Jump to content


Photo
- - - - -

Imovina žrtava Holokausta nakon oslobođenja 1944 ?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
35 replies to this topic

#16 Djikan

Djikan
  • Banned
  • 75 posts

Posted 30 October 2015 - 09:14

...

 

 

 

Ta tvrdnja je nekorektna.

 

Neki nemacki lik u nedicevoj sVrBiji je izjavio u avgustu '42. da je 'Bgd. judenfrei' (mozda da bi se dodvorio Berlinu), medjutim, jos u decembru '41, Estonija je objavila da je 'judenfrei' drzava.

 

PS.

U vezi imovine. 

Posle rata su mislili da imaju 'preca posla', a kasnije su politika krenula u tzv. 'nesvrstane vode', pa su Izrael i Jevreju bili skrajnuti. 

 

Ne treba zaboraviti da je citav 'soc.lager' bio 'otekao' od posleratnog antisemitizma, pogotovo posle ratova '67. godine, pa i '73. godine pa sve do pada Berlinskog zida i raspada 'nesvrstavanja' koje je izgubilo svoj rezon za postojanje.

 

E sa, sto se imovina i pare ne vracaju - zivima kome moze, a ostatak u neki fond jevrejske opstine / zajednice - to je pitanje za politicare, a bogami i za tu zajednicu koja i nije nesto glasna.

 

...

Nesvrstanost,67 i 73  su mnogo daleko od 1944 godine.Ni pretpostavka da su imali preča posla teško da ima uporište.1946-te godine usvojen je Zakon o nevažnosti pravnih propisa donijetih prije 6 Aprila 41 i tokom okupacije koji je mogao da bude primijenjen i na imovinu žrtava Holokausta međutim kako izgleda nije.Moguće je da je bilo nekih izuzetaka tj da su preživjelim članovima porodice dopuštali da se vrate u svoje kuće i stanove ali drugim zakonskim i testamentarnim  nasljednicima po svemu sudeći ne  


Edited by Djikan, 30 October 2015 - 09:15.


#17 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 30 October 2015 - 09:58

...

 

Jel su ratne godine pre '99. 'mnogo daleko'?

 

Zar se posle tih godina nije dogodila nova preraspodela 'nacionalnog bogatstva'?

Koga to sada brine - osim onih koji smatraju da su najvise osteceni posle '44.

Jaq ne mislim taqko - najvise su svi osteceni u postratnom periodu, posle '99.

 

Posle '44. odnos prema bogatim jevrejima je bio isti kao i prema drugim bogatim vlasnicima.

Radilo se o ideologiji i nekoj 'politici'.

 

Nije se mogao tek tako, odjednom, prevazici latentni antisemitizam koji je postojao, kao i ideolosko tumacenje 'kapitalizma' (gde je bila mala razlika izmedju nacizma i komunizma) - usled cega se pravila razlika izmedju 'logorasa' i 'bogatog jevrejina'. Kada kazem 'logorasa', imam u vidu nesretnike iz onih domacih logora. Prava slika o Holokostu se formirala u svesti mnogih kasnije, mnogo posle '44, kada je istina polako pocela da izbija u javnost.

 

Btw, kada je u UN bilo glasanje o priznavanju jevrejske drzave - ondasnja Jugoslavija je bila - 'uzdrzana'.

:ajme:

 

...



#18 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 30 October 2015 - 12:58

Zakljucak: nepravda mora biti ispravljena i vratiti otetu imovinu Jevrejima, njihovoj zajednici i naslednicima  imovine oduzete posle rata.



#19 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 30 October 2015 - 13:11

Da bi nepravda bila ispravljena, otetu imovinu treba vratiti svima kojima je nezakonito oduzeta.



#20 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 30 October 2015 - 14:40

Da bi nepravda bila ispravljena, otetu imovinu treba vratiti svima kojima je nezakonito oduzeta.

Jedino sto je ona imovina koja je oduzeta nacionalizacijom oduzeta zakonski, na osnovu tada vazeceg Zakona o nacionalizaciji.



#21 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 30 October 2015 - 18:59

Vidimo u štampi da se govori o vraćanju imovine Jevreja stradalih u Holokaustu.Kako izgleda,oslobodioci su tu imovinu zadržali odnosno nisu je vratili ni preživjelim rođacima žrtava ni jevrejskim opštinama.Zna li neko nešto više o ovome.?

 

 

ne dopada mi se uvod u temu koji si napisao u dva reda zbog jednog pitanja...

 

nije sasvim jasno na pocetku - jer ne znam u kojoj stampi bez linkova - da li mislis iskljucivo na nepokretnu imovinu u srb

ili i na pokretnu ne samo u srb.

 

(...posle vidim da su forumasi sami odlucili da su u pitanju srb nepokretnosti)



#22 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 30 October 2015 - 19:08

Srbija je tokom II svetskog rata (prvenstveno zahvaljujuci Nedicu i tadasnjem "vrsiocu duznosti" patrijarha, mitropolitu skopskom Josifu) ociscena od Jevreja, osim onih koji su otisli u partizane.

Bugarska je, primera radi, zastitila svoju jevrejsku zajednicu, zahvaljujuci pre svega tadasnjem patrijarhu.

Sva pokretna jevrejska imovina trebalo bi da se vrati naslednicima vlasnika, ako postoje i mogu se utvrditi, a nepokretna imovina podleze odlukama sudova baziranim na zakonima od 1945. 



#23 Djikan

Djikan
  • Banned
  • 75 posts

Posted 04 November 2015 - 11:57

ne dopada mi se uvod u temu koji si napisao u dva reda zbog jednog pitanja...

 

nije sasvim jasno na pocetku - jer ne znam u kojoj stampi bez linkova - da li mislis iskljucivo na nepokretnu imovinu u srb

ili i na pokretnu ne samo u srb.

 

(...posle vidim da su forumasi sami odlucili da su u pitanju srb nepokretnosti)

Pokretnu su uzeli Nijemci.Nepokretnu je podržavila tzv.Nedićeva vlada pa je deplasirano govoriti o pokretnoj - novcu,zlatu itd.

To što su i u nekim ili svim  drugim oblastima nekadašnje "Jugoslavije" vlasti koje su smenile okupacione ili vlast NDH,takođe zadržale jevrejsku imovinu ne bi trebalo da znači bilo šta.Svako treba da čisti svoje dvorište a ne kao pojedini na ovom forumu koji umjesto zajedno pišu skupa a petljaju se u srpska pitanja.Meni na primjer ne pada na pamet da diskutujem o jevrejskoj imovini u Zagrebu.


Edited by Djikan, 04 November 2015 - 11:59.


#24 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 04 November 2015 - 16:45

Svako treba da čisti svoje dvorište a ne kao pojedini na ovom forumu koji umjesto zajedno pišu skupa a petljaju se u srpska pitanja.

Meni na primjer ne pada na pamet da diskutujem o jevrejskoj imovini u Zagrebu.

 

 

 

a meni su takva mala prljava dvorista pod nazivom drzava, jako smesna jer su em mala em prljava

 

i nemam problem kada neko primeti koliko je skucen taj prostor, region kao i ostatak sveta i kada proseta izvan njega bilo jezicki bilo diskusiono..i tako, da nisi napisao primedbu kao ovo `skupa i zajedno` ne bih nista vise ni napisala ovdi obzirom da sam napisala zasto ne



#25 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 04 November 2015 - 17:18

....

Svako treba da čisti svoje dvorište a ne kao pojedini na ovom forumu koji umjesto zajedno pišu skupa a petljaju se u srpska pitanja.Meni na primjer ne pada na pamet da diskutujem o jevrejskoj imovini u Zagrebu.

 

Cek' malo. "Srpska pitanja?" Pa, je li diskusija o imovini Zidova ili imovini Srba?

Eventualno pronadjeni naslijednici nekih eventualnih prava su najvjerojatnije u Izraelu. Ili Juznoj ili Sjevernoj Americi, tko zna gdje. Dakle, je li diskusija o njima nanesenoj steti ili Beogradu i Zagrebu?

 

off topic: "pojedini na ovom forumu koji umjesto zajedno pišu skupa a petljaju se u srpska pitanja"

Odbij sa tim pseudo-jezicnim, a u stvari nacionalistickim glupostima. Ti si "skupa" razumio, bez prevodioca, a onda umjesto da nastavis raspravu o zajednickom problemu svih drzava u kojima su Zidovi nastradali, skreces u "jezicno-srpska pitanja."



#26 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 04 November 2015 - 17:46

Pokretnu su uzeli Nijemci.Nepokretnu je podržavila tzv.Nedićeva vlada pa je deplasirano govoriti o pokretnoj - novcu,zlatu itd.

To što su i u nekim ili svim  drugim oblastima nekadašnje "Jugoslavije" vlasti koje su smenile okupacione ili vlast NDH,takođe zadržale jevrejsku imovinu ne bi trebalo da znači bilo šta.Svako treba da čisti svoje dvorište a ne kao pojedini na ovom forumu koji umjesto zajedno pišu skupa a petljaju se u srpska pitanja.Meni na primjer ne pada na pamet da diskutujem o jevrejskoj imovini u Zagrebu.

Djikane, razume sta hoces da istaknes, ali to je, gledano iz ugla svih zrtava i u ratu, i posle njega - pogresno. Svako ko je nezakonito izgubio imovinu je zrtva, bez obzira na rat, naciju, politiku... i tu nema opravdanja. Da su danas u Lazarevu u Banatu vlasnici zemlje Nemci, kao sto su bili bar 2 veka ranije, ne bi se Mladic skrivao "kod rodjaka" u njemu, a i zemlja bi bila obradjivana, a kanali za navodnjavanje cisti i ne bi se kukalo na susu i visu silu.  Ne mozes da oduzmes zemlju vlasnicima, naselis je stocarima iz brdskih krajeva i ocekujes da eksperiment uspe....Koliko god surovo zvucalo - zemlju treba vratiti onima koji znaju da je obradjuju, vratiti ovcama i brdima one koji su naprasno presli u ratare, jednom recju: RESET.

Mozda nam i krene na bolje.



#27 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 04 November 2015 - 17:55

...

 

 

A i 'bez kralja ne valja'!

:rotflmao:

 

...



#28 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 04 November 2015 - 18:07

...

 

 

A i 'bez kralja ne valja'!

:rotflmao:

 

...

Bez pokondirenih opancara, i te kako, valja :D 



#29 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 04 November 2015 - 18:20

...

 

Ma kud ces vecih pokondirenih opancara od corbuljasa!

 

Juce srkali tanko a danas bi da bistre 'svedsku' politiku, sto rece ona silikonska spodoba.

:frust:

 

...



#30 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 04 November 2015 - 18:31

...

 

Ma kud ces vecih pokondirenih opancara od corbuljasa!

 

Juce srkali tanko a danas bi da bistre 'svedsku' politiku, sto rece ona silikonska spodoba.

:frust:

 

...

Familija od trenutne darling je takodje bila u diplomatiji, doduse, u i civilozovanim zemljama: Svedska, Norveska, UK...., "ruske djake" bas i ne vole, ne znam zasto?  ;)


Edited by kronostime, 04 November 2015 - 18:38.