Jump to content


Photo
- - - - -

Kako bez radnog vremena do zarade?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
23 replies to this topic

#1 Zanatlija

Zanatlija
  • Members
  • 7 posts

Posted 09 November 2015 - 20:13

 
 
Pozdrav drustvo. Moja situacija. Manji grad, zemlja Bosna, ja zanatlija, djelatnost na crno. Sve sto uradim i sve sto zaradim stvori mojih deset prstiju, oni su mi glavna alatka. Kada stanem, kada legnem, kada pijem vodu, jedem... posao stoji, i ja sam vec pod pritiskom. Posao je takav da mjesecno stedim do 2000 evra. Slobodno vrijeme, nemam ga. Zivot, nemam ga... Zasto si tako proklet, prepolovi obim posla opet ces imati dovoljno? Ne mogu. Trazioci usluga nece tako. Ili mozes napraviti dovoljno robe, ili da trazimo nekog drugog... 
 
No nebitno, poenta je da para ima, ali ne znam koliko cu jos moci izdrzati taj tempo. U buducnosti, promjena je neminovna.
 
Koji posao pokrenuti, ispitan, u smislu malo radnog vremena /normalna zarada. Ne mora da se radi o visokoj zaradi. Poenta je dobra satnica.  Mozda se previse lajicki i povrsno pitam, ali nadam se da me razumijete. Nesto gdje covjek ne mora biti prisutan svaki dan...
 
Nekad sam mislio da vlasnici privatnih biznisa sami upravjaju svoji vremenom... a sada gledam svoje drugare po drzavnim preduzecima koji u 3 idu kuci, a ja nekad do 3 poslije ponoci ostajem u radionici... cak i vikendima do kasno u noc.
 
 
Koje djelatnosti, koji nacini poslovanja, koji poslovi ne zavise od direktnog prisustva vlasnika posla. Ima li prakticnih primjera? Sve me interesuje. Saljite linkove. Moze i na NJemackom ili engleskom...
 
Ali nemojte mi one primjere, moj komsija ima prodavnicu, zaposlenu radnicu ona mu sve vodi, dostavljaci dostavljaju... a komsija u stvari citavu noc selektuje robu, preracunava, ne spava, ganjaju ga dobavljaci robe... :)


#2 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 09 November 2015 - 21:32

Pa recimo programer, na freelance sajtovima, ali posto sumnjam da to znas, onda jedino da nastavis to sto znas, s tim da otkacis polovinu musterija, tih sto kazu "ili ovoliko ili nista", pa ces imati tacno polovinu posla, zarade i radnog vremena.

 

Izvini na iskrenosti, ali oduvek su me nervirali majstori koji ne umeju da kazu: nemam vremena, necu da radim, ne isplati mi se, nadji drugoga, nego mi obecaju nesto a posle me slazu. Mnogo je postenije, poslovnije i ozbiljnije odbiti posao, nego zavlaciti musteriju.

 

Sve ove druge kombinacije mi mirisu da ces da puknes tu ustedjevinu od raznih prevaranata koji upravo cekaju takve koji bi malo da rade, i da ipak nesto zarade.

Evo mozes npr da gajis ono Kinesko drvo, koje izraste za 3 godine 15 metara, i posle ga prodajes kao gradju, znaci samo lezis, malo ga zalivas i lova kapne na gomilu za par god. A mozda je i prevara ,proceni sam :)



#3 nikola-bg

nikola-bg
  • Members
  • 71 posts

Posted 09 November 2015 - 21:51

neznam kako je u Bosni ali ovde u Rusiji postoji tako zvano radno vreme 2/2 (dva kroz dva) ima i cak 1/3 (jedan kroz tri) to jest radis dva dana po 12 sati i sledeca dva dana si slobodan i tako. A jedan kroz tri je jedan dan radis 24 sata a posle toga si 3 dana slobodan. U glavnom obezbedjenje i administratori mreza rade takav grafik. 2/2 obicno isto na fabrikama rade i u kupo-prodaji.

 

pa vidi ako radis za sebe onda je tesko, ako radis za krupnu kompaniju ili fabriku industrijsku onda mozes da se dogovoris kako hoces da radis. 

Naravno oni koji vise rade dobijaju vise para, a ko manje radi manje, ali kao sto ti hoces imaces vise vremena za lican zivot.

 

Ko sto brusli vise rece imas i frilansere ali to su obicno programeri, dizajneri i administratori mreza. U tom slucaju mozes da biras koliko ces da radis, i u odnosu koliko radis toliko i zaradjujes, ali opet na trzistu frilanserov nije bas sve uvek stabilno. Ipak je bolje kad si uz neku veliku proverenu kompaniju (ide ti i radni staz i osiguranja...)

 

Posto jos i takozvani kucni tipovi, oni prosto rade na gajbi, i fino zaradjuju. Naprimer frizeri, pekari itd.. Isto mozes da biras koliko ces da radis.


Edited by nikola-bg, 09 November 2015 - 21:55.


#4 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 09 November 2015 - 22:11

Isto pitanje i mene muci, nazalost danas je takva ekonomija da ako hoces da zaradis, moras da se polomis od posla.

 

Ako si dobar majstor, jedna solucija da razmislis o odlasku u inostranstvo, dobri majstori su vani na ceni a u uredjenim zemljama se postuje radno vreme, ako si legalno u toj zemlji.

 

Druga opcija je da probas da svoje usluge prodajes tako da ti ostaje vise vremena preko nekih drugih kanala, npr. interneta. To je uobicajno za IT ali u zadnje vreme imas i drugih ljudi koji prodaju robu i usluge preko neta.

 

Sto se tice poljoprivrede, i tu treba iskustva i znanja te dosta rada, to moze da bude opcija ako imas nekog ko moze da te uvede u posao.

 

Sto se tice nekih standardnih privatnih biznis opcija u Bosni, to je poprilicno mrka kapa. U sta god ulozis novac, generalna situacija je takva da preko noci mozes da ostanes bez gomile novca, ne postoji sigurna opcija za ulaganje koja bi ti donosila novac bez mnogo posla. Znam ljude koji su dobro zaradjivali sa svojom prodavnicom, onda se otvori supermarket u komsiluku i u roku od godinu dana vidim katanac na njihovoj prodavnici. Generalno danas ima toliko novca (u malom broju dzepova) da jednostavno novac ne moze da zaradjuje novac osim ako nemas 'prijatelje' na pravim mestima. 



#5 nikola-bg

nikola-bg
  • Members
  • 71 posts

Posted 09 November 2015 - 22:36

Pa cekaj, mozda da zaposlis jos jednog radnika? Imaces manje para ali ces imati vise licnog vremena?



#6 Dzordzo

Dzordzo
  • Members
  • 367 posts

Posted 10 November 2015 - 07:30

Resenje je lako svaka 3 meseca podignes cenu 20% dok ti ne preostane posla koliko ti je "taman". Imas odredjen broj sati koji si zamislio jer neke musterije stare to ne mogu da priuste a zaradjujes vise po satu tako da ti nije proporcionalno opala zarada.



#7 Zanatlija

Zanatlija
  • Members
  • 7 posts

Posted 10 November 2015 - 16:47

Hm,
mozda tema odlazi malo na stranu jer sam je krivo postavio. Ne bih zelio da potenciram pricu o mom sadasnjem poslu, niti opcijama po pitanju njega. Previse sam jadikovao. 
 
Ok i Nikola i Dzordzo, 
zaposljavanje radnika je svakako opcija, s tim da do sticanja njegove vjestine, kvalitet proizvoda bi gubio na vrijednosti, a samim tim i moji zivci u borbi sa radnikom/radnicima, a kada vec postane toliko vjest, onda moze lagano da se i osamostali.  
Dizanje cjene je takodje opcija, ali mozda je to malo okrutan i nefer nacin, ili bar ja tako mislim. Ali ajde da pricu o sadasnjem poslu ostavimo po strani.
 
Brusli, zamisli da sam, eto, programer, koji radi dan i noc, stizu mu ponude. Tacno je da mogu zavrsiti jedan posao i otputovati negdje na odmor, ali ponude su u inboxu, i ako zelis vecu zaradu, ne propustaj ih. Kada se nadje u takvoj situaciji, vecina ljudi ce osjecati pritisak cak i kad ode na odmor, jer stalno te ruje iznutra onaj osjecaj da sada kada si stao, trosis one pare koje si zaradio, a nove mogu doci jedino kada zapnes i radis. Tjera te i ambicija da stvoris neki sistem, koji ce sam obrtati novac, pa makar tek toliko, ali samo da nemas onaj osjecaj "eh sad sam stao, i sve je stalo" Potpuno drugacije nego kod ljudi koji su negdje "zaposleni" i "ide im staz". Oni nemaju taj osjecaj. 
 
Dakle, ovu temu sam i otvorio zbog tog osjecaja koji mi govori da ne prestajem raditi koliko god mogu, jer ovo je samo jedna stepenica i treba ici dalje, ali koji put izabrati. Nekretnine, zidati manju zgradu sa stanovima, second hand, kafana... tj. kako sam ranije napisao, sta se moze vrtiti bez mog direktnog prisustva i konstantnog nadzora?
 
Svoj posao, u dogledno vrijeme jos ne namjeravam gasiti, jer to mi je za sad jedini siguran izvor dobre zarade...


#8 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 10 November 2015 - 16:55

Pa pazi, ako kazes da imas jako dobar posao, iako te iscrpljuje, najbolja opcija ti je da obucavas radnike koji bi radili za tebe. Nema tu neke preterane filozofije, pa onda odmoran da gledas gde ces taj visak kapitala da ulozis.

 

Sto se tice ovih svih predloga koje imas, nekretnine mislim da su potpuno neisplative sem ako nemas neku lokaciju gde ces uvek imati popunjene stanove recimo studentima (cena za koju mozes izdati stan sve vise pada, nekretnine pucaju i sve vise gube vrednost), kafana isto potpuno neisplativo, samo ako se okrenes oko sebe vecina tih manjih se zatvara, plus je tu uvek i problem sto dolazis u dodir sa raznoraznim polusvetom i kriminalcima sa kojima moras da saradjujes, cinis usluge i placas reket.

 

Kako ti radnici budu postajali bolji tako ce im trebati i manje nadzora, a uvek mozes i da platis neku osobu od poverenja da vrsi taj nadzor. Kao sto rekoh, nije to neka posebna filozofija, kad vec kazes da si podigao sam posao od kojeg pravis tolike pare mesecno. Cak je davno, davno trebalo to da uradis.



#9 nikola-bg

nikola-bg
  • Members
  • 71 posts

Posted 10 November 2015 - 17:14

Pa nebih se bas slozio oko toga da je ulaganje u nekretinine neisplativo. Nekretnine su uvek bile isplative i bice. Moji rodjaci iznajmljuju stanove u Beogradu i normalno zive za te pare, iako to nisu neke ogromne pare, moze da se prezivi cak i ako se ne radi. Ovde u Rusiji, u Moskvi posebno, a i u Peterburgu, ko ima stan za iznajmljivanje je na konju, jer se cene iznajmljivanja krecu od 500 do 1000 dolara za jednosoban stan. Tako da mladi rusi koji dobiju neki stan po nasledstvu za te pare koje dobijaju od iznajmljivanja zive ko lordovi negde na Tajlandu, Egiptu, pa cak i Beogradu ili Crnoj Gori.

 

Zanatlija, ja kapiram da tebe interesuje metodika pasivnog zaradjivanja para, tako da nemoras da mislis o sutrasnjici. Ali da te razocaram to je jako redko, cak i ljudi koji su jako uspesni i imaju puno para, cele dane rade i kontroslisu radnike i vrse takva riskantna ulaganja da bi zaradili jos vise. Ja radim u velikoj kompaniji i veruj mi ovde ko god ima vise para taj vise i radi, a sefovi i bogati ljudi rade skoro svaki dan i po vikendima.

 

Ali naravno uvek sebi mozes da olaksas nekim ulaganjima, ne znam kako je u Bosni sutuacija, ali ovde ljudi kupuju akcije, ulazu u razne firme preko brokera, kupuju nekretnine, zlato, plemenite metale, pa i cisto stavljaju pare na racun i zive od procenta. Ali naravno tu je i veliki rizik da ostanes bez para.

 

Najstabilniji prihodi su od nekretnina, akcije i ulaganja donose vise para, ali je i rizik mnogo veci da ostanes bez svega. Ali kako kazu, ko rizikuje taj i profitira. Ako hoces veliki profit moras da rizikujes, ako neces da rizikujes onda neka stabila ulaganja koja ne donose puno, ali te zato glava ne boli :)


Edited by nikola-bg, 10 November 2015 - 17:15.


#10 obrisite_nalog

obrisite_nalog
  • Banned
  • 1,055 posts

Posted 10 November 2015 - 17:26

tebe verovatno zanimaju pasivni prihodi. Mozes da kupis web biznis koji je vec razvijen a ne zahteva puno radno vreme. Za tako nesto ti treba 20tak hiljada eur ili vise... Obicno je cena sajta 10x veca od mesecnog profita.

 

Nekretnine isto mogu da uspeju ali zavisi odakle si i da li ces da izdajes na dan, turistima (domacim ili stranim) ili mesecno..


Edited by equlibrium, 10 November 2015 - 17:27.


#11 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 10 November 2015 - 17:38

Sto se tice nekretnina, ne znam stvarno za situaciju u Rusiji, kod nas ce cene morati da idu vrtoglavo dole i vec godinama imaju tendenciju pada.

 

Lepo zive kad dobiju dvorac u nasledstvo pa to izdaju - nit su oni ulozili u to, niti nameravaju, to im je pasivni prihod pa ima dok ima. Onaj ko ima ustedjevinu, treba da ulozi recimo 70k evra u neki stan na odlicnoj lokaciji, nov, u dobroj zgradi, koji moze recimo da izdaje studentima za recimo 300 evra mesecno (veci stan, opremis ga kao hostel sa odvojenim sobama i zajednickim predsobljem, kupatilom i kuhinjom) i ovo ti je neka najbolja moguca varijanta, racunaj da ce stan da ti donosi u najboljem slucaju tih 300 evra mesecno 10 meseci, znaci 3000 evra godisnje. Tebi treba preko 20 godina sigurno da tu investiciju isplatis, a posle tih 20 godina, imajuci u vidu i gradnju koja je sve losija, ostace ti nesto u cemu verovatno ne bi zeleo da zivis a ne bi mogao ni da izdajes po toj ceni (naravno da je apsolutna naucna fantastika i ovo sto sam napisao).

 

Iz cega sledi da ti je bolje te pare da stavis u banku i po ovim kamatnim stopama nego da se zajebavas sa izdavanjem. Plus moze da se desi da imas lose stanare koji ti isprazne stan i ne plate ti recimo, ne mozes da zveras tamo svaki dan, mogu da ti naprave stetu koju ces da placas itd. Znaci ulaganje u nekretnine, bar ovako u kupovinu jednog, dva stana za izdavanje, je verovatno najgora moguca investicija koju moze covek da napravi.



#12 obrisite_nalog

obrisite_nalog
  • Banned
  • 1,055 posts

Posted 10 November 2015 - 17:57

Na izdavanju moze lepo da se zaradi ako znas kako i gde da se reklamiras. Mnogi su kupili i vise stanova na ovaj nacin... Problem je u Srbiji sto svi sve znaju a malo ko sta proba, pa da prica iz iskustva.



#13 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 10 November 2015 - 18:12

Moze da se zaradi, ako ne uzimas u obzir koliko taj stan vredi. I pricali smo bas dosta o tome. Ja sam rekao da cu da nasledim dva stana koji su slabi i losi i da cu da ih najverovatnije izdajem za pocetak - svakako ne bih mogao da dobijem neku cenu da ih prodam, treba da se sredjuju, za to nemam pare, pa kao prelazno resenje da ih izdajem. I naravno da bi mi taj prihod znacio.

 

Ali ovde covek prica o investiciji, dakle kupovini nekretnina sa svrhom kasnijeg izdavanja.

 

Znaci stvar je jako prosta - nadji bilo koji stan, bilo koju lokaciju, bilo gde - ima cenu X. Stvarno ne verujem da je moguce da nadjes stan koji ces da kupis za tu cenu X i da izdavanjem vratis ulozeno za manje od 20 godina. A "rok trajanja" je sve kraci i kraci, to sto je nekad vazilo za ceo zivot, kada su nasi roditelji kupovali kuce i stanove, sada ne vazi, cak i ako te usere da imas vrhunsku zgradu, od kako kupis stan on gubi na vrednosti od dana drugog na dalje.

 

Da bi se tebi ta investicija isplatila, ulaganje u nekretnine mora da bude u trenutku kada se misli da su cene probile podrum - a mi smo i dalje jako daleko od tog trenutka, pa bi tako rast cene nekretnina, i pored toga sto je stan sve stariji, omogucili da taj stan vise vredi nego sto bi vredeo da je cena kvadrata ista 20 godina, pa tako moze da se desi, ako te dakle duplo usere, da si kupio vrhunski stan, na vrhunskoj lokaciji, u vrhunskoj zgradi, ako si imao vrhunske stanare koji ti nisu pravili trosak i da ti je stan bio pun 90% vremena i da si ga kupio u trenutku kada su cene nekretnina bile na najnizoj tacki, tebi ce se ta investicija isplatiti.

 

Sto ce reci - nema teoretske sanse za tako nesto.

 

I cemu onda takvo ulaganje gde ces zaraditi za 20 i kusur godina (ako budes imao srece)? Pa lakse ti je i lepse za zivot da stavis 100 hiljada evra u slamaricu i troskaris malo po malo.


Edited by McLeod, 10 November 2015 - 18:13.


#14 obrisite_nalog

obrisite_nalog
  • Banned
  • 1,055 posts

Posted 10 November 2015 - 18:19

evo nije me mrzelo za 5min sam nasao stan u BG koji je izdat 70%.. jednosoban na dobroj lokaciji ... 24$ na dan.. ukupno je oko 700$ mesecno.. nek bude i 500$ .. to ti je godisnje .. 6000$ i sigurno treba manje vremena od 20 god da se isplati ovakva investicija.. ali ima tu caka naravno, da je lako svako bi to radio. Marketing, marketing sve moze ... 



#15 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 10 November 2015 - 18:24

Stanove u Beogradu mozes da izdas za vise para, ali ces isto tako da ih skuplje i platis. Tako da ti dodje isti djavo.

 

I da moze, opet ima mnogo isplativijih investicija gde i rizik nije veliki, ali treba nauciti kako i gde treba ulagati.

 

Pomenuo si kupovinu nekog sajta, to moze da bude dobra opcija, ali treba imati znanje gde, kada i kako ulazes pare.