Jump to content


Photo
- - - - -

ETF,MATF ili FTN


  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#16 JovanDamaskin

JovanDamaskin
  • Banned
  • 214 posts

Posted 22 January 2016 - 17:11

 Takodje, od ove godine je promenjen program i vise nije 3+2 vec 4+1 i mogu ti reci da mi se mnogo svidja kako su pretumbali predmete da mi je krivo sto ja nisam studirao po tom programu.

 

Cemu sluzi master na I smeru? Mnogo je bolja opcija 3+2 jer mogu da se nadju lepi poslovi sa tim trogodisnjim studijama, a maltretiranje krace traje plus nema diplomskog rada.


  • 0

#17 shecky

shecky
  • Members
  • 1 posts

Posted 23 January 2016 - 01:56

Ima li neko misljenje o RAF-u?


  • 0

#18 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 23 January 2016 - 06:42

Uskoro završavam srednju školu i treba da upišem fakultet.Spremam matematiku za prijemni i planiram da upišem jedan od ovih fakulteta-ETF smer Elektrotehnika i računarstvo ili R smer na MATF. Eventualno računarski smer na FTN-u.Pričala sam sa dosta ljudi koji su studirali ili studiraju neki od ovih fakulteta i uglavnom svako hvali svoj fakultet i misli da je najbolji,tako da bi me zanimalo da čujem još neka mišljenja-koji fakultet nudi najviše znanja i ima najkvalitetniji program,koji pruža najviše mogućnosti da zapošljavanje,koji je najpriznatiji u inostranstvu? Ja sam mislila da je možda najbolje da polažem prijemni na svim (ako ne budu isti dan) pa da onda odlučim. 

 

FTN ti je sasvim OK, neces pogrijesiti sa njim. Jos jedna prednost Novog Sada ti je da su troskovi zivota znatno jeftiniji od Beograda, ukoliko moras da iznajmis stan ili gradski prevoz ti skoro i ne treba, pa ne moras da ga placas kao u Beogradu. Dovoljno dobrih mjesta za izlazak... itd.

 

Nemoj matematiku svasta da ucis, imas da kupis rijesene prosle prijemne ispite na fakultetima u formi knjige / zbirke ili skripte. To obavezno nabavi i uci po tome. Tu ces vidjeti na sta posebno paznju da obratis i sta ti se trazi.

 

 

I jos nesto, na FTNu ces bez problema vec na drugoj godini moci da dobijes stipendiju na racunarskim smjerovima uz ugovor da koliko je stipendija trajala, toliko poslje moras provesti u toj firmi koja je dala stipendiju.

 

 

Edit: O, nesto od ovih prijemnih imas i u PDFu (za FTN): http://www.ftn.uns.a...zbirka-zadataka

Imas i pripremnu nastavu.


Edited by Atreid, 23 January 2016 - 07:04.

  • 0

#19 vbarac

vbarac
  • Members
  • 272 posts

Posted 23 January 2016 - 13:20

Cemu sluzi master na I smeru? Mnogo je bolja opcija 3+2 jer mogu da se nadju lepi poslovi sa tim trogodisnjim studijama, a maltretiranje krace traje plus nema diplomskog rada.

 

Zasto je obrazovanje "maltretiranje"?


  • 6

#20 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 24 January 2016 - 12:06

Ima li neko misljenje o RAF-u?

Ono sto sam ja nacuo je bilo - za mene neocekivano - prilicno pozitivno. 


  • 0

#21 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 24 January 2016 - 12:09

Zasto je obrazovanje "maltretiranje"?

E sad i ti sa suvise teskim pitanjima... ;) kratak odgovor bi se sastojao u parafrazi poznate izreke pok. patrijarha Pavla, zato sto smo Srbi.

 

Duzi odgovor bi zahtevao da posvetimo vise paznje istorijskoj cinjenici da u nasoj istoriji, za razliku od istorije ozbiljnijih evropskih nacija, nije bilo kljucnog perioda Prosvetiteljstva. Preciznije, mi smo ljude koji su bili nosioci Prosvetiteljstva u nas sistematski proganjali i marginalizovali. Posledice su vrlo ocigledne i bice sa nama jos jako dugo. 


  • 3

#22 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 24 January 2016 - 20:03

Cemu sluzi master na I smeru? Mnogo je bolja opcija 3+2 jer mogu da se nadju lepi poslovi sa tim trogodisnjim studijama, a maltretiranje krace traje plus nema diplomskog rada.

Drzi se ti astrologije. O IT-u pojma nemas. Trogodisnji IT smer na matematickom fakultetu je katastrofa. Kakav je sada, kada je postao cetvorogodisnji, nemam jos povratne informacije, ali moje iskustvo sa tim "trogodisnjim informaticarima" je izuzetno lose, cast retkim izuzecima.


  • 0

#23 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 24 January 2016 - 20:09

Cula sam slicnu pricu i od moje rodjake koja je na SI.Tipa da je jako slican kao RTI,ali da im je olaksano sto nemaju neke predmete tipa OET i da je vise izmisljen za uzimanje para nego sto pruza neko vece znanje.Tako da ako bih isla na ETF isla bi na RTI,ne na Si.

 

Nisam iz Novog Sada.Iz unutrasnjosti sam.I NS i BG su odprilike isto udaljeni od mene,tako da to nema nekog bitnog uticaja na izbor fakulteta,samo se meni licno vise svidja NS od BG,ali to nije klucno za izbor fakultet,vec kvalitet studija.Mene bi ako bih upsivala FTN zanimao smet ekvivalentan RTI-u,a ne enrgetika ili neki drugi elektro smer.

P.S. Hvala svima na odgovorima.

Nemoj olako da odbacujes "elektro" smerove na ETF-u. Npr. odsek za Signale i Sisteme je  zanimljiviji (i kvalitetniji) od RTI odseka, a na njemu mozes nauciti (posebno uz dobru selekciju izbornih predmeta) dovoljno IT-a plus neke korisne stvari koje neces na RTI. Dalje, ako te interesuju stvari kao sto je vestacka inteligencija, neuralne mreze, prepoznavanje oblika, digitalna obrada signala i slike, upravljanje sistemima i industrijsko racunarstvo, itd. to ces sve nauciti na Signalima i Sistemima, ne na RTI. Na RTI idi ako te zanima racunarski hardver, operativni sistemi, baze podataka itd.


Edited by tomas.hokenberi, 24 January 2016 - 20:09.

  • 0

#24 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 25 January 2016 - 05:21

Da, takodje, npr, danas na FTNu imaju i "Komunikacione Tehnologije i Obrada Signala", pojednostavljene (po Bolonji) nekadasnje Telekomunikacije. Vrlo fin smjer. Prakticki ucis dvije stvari, racunare i sve u vezi signala i komunikacija, kasnije uvijek mozes da radis u dvije oblasti, ili da nadjes posao koji objedinjuje obe. Konkuretniji si na trzistu od ovih koji zavrse samo racunare, a ako ti je falio koji ispit (sta znam, npr. Baze podataka koji su oni imali) uzmes knjigu, i ukoliko ti treba naucis.

 

Sama matematika jeste malo komplikovanija, ali nista sto se ne moze savladati, jer ti se uglavnom kroz razne ispite stvar uvijek vrti kroz isti matematicki model, tako da kroz dva - tri ispita to vrlo dobro izvjezbas, htjeo ili ne htjeo.

 

Vrijedi razmisliti i o ovome svakako.


  • 0

#25 Hermiona Halivel

Hermiona Halivel
  • Members
  • 13 posts

Posted 25 January 2016 - 17:14

Nemoj olako da odbacujes "elektro" smerove na ETF-u. Npr. odsek za Signale i Sisteme je  zanimljiviji (i kvalitetniji) od RTI odseka, a na njemu mozes nauciti (posebno uz dobru selekciju izbornih predmeta) dovoljno IT-a plus neke korisne stvari koje neces na RTI. Dalje, ako te interesuju stvari kao sto je vestacka inteligencija, neuralne mreze, prepoznavanje oblika, digitalna obrada signala i slike, upravljanje sistemima i industrijsko racunarstvo, itd. to ces sve nauciti na Signalima i Sistemima, ne na RTI. Na RTI idi ako te zanima racunarski hardver, operativni sistemi, baze podataka itd.

Ja idem u gimnaziju prirodno-matematički smer,matematika mi super ide,ali nisam imala dodira sa elektro predmetima i ne znam koliko bi mi se oni svideli.Upravo zato sam i razmišljala o MATF-u umesto ETF-a.

A što se tiče smera Signali i Sistemi, o njemu sam čula dosta pohvala.


  • 0

#26 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 25 January 2016 - 21:25

Ja idem u gimnaziju prirodno-matematički smer,matematika mi super ide,ali nisam imala dodira sa elektro predmetima i ne znam koliko bi mi se oni svideli.Upravo zato sam i razmišljala o MATF-u umesto ETF-a.

A što se tiče smera Signali i Sistemi, o njemu sam čula dosta pohvala.

Kupi skriptu za neki od predmeta sa prve godine ETFa (ne matematike, tipa osnove elektrotehnike itd..) i prodji sama kroz to - ne da ucis i resavas zadatke, nego vidi da li bi tako nesto htela da ucis. Dok nisam na poslediplomskim obisao nekoliko predavanja i pretresao environmental policy, ne bi mi na pamet bilo da ucim populacionu biologiju (jer nikad sa istom nisam imao dodira). 


  • 0

#27 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 26 January 2016 - 10:45

Kupi skriptu za neki od predmeta sa prve godine ETFa (ne matematike, tipa osnove elektrotehnike itd..) i prodji sama kroz to - ne da ucis i resavas zadatke, nego vidi da li bi tako nesto htela da ucis. Dok nisam na poslediplomskim obisao nekoliko predavanja i pretresao environmental policy, ne bi mi na pamet bilo da ucim populacionu biologiju (jer nikad sa istom nisam imao dodira). 

Predmeti sa prve godine ETF-a nisu posebno informativni o tome sta se uci dalje. Prva godina je ista za sve smerove osim SI.

Ja idem u gimnaziju prirodno-matematički smer,matematika mi super ide,ali nisam imala dodira sa elektro predmetima i ne znam koliko bi mi se oni svideli.Upravo zato sam i razmišljala o MATF-u umesto ETF-a.
A što se tiče smera Signali i Sistemi, o njemu sam čula dosta pohvala.


Ako volis matematiku onda je Signali i Sistemi pravi smer za tebe. Tu se ne uci nmnogo vise (osim ako ih sama ne izaberes) "elektro-predmeta" nego na RTI, a imaces mnogo vise "matematickih predmeta" nego na RTI.
  • 0

#28 Hermiona Halivel

Hermiona Halivel
  • Members
  • 13 posts

Posted 26 January 2016 - 14:55

Kupi skriptu za neki od predmeta sa prve godine ETFa (ne matematike, tipa osnove elektrotehnike itd..) i prodji sama kroz to - ne da ucis i resavas zadatke, nego vidi da li bi tako nesto htela da ucis. Dok nisam na poslediplomskim obisao nekoliko predavanja i pretresao environmental policy, ne bi mi na pamet bilo da ucim populacionu biologiju (jer nikad sa istom nisam imao dodira).


To nije loša ideja.Hvala na savetu.
  • 0

#29 JovanDamaskin

JovanDamaskin
  • Banned
  • 214 posts

Posted 26 January 2016 - 18:19

Trogodisnji IT smer na matematickom fakultetu je katastrofa. Kakav je sada, kada je postao cetvorogodisnji, nemam jos povratne informacije, ali moje iskustvo sa tim "trogodisnjim informaticarima" je izuzetno lose, cast retkim izuzecima.

 

u celoj evropi i americi je sistem 3+2, samo se kod nas vraca na 4+1 i smatra da je to normalno. kod njih je procenat visokoobrazovanih 40%, a koliki je kod nas? trogodisnje studije imaju mnogo prednosti, najveca je u tome sto cetvorogodisnje mnogi nikad ne zavrse ili to zavrsavanje potraje deset godina. sa trogodisnjih je lako preci na master na nekom drugom fakultetu, u drugom gradu, zemlji...

 

Zasto je obrazovanje "maltretiranje"?

 

maltretiranje je kada se studira ono sto se ne voli naravno. ne verujem da neko upise ETF iz ljubavi, ili bude vukovac u gimnaziji iz ljubavi. tu je visi interes: velika plata, brzo zaposlenje...

 

to je otprilike kao da pitas zasto je rad (u privatnom sektoru) maltretiranje: zato sto nismo Japanci, verovatno.


  • 0

#30 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 26 January 2016 - 19:16

 ne verujem da neko upise ETF iz ljubavi

Ajoj... A iz ljubavi se upisuje, u tvojoj slici sveta, sta tacno? FON? Fakultet bezbednosti? Stomatoloski?  :ajme:

 

, ili bude vukovac u gimnaziji iz ljubavi.

Jel ti kapiras razliku izmedju licnog izbora i sposobnosti? Neko ko ima dovoljno visok IQ (i druge kognitivne sposobnosti, naravno) bice vukovac bez obzira na ljubav ili ne-ljubav. To ni najmanje nema veze sa pitanjem izbora, racionalnog ili iracionalnog.

 

tu je visi interes: velika plata, brzo zaposlenje...

Biti vukovac sa platom ima veze tacno kako??? 

 

Po tvojoj logici, sto najbolji ucenici nisu kriminalci? Pa tamo sigurno ima mnogo vise para...

 

to je otprilike kao da pitas zasto je rad (u privatnom sektoru) maltretiranje: zato sto nismo Japanci, verovatno.

Ovo treba da bude duhovito -- ili da ima neke rasisticke konotacije? U Srbiji nema doduse puno Japanaca, ali ima Kineza, i vidim da su svi prilicno vredni. Ne kapiram tacno sta bi bio problem da se malo vise ugledamo na njih - ili je to po tebi genetski nemoguce?


  • 0