Jump to content


Photo
- - - - -

Srbija - na nivou subsaharskih zemalja


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
97 replies to this topic

#91 GlennGould

GlennGould
  • Members
  • 5,994 posts

Posted 12 November 2015 - 14:17

@vladan

Imam jedan predlog.

Bilo bi lepo i korisno da sa dorađenim (upotpunjenim) planom izađete u javnost i preko političkih učesnika (stranke & civilno društvo) predložite pomenutu reformu.

Možete ovde, ali i ne samo ovde, izneti kako ste bili dočekani i primljeni od strane gore pomenutih aktera. Biće sigurno vrlo zanimljivo, a možda se ispostavi i korisno.

Koliko se sećam pomenuli ste pismo aktuelnom ministru, no bilo bi interesantno napraviti politički presek celokupnog društva, koji bi nam dao odgovor ne samo o stanju zdravstva, već i o stanju društva kome je pomenuta reforma preko potrebna.

Neka vrsta ogleda reformatorskog potencijala in vivo...

#92 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 12 November 2015 - 15:21

Deo teksta koji sam ovde postavio samo je deo jednog veceg teksta, koji sam na trazenje jedne politicke stranke (nije SNS, SPS, desnicarska fasisticka grupacija oko DSS niti DS), ne bi li u nekom pogodnom trenutku poslanicima te stranke posluzio u diskusiji u skupstini.



#93 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 12 November 2015 - 15:39

Gro sredstava, po mom misljenju, mora se izdvojiti za sektor preventive i primarne zdravstvene zastite

 

Na ovom delu tvoj predlog pada u vodu. Nikad, ali nikad neće oni koji drže vlast u zdravstvu to dozvoliti. Nema tu talova, procenata od prodaje preskupe opreme ni mesta za slikanje. 

Još pre skoro 15 godina je krenuo pilot projekat porodičnog lekara, odnosno porodične medicine koji je trebalo da bude kamen temeljac nekog novog zdravstvenog sistema. Mislim da je startovao u Kraljevu i napravio sjajne rezultate. Na žalost, ispostavilo se da će takav vid zdravstva izbiti mnogo para iz raznoraznih džepova - od državne kase do privatnih firmi i pojedinaca i - on je zakopan. Nikad nije zvanično prekinut, ali nije ni proširen tako da se tokom vremena sam od sebe zagasio. 

 

.



#94 GlennGould

GlennGould
  • Members
  • 5,994 posts

Posted 12 November 2015 - 16:18

Mislim da jedan ozbiljan državni posao, kao što je reforma zdravstva, zaslužuje malo više od stranačke municije. Potrebno je tražiti koncenzus (nadstranački) i u elaboraciju uključiti civilni sektor (profesionalce, NGO). Mišljenja sam da bi i te pomenute grupacije (DSS/Dveri excluded) trebalo okupiti oko jedne ozbiljne ideje koje prevazilazi dnevno politička prepucavanja i borbu za prikupljanje političkih poena u skupštini...

#95 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 12 November 2015 - 19:33

Na ovom delu tvoj predlog pada u vodu. Nikad, ali nikad neće oni koji drže vlast u zdravstvu to dozvoliti. Nema tu talova, procenata od prodaje preskupe opreme ni mesta za slikanje. 

Još pre skoro 15 godina je krenuo pilot projekat porodičnog lekara, odnosno porodične medicine koji je trebalo da bude kamen temeljac nekog novog zdravstvenog sistema. Mislim da je startovao u Kraljevu i napravio sjajne rezultate. Na žalost, ispostavilo se da će takav vid zdravstva izbiti mnogo para iz raznoraznih džepova - od državne kase do privatnih firmi i pojedinaca i - on je zakopan. Nikad nije zvanično prekinut, ali nije ni proširen tako da se tokom vremena sam od sebe zagasio. 

 

.

 

To je pitanje pravnog sistema, koji je truo, kao sto je i cela drzava trula - kao trula jabuka.

Ja pisem mnogo protiv Srbije, ne zato sto mrzim zemlju u kojoj sam rodjen i ciji sam drzavljanin, nego zato sto zelim da sto vise ljudi shvate da ona moze biti mnogo bolja. Ako su gradjani pasivni i ne rade nista, postojeca diktatura trajace doveka.

Mislim da jedan ozbiljan državni posao, kao što je reforma zdravstva, zaslužuje malo više od stranačke municije. Potrebno je tražiti koncenzus (nadstranački) i u elaboraciju uključiti civilni sektor (profesionalce, NGO). Mišljenja sam da bi i te pomenute grupacije (DSS/Dveri excluded) trebalo okupiti oko jedne ozbiljne ideje koje prevazilazi dnevno politička prepucavanja i borbu za prikupljanje političkih poena u skupštini...

Moja ideja jeste da se ovo, ciji je samo jedan deo ovde, upotrebi u skupstini u diskusiji kako dobiti bolji zdravstveni sistem.

Ja ne mogu da pisem o trulom i karikaturalnom pravnom sistemu, jer ja nisam pravnik i to ne znam. 


Edited by vladan, 12 November 2015 - 19:36.


#96 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 12 November 2015 - 22:46

To je pitanje pravnog sistema, koji je truo, kao sto je i cela drzava trula - kao trula jabuka.

Ja pisem mnogo protiv Srbije, ne zato sto mrzim zemlju u kojoj sam rodjen i ciji sam drzavljanin, nego zato sto zelim da sto vise ljudi shvate da ona moze biti mnogo bolja. Ako su gradjani pasivni i ne rade nista, postojeca diktatura trajace doveka.

 

 

Nema ko. Nevolja Srbije je što vazda traži čoveka umesto sistema. Sa takvom filozofijom nema sreće. Ako imaš sistem, odnosno zakone onda može da bude ministar ko god hoće - prosto ima smernice po kojima mora da se vodi i može da luduje samo u tom okviru - tako se kontroliše šteta koju može da napravi. Ovde toga nema - i  prosto ga ne može biti pošto svako misli da je pametniji od zakona/sistema. I onda dolazi do flagrantnog kršenja zakona i izmišljanja tople vode na šta se samo aminuje. 

Posledica takvih gluposti je npr jedna neverovatna činjenica - da više od 15 godina ne mogu da srede najobičnije radne liste. Ne mogu. Niko živi više ne zna kako da ih vodi jer je svaka garnitura menjala tumačenje zakona o radu i napravio se kompletan haos sa radnim satima gde se ne zna ni ko pije ni ko plaća - ni koliko se plaća recimo praznično dežurstvo, ni kad počinje a kad se završava, ni koliko imaš slobodnih dana posle dežurstva, ni kolika ti je satnica u toku meseca - ama ništa. 



#97 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 13 November 2015 - 07:57

Ne pokusavajuci da udjem u generalni drzavni haos, za koji mi nedostaje i znanje i iskustvo, pisem o onom segmentu sistema, koji dobro poznajem.

Samo za primer neracionalnog trosenja novca:

Lekovi iz grupe statina (lekari znaju sta je to) nisu na pozitivnoj listi, osim kod bolesnika, koji su imali srcani ili mozdani udar.

A sta ce im uopste statini, kad vec dobiju mozdani udar? Onda im treba dati samo tecnosti i pustiti ih da umiru, jer je tako jeftinije.

Pritom, odgovarajuce budale nisu u stanju da zasilje plajvajz i da na jednu stranu stave cenu tih lekova, koji bi se dozivotno davali rizicnim grupama, a zna se jako dobro koje se rizicne grupe, a sa druge strane lista stave koliko kosta kada samo jedan iz rizicne grupe dobije mozdani ili srcani udar; koliko kosta samo bolnicko lecenje, a koliko posle toga nuzna fizikalna i druga terapija, koja se mora sprovoditi prakticno dozivotno.

U tu pricu se osim profilakse ukljucuje i preventiva: nacin ishrane, pusenje i sl.

Zdravstvo je vrlo skupo, ali izgleda kao da je cilj sistema da sto vise ljudi poumire, jer onda prestaju troskovi.


Edited by vladan, 13 November 2015 - 08:00.


#98 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 17 November 2015 - 05:42

 pošto nema nikakve veze da li je neko pravoslavac ili šintoista sa tim kako obavlja svoj posao. 

O, naravno da ima. Inace se ne bi govorilo, na primer, bas o protestantskoj radnoj etici. Naravno da neke religijske tradicije stavljaju naglasak na rad, dok druge podsticu lenjost i samozadovoljstvo. Ideja da su sve religijske tradicije podjednako vredne je tipicna leftisticka budalastina. 

 

A ti slobodno reportuj, u ime politicke korektnosti. Sto je slabije spojivo sa tvojim samoproklamovanim etnonacionalizmom, ali koga jos briga za doslednost...