Jump to content


Photo

Nauka i astrologija (ili nauka o astrologiji)


93 replies to this topic

#1 JovanDamaskin

JovanDamaskin
  • Banned
  • 214 posts

Posted 18 November 2015 - 18:49

Ova tema me jako zanima poslednjih godinu-dve. Sada su sajtovi za besplatno racunanje aspekata u natalnim kartama masovno dostupni. Analizirao sam veliki broj horoskopa i dosao do rezltata koji su me iznenadili... Ranije sam bio ubedjen da je to neko mlacenje prazne slame i da se radi o manipulaciji, recimo da astrolozi po crtama lica ili utisku koji ostavljaju njihovi klijenti dodju do psiholoskog profila osobe i zatim ono sto rade na kompjuteru priloagode toj stvorenoj slici.

 

Vidim medjutim da je situacija drasticno drugacija, a ono sto me najvise iznenadjuje je preciznost sa kojom pozicija Meseca u danu rodjenja opisuje emotivni status pojedinca koji bi trebalo da je dozivotan. Moze tacno da se oceni po coveku da li je psihicki uravnotezen ili labilan na osnovu razlike/slicnosti u polaritetima sunca i meseca itd. i verovatnoca takvog predvidjanja/pogadjanja ide do 100%.

 

Zakljucio sam da se u natalnim kartama na neki cudan nacin sve vrti oko Meseca i njegovih faza. Pisao sam mojoj profesorki psihologije sa fakulteta na tu temu i rekla mi je da se tu radi o kvalitativnim a ne kvantitativnim merilima koje nauka ne moze da potvrdi jer za to nema metodoloskog nacina, stoga astrologija po njoj vise spada u domen primenjene filozofije.

 

Sa druge strane nasao sam veliki broj studija u kojima se govori o tome kako Mesec utice na tecnosti u organizmu (voda tradicionalno simbolizuje svet emocija i podsvesti), na razlicite hormone koji su bitni za funkcionisanje mozga i celog tela...

 

O cemu se ovde u stvari radi?

 

 


  • 0

#2 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 18 November 2015 - 19:54

Radi se, prijatelju, o tome, da je na PDFu Nauka i tehnologija ovih dana navala nekih cobana i budala...


  • 10

#3 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 19 November 2015 - 09:21

...čuveni naučni časopis Treće oko...

 

 

 

msm, deponija rida za ovim


  • 0

#4 JovanDamaskin

JovanDamaskin
  • Banned
  • 214 posts

Posted 19 November 2015 - 10:55

Ovo je nesto sto zalazi duboko u sfere psihologije, filozofije, sociologije pa cak i umetnosti. Jung je astrologiju objasnio teorijom sinhroniciteta: http://www.astrolook...n/doc/103.shtml

 

Medjutim kada je Mesec u pitanju mislim da ipak postoji kauzalna veza. Mozda se radi o tome da se bioritam na nasoj planeti tokom miliona godina na neki nacin uskladio sa njegovim kretanjem, period kretanja Meseca oko zemlje je 28 dana, a prema natalnim kartama u svakom od horoskopskih znakova provede 2-3 dana na svojoj putanji. Sada je ovde vise filozofsko nego naucno pitanje kako objasniti evoluciju iz vode u vatru, iz vatre u zemlju, iz zemlje u vazduh i tako u krug...


  • 0

#5 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 19 November 2015 - 13:52

Msm, jesenja je sve rekla. 


  • 0

#6 JovanDamaskin

JovanDamaskin
  • Banned
  • 214 posts

Posted 19 November 2015 - 13:57

Msm, jesenja je sve rekla. 

 

Nisam primetio da postoji PDF psihologija, ali i psihologija spada u svet nauke..


  • 0

#7 JovanDamaskin

JovanDamaskin
  • Banned
  • 214 posts

Posted 19 November 2015 - 18:00

Radio sam kao nastavnik u osnovnoj skoli i primetio preteran broj podudarnosti. Moze unapred da se predvidi ko ce sa kim sedeti u klupi, ko biti najbolji djak u odeljenju, ko pasti na popravni iz matematike, ko se prijaviti za takmicenje, ko biti dezurni galamdzija...

 

Po mom misljenju ovde ima prostora za kvantifikaciju, jer ako predstavnici odredjenih horoskopskih znakova stalno dobijaju petice a predstavnici nekih drugih stalno padaju na popravne onda se tu radi o sustinskim razlikama u strukturi licnosti. Pri tome se podrazumeva da djaci ne znaju nista o ovim stvarima i ne mogu da prilagodjavaju ponasanje neosnovanim ocekivanjima...

 

Moglo bi o ovome da se diskutuje nadugacko i nasiroko, toliko ima zanimljivih i skoro pa neverovatnih stvari, narocito sa pozicijama tzv. Merkura koji u ovom slucaju nije planeta vec ima simbolicku ulogu jer moze da zauzme samo susedne pozicije u odnosu na glavni znak. Merkur opisuje stil kojim se osoba izrazava i rezonuje i u sustini predstavlja uticaj godisnjeg doba rodjenja na razvoj licnosti.

 

Ono sto mi nije jasno je kako to da za iste datume u razlicitim godinama rodjenja izlaze razliciti rezultati koji se u praksi pokazuju kao tacni? Na primer predstavnik istog znaka rodjen jedne godine sa vizuelnim merkurom u ribama radi kao fotograf, drugi sa merkurom u jarcu koji daje egzaktan/matematicki nacin razmisljanja kao inzenjer...

 

Kako se krece Merkur, da li je mozda u pitanju slucajno poklapanje sa nekim ciklusima Sunceve aktivnosti, ima li konfiguracija Suncevog sistema veze sa klimatskim promenama na Zemlji itd... moglo bi o ovome nasiroko i nadugacko da se diskutuje...


Edited by JovanDamaskin, 19 November 2015 - 18:03.

  • 0

#8 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 19 November 2015 - 18:20

Radio sam kao nastavnik u osnovnoj skoli i primetio preteran broj podudarnosti. Moze unapred da se predvidi ko ce sa kim sedeti u klupi, ko biti najbolji djak u odeljenju, ko pasti na popravni iz matematike, ko se prijaviti za takmicenje, ko biti dezurni galamdzija...

 

Po mom misljenju ovde ima prostora za kvantifikaciju, jer ako predstavnici odredjenih horoskopskih znakova stalno dobijaju petice a predstavnici nekih drugih stalno padaju na popravne onda se tu radi o sustinskim razlikama u strukturi licnosti. Pri tome se podrazumeva da djaci ne znaju nista o ovim stvarima i ne mogu da prilagodjavaju ponasanje neosnovanim ocekivanjima...

 

Moglo bi o ovome da se diskutuje nadugacko i nasiroko, toliko ima zanimljivih i skoro pa neverovatnih stvari, narocito sa pozicijama tzv. Merkura koji u ovom slucaju nije planeta vec ima simbolicku ulogu jer moze da zauzme samo susedne pozicije u odnosu na glavni znak. Merkur opisuje stil kojim se osoba izrazava i rezonuje i u sustini predstavlja uticaj godisnjeg doba rodjenja na razvoj licnosti.

 

Ono sto mi nije jasno je kako to da za iste datume u razlicitim godinama rodjenja izlaze razliciti rezultati koji se u praksi pokazuju kao tacni? Na primer predstavnik istog znaka rodjen jedne godine sa vizuelnim merkurom u ribama radi kao fotograf, drugi sa merkurom u jarcu koji daje egzaktan/matematicki nacin razmisljanja kao inzenjer...

 

Kako se krece Merkur, da li je mozda u pitanju slucajno poklapanje sa nekim ciklusima Sunceve aktivnosti, ima li konfiguracija Suncevog sistema veze sa klimatskim promenama na Zemlji itd... moglo bi o ovome nasiroko i nadugacko da se diskutuje...

LM, ja sam rodjen 1.4. - istog dana su rodjeni Hitler i Ckalja, koja je veza :D


  • 0

#9 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 19 November 2015 - 18:25

Sve je to nedostatak fotona i soraba u celijama...


  • 3

#10 JovanDamaskin

JovanDamaskin
  • Banned
  • 214 posts

Posted 19 November 2015 - 18:29

LM, ja sam rodjen 1.4. - istog dana su rodjeni Hitler i Ckalja, koja je veza :D

 

Pa ima simbolike u tome sto je Ckalja rodjen 1. aprila.  ;)

 

Hitler je rodjen 20-og, dobro, svi znamo da je on bio pobornik astrologije pa ga ne vredi komentarisati u tom smislu jer je znao unapred kako treba da se ponasa, ne znam kakav je bio u ranoj mladosti i sta mu je sve falilo...


  • 0

#11 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 19 November 2015 - 19:22

LM, ja sam rodjen 1.4. - istog dana su rodjeni Hitler i Ckalja, koja je veza :D

 

Ne, Hitler je rodjen 20. 04. kada smo rodjeni Zeljko Lane Moje Joksimovic i ja. :D


  • 0

#12 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 19 November 2015 - 19:47

....

Moglo bi o ovome da se diskutuje nadugacko i nasiroko, toliko ima zanimljivih i skoro pa neverovatnih stvari...

....

Zanimljivih i neverovatnih stvari ima uvek i svuda.

 

A astrologija je besmislena glupost iz mnogo - a najmanje jednog - razloga.

 

Taj razlog je sto je "smisljena" u vreme kada se verovalo da je "nebo" nekakav plafon iznad zemlje na kojem su nacickane zvezde koje malo klize po njemu.

Medjutim, danas znamo za trodimenzionalnost univerzuma.

Nikakav uticaj ne moze imati neka zvezda zato sto izgleda svetlija, a udaljena hiljadama svetlosnih godina, pogotovu ne veci nego neka bliza - koja golim okom nije vidljiva.

Mesec ima uticaj na plimu i oseku jer je u neposrednoj blizini, postoji interakcija Meseceve i Zemljine gravitacije.

 

A "sazvezdje" je ilustracija onoga sto se vidi golim okom i nema veze sa galaksijama, dakle nema uticaja na bilo sta na Zemlji. I pitanje je kako "sazvezdja" izgledaju u razlicitim delovima sveta, pa neciji horoskopi mogu izgledati razlicito, zavisno jesu li rodjeni u Australiji ili Svedskoj, mada na isti datum.


  • 2

#13 YUNG GOD

YUNG GOD
  • Members
  • 23,654 posts

Posted 20 November 2015 - 04:24

Ne, Hitler je rodjen 20. 04. kada smo rodjeni Zeljko Lane Moje Joksimovic i ja. :D

Ja kad i Staljin, ha manji sam zlikovac od tebe :D


  • 0

#14 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 20 November 2015 - 05:24

Ja kad i Staljin, ha manji sam zlikovac od tebe :D

 

Ti i ja smo isto zlo, samo u ogledalu. :D 

 

Ti si Gazda , ja sam Kadinjaca. :D


  • 1

#15 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 20 November 2015 - 07:29

A JovanDamaskin je rođen istog dana kad i Sapunar. Ili bečki dvorac?


  • 0



Reply to this topic