Jump to content


Photo
- - - - -

Zaposliti se ili cekati?


  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#16 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 25 December 2015 - 22:53

Ja mislio da budem "kinican" kad ono ispade da sam dobro savjetovao. Znaci partija i zjale. Super.

 

hteo sam da kazem da je neka partija vec obezbedjena ako tako sigurno ceka posao u srbijagasu...  ponavljam, ne bi me iznenadilio i za Matijevica da treba... verovatno je pozeljna.


  • 0

#17 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 26 December 2015 - 09:32

Hajde ostavite se partija, zjala i zajebancija. Mislim da Acat ozbiljno pita.

 

@Acat I dalje ne razumem zasto ne bi krenuo da radis na tom poslu do 25.000din. Da li kazes da ne bi mogao da napustis taj posao ako ti ponude drugi, bolje placeni? Mozda bi imao neke penale, npr. da vratis platu koju si bio dobio. Ali svakako bi mogao da napustis posao.

 

Sta ces da radis ako odbijes taj prvi posao a ne dobijes taj drugi, bolje placeni?


  • 0

#18 acat

acat
  • Members
  • 8 posts

Posted 28 December 2015 - 15:13

@orisni, jer su ljudi iz mog mesta dobili posao preko stranke bez skole..zato cekam ovo jer imam zavrseno nesto. Oni bez skole ce da rade za 2x i vise para posao u kancelariji tj nece raditi nista a ja cu morati mu#a moja da otegnem da zaradim tih 200e. Izgleda da cu morati prihvatiti pa ako me ovi pozovi zivot ce mi se promeniti..


  • 0

#19 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 30 December 2015 - 21:57

@Acat shvatam to da si mozda ljut na nekakvu nepravdu. Ali ne razumem kako bi tebi bilo bolje da imas 0din umesto 25.000din samo zato sto je neko negde dobio jos vise od 25.000din.

 

Ti gledaj sta je najbolje za tebe. Pusti to sta je bilo ili sta ce biti sa drugima. Sto je meni jedan sef rekao jos pre "sto" godina, kapitalizam najbolje funkcionise kad svako gleda svoje du*e.


  • 0

#20 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 04 January 2016 - 19:16

Mrzi me da trazim onog smajlija koji se krsti, ali zamislite da je ovde: _____

 

 

Daklem, Acat sada ne zaradjuje nista. Ima ponudu da zaradjuje 25K. 25K>0 u bilo kojoj notaciji. Za sest meseci ce mozda imati ponudu da zaradjuje vise od 25K. Dilema je gde? Da li da ceka "mozda vise od 25K" ili da zaradjuje "sigurno 25K"?!??!?!!? Idem sada ja da se krstim levom i desnom, a ostavljam Acata da razmislja...


  • 2

#21 obrisite_nalog

obrisite_nalog
  • Banned
  • 1,055 posts

Posted 04 January 2016 - 19:47

Znam... Trenutno sam nezaposlen..

 

ovo se odnosi na pitanje vezano za Rhino, Catia, SolidWorks ?


  • 0

#22 veljko soso

veljko soso
  • Members
  • 57 posts

Posted 10 June 2016 - 17:50

Potpuno podrzavam da se ne radi za gazdu za 25000. Pa neka ako ima nadje drugog. Kamo srece da nema drugog pa da da vecu platu. Ali sve je to vrzino kolo jer ko dodje na drzavne jasle, vise ne razmislja o onome koji se muci i tako u nedogled. Ili radi za sebe ili u drzavnu sluzbu. Sve drugo nema svrhe nego da pravis profit gazdi.


  • 0

#23 San Nicola

San Nicola
  • Members
  • 2,283 posts

Posted 10 June 2016 - 21:35

Bolje je raditi za džabe, nego sedeti za džabe. (narodna poslovica)

 

Ako @Acat i dalje uopšte prati temu (iskopaste ovo posle godinu i kusur dana) moj mu je savet da ipak prihvati bilo koji pošten posao i naravno u medjuvremenu se trudi da nadje bolji i plaćeniji, po mogućstvu u struci. Žao mi je što se kao diplomirani mašinac razmišlja(o) da prihvati posao u mesno-preradjivačkoj industriji, ali to je Srbija danas. Kolege smo i znam kroz šta je prošao da dodje do te diplome.

 

Ali u svakom slučaju, najgora varijanta je sedeti kući i ne raditi ništa. Ne samo finansijski gledano, već i kroz aspekt samopoštovanja, samopouzdanja, i percepcije sopstvene ličnosti u svojim, i očima drugih. U medjuvremenu, posavetovao bih ga da uči nemački za slučaj da jednog dana odluči ako (da ne kažem kad) shvati da ovde još dugo neće biti sreće za pametne i vredne, te odluči da svoje znanje unovči tamo gde znaju da ga cene i prikladno plate.

 

Per aspera ad astra.


  • 1

#24 veljko soso

veljko soso
  • Members
  • 57 posts

Posted 11 June 2016 - 13:22

Bolje je raditi za džabe, nego sedeti za džabe. (narodna poslovica)

 

Ako @Acat i dalje uopšte prati temu (iskopaste ovo posle godinu i kusur dana) moj mu je savet da ipak prihvati bilo koji pošten posao i naravno u medjuvremenu se trudi da nadje bolji i plaćeniji, po mogućstvu u struci. Žao mi je što se kao diplomirani mašinac razmišlja(o) da prihvati posao u mesno-preradjivačkoj industriji, ali to je Srbija danas. Kolege smo i znam kroz šta je prošao da dodje do te diplome.

 

Ali u svakom slučaju, najgora varijanta je sedeti kući i ne raditi ništa. Ne samo finansijski gledano, već i kroz aspekt samopoštovanja, samopouzdanja, i percepcije sopstvene ličnosti u svojim, i očima drugih. U medjuvremenu, posavetovao bih ga da uči nemački za slučaj da jednog dana odluči ako (da ne kažem kad) shvati da ovde još dugo neće biti sreće za pametne i vredne, te odluči da svoje znanje unovči tamo gde znaju da ga cene i prikladno plate.

 

Per aspera ad astra.

 

Ja sam rekao i ponavljam... Ili raditi sa sebe tj. biti svoj gazda ili raditi u drzavnoj sluzbi. Treca varijanta je propast koja nicemu ne vodi. I u toj groznoj varijanti ima nijansa, manje je zlo raditi za stranog gazdu, ali raditi za naseg gazdu i praviti mi profit, dozvoliti da on zaradjuje kraduci najcesce drzavu i radnika, to je propast od starta i ne postoji mogucnost niti napretka, niti moralne emancipacije niti finansijske kompenzacije. Postoji samo izrabljivanje iz dana u dan, naravno dok se ne posvadjas sa gazdom i tog trenutka zavrsavas svoj posao. Ti si na ulici a njemu dolazi sledeca zrtva koju cedi, sto se njega tice do smrti...


  • 0

#25 Monitor

Monitor
  • Members
  • 842 posts

Posted 13 June 2016 - 19:23

Ja sam rekao i ponavljam... Ili raditi sa sebe tj. biti svoj gazda ili raditi u drzavnoj sluzbi. Treca varijanta je propast koja nicemu ne vodi. I u toj groznoj varijanti ima nijansa, manje je zlo raditi za stranog gazdu, ali raditi za naseg gazdu i praviti mi profit, dozvoliti da on zaradjuje kraduci najcesce drzavu i radnika, to je propast od starta i ne postoji mogucnost niti napretka, niti moralne emancipacije niti finansijske kompenzacije. Postoji samo izrabljivanje iz dana u dan, naravno dok se ne posvadjas sa gazdom i tog trenutka zavrsavas svoj posao. Ti si na ulici a njemu dolazi sledeca zrtva koju cedi, sto se njega tice do smrti...

 

Dobro. Uvek mozes da radis za sebe. Da li neko bilo kome brani da radi za sebe?

U toj varijanti nikom ne stetis, a korist je visestruka. Donosis korist sebi i svojoj porodici, ali i drzavi i drustvu tako sto uplacujes porez.

 

Drzava, sa druge strane, taj novac treba da utrosi za uredjenje sistema, za uspostavljanje pravne drzave, osiguranje unutrasnje i spoljasnje stabilnosti i jacanje veza sa drugim trzistima i drzavama.

Nikako na uguravanje ljudi na 'drzavna jasla' kojima ce to biti bingo. Znaci, ova druga opcija koju spominjes meni deluje kao 'lezi 'lebu da te jedem'.

Pre ili kasnije najveci broj savesnih ljudi postaje nezadovoljan na takvom poslu. Razloga je previse. Jedan od tih razloga je da gleda oko sebe raznorazne parazite bez imalo savesti, drugi je nazadovanje u svakom smislu, treci je osecaj (ponekada i neopravdan) da ste stalno nekome balast u drustvu. I tako dalje i tako dalje.

 

Iz privatnog sektora svako moze da predje u drzavni (ako ima vezu), ali se iz drzavnog sektora daleko teze prelazi u privatni. Razlog? Nedostatak ambicija u slucaju da radite u javnom (drzavnom) sektoru. Time postajete nekonkurentni u odnosu na zaposlenog u privatnom sektoru.

 

Opet mozemo da diskutujemo o kojim poslovima je rec. U svakom slucaju, drustvo kao nase koje je premnogo vremena funkcionisalo kao drustvo koje izjeda sopstveno tkivo, ne moze vecno da funkcionise na taj nacin. Moralo je da dodje do promene. Problem je sto sada prvo treba zaceliti tkivo i sto u tome i dalje ne ucestvuju vecina stanovnistva ove drzave.

 

Na kraju, kada bi svi bili samozaposleni, ne mogu da zamislim kako bi ta ekonomija izgledala. Cak i krupnije renoviranje stana ne moze da uradi jedan covek, nego na tome mora da radi makar nekoliko ljudi. A njih opet neko mora da organizuje. Ne mora. Ali ce oni biti manje konkurentni u odnosu na nekog drugog ko ima dobru organizaciju. Da ne govorimo o nekim slozenijim proizvodnim procesima. Recimo, kako ce samozaposlen kupiti neku skupu masinu ili, na primer, kamion. Od cega ako nikada nista nije radio?

 

Uz to, sta je lose u tome da neko ko je radom i znanjem stekao kapital (novac), taj kapital kasnije ulozi i izvlaci dobit. Treba umeti to uraditi. Ne govorim o ljudima koji su prevarom i koriscenjem upravo, u nasem drustvu hvaljenog, drzavnog sektora dosli do bogatstva. Treba prihvatiti da postoji i druga vrsta ljudi. Naravno, ti ljudi su prirodno u manjini. Zbog toga su i omrazeni.


  • 1

#26 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 14 June 2016 - 15:29



 


 

Iz privatnog sektora svako moze da predje u drzavni (ako ima vezu), ali se iz drzavnog sektora daleko teze prelazi u privatni. Razlog? Nedostatak ambicija u slucaju da radite u javnom (drzavnom) sektoru. Time postajete nekonkurentni u odnosu na zaposlenog u privatnom sektoru.


 

 

Ovo je preterana generalizacija, koja je uz to i netacna. Recimo ja radim u drzavnom Institutu koji se pored ostalog bavi IT tehnologijama. Privatne firme nam konstantno otimaju ljude nudeci manje posla za vise para. Ja konstantno ignorisem i odbijam ponude privatnih firmi, ne zato sto na drzavnom poslu imam manje posla i vecu platu, naprotiv. Razlog je u kvalitetu posla. Nijedna privatna IT firma u Srbiji (naglasavam u Srbiji) ne nudi ni priblizno zanimljiv i intelektualno i strucno zahtevan posao poput onog koji radim sada. Prelazak u firme koje su mi nudile posao bi doveo pre do strucnog nazadovanja.


  • 0

#27 veljko soso

veljko soso
  • Members
  • 57 posts

Posted 14 June 2016 - 21:11

 

 

 

Ovo je preterana generalizacija, koja je uz to i netacna. Recimo ja radim u drzavnom Institutu koji se pored ostalog bavi IT tehnologijama. Privatne firme nam konstantno otimaju ljude nudeci manje posla za vise para. Ja konstantno ignorisem i odbijam ponude privatnih firmi, ne zato sto na drzavnom poslu imam manje posla i vecu platu, naprotiv. Razlog je u kvalitetu posla. Nijedna privatna IT firma u Srbiji (naglasavam u Srbiji) ne nudi ni priblizno zanimljiv i intelektualno i strucno zahtevan posao poput onog koji radim sada. Prelazak u firme koje su mi nudile posao bi doveo pre do strucnog nazadovanja.

 

 

IT sektor je poseban i on nije pokazatelj trenda na ttrzistu rada nego pre sektor za sebe, gde su ljudi trazeni, gde su placeni i gde im je dobro, bilo kod privatnika, bilo u drzavnoj sluzbi. Sto se kaze, trenutno je vase vreme. Sve cu ti verovati, ali da u drzavnom institutu ljudi rade vise a za manje pare, jednostavno ne moze da bidne. Znam mnogo slucajeva gde su kvalitetni ljudi IT/jevci prelazili kod privatnika samo zbog vecih para ali uz vise posla i na to su bili spremni.

 

a sto se tice poredjenja privatnog i drzavnog sektora i toga da ne prihvatas opste poznate cinjenice a to je da se u drzavnom sektoru neuporedivo manje radi za vece pare, tu ne moze spora. Radio sam i kod privatnika i u drzavnom sektoru i svasta vidjao. Postoje ljudi koji godinama, decenijama vataju zjale i lome im krila i dobijaju prosecnu ili cak i vecu srpsku platu, a to je kod privatnika nemoguce. Postoje stotine hiljada ljudi koje odradjuju nekoliko sati dnevno za prosecnu srpsku platu. Postoje ljudi koji posteno rade za platu u drzavnoj sluzbi, ali opet manje nego sto bi morali kod privatnika za te pare.

 

I to nije uopstavanje nego istina. Ista je stvar i u Telekomu, i u Opstini Valjevo, i u naucnom institutu i u MUPu i u Narodnoj Banci i u bilo kom javnom preduzecu.

 

I naravno, i to sam licno video, sto si na visoj poziciji manje radis za vece pare. Jos ako si bahat i bezobrazan pa malo odmor, bolovanje, pa jos ako si u sindikatu... I tako ceo zivot, dok neka nezasticena devojka radi od jutra do sutra, neprijavljena u nekoj pekari za 25000 dinara...


  • 0

#28 Monitor

Monitor
  • Members
  • 842 posts

Posted 15 June 2016 - 01:03

Ovo je preterana generalizacija, koja je uz to i netacna. Recimo ja radim u drzavnom Institutu koji se pored ostalog bavi IT tehnologijama. Privatne firme nam konstantno otimaju ljude nudeci manje posla za vise para. Ja konstantno ignorisem i odbijam ponude privatnih firmi, ne zato sto na drzavnom poslu imam manje posla i vecu platu, naprotiv. Razlog je u kvalitetu posla. Nijedna privatna IT firma u Srbiji (naglasavam u Srbiji) ne nudi ni priblizno zanimljiv i intelektualno i strucno zahtevan posao poput onog koji radim sada. Prelazak u firme koje su mi nudile posao bi doveo pre do strucnog nazadovanja.

 

 

Napisao sam da se daleko teze prelazi. Nisam rekao da je nemoguce.

Sto se tice IT sektora, tacno je da se dogadja dosta cest "transfer" iz javnog u privatni sektor. Tu nema spora.

 

Ali osim IT inzinjera i kvalitetnih lekara, retko ko jos moze da predje iz javnog u privatni sektor. Opet naglasavam retko. Ne znaci da ne moze niko.

 

Razumem tacno o cemu govoris i slazem se sa tobom da u privatnom sektoru u Srbiji ima malo poslova koji mogu da zadovolje intelektualnu potrebu coveka, ali sa druge strane ne moze biti tacno da u privatnom sektoru radis laksi posao za vece pare.

Jednostavno, paradigma je potpuno drugacija. U javnom sektoru te niko ne pita o efikasnosti. Makar ne u toj meri kao u privatnom sektoru. Jednostavno, moras biti isplativ. A da bi bio isplativ na godisnjem nivou, ne mozes biti na odmoru dva meseca ni u jednoj varijanti. Za pocetak to. Da ne govorim o bolovanjima.

 

Uglavnom se slazem sa @veljko soso. Iako ti sam opis posla u privatnom sektoru deluje jednostavnije, veruj mi da ces kroz konkretne situacije shvatiti o cemu govorim.

Nazalost, Srbija je u IT sektoru uglavnom samo podizvodjac ili izvodjac malih radova. Nismo, u organizacionom smislu pre svega, ali i u svakom drugom dorasli da efikasno konkurisemo na pravljenju necega velikog. I pitanje da li cemo ikada do kraja biti. Mozemo da rastemo, ali je pitanje do kog nivoa. Ipak smo mi mala zemlja na Balkanu.

 

Sa druge strane, razumem motiv coveka da radi u institutu i to skroz postujem. Nazalost, ni nasi instituti nisu konkurentni zapadnim institutima u kvalitativnom smislu.


  • 1

#29 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 15 June 2016 - 14:59

Napisao sam da se daleko teze prelazi. Nisam rekao da je nemoguce.

Sto se tice IT sektora, tacno je da se dogadja dosta cest "transfer" iz javnog u privatni sektor. Tu nema spora.

 

Ali osim IT inzinjera i kvalitetnih lekara, retko ko jos moze da predje iz javnog u privatni sektor. Opet naglasavam retko. Ne znaci da ne moze niko.

 

Razumem tacno o cemu govoris i slazem se sa tobom da u privatnom sektoru u Srbiji ima malo poslova koji mogu da zadovolje intelektualnu potrebu coveka, ali sa druge strane ne moze biti tacno da u privatnom sektoru radis laksi posao za vece pare.

Jednostavno, paradigma je potpuno drugacija. U javnom sektoru te niko ne pita o efikasnosti. Makar ne u toj meri kao u privatnom sektoru. Jednostavno, moras biti isplativ. A da bi bio isplativ na godisnjem nivou, ne mozes biti na odmoru dva meseca ni u jednoj varijanti. Za pocetak to. Da ne govorim o bolovanjima.

 

Uglavnom se slazem sa @veljko soso. Iako ti sam opis posla u privatnom sektoru deluje jednostavnije, veruj mi da ces kroz konkretne situacije shvatiti o cemu govorim.

Nazalost, Srbija je u IT sektoru uglavnom samo podizvodjac ili izvodjac malih radova. Nismo, u organizacionom smislu pre svega, ali i u svakom drugom dorasli da efikasno konkurisemo na pravljenju necega velikog. I pitanje da li cemo ikada do kraja biti. Mozemo da rastemo, ali je pitanje do kog nivoa. Ipak smo mi mala zemlja na Balkanu.

 

Sa druge strane, razumem motiv coveka da radi u institutu i to skroz postujem. Nazalost, ni nasi instituti nisu konkurentni zapadnim institutima u kvalitativnom smislu.

Boldovano vazi za veci deo privatnog IT sektora. Npr. ne vazi za moj posao.


  • 0

#30 Monitor

Monitor
  • Members
  • 842 posts

Posted 15 June 2016 - 21:24

Boldovano vazi za veci deo privatnog IT sektora. Npr. ne vazi za moj posao.

 

U redu. Mozes li mi reci da li vecinski radite za domace ili inostrano trziste?


  • 0