Jump to content


Photo
- - - - -

Latinska Amerika


  • Please log in to reply
463 replies to this topic

#1 webboy

webboy
  • Banned
  • 101 posts

Posted 12 December 2015 - 23:09

Kao što znamo, nedavno je zvanično označen kraj vladavine socijalizma Huga Čaveza i njegovog naslednika Madure. Posle gadnih protesta, represije vlasti, suzavca, ubistava, mučenja... konačno je opozicija pobedila. Veselje na sve strane.

 

Ne mogu, a da ne povučem paralelu sa dešavanjima kod nas Oktobra 2000.-te. I nas su tukli po demonstracijama, i nas su hapsili, i na nas su bacali suzavac... i mi smo se radovali.

 

E sad, postavlja se pitanje šta će se dalje desiti.... hoće li Venecuela potpasti pod uticaj Fridmanovske šok terapije, privatizovati sve i potonuti isto kao i mi?

 

Ili če se možda i kod njih javiti neki Rafael Korea kao u Ekvadoru?


Edited by webboy, 12 December 2015 - 23:15.

  • 0

#2 ras kass

ras kass
  • Members
  • 7,285 posts

Posted 12 December 2015 - 23:20

E sad, postavlja se pitanje šta će se dalje desiti.... hoće li Venecuela potpasti pod uticaj Fridmanovske šok terapije, privatizovati sve i potonuti isto kao i mi?

 

Ili če se možda i kod njih javiti neki Rafael Korea kao u Ekvadoru?

 

Nije Srbija potonula zato sto je privatizovala nego zato sto nije SVE privatizovala. Ne vidim da Srbiju kostaju privatizovane cementare, pivare, Soko Stark i ostali, ali zato je kostaju ostaci samoupravnog socijalizma, Srbijagasovi, firme u vecitom restruktuiranju, Zelezare, Galenike i ostale rupe bez dna u drzavnom vlasnistvu. Za te milijarde evra bacenih u bunar mogli smo izgraditi infrastrukturu za vjek vjekova.


  • 12

#3 webboy

webboy
  • Banned
  • 101 posts

Posted 12 December 2015 - 23:26

Srbija je propala zbog pljačkaških privatizacija i partokratije... no ovde je tema Venecuela.


Edited by webboy, 12 December 2015 - 23:26.

  • 0

#4 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 12 December 2015 - 23:28

...

 

Deponija!

 

Bilo vec na 4umu.

 

...


  • 0

#5 webboy

webboy
  • Banned
  • 101 posts

Posted 12 December 2015 - 23:42

...

 

Deponija!

 

Bilo vec na 4umu.

 

...

 

Gde? Može link? Pretraga mi nije dala rezultata.


  • 0

#6 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 12 December 2015 - 23:59

Mislim da tema ne treba da ide na deponiju, ali bi trebalo da se preimenuje i da bude topik koji ce biti namenjen pisanju i diskusijama o Latinskoj Americi. I o izborima u Argentini i o izborima u Venecueli se pisalo na temi o Grckoj, ti postovi bi mogli da se prebace ovde. Postoji verovatnoca da rezim u Venecueli nece mirno predati vlast, politicka situacija u Brazilu je intresantna i dinamicna... Ima sta da se pise o Latinskoj Americi.
  • 0

#7 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 13 December 2015 - 00:12

Kao što znamo, nedavno je zvanično označen kraj vladavine socijalizma Huga Čaveza i njegovog naslednika Madure. Posle gadnih protesta, represije vlasti, suzavca, ubistava, mučenja... konačno je opozicija pobedila. Veselje na sve strane.

Ne mogu, a da ne povučem paralelu sa dešavanjima kod nas Oktobra 2000.-te. I nas su tukli po demonstracijama, i nas su hapsili, i na nas su bacali suzavac... i mi smo se radovali.

E sad, postavlja se pitanje šta će se dalje desiti.... hoće li Venecuela potpasti pod uticaj Fridmanovske šok terapije, privatizovati sve i potonuti isto kao i mi?

Ili če se možda i kod njih javiti neki Rafael Korea kao u Ekvadoru?


Teza izneta u ovom postu je pre svega netacna. Rezim kojim Ugo Cavez upravlja sa onog sveta preko vizija predsesnika Madura uopste nije srusen. U Venecueli je na snazi predsednicki sistem u kojem predsednik ima ogromna ovlascenja. Ovo su bili parlamentarni izbori, tako da je najveca vlast u drzavi i dalje u rukama pokojnog Caveza, tako da sudbina drzave i dalje zavisi od Madurovih vizija.
Slicnosti sa desavanjima kod nas, kada smo rusili Slobu nema. Radi se o dva potpuno razlicita slucaja. Za razliku od Srbije ovde nije bilo izborne kradje i vlast je priznala poraz bez ikakve primene sile, potpuno mirno. Sta ce biti kada na red dodje rusenje Madura videcemo, ali otom potom.
Opozicija ne moze da vrsi privatizaciju jer parlament nema takve ovlasti, a naravno da bi trebali da privatizuju mnogo toga kad budu mogli.
Nisu poludeli da rade kao Rafael Koreo, pa oni se protiv takve ideologije i bore i pobedili su na izborima upravo zato sto su rekli da ce raditi suprotno od onoga sta radi ta ekipa. Isto kao i Makri u Argentini.
  • 0

#8 webboy

webboy
  • Banned
  • 101 posts

Posted 13 December 2015 - 00:30

Sličnosti ima puno, ali 'ajde, nije o tome reč.

 

Pa mislim da Maduru nije ostalo baš mnogo izbora.... ili će se povući ili će opet izbiti nemiri, a možda i građanski rat, pa će biti streljan na kraju.

 

Ne razumem, koja je to "ta ekipa", nije valjda da RAfaela svrstavaš u isti koš sa Madurom, Čavezom, Kastrom?


  • 0

#9 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 13 December 2015 - 04:02

Prvo, tvrditi da je za propast Srbije odgovorno bilo sta sto se desilo nakon 5. oktobra 2000. je izraz ili udbaskog mentaliteta ili teske dusevne bolesti. Za sve sto je danas lose u Srbiji odgovorna je 98% vlast koja je dosla na 8. sednici 1987. godine i Gazimestanskom divljanju 1989. godine, a eventualno 2% ona koja je dosla 2004. godine, dakle klerofashisticka vlada poremecenog dorcolskog mackara kostunice. Ko to ne razume, taj ne razume bas nista iz istorije, epistemologije i racionalnosti generalno. U tom smislu je poredjenje postavljaca topika sa Venecuelom liseno razuma i smisla. 

 

Drugo, dogadjaji u Venecueli vise lice na one iz Ceske, Poljske, Madjarske, Stazi-drzave, itd. 1989-90, kojima je srusen komunizam. Ko u tim zemljama prizeljkuje povratak komunizma i Varsavskog pakta? Tek nekolicina pacijenata u institucijama zatvorenog tipa. Te zemlje su manje ili vise napredne evropske drzave kojima dolazak gradjanskog drustva i civilizacije nije doneo nista lose (sem, naravno, onim "gradjanima" koji su bili komunisticki funkcioneri i dousnici tajnih sluzbi koje je lustracija pocistila). 

 

Trece, Venecuela ima u najneposrednijem komsiluku odlican primer kako je moguce napraviti za kratko vreme bogatu i uredjenu drzavu, a to je Kolumbija. Do pre par decenija, Kolumbija je vazila za poslednju vukojebinu i bila poznata samo po narko-kartelima, danas je to zemlja koja je po ekonomskim performansama dosegla Cile i jedina na svetu koja po procentualnom smanjenju siromastva konkurise Kini.


  • 6

#10 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 13 December 2015 - 11:06

Sličnosti ima puno, ali 'ajde, nije o tome reč.

Pa mislim da Maduru nije ostalo baš mnogo izbora.... ili će se povući ili će opet izbiti nemiri, a možda i građanski rat, pa će biti streljan na kraju.

Ne razumem, koja je to "ta ekipa", nije valjda da RAfaela svrstavaš u isti koš sa Madurom, Čavezom, Kastrom?


Procedura opoziva predsednika je duga i komplikovana. Redovni izbori su tek 2019 godine. I kad bi uspeli da ga skinu, a verujem da hoce, onda nastaje problem izabrati kandidata. Opozicija je sastavljena iz vise razlicitih stranaka, najpopularniji opozicioni lider je u zatvoru, a Maduro je vec izjavio da nikad nece potpisati zakon o amnestiji. Ako uspeju da se dogovore oko zajednickog kandidata tek onda slede predsednicki izbori. Naravno prvo za opoziv moraju da se nadju ustavom propisani razlozi. Ne treba zaboraviti da socijalisti imaju potpunu kontrolu medija i da ce opozicija moci malo toga da odradi po tom pitanju. Socijalisti mogu da kandiduju i nekog drugog, a ne Madura, ima nekoliko njih koji su popularniji, ali to je malo verovatno. Maduro bas i nije normalan i meni ne deluje da ce se on mirno pomiriti sa odlaskom sa vlasti. Taj proces koji sam opisao bi trajao najmanje dve godine, ali i to je bolje nego trpeti ludaka do 2019.
Sto se Koree tice. Da sve je to ista ekipa tzv socijalizma dvadesetprvog veka. Samo su neki pametniji, neki manje radikalni, a neki nemaju toliku moc. Cavez, a za njim i Maduro su imali tu srecu da vladaju mnogo duze od ostalih, zato su i uspeli da urade to sto su uradili. Maduro, Dilma Rusef, Ortega, Korea, Kircneri, sve je to ista ekipa.
  • 0

#11 webboy

webboy
  • Banned
  • 101 posts

Posted 13 December 2015 - 19:22

Prvo, tvrditi da je za propast Srbije odgovorno bilo sta sto se desilo nakon 5. oktobra 2000. je izraz ili udbaskog mentaliteta ili teske dusevne bolesti. Za sve sto je danas lose u Srbiji odgovorna je 98% vlast koja je dosla na 8. sednici 1987. godine i Gazimestanskom divljanju 1989. godine, a eventualno 2% ona koja je dosla 2004. godine, dakle klerofashisticka vlada poremecenog dorcolskog mackara kostunice. Ko to ne razume, taj ne razume bas nista iz istorije, epistemologije i racionalnosti generalno. U tom smislu je poredjenje postavljaca topika sa Venecuelom liseno razuma i smisla. 

Tvriditi da je za stanje u srbiji 98% kriva vlast koja je trajala 13 godina, a 2% vlast koja traje 15 godina nije duševna bolest, već stanje ispranog mozga.

 

Procedura opoziva predsednika je duga i komplikovana. Redovni izbori su tek 2019 godine. I kad bi uspeli da ga skinu, a verujem da hoce, onda nastaje problem izabrati kandidata. Opozicija je sastavljena iz vise razlicitih stranaka, najpopularniji opozicioni lider je u zatvoru, a Maduro je vec izjavio da nikad nece potpisati zakon o amnestiji. Ako uspeju da se dogovore oko zajednickog kandidata tek onda slede predsednicki izbori. Naravno prvo za opoziv moraju da se nadju ustavom propisani razlozi. Ne treba zaboraviti da socijalisti imaju potpunu kontrolu medija i da ce opozicija moci malo toga da odradi po tom pitanju. Socijalisti mogu da kandiduju i nekog drugog, a ne Madura, ima nekoliko njih koji su popularniji, ali to je malo verovatno. Maduro bas i nije normalan i meni ne deluje da ce se on mirno pomiriti sa odlaskom sa vlasti. Taj proces koji sam opisao bi trajao najmanje dve godine, ali i to je bolje nego trpeti ludaka do 2019.
Sto se Koree tice. Da sve je to ista ekipa tzv socijalizma dvadesetprvog veka. Samo su neki pametniji, neki manje radikalni, a neki nemaju toliku moc. Cavez, a za njim i Maduro su imali tu srecu da vladaju mnogo duze od ostalih, zato su i uspeli da urade to sto su uradili. Maduro, Dilma Rusef, Ortega, Korea, Kircneri, sve je to ista ekipa.

 

Tja, slažem se da je i Korea po pitanju ideologije sličan Čavezu, Kastru, itd. Ja ga prosto ne bih stavljao u isti koš zbog načina primene te ideologije. Za razliku od od Kube i Venecuele, u Ekvadoru nema represije, Korea zaista ima veliku podršku građana. Za razliku od naših oktobarskih kretena koji su potpisali sporazum o otplati kamate sa MMF-om tokom sankcija (Miroljub Labus), Korea je uspeo da "odjebe" MMF i proglasi većinu (ako ne i ceo, nisam siguran) dug Ekvadora nevažećim. Dakle, ideološki je svakako sličan "toj ekipi", ali način njegove vladavine se značajno razlikuje.


  • 0

#12 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 13 December 2015 - 23:47

Tja, slažem se da je i Korea po pitanju ideologije sličan Čavezu, Kastru, itd. Ja ga prosto ne bih stavljao u isti koš zbog načina primene te ideologije. Za razliku od od Kube i Venecuele, u Ekvadoru nema represije, Korea zaista ima veliku podršku građana. Za razliku od naših oktobarskih kretena koji su potpisali sporazum o otplati kamate sa MMF-om tokom sankcija (Miroljub Labus), Korea je uspeo da "odjebe" MMF i proglasi većinu (ako ne i ceo, nisam siguran) dug Ekvadora nevažećim. Dakle, ideološki je svakako sličan "toj ekipi", ali način njegove vladavine se značajno razlikuje.


Kao sto sam i napisao oni su ideoloski isti i pripadaju istom ideoloskom pravcu. E sad koliko im se metode za sprovodjenje svojih ideja razlikuju to je za diskusiju. Cavez i njegov naslednik su polako Venecuelu pretvarali u represivno drustvo, sa izrazenim nedemokratskim tendencijama. Imali su i vremena i moc, a Cavez je ima i harizmu da to sprovede. Sto se Koree tice i kod njega kao i kod ostalih kolega iz politicke opcije socijalizam dvadesetprvog veka su prisutne odredjene nedemokratske tendencije. Promena ustava da bi se prodizila vlast sigurno nespada u demokratske tekovine. Kada je dosao na vlast postojala je mogucnost za samo jedan mandat. Promenili su ustav i dozvolili su dva mandata, naravno onaj prvi mu ne racunaju tako da Korei tece treci mandat. Izbori su im ako se ne varam 2017 godine, do tada ima vremena da jos jednom promeni ustav i dozvoli jos jedan mandat, kao sto su mu radile i kolege. Sto se ostalih stvari tice on zaista jeste mnogo manje represivan od kolega mu iz Venecuele. Pravu ocenu njegovog odnosa prema demokratiji mocicemo da damo tek po isteku mandata, za sada ima prelaznu ocenu.
Sve te mere koje si naveo su u skladu sa njegovom ideologijom. Kao sto sam ranije i pisao, iluzorno je ocekivati da opozicija u Venecueli sprovodi takvu politiku jer su pobedu dobili upravo na suprotnoj platformi.
Korein rezim u Ekvadoru je imao dobre rezultate dok je cena sirovina bila visoka. Kada je cena pala u privredi Ekvadora su nastali problemi, novac koji su zaradili dok je cena sirovina bila visoka nisu dobro trosili kao i skoro sve latinoamericke zemlje i sada su u velikom problemu. Jedina zemlja iz te levicarske ekipe koja je koliko toliko dobro plasirala novac i nije upala u probleme padom cena sirovina je Bolivija.
  • 0

#13 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 14 December 2015 - 00:00

Tvriditi da je za stanje u srbiji 98% kriva vlast koja je trajala 13 godina, a 2% vlast koja traje 15 godina nije duševna bolest, već stanje ispranog mozga.

Ti si ocigledno i po nicku i po nacinu razmisljanja klinac, smatras da se stvari mere "duzinom", da je vreme linearno, ne pada ti na pamet da ukljucis mozak, procitas knjige, povezes uzroke i posledice, shvatis da je jedna godina ratovanja uvek gora nego 100 godina ma kako loseg mira, itd. isl. 

 

I nije u pitanju nikakva normalna vlast, nego autokratija i despotija jednog mentalno poremecenog tiranina i njegove jos bolesnije zene, ona se ne moze uporediti nikako sa smenjivom vlascu i stalnom politickom dinamikom nakon 2000. godine. Ali gde bi ti razumeo ocigledno?


Edited by Schrodinger, 14 December 2015 - 00:00.

  • 5

#14 webboy

webboy
  • Banned
  • 101 posts

Posted 14 December 2015 - 00:21

Ti si ocigledno i po nicku i po nacinu razmisljanja klinac, smatras da se stvari mere "duzinom", da je vreme linearno, ne pada ti na pamet da ukljucis mozak, procitas knjige, povezes uzroke i posledice, shvatis da je jedna godina ratovanja uvek gora nego 100 godina ma kako loseg mira, itd. isl. 

 

I nije u pitanju nikakva normalna vlast, nego autokratija i despotija jednog mentalno poremecenog tiranina i njegove jos bolesnije zene, ona se ne moze uporediti nikako sa smenjivom vlascu i stalnom politickom dinamikom nakon 2000. godine. Ali gde bi ti razumeo ocigledno?

 

Zato je Čile najveći napredak napravio u doba Pinočeove diktature (ovo su tvoje reči iz druge teme), hapšenja, mučenja, policijskog maltretiranja, "nestajanja".... hahahahhaahha.

Ja kapiram da su tebi Američka spoljna politika i Fridmanova ekonomija idoli, ali smanji doživljaje malo.


  • 0

#15 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 14 December 2015 - 00:28

Zato je Čile najveći napredak napravio u doba Pinočeove diktature (ovo su tvoje reči iz druge teme), hapšenja, mučenja, policijskog maltretiranja, "nestajanja".... hahahahhaahha.

Dakle, Srbija je bila daleko gora i od Cilea, vec samim tim sto nije uspela da napravi ikakav napredak. Naprotiv, ako ista, napravila je nazadak od bar 50 godina. Hvala ti sto dokazujes ono sto sam hteo da kazem. 

 

Ja kapiram da su tebi Američka spoljna politika i Fridmanova ekonomija idoli

Gluposti, Friedmana ne cenim preterano, i on je suvise povladjivao drzavi, prava ekonomija je ekonomija von Mizesa i narocito Friedricha Hayeka. Ali gde bi ti sad za njih znao, kad ne znas ni najelementarnije stvari...


  • 4