorana je navodno jedan od većih eksperata za klasične škotske maltove.

 

Ne znam gde je buvljak u Celziju  :)  Ne znam cak ni gde je buvljak u Filiju, ali sam u toj crkvi bila jednom davno, sticajem okolnosti (u mojoj prvoj poseti NYC) i secam se da sam mislila da ima interesantnu istoriju - posto ja crkve (bogomolje) gledam kao arhitektonska/umetnicka dela. Ali sam nedavno izdrzala slicno predavanje o toj crkvi kao srpstvu, ono kad ne mozes da se otkacis nekog zato sto je skontao da si iz SR.

 

Bas sam se danas nasmejala, dosle mi dve devojke na vrata - prodaju kablovsku, i bas su me pogodile kad sam htela da menjam provajdera - i zakace se za ime, odakle sam - naravno nemaju pojma gde je Balkan i ex-YU ali su me pitale da li mi trebaju medjunarodni programi, slatko su se nasmejale kad sam im rekla da me to ne interesuje, da sam htela da gledam lokalne programe sa Balkana ja bih tamo i ostala.

 

U Bxl-u imam kabelski paket 3 u 1, živi užas, 250 kanala, medjunarodni programi included. Ima i nešto balkanskih, što sve ignoriram, osim nešto portugalštine, jer navečer znaju puštati fado. Televiziju ionako ne gledamo, osim dokumentaraca.

 

A u čemu je, konkretno, principijelna razlika između gledanja "međunarodnih programa" aka lokalno balkanskih i učešća na jednom ovakvom "međunarodnom" aka lokalno balkanskom forumu i temi?

 

Kad se iz Belgije dovučem u HR, uvijek se iznenadim kako je, zapravo, u odnosu na Benelux, u Hrvatskoj kvalitetan program. Moji 90 godišnji starci su fanatici televizije; Prvi 'Rudi Čajavec' su kupili 1957, pred moje rođenje, kako bi gledali Svjetsko prvenstvo u Švedskoj, pa potom Olimpijadu u Rimu.

I sad, onako stari i boležljivi imaju 3 velika flatscreena, u svakoj sobi (osim kuhinje i kupatila), valjda da nam ugode kad dođemo u goste.

HRT 3 je za 3 koplja iznad ARTE-a, na moje čudo ponuda kulinarskih kanala je iznad bilo čega u Belgiji. Doduše, francuski kanali su u tom smislu zakon.


  • 0

#30 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 04 June 2016 - 13:00

A u čemu je, konkretno, principijelna razlika između gledanja "međunarodnih programa" aka lokalno balkanskih i učešća na jednom ovakvom "međunarodnom" aka lokalno balkanskom forumu i temi?

 

Nije meni namenjeno, ali da odgovorim .....ne gledam televiziju od nekih devedesetih (krajem) kada sam pazario prvi kompjuter. Imam televizor koji sluzi za XBOX. Ponekad pogledam neshto sa televizije na Youtube i zgrozim se kako je losha produkcija i sve deluje nakako nestvarno poluamaterski, neka o-ruk imitacija zapadnih programa, nebitno da li se radi o politichkim debatama, talk-show ili kulinarskim emisijama. Pa Oliver Mlakar josh nije dostignut, kamoli prevazidjen  :lol+: .

 

Domace filmove ne gledam uopshte, totalni gubitak vremena. Nije ni sa muzikom mnogo bolje. Kad neko izda novi album od starih asova kao Partibrejkers, Rambo, preslusham, onako iz respekta. Novine prochitam, uglavnom samo naslove.

 

Forum je neka poslednja veza i svestan sam da je ........... ma nema veze ..... tu sam danas, sutra nisam i ne razmishljam previshe o tome.


  • 0